Wydanie nr 49 z dnia 5.12.2019

Z amfiteatru zrobili tor

ŁOBUZY NA MOTOCYKLACH

Chuliganom na motocyklach crossowych puszczają wszelkie hamulce. Nie dość, że rozjeżdżają beskidzkie lasy, to z lipnickiego amfiteatru zrobili sobie tor motocrossowy z przeszkodami. I jeszcze chwalą się tym w internecie…


Makabryczne odkrycie

DRAMAT PRZY WAPIENNEJ

W mieszkaniu odkryto zwłoki kobiety i mężczyzny, będące w stanie znacznego rozkładu. Prokuratura nie wyklucza żadnej wersji wydarzeń.


Tymczasowa baza

ŚMIGŁOWIEC W KANIOWIE

W połowie grudnia na lotnisku w Kaniowie zostanie uruchomiona tymczasowa baza Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. To doskonała wiadomość przed rozpoczęciem sezonu zimowego w Beskidach, kiedy to śmigłowiec jest nieodzowny w akcjach ratowania życia.

 

 


Zdumienie w Wapienicy

EKRANY PODZIELĄ CENTRUM

Mieszkańcy Wapienicy wypowiadają się właśnie w anonimowej ankiecie, czy chcą, aby w ścisłym centrum ich dzielnicy, przy ulicy Cieszyńskiej, stanęły ekrany akustyczne. Sęk w tym, że nikt już ich zdania nie weźmie pod uwagę, bo decyzje w tej sprawie zapadły dawno temu.

 

 


Babcia kontra wiceprezes spółdzielni

SĄSIEDZKI SPÓR O REMONT

Pani Helena z Bielska-Białej ma już ponad 80 lat i od kilku miesięcy, jak przekonuje, musi szorować własne mieszkanie z pozostałości remontu, jaki nad jej mieszkaniem przeprowadził wiceprezes jednej z bielskich spółdzielni. On sam twierdzi jednak, że lokatorka z dołu grubo przesadza, fakt, że jest wiceprezesem w spółdzielni nie ma nic do rzeczy, a na dodatek kobieta żąda kwoty zadośćuczynienia wziętej z sufitu.

 

 

 

 

 


Po wypowiedzi prezydenta

URAŻENI KIEROWCY

Kierowcy MZK czują się urażeni po ostatniej sesji Rady Miejskiej, kiedy z ust prezydenta miasta padło stwierdzenie, że kwota podwyżki podatku od nieruchomości to dokładnie tyle, ile pójdzie na wzrost płac właśnie dla kierowców z MZK. Włodarz miasta jest zdumiony takim stawianiem sprawy.


Kolejny ciekawy lokator

RYŚ DOROŚNIE W MYSIKRÓLIKU

Siedmiomiesięczny ryś był wygłodniały i pozbawiony opieki. Zaszył się w zaroślach nieopodal drogi, na której pod kołami samochodu zginęła jego matka. W Bielsku-Białej dostał szansę na przeżycie.

 

 

 

 


Idzie zima do Szczyrku

POZAPINANI NA WSZYSTKIE GUZIKI

Szczyrkowskie ośrodki narciarskie dwoją się i troją, aby ich oferta na zbliżającą się zimę była jak najbardziej atrakcyjna. Miasto też robi, co może.

 

 

 

 

 


Wielki hit na Małej Scenie

(PRAWIE) WSZYSTKO O KALINIE

Ależ hit! Rewelacyjna śpiewająca aktorka Wiktoria Węgrzyn-Lichosyt w monodramie „Wyspa Kalina” rozsadza wręcz swym urokiem i ekspresją Małą Scenę bielskiego Teatru Polskiego. I nagradzana jest – całkiem zasłużenie – owacją na stojąco.

 

 

 

 

 

 

Wydanie nr 48 z dnia 28.11.2019

Śmieci z dymem, ludziom lżej

CZAS NA SPALARNIĘ?

Czy dzięki budowie spalarni śmieci bielszczanie będą w przyszłości płacić mniej za wywóz odpadów? Taką wizję roztoczył podczas listopadowej sesji Rady Miejskiej prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski.

 

 

 


Ofiary się boją i wstydzą, sprawcy czują się bezkarni

CIERPIENIE W CISZY

O przemocy wobec kobiet i rodzin dowiadujemy się wtedy, gdy dochodzi do tak spektakularnych i tragicznych zdarzeń jak niedawne zabójstwo ciężarnej bielszczanki. Tymczasem dramat nękanych na różne sposoby kobiet dzieje się każdego dnia, nieraz za naszą ścianą.

 

 


Najważniejsze zawody Maćka

WALCZY O POWRÓT DO ZDROWIA!

Maciej Laszczak z Bielska-Białej, założyciel klubu CrossFit 43300 w stolicy Podbeskidzia, spadł z kół gimnastycznych z dużej wysokości. Doznał poważnego uszkodzenia kręgosłupa. Teraz walczy o powrót do codziennej sprawności, a znajomi zorganizowali zbiórkę, która nabrała niesamowitego rozpędu.

 


Wyremontowana w szczytnym celu

SYRENKA TOMA HANKSA

Długo było cicho, aż nagle bum! Monika Jaskólska, która zasłynęła akcją z małym fiatem podarowanym Tomowi Hanksowi, teraz zaprasza wszystkich na plac przed ratuszem. Tym razem bohaterką imprezy będzie syrenka.

 

 

 


Bezduszne przepisy

ZMARŁY MOŻE POCZEKAĆ…

Śmierć bliskiej osoby to bez wątpienia jedno z najbardziej traumatycznych przeżyć. Coraz częściej do smutku, rozpaczy i tęsknoty dochodzi jeszcze wściekłość. Dlaczego?


Stosuje homeopatię i krytykuje szczepienia

LECZENIE CZY SZARLATANERIA?

Na placu Chrobrego w Bielsku-Białej odbyła się pikieta w obronie mieszkającej w Kozach Katarzyny Bross-Walderdorff, która stanęła przed sądem lekarskim. Może stracić prawo do wykonywania zawodu.


PODATKIEM W SAMORZĄD

Wydawać by się mogło, że obniżenie podatku PIT z 18 do 17 procent dla największej grupy zatrudnionych i pobierających świadczenia socjalne ucieszy wszystkich. Jednak wbrew pozorom są tacy – a należą do nich przedstawiciele samorządów – których ta decyzja wręcz zmartwiła.

 

 


Ślizgawka prawie gotowa

LÓD NA PLACU

Jeśli nie wydarzy się nic niespodziewanego, 6 grudnia zostanie otwarte sztuczne lodowisko na placu Wojska Polskiego. Właśnie zakończył się jego montaż i rozpoczęło zamrażanie tafli lodu.

 

 

 

 


Wycinki nie będzie

PLAŻA W PARKU

Najpewniej nic nie wyjdzie z zapowiadanej – a nawet już przygotowanej – wielkiej rewitalizacji parku Strzygowskiego w Bielsku-Białej. Protesty obrońców drzew przyniosły najwyraźniej skutek. Władze miasta zamierzają ponownie przepracować projekt inwestycji.

 

 


Przejdzie też przez powiat

ŚMIECIOWY TAJFUN

Kiedy na początku października, przewidując zmiany w opłatach za odbiór śmieci, zapytaliśmy o plany w tym względzie gminy powiatu bielskiego, w wielu przypadkach usłyszeliśmy, że podwyżki już były, a jeśli nastąpią, to w dłuższej perspektywie. Dzisiaj okazuje się, że sytuacja diametralnie się zmieniła.


Kolejny hit Banialuki

AKI JEST SUPER!

Dzieci pokochały Akiego, którego owadzie przygody zobaczyły podczas nowego przedstawienia bielskiej Banialuki.

Wydanie nr 47 z dnia 21.11.2019

Nowe rozdanie w Radzie Miejskiej Bielska-Białej

WSZYSCY LUDZIE PREZYDENTA

W piątek, 18 listopada, grupa bielskich radnych powołała do życia nowy klub. Liczy 14 osób i zrzesza dotychczasowych radnych PO oraz klubu KWW Jacka Krywulta. Dołączyli do nich także radny Roman Matyja (ostatnio niezrzeszony, lecz do niedawna klub PiS) oraz radni Maksymilian Pryga i Bronisław Szafarczyk, którzy opuścili właśnie szeregi klubu PiS.


Bielscy radni bez wyjścia

UDERZENIE PO KIESZENI

Rada Miejska w Bielsku-Białej po burzliwej dyskusji podjęła we wtorek uchwałę o podniesieniu od stycznia wysokości stawek opłat za wywóz i zagospodarowanie odpadów komunalnych z przydomowych gospodarstw domowych.


Położył na szali własne życie

SMUTNA STAROŚĆ BOHATERA Z CZECHOWIC

Cudem ocalał, bohatersko gasząc koszmarny pożar czechowickiej rafinerii. Ze szpitala wyszedł z bliznami i pieniędzmi przeznaczonymi na… pochówek. Niegdyś silny, postawny mężczyzna, pilot, żeglarz, strażak, dziś bez nóg, na wózku inwalidzkim, utknął na ósmym piętrze olsztyńskiego bloku i nie ma środków na rehabilitację.

 

 

 

 

 

 


Specjalność: porwania

HERSZT GANGU Z WYROKIEM

Zorganizowali aż cztery porwania w rejonie Bielska-Białej. Teraz usłyszeli wyroki. Herszt gangu Grzegorz P. został skazany na 12 lat więzienia.


POŻAR W SKLEPIE

Pięć zastępów straży pożarnej uczestniczyło w środę, 13 listopada późnym wieczorem, w gaszeniu pożaru zaplecza sklepu spożywczego przy ul. Goleszowskiej w Bielsku-Białej.

 

 

 

 


Wolnoć, Tomku, w swoim domku?

KOSZMAR NIEPALĄCYCH SĄSIADÓW

Gdy ktoś puszcza dymka na balkonie, mimowolnie tą „przyjemnością” dzieli się z sąsiadami. Niektórych krew zalewa, ale nic z tym nie mogą zrobić.

 

 

 


KOLEJOWA INWESTYCJA

Burmistrz Czechowic-Dziedzic ostrzega, że mieszkańców czekają cztery skomplikowane lata. Miasto, z uwagi na rozpoczęcie kolejowych inwestycji, może przypominać wielki plac budowy.


BCP to nie papierowa wydmuszka, ale…

PŁACILI GROSZE

Bielskie władze analizują wszelkiego rodzaju umowy, które mogłyby budzić podejrzenia o niegospodarność. Na pierwszy ogień poszło Bielskie Centrum Przedsiębiorczości, które od ćwierć wieku dzierżawi budynek od miasta za symboliczną kwotę. Zarząd BCP boi się, że w tej sytuacji jego dalsza działalność stanąć może pod znakiem zapytania.


Kierowcy odetchnęli

„NOWOHAŁCNOWSKA” GOTOWA

Od piątku, 15 listopada, kierowcy mogą korzystać z wybudowanej od zera nowej bielskiej ulicy.

 

 


Szczyrk: prośba o wsparcie do samorządu

KONCERT ŻYCZEŃ POLICJANTÓW

Szczyrkowski samorząd opłaci ubezpieczenie AC dla forda rangera kupionego dla tamtejszego komisariatu. Chodzi o kwotę 3,5 tysiąca złotych.


Schronisko z nowym szefem

PSY, KOTY I WOLONTARIUSZE

Nowy kierownik schroniska dla zwierząt w Bielsku-Białej Dominik Domiszewski obejmie stanowisko na początku grudnia. Jakie ma plany, czy będzie współpracował z wolontariuszami i co o nich sądzi?

 

 


„Tlenodajnia” w Sferze

MECH NA ŚCIANACH

W bielskiej galerii Sfera otwarto pierwszą w Polsce „tlenodajnię”. Można tu nie tylko cieszyć się z oddychania czystym powietrzem, ale też – w otoczeniu mchów i wielu innych roślin – poczytać książkę, odbyć spotkanie towarzyskie czy biznesowe oraz napić się kawy.


Muzyczny Parnas w Bielsku-Białej

BRAWA DLA JAZZU

– Nie wyobrażam sobie naszego miasta bez tego festiwalu – mówił podczas otwarcia 17. Jazzowej Jesieni w Bielsku-Białej im. Tomasza Stańko prezydent Jarosław Klimaszewski. Przez sześć długich wieczorów sala Bielskiego Centrum Kultury rozbrzmiewała synkopowaną muzyką z obu stron Oceanu w najlepszym wykonaniu.


E-wydanie