Wydanie nr 12 z dnia 26.03.2020

Lekarka i jej mąż zakażeni koronawirusem

WIELKA KWARANTANNA

W nocy z 20 na 21 marca okazało się, że lekarka prowadząca prywatny gabinet w jednym z sołectw gminy Bestwina jest zakażona koronawirusem. Już 17 marca zakażenie potwierdzono u jej męża. Zarządzono kwarantannę na dużą skalę – w Bestwinie i Czechowicach-Dziedzicach.


ZMARŁ ZAKAŻONY 83-LATEK ZE SZCZYRKU

Od początku epidemii w Bielsku-Białej i powiecie bielskim koronawirusem zakaziło się osiem osób (stan na wtorek, 24 marca). 83-letni mieszkaniec Szczyrku zmarł w szpitalu.


ZAMKNIĘTY ODDZIAŁ CHIRURGII

W Szpitalu Wojewódzkim w Bielsku-Białej przebywał pacjent zakażony koronawirusem. Oddział chirurgiczny został zamknięty na dwa tygodnie, a jego personel objęto kwarantanną.


Co robić, żeby nie oszaleć?

POSZUKIWANI LEKARZE DUSZ

W natłoku informacji medialnych o pandemii i kolejnych zakażonych osobach, można stracić poczucie bezpieczeństwa. Strach może ogarnąć człowieka niezależnie od wieku, płci czy statusu społecznego.

 

 

 


OŚRODEK BUDZI EMOCJE

Pierwsza osoba trafiła do ośrodka kwarantannowego w Centrum Kongresów i Rekreacji „Orle Gniazdo” w Szczyrku w piątek, 20 marca. Dzień później burmistrz Antoni Byrdy zakomunikował, że miasto dowiedziało się o zorganizowaniu ośrodka nieoficjalnie.


ŻADNYCH ZGROMADZEŃ!

Rząd ogłosił kolejne zakazy dotyczące przemieszczania się. – Co do zasady, nie wolno wychodzić na zewnątrz bez ważnej, usprawiedliwionej przyczyny – stwierdził premier Mateusz Morawiecki.


Bielsko-Biała:

ZAMKNIĘTE PLACE ZABAW

Prezydent Bielska-Białej podjął decyzję o zamknięciu wszystkich placów zabaw i siłowni na świeżym powietrzu na terenie miasta. Będą niedostępne dla mieszańców aż do odwołania. Podobnie jest w okolicznych gminach.

 

 

 

 


DOBRYCH LUDZI JEST WIĘCEJ

Po raz kolejny okazuje się, że w trudnych czasach możemy liczyć na drugiego człowieka. W naszym regionie nie brakuje ludzi, którzy chcą nieść pomoc tym, którzy jej potrzebują.


KROPLA KRWI NA WAGĘ ZŁOTA

Lekarze i ratownicy apelują o oddawanie krwi. Mile widziane będą osoby, które jeszcze tego nie robiły.


Czy ruszą wypożyczalnie?

ROWERY W CZASACH EPIDEMII

1 kwietnia mają ruszyć wypożyczalnie rowerów miejskich w Bielsku-Białej. Czy tak się stanie? Raczej tak, ale 100-procentowej pewności nie ma.

 

 

 

 

 


CIOS W GOSPODARKĘ

Gmina musi wyciągnąć rękę do bielskich przedsiębiorców – w przeciwnym razie grozi nam gospodarczy dramat. I nie chodzi o odroczenia płatności, tylko umorzenia i ulgi. Ratusz nie mówi „nie”, jednak przekonuje, że muszą to być działania przemyślane.


Kiedy ludzie się boją…

TRUDNY LOS LISTONOSZY

W dobie epidemii praca listonoszy to droga przez mękę. Oskarżanie o przenoszenie wirusa i zamykanie przed nimi drzwi są na porządku dziennym. Oni sami narzekają przede wszystkim na nawał niepotrzebnych przesyłek poleconych i niewystarczające środki ochrony przed zakażeniem.


Śledztwo ws. katastrofy w Szczyrku

PONAD 50 PRZESŁUCHANYCH ŚWIADKÓW

Waga tego śledztwa jest ogromna. Tak samo jak poziom jego skomplikowania. Śledczy przesłuchali już prawie wszystkich świadków i uzyskali większość opinii biegłych. Niestety, sytuację skomplikowała epidemia koronawirusa.

 

 

 


Zabójstwo ciężarnej bielszczanki

CZEKAJĄC NA AKT OSKARŻENIA

Śledztwo w sprawie zabójstwa ciężarnej Izabeli Sz. trwa już ponad cztery miesiące, a zanosi się na to, że potrwa jeszcze przynajmniej drugie tyle. Dlaczego tak długo, skoro podejrzany, były strażnik miejski Piotr Sz., przyznał się do winy?


Zawód – oszust, specjalizacja – księża

NACIĄGAŁ DUCHOWNYCH

38-latek wyspecjalizował się w wyciąganiu pieniędzy od duchownych. Omamił aż 11 księży i zakonników oraz 2 osoby świeckie. Wyłudził prawie 85 tysięcy złotych! Oszustwa stały się jego źródłem utrzymania. Do sądu trafił właśnie akt oskarżenia.

 

 

 

 

 

 

 

Wydanie nr 11 z dnia 19.03.2020

DWIE KARETKI I KOMORA

Bielskie Pogotowie Ratunkowe zakupiło komorę izolacyjną, tzw. bio-bag. Dodatkowy zespół pogotowia przewozi w niej pacjentów, u których podejrzewa się zakażenie koronawirusem.

 

 

 

 

 


OGRANICZENIA W SZPITALACH

Bielskie szpitale wprowadziły kolejne ograniczenia w funkcjonowaniu. Chcą – dla bezpieczeństwa – zminimalizować liczbę osób w placówkach.


Zakupy na zapas i puste półki

W SKLEPACH BYWAŁO NERWOWO

Puste półki sklepowe po tym, jak ogłoszono stan zagrożenia epidemicznego, na szczęście szybko ponownie się zapełniły.

 

 

 

 

 


Hotel miejscem kwarantanny?

DWA OŚRODKI IZOLACJI

W Bielsku-Białej szykowane są dwa ośrodki zbiorowej kwarantanny. Taka informacja pojawiła się podczas wtorkowej sesji Rady Miejskiej.


Koronawirus: czym jest, jak się przed nim chronić?

KILKA PROSTYCH ZASAD

Jeśli możesz – zostań w domu. W przypadku choroby – najpierw zadzwoń. Dbaj o higienę i nie panikuj.

 

 

 

 

 

 


Zamknięte przejścia, dokładne kontrole

ZNOWU STOIMY NA GRANICY

Ograniczenia na przejściach granicznych obowiązują od 15 marca. Wjazdy do Polski i wyjazdy z kraju możliwe są wyłącznie w wyznaczonych miejscach.


Nabożeństwa w telewizji oraz internecie

PUSTE KOŚCIOŁY

Księża zachęcają wiernych do pozostania w domach, parafie odwołały rekolekcje. W niedzielę, 15 marca, kościoły były puste.


Uratuje nas rozsądek

NIE DAJMY SIĘ PANIKARZOM

Trudny czas walki z epidemią sprawił, że zabłysnąć postanowili wszelkiej maści panikarze i zwykli oszuści, którzy tylko pogarszają sytuację.


Dyskoteki, restauracje, bary – zamknięte

Z ZABAWĄ TRZEBA POCZEKAĆ

Po tym jak zamknięto kina i teatry, przyszedł czas na puby, restauracje i bary. Zanim jeszcze rząd ogłosił stan zagrożenia epidemicznego i czasowo zakazał działalności lokalom gastronomicznym (z wyjątkiem sprzedaży na wynos), bielscy restauratorzy sami wprowadzili wiele własnych obostrzeń i ograniczeń.

 

 

 

 

 

 

 


Przewrócona karetka

RANNA MATKA Z DZIEĆMI

To był koszmarny widok! Jadąca na sygnale karetka, po zderzeniu z osobówką przewróciła się na bok, uderzając w matkę, idącą chodnikiem z dwójką dzieci. Cud, że obyło się bez ofiar.


Co na to obrońcy drzew?

SEN O DOLINIE

Dolina Gościnna to jeden z najcenniejszych pod względem przyrodniczym i krajobrazowym zakątków Bielska-Białej. Szkoda, że jest niszczony na potęgę!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Pęknięta płyta na pomniku

REMONT PILNIE POTRZEBNY

Renowacji potrzebuje pęknięta tablica na pomniku upamiętniającym tragicznie zmarłych w katastrofie lotniczej w 1932 roku lotników: Franciszka Żwirkę i Stanisława Wigurę.

 

 

 

 

 

 


MEDAL DLA NESTORA

Augustyn Bartoszek, nestor z Międzyrzecza Górnego, żołnierz Armii Krajowej i działacz społeczny został odznaczony Orderem Krzyża Niepodległości.

 

 

 

 

 

 

 


Aleksandra Kot chętnie wraca do Bielska-Białej

LUBI GRAĆ PIERWSZE SKRZYPCE

Jest prezenterką telewizyjną, ostatnio zatańczyła na parkiecie przed wielomilionową publicznością. Nie zmienia to faktu, że Ola Kot przede wszystkim pozostała sobą, dziewczyną z Bielska-Białej.

 

 

 

 

 

 

 

Wydanie nr 10 z dnia 12.03.2020

KORONAWIRUS UKŁADA NAM ŻYCIE

Koronawirus dotarł do województwa śląskiego. We wtorek, 10 marca, jak informował wojewoda śląski, 8 osób było hospitalizowanych. Liczba osób poddanych kwarantannie zbliżała się do stu, a objętych nadzorem sanitarnym – do tysiąca.

 

 

 

 

 


Odwołane spotkania

STRACH PRZED EPIDEMIĄ

We wtorek prezydent Bielska-Białej podjął decyzję o zawieszeniu wszelkich spotkań z mieszkańcami miasta organizowanymi przez bielski samorząd i podległe mu instytucje.


ZMARŁ KSIĄŻĘ SULKOWSKI

W wieku 79 lat zmarł książę Aleksander Józef Sułkowski, tytularny X Książę Bielska. Urodził się 23 marca 1940 roku, odszedł 9 marca w Wiedniu.

 

 

 

 

 


SZPITALE RYWALIZUJĄ ZAMIAST WSPÓŁPRACOWAĆ

O tym, czy pacjenci z Podbeskidzia mogą się czuć bezpiecznie, „Kronika” rozmawia z Przemysławem Kamińskim, zastępcą prezydenta Bielska-Białej sprawującym nadzór nad działalnością Beskidzkiego Centrum Onkologii-Szpitala Miejskiego.

 

 

 

 

 

 

 

 


Nie tak prędko

SCHODOWA DO REMONTU

Ulica Schodowa w Bielsku-Białej zostanie wyremontowana. Taką deklarację złożył prezydent miasta podczas sesji Rady Miejskiej. Szkopuł w tym, że nie stanie się to prędko, a efekty planowanych prac nie będą zbyt spektakularne.

 

 

 

 

 

 

 

 


Komorowice: szukają lokalizacji

NOWE PRZEDSZKOLE

Bielski samorząd przygotowuje się do budowy kolejnego publicznego przedszkola. Placówka ma powstać w Komorowicach Krakowskich. Na razie trwają poszukiwania działki, na której przedszkole można by postawić.


Powiat bielski: awantura o komunikację

RADNY „POJECHAŁ” PO PKS-ie

Radny powiatowy najpierw przejechał się pekaesem, a potem „pojechał” po przewoźniku. Zarzucił mu brak działań i trzymanie się peerelowskich standardów. – My dopłacamy, a nic się nie robi! – grzmiał podczas ostatnich obrad Rady Powiatu Bielskiego.

 

 

 

 


Zaniedbany cmentarz żołnierzy radzieckich

JUŻ NIE MA CZERWONYCH GWIAZD

Bielski ratusz przymierza się do gruntownej naprawy ogrodzenia cmentarza żołnierzy radzieckich przy ulicy Lwowskiej. Prace mają być prowadzone w tym roku.


Radny się niepokoi

BRAKUJĄCY WŁOS BOLKA

Bielski radny Konrad Łoś zainteresował się stanem fryzury Bolka – jednego z dwóch urwisów, bohaterów kultowej kreskówki rodem z bielskiego Studia Filmów Rysunkowych. Chodzi o pomnik Bolka i Lolka przed Sferą w Bielsku-Białej. Bolek – ten wyższy – ma na swojej głowie niekompletne owłosienie.

 

 

 

 


Wilamowice:

SZANSA NA MUZEUM

Gmina Wilamowice ma ambitny plan budowy nowoczesnego muzeum regionalnego. To spory koszt, więc potrzebne będą pieniądze z zewnątrz. Postawiono na tzw. fundusze norweskie, ale aby je zdobyć, trzeba się będzie mocno starać.

E-wydanie