Wydanie nr 42 z dnia 22.10.2020

 

Spalarnia według ekspertów

A JEDNAK WAPIENICA?

Podczas wtorkowej sesji Rady Miejskiej prezydent zaprezentował radnym wielokryteriową analizę budowy w Bielsku-Białej instalacji do termicznej przeróbki odpadów komunalnych (w uproszczeniu – spalarni śmieci). Stało się to dość niespodziewanie, ku zaskoczeniu wielu radnych.


Służba zdrowia na skraju wyczerpania

CZY SZPITALE WYTRZYMAJĄ?

Kolejne szpitalne odziały zamykane z powodu zakażeń wśród personelu. Przerwana chemioterapia pacjentów z Bystrej. Załogi karetek mające problem ze znalezieniem miejsc dla pacjentów. Przepełnione oddziały covidowe. Tak dzisiaj wygląda epidemiczna rzeczywistość. – Zaprzepaszczono okres, w którym można się było przygotować na drugą falę epidemii – uważa szef bielskiego pogotowia.


Diabeł, który tkwi w szczegółach, czyli…

Z KSIĘDZEM W SĄDZIE

Dagmara Kopek straciła zdrowie i wiarę w kościół. Odważyła się wytoczyć księdzu proces za niepłacenie pensji i składek zusowskich przez wiele miesięcy pracy w nieistniejącej już kościelnej spółce Anima Media, która była producentem m.in. znanego filmu „Tryptyk rzymski”. Mimo uznania jej racji przez sądy, bielszczanka wciąż nie odzyskała pieniędzy.


400 MILIONÓW NA INWESTYCJE

Władze Bielska-Białej zamierzają zaciągnąć w Europejskim Banku Inwestycyjnym 400 milionów złotych kredytu. Kwota może wydawać się gigantyczna, ale włodarze zapewniają, że takie posunięcie jest uzasadnione i korzystne dla finansów miasta.


Szansa na uratowanie leśniczówki

MINISTER OBIECAŁ

Pojawiła się szansa na ratunek zabytkowej leśniczówki w Lipniku. To, że zostanie wyremontowana, zadeklarował Grzegorz Puda – minister rolnictwa.


Awantura w kinie

BEZ MASKI NIE MA SEANSU

Radosław Siuda, znany bielski działacz charytatywny, który przed laty zasłynął w Polsce z niekonwencjonalnej walki o prawa do dziecka, został wyproszony z seansu filmowego, bo nie chciał założyć maseczki. Teraz żąda od kina publicznych przeprosin twierdząc, że dyrekcja złamała prawo.


WIDOK Z WIEŻY

Otwarto już wieżę widokową w usianym najpiękniejszymi zabytkami zakątku Czechowic-Dziedzic. Atrakcja jest dostępna siedem dni w tygodniu od świtu do zmierzchu. Wstęp jest bezpłatny.


Walka ze smogiem

ILE I DO CZEGO DOŁOŻY GMINA

Wkrótce powróci temat zanieczyszczenia powietrza. Samorządy zachęcają, by wymieniać piec na nowszy lub na gazowy. Tyle że nie wszystkich mieszkańców stać na taką wymianę. Co gminy powiatu bielskiego oferują swoim mieszkańcom w tym temacie?


Perukarka, fryzjerka, charakteryzatorka

CAŁE ŻYCIE W TEATRZE

Ma dwie rodziny. Kocha swoje dzieci, wnuki i prawnuki ponad wszystko. Ale ma także drugi dom, z którym związała się blisko 60 lat temu. Maria Dyczek pracuje w Teatrze Polskim od 1962 roku.


Zachęta do transplantacji

ZOSTAW ORGANY NA ZIEMI

Tegoroczni absolwenci Bielskiej Szkoły Przemysłowej przez cały wrzesień przekonywali mieszkańców naszego regionu do idei transplantacji. Efekty ich pracy można ocenić zaglądając na profil „Ostatni Dar” na Facebooku.


Będzie się działo na Jazzowej Jesieni!

MELOMANI OSTRZĄ ZĘBY

Świeżo upieczony podwójny laureat Fryderyka Maciej Obara i jedna z najlepszych europejskich orkiestr kameralnych – Aukso. Zbliżająca się wielkimi krokami Jazzowa Jesień sprawi, że w Bielsku-Białej przeżyjemy muzyczną ucztę na najwyższym światowym poziomie.

 

 

Wydanie nr 41 z dnia 15.10.2020

 

Druga fala uderzyła

REKORDY ZAKAŻEŃ

W naszym regionie obecność koronawirusa można już uznać za powszechną – usłyszeliśmy w sanepidzie. Największe ogniska znajdują się w placówkach oświatowych.


Koszty rosną, sprzedaż biletów spada

WIRUS UDERZA W MZK

Epidemia mocno uderza w Miejski Zakład Komunikacyjny w Bielsku-Białej. Wpływy z biletów spadły drastycznie, a koszty działalności poszybowały w górę. Wszystko spadło na tę miejską spółkę w newralgicznym dla niej momencie.

 

 

 


Jak Grzegorz Puda trafił na salony władzy

OD PRYMUSA DO MINISTRA

W Bielsku-Białej dał się poznać jako nieustępliwy radny, który z pasją atakował władze miasta. Teraz sam będzie – a właściwie już jest – przedmiotem ataków. Rolnicy grożą, że sparaliżują cały kraj. Czy Grzegorz Puda da radę?


Kolejne miesiące opóźnienia

AMFITEATR RODZI SIĘ W BÓLACH

Umowa z wykonawcą zakładała, że modernizacja leśnego amfiteatru w Lipniku zakończy się jeszcze przed końcem tegorocznych wakacji. Później termin przełożono na koniec września. Tymczasem roboty ciągle trwają.


Czechowice-Dziedzice: gmina wyznaniowa?

BIBLIA I TĘCZOWE PIĄTKI

Czechowicka Rada Miejska odrzuciła petycję dotyczącą przyjęcia kontrowersyjnej „Samorządowej karty praw rodzin”. Nie udało się tego zrobić bez ideologicznej przepychanki.


Powiat pozywa wojewodę

SPÓR O ORLE GNIAZDO

Powiat bielski domaga się od wojewody śląskiego prawie 300 tysięcy złotych na pokrycie kosztów funkcjonowania ośrodka kwarantannowego „Orle Gniazdo”. Wojewoda ani myśli płacić, więc spór rozstrzygnie się w sądzie.


Ofiara księdza pisze do Watykanu

LIST DO PAPIEŻA

Molestowany w dzieciństwie przez byłego proboszcza w Międzybrodziu Bialskim Janusz Szymik wysłał list do papieża Franciszka z prośbą o pomoc w rozprawieniu się z tuszowaniem pedofilii w polskim kościele.

 

 

 

 

 

 


Połączy Meszną z Buczkowicami

NOWY CHODNIK

Wzdłuż ulicy Bielskiej w Buczkowicach powstanie chodnik dla pieszych. Niestety będzie to tylko chodnik, a nie – jak wcześniej planowano – ciąg rowerowo-pieszy.


Jeden z najpiękniej odrestaurowanych zabytków

REMONT DOCENIONY

Remont konserwatorski kościoła pod wezwaniem św. Stanisława w Starym Bielsku został uhonorowany tytułem Modernizacja Roku 2019 w kategorii elewacje i termorenowacje. Uroczyste wręczenie nagród w prestiżowym konkursie odbyło się na Zamku Królewskim w Warszawie.

 

 

 

 

 

 

 

 


ŚWIĘTO KINA W BYSTREJ

Dwóch wyjątkowych gości, ciekawe filmy oraz rozmowy o kinematografii, która liczy 125 lat. Gminny Ośrodek Kultury „Promyk” w Bystrej zorganizował Bystrzański Festiwal Filmowy, który od lat cieszy się uznaniem wśród miłośników kina.


Tajemnicze losy słynnego pejzażu

ODNALEZIONY FAŁAT

Podczas II wojny światowej obraz „Cmentarz Montmartre w Paryżu” Juliana Fałata został zarekwirowany przez Niemców. Ostatnio wrócił do Muzeum Narodowego w Krakowie. A odnalazł się w… Muzeum Narodowym w Warszawie.

 

Wydanie nr 40 z dnia 8.10.2020

 

Walczył, przeżył, władza go odznaczyła, a sąd… skazał

ŻOŁNIERZ BEZ BRONI

To opowieść o tym, jak z osoby wyróżnianej za odwagę na polu walki można zrobić pospolitego przestępcę. O tym, jak można kogoś ograbić ze wszystkiego, w co wierzył i kochał, co było sensem jego życia.


W szkołach, przedszkolach i urzędach

WIRUS SZALEJE

Zmarło dwóch kolejnych mieszkańców zakażonych koronawirusem. Obecnie największe problemy mają placówki oświatowe i już pierwsza została zamknięta na cztery spusty.


Ambitne plany cyklistów

CZAS ROWERÓW

W bielskim ratuszu odbyły się niedawno pierwsze konsultacje społeczne dotyczące rozwoju sieci dróg rowerowych na terenie Bielska-Białej. Chodzi o drogi obejmujące obszar całego miasta.


Lekko miał nie będzie

MINISTER PUDA

Pochodzący z Bielska-Białej Grzegorz Puda (PiS) został oficjalnie ministrem rolnictwa i rozwoju wsi.


Jeszcze w tym roku

KREMACJE W KAPLICY

Trwają ostatnie prace montażowe pieca kremacyjnego na cmentarzu komunalnym przy ulicy Karpackiej w Bielsku-Białej. Inwestycja powinna zakończyć się w ciągu najbliższych tygodni.


Zmiany w Szpitalu Wojewódzkim

LEPIEJ Z NEUROLOGIĄ

Zakończył się pierwszy etap przebudowy oddziałów w Szpitalu Wojewódzkim, dzięki czemu zwiększy się ilość łóżek na oddziale neurologii.


DZIURY STRASZĄ

W wakacje na skrzyżowaniu ulic 11 Listopada i Cechowej w centrum Bielska-Białej wykopano ogromną dziurę, która wciąż nie została zasypana. Nieco mniejszy wykop pojawił się na ulicy Stojałowskiego, gdzie zajmuje jeden z dwóch pasów ruchu i poważnie utrudnia życie kierowcom.


Pod szkołą w Komorowicach

CIASTECZKA Z MARIHUANĄ

W plecaku 16-latka policjanci znaleźli kilkanaście gramów marihuany i ciasteczka upieczone z jej dodatkiem. Chłopak wpadł pod szkołą.


Czechowice-Dziedzice:

DRUŻYNA ZAPALEŃCÓW

Rzadko się zdarza, by gromadzeniem, porządkowaniem, czyszczeniem, a nawet finalnym układaniem eksponatów muzealnych w sali wystawowej zajmowali się pasjonaci z grona społeczników. A taka właśnie niecodzienna sytuacja przydarzyła się w Czechowicach-Dziedzicach.

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Wilkowice: będzie bezpieczniej

ZMIANY NA WYZWOLENIA

Na ulicy Wyzwolenia w Wilkowicach zostanie wprowadzonych kilka rozwiązań z zakresu inżynierii ruchu oraz zmian w układzie drogowym. Wszystko w celu poprawy bezpieczeństwa.


Komiksowy kryminał, czyli…

MŚCICIEL W WIELKIM MIEŚCIE

Bielski Teatr Polski rozpoczął nowy sezon premierą „Złego” – komiksowego kryminału według słynnej powieści Leopolda Tyrmanda.

 

E-wydanie