Wydanie nr 33 z dnia 16.08.2018

Mój klub radnych na pewno wystartuje

PREZYDENT JUŻ W RATUSZU

Ciężkie osobiste doświadczenia, bardzo poważne operacje i skrócona rehabilitacja, łączona z dbaniem o sprawy miasta… Pełne dramatyzmu i traumy miesiące przeżył ostatnio prezydent Bielska-Białej Jacek Krywult.

 

 

 


Lipnik: sprawa kruszarni powraca

PROKURATOR WSZCZYNA ŚLEDZTWO

Znów gorąco zrobiło się wokół planów uruchomienia kruszarni w bielskiej dzielnicy Lipnik. Sprawą zajęła się nawet prokuratura. Tymczasem jeszcze trzy lata temu wydawało się, że temat jest zamknięty.

 


PSZOK pod specjalnym dozorem

TAJNE ŚMIECI?

Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy ulicy Straconki 1 w Bielsku-Białej to miejsce często odwiedzane przez tych, którzy w legalny sposób chcą pozbyć się nietypowych śmieci. Dlaczego jednak miejsce to jest aż tak tajne, że nie można tam robić zdjęć?


30-latka postawiła na nogi całą bielską komendę

PIJACKIE ŻARTY

Najwyraźniej alkohol zbyt mocno uderzył jej do głowy. Popijając pod nową bielską komendą wykonała telefon alarmowy i poinformowała o podłożeniu w niej bomby.


Jak upamiętnić obóz w Mikuszowicach Krakowskich?

IPN WIE NIEWIELE

Po raz kolejny – za sprawą bielskiej radnej Grażyny Nalepy – powrócił temat upamiętnienia byłego obozu karnego w Mikuszowicach Krakowskich.

 

 

 


2,6 tysiąca podbeskidzkich pielgrzymów pieszo i na rowerach

NAPEŁNIENI DUCHEM ŚWIĘTYM

Aż 2,6 tysiąca pielgrzymów z diecezji bielsko-żywieckiej dotarło na Jasną Górę. Byli tacy, którym pokonanie około 150 kilometrów zajęło prawie tydzień, a byli i tacy, którzy – na rowerze – pokonali ten dystans w jeden dzień.


Był wielkim przyjacielem Bielska-Białej

POŻEGNANIE TOMASZA STAŃKI

W piątek, 10 sierpnia, na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach pożegnano Tomasza Stańkę – wspaniałego muzyka, kompozytora, jazzmana – przez piętnaście lat dyrektora artystycznego Jazzowej Jesieni w Bielsku-Białej.


Spod Wawelu pod Beskidy

FAŁAT W BYSTREJ

Kiedy Julian Fałat pożegnał się z zaszczytną funkcją rektora Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, zamieszkał w Bystrej Śląskiej. Co sprawiło, że mistrz akwareli przeniósł się spod Wawelu na podbeskidzką ziemię?

 

 


20 lat biegania na Żar

I WCIĄŻ OSTRO DO PRZODU!

W pierwszym biegu na górę Żar w 1999 roku wzięło udział zaledwie 43 zawodników. Frekwencyjny rekord padł trzynaście lat później. Wtedy na mecie stanęło aż 311 biegaczy. Podczas dwudziestej, jubileuszowej edycji było ich niewiele mniej, bo 307.

Wydanie nr 32 z dnia 09.08.2018

Pechowy lot zapoznawczy

BOCIAN NIE POFRUNĄŁ

To był tak zwany lot zapoznawczy młodej kobiety. Jednak tuż po starcie sterowany przez instruktora szybowiec rozbił się o ziemię. Aż trudno uwierzyć, że oboje wyszli z tej przygody bez szwanku.

 

 


Policjanci jak… strażacy

URATOWALI MIESZKAŃCÓW

W mieszkaniu przy ul. Lenartowicza w Bielsku-Białej wybuchł groźny pożar. Ucierpieli dwaj lokatorzy. Pierwsi na miejscu byli policjanci, którzy rozpoczęli ewakuację wszystkich lokatorów bloku.


ACTA2: kto ma rację? (cd.)

JAK ŻYĆ BEZ WIKIPEDII?

W pierwszym podejściu europosłowie zatrzymali budzący sporo kontrowersji projekt dyrektywy o prawach autorskich, określanej przez jej przeciwników – licznych także na Podbeskidziu – jako ACTA2. Ale to nie kończy sprawy.

 

 

 


Akcje KOD w Bielsku i Żywcu

REKSIO W KOSZULCE

Na pomnikach w różnych częściach Polski pojawiły się białe koszulki z napisem „Konstytucja”. W ten sposób Komitet Obrony Demokracji manifestuje „przywiązanie dla najważniejszych wartości”. Także Bielsko-Biała przyłączyło się do akcji.

 

 


Słowacy zamkną tunel – będzie drogowy koszmar

OMIJAJCIE CZADCĘ!

Tym, którzy w najbliższych dwóch tygodniach wybierają się do słowackiej Żyliny czy na południe Europy, zalecamy omijanie Czadcy. Powód? Gwarantowane stanie w gigantycznym korku.

 


Urzędnicy pilnują, strażnicy spisują

DROBIEM NIE POHANDLUJESZ

W bielskiej dzielnicy Komorowice Krakowskie, na placu służącym od lat jako targowisko, nie wolno handlować drobiem. Niedawno wpadła tam straż miejska i pospisywała handlujących.

 

 

 


AKCELERATOR W KOŃCU W BIELSKU!

Już w sierpniu pacjenci Beskidzkiego Centrum Onkologii – Szpitala Miejskiego w Bielsku-Białej będą mogli korzystać z akceleratora najnowszej generacji, który umożliwia połączenie nowoczesnych technik napromieniania.

 

 

 


TKB: Grand Prix dla zespołu Żywczan, a…

LIPOWIANIE Z PUCHAREM „KRONIKI”

Dobiegł końca folklorystyczny maraton – Tydzień Kultury Beskidzkiej. Trwał przez dziewięć dni na estradach w Szczyrku, Wiśle, Oświęcimiu i Makowie Podhalańskim, a przez dziesięć w Żywcu.


Jasienica: żęcie, młócenie i pieczenie chleba

SIERPEM I KOSĄ

W Jasienicy klepano kosy, żęto sierpem i młócono cepami zboże, a następnie wypiekano chleb. Wszystko po to, by pokazać tłumnie zebranym widzom, jak to drzewiej na tutejszej wsi bywało.

 

 

 


Żołnierze, czołgi, wozy bojowe

W PORĄBCE ZAGRZMIAŁY DZIAŁA

Do Porąbki zjechali członkowie grup rekonstrukcyjnych. Przywieźli sprzęt i wyposażenie wojskowe z czasów II wojny światowej. Była to gratka dla miłośników wojskowości i historii tego okresu.

 

 

 


OSTATNIE ELIMINACJE NA PIASKU

Na boiskach do siatkówki plażowej Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Czechowicach-Dziedzicach odbył się kolejny i zarazem ostatni turniej eliminacyjny „Młoda Plaża 2018”.

Wydanie nr 31 z dnia 02.08.2018

Runął blok na Sarnim Stoku cd.

KTOŚ STRASZY WYBUCHAMI!

Wciąż prawie nic nie wiadomo na temat przyczyn wybuchu, który doprowadził do zawalenia się wznoszonego przy ulicy Sarni Stok wielorodzinnego budynku. Pewne jest tylko to, że w środku nocy we wtorek, 17 lipca, doszło tam do eksplozji, która doszczętnie zniszczyła czterokondygnacyjną konstrukcję. Prokuratura okręgowa w Bielsku-Białej prowadzi w tej sprawie postępowanie, które ma wyjaśnić co tak naprawdę na Sarnim Stoku się wydarzyło.
Tymczasem w poniedziałek, 30 lipca, ktoś wysłał tajemniczy e-mail do „Kroniki” i innych bielskich redakcji…


Rekordowa jubilatka!

WIEK I TRZY LATA

W ostatni piątek lipca w Domu Pomocy Społecznej dla Osób Starszych przy ulicy Żywieckiej w Bielsku-Białej świętowano 103 urodziny jego mieszkanki – Zofii Węglarz.

 

 

 


Odszedł współtwórca Jazzowej Jesieni w Bielsku-Białej

POZOSTANIE MUZYKA…

W niedzielę, 29 lipca, zmarł Tomasz Stańko – jedna z największych postaci polskiego i światowego jazzu. Kompozytor, wirtuoz trąbki, muzyczny wizjoner, a przez ostatnich piętnaście lat dyrektor artystyczny Jazzowej Jesieni w Bielsku-Białej – festiwalu, który stworzył i nadał mu wyjątkowy, niepowtarzalny kształt.

 

 


Za to można dostać mandat

GRZESZNI CYKLIŚCI

Zazwyczaj to rowerzyści narzekają na złe traktowanie przez kierowców. Ale również cykliści mają na sumieniu wiele grzeszków. Popełniając je nie są bezkarni i mogą narazić się na poważne konsekwencje.

 

 

 


Jeszcze o nowych stawkach za wodę i ścieki

W BIELSKU TANIEJ NIŻ NA ŚLĄSKU

Po opublikowaniu na łamach „Kroniki Beskidzkiej” tabeli z nowymi stawkami za wodę i ścieki, które od 16 czerwca obowiązują na terenie gmin powiatu bielskiego, a także stawek na kolejne 2 lata – w redakcji rozdzwoniły się telefony. – Zmiany cen zostały wywołane koniecznością realizacji Rozporządzenia Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej z dnia 27 lutego
2018 r. w sprawie określania taryf, wzoru wniosku o zatwierdzenie taryfy oraz warunków rozliczeń za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków – w rozmowie z Mirosławem Galczakiem wyjaśnia Piotr Dudek, prezes firmy Aqua SA w Bielsku-Białej.


Po dewastacji potoku w Bierach

WODY POLSKIE NIE ODPUSZCZĄ

Wody Polskie zapowiadają wykorzystanie wszelkich możliwości, w tym odszkodowawczych, wobec odpowiedzialnego za zniszczenie Potoku Jasienickiego w Bierach. Jednocześnie w tej państwowej instytucji dziwią się bierności poprzedniego zarządcy potoku.

 

 


Rozbiórki nie dało się uniknąć?

I PO ZABYTKU…

W maju doszło do rozbiórki zabudowań przy ulicy Browarnej 9 w Bielsku-Białej. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego – wyburzony budynek był kompletną ruderą – gdyby nie fakt, że przez wiele lat podlegał ochronie prawnej ze względu na swój zabytkowy charakter.

 

 

 


W BBTS-ie:

TORNADO PRZESZŁO PRZEZ SZATNIĘ

Aż 10 zawodników odeszło z klubu po spadku do I ligi. Kto ich zastąpi i z jakim skutkiem?


Po raz czwarty w Bielsku-Białej

WAKACJE ZE SZTUKĄ

Do 26 sierpnia można oglądać wystawy w ramach 4. Bielskiego Festiwalu Sztuk Wizualnych 2018. Znajdują się one aż w sześciu miejscach.

 

 


Zaginęła w Bułgarii cd.

BIELSKO PRZEJMUJE ŚLEDZTWO

Prokuratura Okręgowa w Bielsku-Białej przejęła prowadzenie śledztwa dotyczącego śmierci 41-letniej bielszczanki zaginionej w bułgarskim kurorcie Pomorie.

E-wydanie