Wydanie nr 38 z dnia 19.09.2019

Zabójstwo w Wapienicy

POCIĘTA NOŻEM

44-latka została zamordowana. Napastnik ciął ją nożem bez opamiętania. Zatrzymany przez mundurowych mężczyzna o zbrodni opowiadał w taki sposób, że śledczy uznali, iż musi zostać poddany badaniu psychiatrycznemu.

 

 

 

 

 


Bielsko-Biała: runęła część budynku

TRZASKI, POTEM POTWORNY HUK

W piątek, 13 września przed 13.00, zawalił się częściowo budynek przy ulicy Lompy w Bielsku-Białej. Kamienica nie była zamieszkana, a od wczesnej wiosny prowadzone były w niej prace budowlano-remontowe.

 

 

 

 


Dzikie zwierzęta zaglądają do miast

JELENIE W TERENIE

Zwierzęta, które z natury powinny chować się w lasach, coraz częściej i śmielej zaglądają do miast. Spacerując po Bielsku można spotkać nie tylko dzika. Świadczy o tym ostatnie zdarzenie z jeleniem w roli głównej.

 

 


Park Strzygowskiego

STO DRZEW POD TOPÓR?

Bielszczanie od kilku lat zabiegali o rewitalizację położonego w południowej części miasta parku Strzygowskiego. Gdy w końcu władze miasta zakasały rękawy i zabrały się do roboty, pojawiła się konsternacja. Realizacja inwestycji oznacza bowiem wycinkę ponad 100 drzew!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Choć siedziba jeszcze niegotowa

SIXT DLA SENIORÓW I MŁODZIEŻY

Klub Seniora „SIXT Wam” oraz przeznaczona dla dzieci i młodzieży Placówka Wsparcia Dziennego „SIXT Wam” mają funkcjonować od 1 października w zabytkowej willi Sixta w Bielsku-Białej.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


JANUSZ BARGIEŁ NIE ŻYJE

Zmarł Janusz Bargieł – prawnik i dziennikarz, jeden z filarów podziemnej „Solidarności” w Bielsku-Białej, a po zmianie ustroju nasz redakcyjny kolega z Wydawnictwa „Prasa Beskidzka”.

 

 

 

 


OLIMPIJCZYCY UHONOROWANI

Na Bulwarach Straceńskich odsłonięto w sobotę tablice honorujące wybitnych beskidzkich olimpijczyków.

 

 

 

 

 

 

 


Na karoseriach malowana

AFIRMACJA DRESIARZA

Na środku sali galerii sztuki stoi… wielobarwne auto. Na ścianach wiszą z kolei samochodowe maski, które stały się podobraziami dla Sebastiana Kroka – artysty, który dwa lata temu zwyciężył w konkursie Biennale Malarstwa Bielska Jesień.

 

 

 

 

 


Ostry początek sezonu w Teatrze Polskim

O DWÓCH TAKICH, CO MIELI DZIECKO

Wśród polityków, z udziałem Kościoła, rozgorzała przedwyborcza dyskusja na temat gejów i granic ich praw. Natomiast w Teatrze Polskim możemy zobaczyć, jak w praktyce może wyglądać związek dwóch mężczyzn adoptujących i wychowujących dziecko.

 

 

Wydanie nr 37 z dnia 12.09.2019

Grożą burmistrzowi Czechowic-Dziedzic

ZNISZCZYMY PANA ZA DARMO

Burmistrz Marian Błachut otrzymał anonimowy list. Autor grozi, że burmistrza zniszczy i weźmie się za jego rodzinę.

 

 

 

 

 

 


W Bielsku-Białej rządowy program nie wypalił

MIESZKANIE PLUS NA MINUS

Plany były ambitne. Dzięki programowi Mieszkanie Plus w ciągu dziesięciu lat miało zostać wybudowanych w Polsce milion mieszkań. Tymczasem z dużej chmury spadł bardzo mały deszcz, bo do tej pory w całym kraju oddano zaledwie kilkaset lokali, zaś w wielu miastach – ani jednego. Do miast tych należy Bielsko-Biała. Dlaczego?


PŁONĄCE AUTA

Dużego pecha i zarazem szczęście miał mężczyzna, który jednego dnia kupił samochód, a drugiego – auto spłonęło. Pojazd zapalił się na ulicy Hałncnowskiej w Bielsku-Białej. Z kolei na bielskiej ul. Doliny Miętusiej płonęło zaparkowane tam bmw X5.

 

 

 

 

 

 

 

 

 


BIELSZCZANIE ZADECYDUJĄ

16 września w Bielsku-Białej rusza głosowanie na projekty zgłoszone do realizacji w ramach przyszłorocznego budżetu obywatelskiego. Mieszkańcy miasta będą mogli wybierać spośród pozytywnie zweryfikowanych 21 propozycji o charakterze ogólnomiejskim oraz 62 osiedlowych.


Gdyby nie kierowcy…

SKRZYŻOWANIE IDEALNE?

Nazywa się rondem Solidarności, ale rondem nie jest. Od sygnalizatorów i znaków jest tam tak gęsto, jak od drzew w młodniku. A przecież trzeba orientować się jeszcze w gąszczu pasów ruchu i poziomych znaków. Kto ponosi winę za dziesiątki kolizji rocznie? Według zarządu dróg – tylko kierowcy.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Mieszkańcy Bielska-Białej mają „swój” szybowiec

TANIE LATANIE

Bielszczanie mogą szczycić się tym, że kupili sobie szybowiec. Dwumiejscowym PW-6U będzie można na bielskim niebie wykonywać pętle, przewroty czy korkociągi. W aeroklubie już pracują nad tym, w jaki sposób udostępnić szybowiec mieszkańcom i tym samym podziękować im za latający prezent.

 

 

 

 

 

 

 


Publiczne żłobki pękają w szwach

BOBASY CHCĄ DO KLASY

Władze Bielska-Białej chcą dopłacać do pobytu dzieci w prywatnych żłobkach, jeśli zabrakło dla nich miejsca w placówkach publicznych. Tak wynika z deklaracji wiceprezydenta Adama Ruśniaka.


Jaworze: mierzą prędkość i…

WYLICZAJĄ MANDACIK

Na drogach Jaworza pojawiły się aż cztery radarowe wyświetlacze prędkości, które mają przemówić kierowcom do wyobraźni. Jeśli i to nie pomoże, w najbardziej niebezpiecznych miejscach mają pojawić się policjanci.

 

 

 

 

 


Ceny mieszkań w górę

KUPIĘ, SPRZEDAM, WYNAJMĘ

Jedni się cieszą, drudzy zgrzytają zębami i liczą pieniądze. Czy starczy im na wynajem mieszkania? Od roku sytuacja na bielskim rynku nieruchomości sprzyja ich właścicielom.


NOWY SZEF BANIALUKI

Jacek Popławski, 43-letni bielszczanin, który karierę artystyczną rozwijał poza Podbeskidziem, jest od 1 września dyrektorem naczelnym i artystycznym Teatru Lalek Banialuka. Potrafi zbudować szybowiec, zna teologię, ale zawodową drogę związał ze scenami lalkowymi.

 

 

 

 

 

 


ZABAWA U MIESZKA

Na bielskim osiedlu Mieszka I odbył się festyn „Nie ma jak u Mieszka”. Na placu zabaw prowadzono animacje i zabawy dla dzieci, warsztaty artystyczne oraz koncert wokalny dla najmłodszych, który wzbudził szczególne zainteresowanie i emocje.

 

Wydanie nr 36 z dnia 05.09.2019

Po całodniowej ulewie

ZALANE POSESJE, POŁAMANE DRZEWA

Kilka zalanych posesji i powalonych drzew oraz jeden rozbity samochód – to bilans pierwszej od dawna całodziennej ulewy, której towarzyszyły silne podmuchy wiatru.

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Mieszkańcy Kóz wstrząśnięci śmiercią obcokrajowca

JAK UMIERAŁ UKRAINIEC

Mieszkańcy Kóz są wstrząśnięci dramatyczną śmiercią 44-letniego Ukraińca, który przyjechał tu, by zarobić na utrzymanie żony i dwóch córek. Szukał pomocy w chorobie do ostatniej chwili. Z przychodni odszedł z kwitkiem, na pogotowiu leczono go na zapalenie oskrzeli. Skonał na oczach kolegów i mieszkańców, próbujących go reanimować.


Ksiądz Szydło wziął bezterminowy urlop

POTRZEBNY SZTURM MODLITEWNY?

Ksiądz wziął bezterminowy urlop. Niby nic szczególnego, ale mówi o tym cała Polska. Jednak Tymoteusz Szydło, syn byłej premier, od początku swojej dwuletniej posługi musi się mierzyć z gigantycznym zainteresowaniem mediów.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Bielsko: uważaj, gdzie parkujesz!

STÓWKA ZA KWADRANS

Ile kosztuje darmowe parkowanie pod Lidlem w centrum Bielska-Białej? Pytanie brzmi absurdalnie, ale… kosztuje okrągłą „stówę”. Płacić muszą ci, którzy nie zwrócą uwagi na stosowne informacje i nie wyciągną z parkomatu bezpłatnego biletu.


Ratusz dopłaci do rachunków za ogrzewanie

POZBĄDŹ SIĘ „KOPCIUCHA”

Władze Bielska-Białej będą dopłacać mieszkańcom miasta do rachunków za ogrzewanie, jeśli ci zdecydują się na zamianę systemu ogrzewania na proekologiczny.


Obrzydzenie zamiast przyjemności

CZEKOLADKI Z PEŁZAJĄCĄ WKŁADKĄ

Najpierw ze smakiem zjadł czekoladkę, a dopiero potem zorientował się, że „Kasztanki”, za które zabrał się z takim apetytem, mają dodatek w postaci… białych larw.

 

 

 

 


Tropem Birmingham

PIANINA DLA WSZYSTKICH

Bielska radna Małgorzata Zarębska chce, aby w przestrzeni publicznej miasta pojawiły się pianina, na których każdy mógłby zagrać. W jej ocenie pozwoliłoby to na integrację mieszkańców, dawało radość, a także byłoby świetnym działaniem promocyjnym.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Lucyna Kozień chce mieć więcej czasu na swoje pasje

POŻEGNANIE Z BANIALUKĄ

Z końcem sierpnia pracę w bielskim Teatrze Lalek Banialuka zakończyła Lucyna Kozień, wieloletnia dyrektor naczelna i artystyczna tej cenionej w kraju i za granicą placówki.

 

 

 

 

 


Udany wyjazd do Tokio

WAWRZYCZEK ZACHWYCIŁ

W Tokio odbyły się Mistrzostwa Świata w Judo. Do rywalizacji przystąpiło blisko 900 zawodników, a w kategorii 66 kg, w której wystartował Patryk Wawrzyczek z bielskiego Janosika, zarejestrowano 92 judoków.

 

E-wydanie