Wydanie nr 43 z dnia 27.10.2022

 

PRÓBA SIŁ NA SARNIM STOKU

SKO wstrzymało wykonanie decyzji środowiskowej dla budowy 22 bloków na Sarnim Stoku. Dziewięć dni później, w ekspresowym tempie, Ratusz wydał zgodę na wycinkę krzewów na blisko dziewięciu hektarach. Inwestor rozpoczął prace. Policja skierowała wniosek do prokuratury o wszczęcie śledztwa.


MILIONER Z SARNIEGO STOKU: KIM JEST CZŁOWIEK, KTÓRY
WRAZ Z SOBIESŁAWEM ZASADĄ PLANUJE TAM WIELKĄ INWESTYCJĘ?

Krzysztof Bąk milionów dorobił się w branży mięsnej. Inwestował między innymi w ośrodek narciarski w Zwardoniu. Jest też właścicielem zabytkowej rezydencji, w której działa Dworek New Restaurant.


WŁAŚCICIEL DWÓCH PODPALONYCH AUT CHWILĘ PÓŹNIEJ
ZABIŁ SIĘ, WJEŻDŻAJĄC W KAMIENICĘ

Po dwóch tygodniach od śmiertelnego wypadku na ul. Partyzantów ujawniamy nowe ustalenia w sprawie. Prokuratura na podstawie nagrań z monitoringu odtworzyła trasę przejazdu i moment wypadku. Śledczy potwierdzają nieoficjalne informacje, które pojawiały się wcześniej – 39-latek był właścicielem dwóch aut, które tej samej nocy spłonęły przy ul. Lwowskiej.


ODESZLI W OSTATNICH 12 MIESIĄCACH

Wspominamy tych, którzy zmarli w ostatnich dwunastu miesiącach. Nie ma ich już wśród nas, ale pozostaną w naszej pamięci.


ZNICZOWY BIZNES PRZESTAJE SIĘ OPŁACAĆ

Nastały ciężkie czasy dla sprzedawców zniczy, wiązanek i wszelkiego rodzaju ozdób nagrobnych. Producenci przerzucają zwiększone koszty produkcji na hurtowników i sprzedawców. Tamci mówią, że ten biznes przestaje się opłacać.


WYŻSZE PODATKI

Rada Miejska Bielska-Białej przyjęła uchwałę w sprawie nowych stawek podatku od nieruchomości na przyszły rok. Będzie drożej. Podwyżkę najbardziej odczują przedsiębiorcy.


PALCIE CZYM CHCECIE. I TAK WSZYSCY UMRZECIE

Wieczorem, po wyjściu z domu, już śmierdzi. Smog już tu jest. I zabija. Ale nie wszyscy się tym przejmują. Zresztą – jeśli trzeba będzie wybierać między ciepłem w domu a czystym powietrzem, pewnie wielu postawi na ciepło.


W APTEKACH BRAKUJE LEKÓW. NIEKTÓRE SĄ NIEZBĘDNE

W ogólnopolskich mediach ostatnio głośno o tym, że w aptekach brakuje leków. Ministerstwo Zdrowia twierdzi, że braki w zaopatrzeniu aptek są incydentalne i nie odbiegają od normy. Jak jest w naszym regionie?

 

 

 

Wydanie nr 42 z dnia 20.10.2022

 

SAMORZĄDY (NIE) HANDLUJĄ WĘGLEM. NIKT NIC NIE WIE

Samorządy mają się zająć dystrybucją węgla, ale na razie jest jak w czeskim filmie – nikt nic nie wie. Jest znacznie więcej pytań niż odpowiedzi.


NOŻOWNIK NA LECZENIE. ŚLEDZTWO UMORZONE

Do Sądu Okręgowego w Bielsku-Białej skierowano wniosek o umorzenie postępowania w sprawie Arkadiusza D. 41-latek w maju tego roku ugodził nożem uczennicę jednej z bielskich podstawówek. Zdaniem prokuratury, zachowanie sprawcy miało podłoże chorobowe.


NIELEGALNE ZRZUTY ŚCIEKÓW.
KTO ZANIECZYSZCZA BIELSKI POTOK?

Bez zezwoleń odprowadzali wody opadowe oraz nieoczyszczone ścieki sanitarne do potoku biegnącego w pobliżu ul. Konwaliowej. Nie wiadomo, ile jeszcze trwałby nielegalny proceder, gdyby nie katastrofa ekologiczna na Odrze i kontrola cieków prowadzona przez Nadzór Wodny w Bielsku-Białej.


DRAKA W KOMOROWICACH.
POSZŁO O REMONT SIECI GAZOWEJ

Ekipa bez pozwolenia weszła na prywatny teren i rozpoczęła remont nitki gazowej średniego ciśnienia. Gdy właściciel zjawił się na swojej działce, zastał rozkopany teren i otrzymał do podpisania zgodę na wejście na jego posesję. Interweniowała policja.


ZMARŁ MIECZYSŁAW KRZAK.
MIAŁ GŁOWĘ PEŁNĄ POMYSŁÓW

Był zawsze pełen energii, znany na całej Żywiecczyźnie i nie tylko. Zmarł Mieczysław Krzak. Ciężko uwierzyć.


SPALARNIA ODPADÓW: CO Z TYM
REFERENDUM? MIAŁO BYĆ JESIENIĄ

Co z referendum w sprawie budowy w Bielsku-Białej spalarni śmieci? Władze miasta wielokrotnie zapowiadały, że mieszkańcy będą mogli wypowiedzieć się w tej sprawie. Mówiono, że referendum zostanie przeprowadzone jesienią tego roku.


STARSZA PANI (ZNOWU) MUSI ZNIKNĄĆ

81-letnia Józefa Żur z Mesznej nadal nie ma spokoju. Urzędnicy znowu usiłują przenieść ją z domu pomocy społecznej Sadyba w Bystrej w inne miejsce, zasłaniając się procedurami i interesem publicznym. Jej opiekunka prawna nie może tego zrozumieć.


BIZNES NA GAPOWICZACH.
PÓŁ MILIONA DLA MIASTA Z TYTUŁU KAR

Rośnie liczba gapowiczów korzystających z miejskiej komunikacji w Bielsku-Białej. Miasto zarabia: w ubiegłym roku budżet miasta zyskał blisko pół miliona złotych tytułem karnych opłat zamiast kilkudziesięciu tysięcy, gdyby wszyscy kupowali bilety.


RADA MIEJSKA UCHWALA, WOJEWODA UNIEWAŻNIA

Ledwo bielscy radni uchwalili nowe studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego dla Bielska-Białej, a dokument trafił do kosza. Tak zdecydował wojewoda. Tymczasem prace nad studium trwały blisko dekadę. Co się w tej sprawie dzieje?


KRZYWDA ZWIERZĄT

Pies był w krytycznym stanie. To był jeden z najdrastyczniejszych widoków, jaki zastałam – opowiada Joanna Kraj o niedawnej historii z Bielska-Białej. Znęcanie się nad zwierzętami jest ciągle na porządku dziennym. Może innowacyjny projekt coś w tej kwestii zmieni.


TE FIRMY SĄ NASZĄ WIZYTÓWKĄ

Jantar, Agencja Rozwoju Regionalnego SA i Eko-Wtór Jakubiec – oto lokalne firmy, których prezesi odebrali statuetki „Dedala” podczas Gali Finałowej 12. edycji konkursu Firma Roku. – W tych trudnych czasach wszyscy jesteście laureatami – tymi słowami do przedsiębiorców zwrócił się prezydent Bielska-Białej.


WYWIAD Z FRAJEREM

Ostatnio zapukał do moich drzwi komornik. Chodziło o kilkumiesięczny poślizg w opłacaniu abonamentu. Byłem w szoku. Większość moich znajomych w ogóle nie płaci i uważa mnie za frajera – opowiada KRONICE bielszczanin, który od lat opłaca abonament radiowo-telewizyjny. Zastrzega anonimowość.


700 KILOGRAMÓW PLONÓW Z WŁASNEGO OGRÓDKA

W ubiegłym roku, w czasie wolnym od pracy, Anita Szymańska wyhodowała, a potem zebrała ze swojego ogródka prawie siedemset kilogramów żywności! Przekonuje, że każdy tak może.


BKS NIGDY NIE ZGINIE

– Kibice BKS-u pod względem organizacyjnym są w Ekstraklasie. A na meczach TSP, nawet kiedy przyjeżdżały znane kluby, nigdy nie odczułem atmosfery piłkarskiego święta, a kibice gości byli z reguły głośniejsi i liczniejsi niż sympatycy gospodarzy – KRONIKA rozmawia z Maksymilianem Prygą, bielskim radnym, kibicem BKS-u.


FILMOWALI MIASTO

Filmy nakręcone przy ulicach Mickiewicza i Sixta zdobyły laury podczas siódmej edycji konkursu „Filmujemy Bielsko-Białą”, organizowanego przez Galerię Bielską BWA i Fundację Młodego Kina.

 

 

 

Wydanie nr 41 z dnia 13.10.2022

SMOG NAS ZABIJE. PRZED PUTINEM

Ten sezon grzewczy może być tragiczny. Niektórzy nie mają czym palić, inni mają węgiel fatalnej jakości, mokre drewno albo porąbane meble. Niektórzy sięgają po stare, dawno nieużywane urządzenia grzewcze. Skutki będą opłakane.


BĘDĘ STARTOWAŁ NA DRUGĄ KADENCJĘ. JEŚLI ŻONA POZWOLI

– Myślę, że istnieje sporo osób, które byłyby lepsze na stanowisku prezydenta niż ja, ale nie są zainteresowane tym wyzwaniem. To funkcja, na którą nie można wybrać osoby idealnej, trzeba wybrać osobę najlepszą z dostępnych. Chcę ubiegać się o reelekcję, jeśli tylko zdrowie pozwoli. I żona… – KRONIKA rozmawia z prezydentem Jarosławem Klimaszewskim.


ŻYCIE JAK W MADRYCIE. NA KOSZT WYNAJMUJĄCEGO

Temat z Bielska-Białej wywołał ostatnio ogólnopolskie zainteresowanie. W „Uwadze” TVN pokazano materiał o mężczyźnie, który po wygaśnięciu umowy najmu miał zajmować mieszkanie należące do dwójki bielszczan. Z przedstawionych informacji wynikało, że od początku nie płacił, a potem nie chciał się wyprowadzić. Okazuje się, że ta historia nie jest wyjątkowe.


ZGODA NA KONTROWERSYJNĄ INWESTYCJĘ NA SARNIM STOKU

Jest zgoda na kontrowersyjną inwestycję na Sarnim Stoku
​ Zaskoczenia nie było – Urząd Miejski w Bielsku-Białej wydał pozwolenie na budowę 22 budynków na działkach należących do krakowskiej spółki Art City Eko-Park związanej z Sobiesławem Zasadą.


KAMIENIOŁOM W KOZACH – OGRODZENIE PODZIELIŁO TURYSTÓW

Ogrodzenie skarpy na górnej półce kamieniołomu podzieliło mieszkańców gminy Kozy oraz turystów. Niektórzy przekonują, że to niepotrzebna ingerencja w dziką przyrodę. – Cały czar tego miejsca prysł – skomentował jeden z internautów.


WIWAT AKADEMIA! INAUGURACJA NA ATH

Vivat Academia, Vivant Professores – tradycyjnym uderzeniem berła rektorskiego prof. Jacek Nowakowski, rektor Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej, zainaugurował rok akademicki 2022/2023. W Akademii Techniczno-Humanistycznej uczy się 5 tysięcy studentów, pierwszy rok rozpoczyna 1800. Pracuje z nimi 340 nauczycieli akademickich. Uczelnia ma pięć wydziałów, interdyscyplinarną Szkołę Doktorską, Studia Podyplomowe i 22 kierunki studiów.


NOWY SEZON TEATRALNY. ILUZJA I RZECZYWISTOŚĆ

Najnowsza premiera w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej ma kilka oryginalnych wyróżników. Musical Zygmunta Koniecznego pt. „Sztukmistrz z miasta Lublina” powstał na podstawie powieści literackiego noblisty Isaaca Bashevisa Singera, a teksty piosenek wyszły spod pióra Agnieszki Osieckiej. Spektakl jest pięćdziesiątą realizacją artystyczną bielskiej placówki Melpomeny w okresie dotychczasowych dziewięcioletnich rządów Witolda Mazurkiewicza.


PRZEPEŁNIONE CMENTARZE. NIEKTÓRZY NIE CHCĄ SŁYSZEĆ O KREMACJI

Na podbeskidzkich cmentarzach zaczyna brakować miejsca na kolejne pochówki. Problem widoczny jest w wielu miejscowościach regionu. Samorządowcy mają problem. Budowa nowych nekropolii wiąże się z ogromnymi kosztami. Prostym rozwiązaniem byłyby spopularyzowanie pochówków urnowych. Ale nie jest to łatwe.