Wydanie nr 37 z dnia 17.09.2020

 

STODOŁA W OGNIU

Po 23.00 w piątek, 11 września, do dyżurnego straży pożarnej wpłynęło zgłoszenie pożaru stodoły przy ul. Zapłocie Małe w Bielsku-Białej.


Bielsko-Biała, Pisarzowice

KORONAWIRUS W SZKOŁACH

W lokalnych szkołach doszło do pierwszych zakażeń koronawirusem. Przypadki te wykryto po tym, gdy uczniowie mieli objawy zbliżone do przeziębienia.


Gdy dom pomocy sam jest w potrzebie

WALKA Z PANDEMIĄ OD ŚRODKA

W Domu Pomocy Społecznej w Bystrej mają nadzieję, że wygrali walkę z ogniskiem koronawirusa, choć trudno mieć pewność, gdy zaprzestano przeprowadzania dalszych testów. Mimo trudnej sytuacji, w ośrodku dzielnie sobie radzą.


Na Cieszyńskiej

POŚLIZG PLANOWANY

Przebudowa ulicy Cieszyńskiej nie będzie ukończona zgodnie z pierwotnym harmonogramem, czyli w listopadzie tego roku.


Ekolodzy walczą od lat

PIĄTKA DLA ZWIERZAKÓW

Obrońcy praw zwierząt dostali wsparcie od Jarosława Kaczyńskiego. Prezes partii rządzącej zachęca polityków ze wszystkich stron sceny politycznej do poparcia nowej ustawy o ochronie zwierząt.


Kuba wierzy, że wyzdrowieje

DOBRO WRACA!

Powinien cieszyć się życiem: uprawiać sport, rozwijać pasje i chodzić na imprezy. Żyć tak jak przeciętny nastolatek. Kuba Bodzek z Bielska-Białej tak łatwo jednak nie ma. Jego koledzy twierdzą, że jest prawdziwym wojownikiem. Od maja toczy walkę o swoje zdrowie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Sytuacja wydawała się beznadziejna

EKSMISJI NIE BĘDZIE

Na niepełnosprawnym Andrzeju Klisiu ciążyły 150-tysięczny dług i wizja rychłej eksmisji z małego mieszkania na osiedlu Wojska Polskiego. Pomogli ludzie o wielkich sercach, ale też wytrwali i profesjonalni, poruszeni naszym artykułem.

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Pod Szyndzielnią

AUTA BLOKUJĄ AUTOBUSY

Szefostwo Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego w Bielsku-Białej skarży się na kierowców parkujących auta przy pętli autobusowej na końcowym przystanku linii numer 8 (obecnie także 7). Zaparkowane auta notorycznie blokują przejazd, do tego stopnia, że autobusy nie są w stanie zawrócić.


ODCHUDZANIE URZĘDNIKÓW

Do końca roku pracę w Urzędzie Miejskim w Bielsku-Białej ma stracić około 30 urzędników. Zwolnienia to skutek epidemii koronawirusa, która uderzyła rykoszetem także w finanse lokalnych samorządów.


Nowocześnie i ekologicznie

PKS NA GAZ

Bielskiemu PKS-owi dostarczono kolejnych 13 nowych autobusów zasilanych sprężonym gazem ziemnym (CNG).


Czechowice-Dziedzice:

NAJLEPSZA BIBLIOTEKA

Miejska Biblioteka Publiczna w Czechowicach-Dziedzicach wygrała konkurs na najlepszą bibliotekę w powiecie bielskim. Zbiegło się to z otwarciem nowoczesnego gmachu tej książnicy, więc radość jest podwójna.


Kochajmy ich!

URODZINY PLASTYKÓW

W aż trzech miejscach na mapie Bielska-Białej trwają wystawy związane z obchodami 75-lecia bielskiego okręgu Związku Polskich Artystów Plastyków.


Amerykańskie bombowce nad Śląskiem i Małopolską

OSTATNI LOT

Wyzwolenie Polski spod okupacji niemieckiej najczęściej jest kojarzone jako efekt sowieckiej ofensywy. Tymczasem z Niemcami pod polskim niebem walczyły tysiące amerykańskich lotników. Ponad 2 tysiące z nich straciło życie, najwięcej nad Górnym Śląskiem i Małopolską.

 

Wydanie nr 36 z dnia 10.09.2020

 

Nie wierzą w koronawirusa

MASECZKA WROGIEM NUMER JEDEN

Ci, którzy noszą maseczki, są dla nich zniewolonymi idiotami. Pandemia to dla nich spisek i „plandemia”. Drukują „antycovidowe” ulotki. Wyśmiewają informacje o zgonach zakażonych koronawirusem mieszkańców…


W bielskich szkołach

SPOKOJNY POCZĄTEK

Początek roku szkolnego w Bielsku-Białej i powiecie bielskim nie pociągnął za sobą konieczności zamykania placówek oświatowych. Nie stwierdzono bowiem żadnych ognisk koronawirusa.


NA BIAŁORUSI TEŻ MURY RUNĄ!

Gremialne odśpiewanie po białorusku sławnego utworu kontestatorskiego „Mury”, rozsławionego przed laty w Polsce przez Jacka Kaczmarskiego, było szczególnym punktem estradowego koncertu „Solidarni z Białorusią”, zorganizowanego w niedzielę, 6 września, na Rynku w Bielsku.


PŁONĄCE SAMOCHODY

W jedną noc (z 5 na 6 września) przy ulicach Straconki i Basztowej w Bielsku-Białej strażacy trzykrotnie wyjeżdżali do pożarów samochodów. Jedno auto spłonęło doszczętnie, trzy zostały uszkodzone.


Na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym

WIELKI BRAT SŁUCHA?

W poczekalni na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym w Szpitalu Wojewódzkim w Bielsku-Białej nic się nie ukryje przed współtowarzyszami niedoli w chorobie – twierdzi nasz czytelnik. Zdaniem dyrekcji szpitala system spełnia swoje zadania.


Jak zrobić, żeby zarobić

STADION JAK SŁUP REKLAMOWY

Czy Stadion Miejski w Bielsku-Białej zostanie przekształcony w ogromny słup reklamowy? Z taką propozycją wyszła grupa radnych z klubu Wspólnie dla Bielska-Białej. Zasugerowali, że płynące z tego zyski zasiliłyby miejski budżet.


Skrzyżowanie Cieszyńskiej i Lompy

REMONT Z POŚLIZGIEM

Bielscy drogowcy mają problem z przebudową skrzyżowania ulic Cieszyńskiej i Lompy. Prace drogowe rozpoczęły się w maju i miały potrwać pięć miesięcy. Już wiadomo, że tak się nie stanie.


To nie tylko plotka

ZAMIAST KOPALNI – SPALARNIA?

Pojawiło się już kilka pomysłów na to, co zrobić z terenem po kopalni Silesia, jeśliby została ona zamknięta. Najbardziej kontrowersyjny dotyczy budowy spalarni odpadów.


Budki z kablami

PTASIE RADIO?

Władze Bielska-Białej pochwaliły się nowoczesnym gadżetem, który ma ułatwić opiekę nad miejskimi terenami zielonymi. Pojawienie się tej „nowinki” wywołało – jak przyznają sami urzędnicy – pewne zamieszanie wśród bielszczan.

 

 

 

 

 

 

 

 


W Straconce wciąż czekają

UPRAGNIONY DOM KULTURY

Po latach starań konkretyzuje się pomysł uruchomienia w Straconce filii Miejskiego Domy Kultury. Rada Miejska wyraziła już zgodę na zakup przez władze miasta budynku na potrzeby tej placówki.


Koniec pięknej historii

ŻAL MODELARZY

W Kubiszówce zamknięto kółko modelarskie, które miało kilkudziesięcioletnią tradycję. Rodzice i dzieci przyjęli tę decyzję ze smutkiem, ale Miejski Dom Kultury zaprasza ich na takie zajęcia w innych miejscach w Bielsku-Białej.

 

 

Wydanie nr 35 z dnia 3.09.2020

 

Rozpoczął się rok szkolny

KOLEJKI POD SZKOŁAMI

Uczniowie ustawiali się do swoich szkół w długich kolejkach, w deszczu czekając na zakończenie epidemicznych procedur.

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Szpital Wojewódzki: neurochirurgia działa!

ZNALEŹLI ORDYNATORA

1 września wznowił działalność Oddział Neurochirurgiczny Szpitala Wojewódzkiego w Bielsku-Białej. Pokieruje nim nowy ordynator – Jerzy Słowiński.

 

 

 

 

 

 

 


Na froncie walki z wirusem

ZNOWU ZŁE WIEŚCI

Nie żyje już ośmioro zakażonych koronawirusem pensjonariuszy domu wsparcia AID w Kozach. Zmarł też mieszkaniec Domu Pomocy Społecznej Fundacji Sadyba w Bystrej. W obu placówkach doszło do lawiny zakażeń.


Stadion wynajmę gratis (cd.)

CENNIKOWE OBIECANKI CACANKI

We wrześniu ubiegłego roku, po naszej publikacji dotyczącej wynajmu Stadionu Miejskiego przy okazji organizacji 90Festiwal, władze Bielska-Białej zobowiązały się do opracowania transparentnego cennika udostępniania obiektu. Po roku od tej deklaracji cennika wciąż nie ma.


TAJEMNICZE EKSPLOZJE

Późnym wieczorem w niedzielę, 30 sierpnia, w lasach w okolicy Lipnika doszło do kilku eksplozji. Były na tyle silne, że sprawą zajęła się policyjna ekipa dochodzeniowa.


Noworodek w bielskim oknie życia

OD EWY DO JACKA

Były znane już w średniowieczu. To najstarsze znajduje się w Rzymie, powstało w 1198 roku. W Bielsku-Białej uruchomiono je w 2009 roku. Kilka dni temu po raz drugi włączył się w nim alarm. W Oknie Życia siostry nazaretanki znalazły zdrowego noworodka.

 

 

 

 


Strach przed nadajnikiem

NIE MA SZCZĘŚCIA NA SZCZĘŚLIWEJ

Mieszkańcy ulicy Szczęśliwej w Bielsku-Białej nie chcą mieć w sąsiedztwie nadajników telefonii komórkowej, zwłaszcza tej w systemie 5G. Boją się utraty zdrowia. Poza tym nie akceptują działania metodą faktów dokonanych.


Sprzedaż dworca PKS

NIKT NIC NIE WIE?

Wielkie emocje wzbudza kwestia wystawienia na sprzedaż dworca PKS-u w centrum Bielska-Białej. Niektórzy radni powiatowi są oburzeni, że nikt tej decyzji z nimi nie konsultował i obawiają się, że pasażerowie zostaną wystawieni do wiatru.


Czechowice-Dziedzice: ograniczone zaufanie

UPRZEDZENI DO BURMISTRZA?

Burmistrz Czechowic-Dziedzic uważa, że część radnych jest do niego uprzedzona. I choćby nie wiadomo jak się starał, nie zasłuży na ich zaufanie. Ci odpowiadają, że burmistrz traktuje radę jak narzędzie i nie chce współpracować.


Nie będzie zwolnień w Silesii

ROZMOWY Z INWESTORAMI

Zwolnienia grupowe odwołane! – ogłosili z satysfakcją związkowcy z Solidarności w czechowickiej kopalni Silesia. Prawdopodobnie ma to związek z tym, że tempa nabierają rozmowy z potencjalnymi inwestorami rozważającymi przejęcie zakładu.


Dziennikarz-wywrotowiec, szpieg, antykwariusz, przedsiębiorca

Z „KRONIKĄ” PRZEZ WIEKI

Ponieważ „Kronika Beskidzka”, której redakcja mieściła się w samym sercu miasta (przy ul. Dubois), zmieniła swą historyczną siedzibę po 45 latach (!), uznaliśmy, że to dobra okazja, by sięgnąć do historii pisma. A przecież nikt lepiej jej nie zna od Piotra Wysockiego, który przez ostatnie ćwierć wieku był redaktorem naczelnym naszego tygodnika, a wcześniej jego najmłodszym piórem.


Długo dzieliła, teraz łączy

RZEKA O BURZLIWEJ HISTORII

Jest jedną ze szczególnych rzek regionu – prawobrzeżnych dopływów górnej Wisły. Przez wieki odgradzała historyczne ziemie Śląska i Małopolski. Oddzielała także przez długie lata Bielsko od Białej Krakowskiej, do chwili połączenia obu miast we wspólny organizm w 1951 roku.


CZY CZYSTOZAURY SĄ NIEGROŹNE?

Pojawiły się głosy, że płyn odkażający w zamontowanych ostatnio na placach zabaw tzw. czystozaurach może szkodzić maluchom. Sprawdziliśmy.

 

 

E-wydanie