Wydanie nr 20 z dnia 19.05.2022

Sarni Stok dla Zasady

Drzewa pod topór

Jeśli ta inwestycja doczeka się realizacji, krajobraz Sarniego Stoku jaki znamy przejdzie do historii. Pod topór pójdą setki, jeśli nie tysiące drzew na blisko 19 hektarach gruntu, a na granicy z zespołem przyrodniczo-krajobrazowym zbudowane zostaną 22 budynki – ośmiokondygnacyjne bloki mieszkalne oraz zabudowa hotelowa. Tak wynika z decyzji środowiskowej, jaką Urząd Miejski w Bielsku-Białej wydał na rzecz krakowskiej spółki Art City Eko-Park, za którą stoi Sobiesław Zasada.


Został tylko gruz

Emocje wokół kamienicy

Pomimo sprzeciwu Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Katowicach rozebrana została kamienica przy ul. Cyniarskiej w Bielsku-Białej. Prace wyburzeniowe nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków rozpoczęły się w w miniony piątek. Bielska gmina posiada decyzję ZRID zezwalającą na wyburzenie nieruchomości oraz nakaz rozbiórki wydany przez PINB. Sprawa wywołała jednak ogromne emocje.

 


Nie chciał tak żyć

Uwięziony we własnym ciele

Janek nie ma problemów z mówieniem o swojej tożsamości płciowej. Ale nie zawsze tak było. Najpierw musiał zrozumieć, kim naprawdę jest i dlaczego od dziecka czuł się uwięziony we własnym ciele.
Mieszka w Bielsku-Białej, jest tegorocznym maturzystą i najmłodszym spośród organizatorów szykowanego po raz drugi w mieście marszu równości. Janek jest transpłciowym mężczyzną.


Szczyrk: co dalej z uchodźcami?

Czy zabraknie miejsc?

Właściciele prywatnych obiektów noclegowych w Szczyrku wykazali się ogromną wrażliwością, przyjmując pod dach uchodźców. Jednak wkrótce rozpoczyna się sezon turystyczny, a muszą zadbać także o swoje rodziny. I zacząć zarabiać.


Pracował na budowach…

Wreszcie może leczyć

Od kilkunastu dni Ilia Bebko, ukraiński lekarz rodzinny, może w końcu przyjmować pacjentów. Czekał na tę chwilę trzy długie lata. W tym czasie pracował między innymi na budowach, w hurtowniach i organizacjach pomocowych.


Zasłonili ukraińską flagę

Pożyteczni idioci Putina

Pod bielskim zamkiem Sułkowskich organizowane są żenujące spektakle pseudopatriotyzmu. Udająca patriotów grupa osiłków zasłania ułożoną z kwiatów ukraińską flagę, a udająca dziennikarzy garstka pożytecznych idiotów Putina stara się wywołać polsko-ukraiński konflikt.


Nagrody dla najlepszych bibliotekarzy

Zaczytany powiat bielski

Marzena Gałecka odebrała tytuł bibliotekarza roku powiatu bielskiego. Czechowicka książnica, w której pracuje od dwóch dekad, wraz z biblioteką z Buczkowic zostały uznane za najlepsze w powiecie bielskim. Żaden inny powiat w województwie nie ma tak wysokiego poziomu czytelnictwa!


Czy to nie o jedno za dużo?

Wodne pogotowia dwa

Były członek zarządu żywieckiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego założył nad Jeziorem Żywieckim konkurencyjną działalność – rozbudowuje tam bazę Wodnego Pogotowia Ratunkowego. Grzegorz Urbański twierdzi, że odszedł z kilkoma innymi ratownikami, bo nie był zadowolony z funkcjonowania żywieckiego oddziału Beskidzkiego WOPR-u. W tej instytucji sugerują, że poszło raczej o urażone ambicje.


Rozmowy na stulecie BKS-u

Odliczam dni do emerytury

– Okazuje się, że nie tylko w Polsce, ale na całym świecie obowiązuje sportowa zasada, że jak ciebie potrzebują, to o ciebie dbają. A jak nie, to zapominają – mówi Jarosława Różańska, wielokrotna reprezentantka Polski, która broniła barw Bialskiego Klubu Sportowego w sezonach 1987-1988 oraz 1998-1999. W rozmowie z „Kroniką” opowiada nie tylko o przygodzie z siatkówką, ale swojej drugiej pracy zawodowej – od blisko ćwierć wieku pracuje w ośrodku wychowawczym na południu Francji.


„Szlakiem świateł i cieni” w Galerii Fotografii B&B

Górskie emocje

Potęga gór, majestat przyrody, piękno wodospadów. Krajobrazy polskich i słowackich Tatr, włoskich Dolomitów, francuskich Alp, norweskiego archipelagu Lofoty. Wszystko to obecne jest na czarno-białych fotografiach Krzysztofa Strzody, prezentowanych do 31 maja w Galerii Fotografii B&B.


Jak pomóc, żeby nie zaszkodzić?

Pisklaki, podloty i inne

Wiosną do ośrodka „Mysikrólik” w Bielsku-Białej trafia wiele zwierząt, które wcale nie potrzebują pomocy. Wszystko przez rozumianą na opak troskę o dobrostan dzikiej przyrody. Wiele osób działa ze szlachetnych pobudek, ale nie rozumie podstawowych praw rządzącym światem natury. Przynosi to zazwyczaj więcej szkody niż pożytku.