Wydanie nr 25 z dnia 23.06.2022

 

SĄDOWA BATALIA W BULWERSUJĄCEJ SPRAWIE.

DWA ZRUJNOWANE ŻYCIA

Niepotrzebna sprzeczka zrujnowała w jednej chwili życie dwóm młodym mężczyznom. Przekreśliła ich plany na przyszłość, odebrała marzenia. Cierpią ich rodziny i bliscy. Jeden może już nigdy nie odzyskać pełni zdrowia, a drugi trafić do więzienia na długie lata.


OD NAGŁEJ I NIESPODZIEWANEJ SEKSAFERY

ZACHOWAJ MNIE PANIE

Znany, wpływowy i kontrowersyjny polityk – Stanisław Pięta – zniknął z życia publicznego po ujawnieniu przez media seksafery z jego udziałem. Gdzie się zaszył? Czym się teraz zajmuje?


SPECJALIŚCI OD SIEDMIU BOLEŚCI

Dwie uczennice zderzyły się głowami na lekcji WF-u. Parę godzin później jedna z nich przeszła operację ratującą życie. A potem jeszcze jedną. Szkolna komisja powypadkowa uznała, że wypadek nie miał z tym nic wspólnego. Specjaliści od medycyny?! Wracamy do sprawy, którą ujawniliśmy w „Kronice”.


SPÓŹNIENIE KONSERWATORA. CZY TO BEZ ZNACZENIA?

Czy kamienica przy ulicy Cyniarskiej 13 była cennym zabytkiem, na którym rzeczywiście zależało konserwatorowi? W bielskim ratuszu mają wątpliwości, wskazując, że pismo zabraniające jej zniszczenia wpłynęło do urzędu niemal dwa tygodnie po wyburzeniu.


KOLEJNA ŚMIERĆ W STALOWNIKU

We wtorek, 21 czerwca, w wyniku upadku z dużej wysokości śmierć na miejscu poniósł 17-letni mieszkaniec powiatu bielskiego. Wszystko wskazuje na to, że młody mężczyzna targnął się na swoje życie, wyskakując z budynku Stalownika w Bielsku-Białej.


ROK PÓŹNIEJ, A MOŻE WIĘCEJ. FATUM NAD INWESTYCJĄ

Mieszkania komunalne przy ul. Wapiennej i Solskiego powstaną z nawet 12-miesięcznym opóźnieniem. Miasto wypowiada umowę firmie, która od blisko roku realizowała budowę ponad 200 mieszkań. Co dalej z budową osiedla?


CZEKA NAS REWOLUCJA NA DROGACH

Po drogach – również tych na Podbeskidziu – jeździ coraz więcej samochodów elektrycznych. To jednak nie znaczy, że dużo. Tymczasem już za kilkanaście lat w Unii Europejskiej będzie można sprzedawać wyłącznie pojazdy zeroemisyjne.


ZABLOKOWAŁ ORLENY

Mam taki postulat, by rząd i jego ludzie w spółkach Skarbu Państwa zrezygnowali na jakiś czas z premii i bonusów. Powinni przemyśleć każdą złotówkę – Kronika rozmawia z Szymonem Twardakiem, pomysłodawcą „akcji awaryjnych” przeciw wysokim cenom paliw.


WOLNOĆ TOMKU W SWOIM DOMKU.

ALE NIE W NASZYM OGRODZIE

Na terenie ogrodu przy wpisanej do rejestru zabytków willi w centrum miasta (Krasińskiego 26), wydzielono ogródki działkowe. Mieszkańcy willi skarżą się na mężczyznę, który dzierżawi jeden z nich. On odpowiada, że to zawiść.

 

 

Wydanie nr 24 z dnia 15.06.2022

 

MINISTER ZACHĘCA: ZBIERAJCIE CHRUST NA ZIMĘ!

Wiceminister klimatu i środowiska Edward Siarka zachęca Polaków do zbierania w lesie chrustu. Ma to być remedium na kosmiczne ceny węgla i innego opału. Ludzie mniej zamożni mogą w ten sposób – można było wywnioskować ze słów ministra – ogrzać tanim kosztem swoje mieszkania. Propozycja władz spotkała się z kpiną ze strony opozycji.


RUSZYŁ PROCES OSKARŻONEGO O BRUTALNE POBICIE

Ta sprawa wstrząsnęła opinią publiczną. 19-latek ciężko pobił mężczyznę, który zwrócił mu uwagę, że jedzie pod prąd drogą jednokierunkową. We wtorek przed Sądem Okręgowym w Bielsku-Białej rozpoczął się proces. Mężczyzna przyznał się do winy, powiedział, że żałuje, tego co zrobił.


MAJĄTKI WŁADZY

Były prezydent Bielska-Białej Jacek Krywult może się pochwalić największym majątkiem wśród bielskich włodarzy, radnych oraz szefów spółek miejskich i podległych jednostek. Na drugim miejscu jest obecny prezydent Jarosław Klimaszewski, a na trzecim radny miejski Krzysztof Jazowy. Majątek na ponad milion złotych ma 13 bielskich samorządowców.


DO BRONI? KOMU POTRZEBNA KOLEJNA STRZELNICA?

Bielski radny Roman Matyja chce, żeby miasto wybudowało strzelnicę – wszyscy mieszkańcy mogliby zapoznać się z podstawami obsługi broni palnej. Powód wiadomy: wojna w Ukrainie, która – przekonuje radny – zwiększyła zainteresowanie społeczeństwa dostępem do broni palnej. Z tym zainteresowaniem to jednak trochę przesadza.


ŁAWECZKA BESKIDZKA WYBRANA.

POZOSTAJE ZDUMIENIE I NIESMAK

Był konkurs, jest zwycięzca, jest też żal i podejrzenia o towarzyski układ wspierający zwycięzcę. Chodzi o tak zwaną ławeczkę beskidzką, projekt wart ponad sto tysięcy złotych.


TAKA DOBRA OFERTA, A CHĘTNYCH BRAK

Po dwudziestu latach przerwy w Bielsku-Białej zbudowano nowy wielorodzinny budynek mieszkalny w ramach Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Mieszkania przy ulicy Batorego, prawie w samym centrum miasta, miały być atrakcyjną propozycją. Tymczasem zainteresowanie było takie sobie. Władze miasta musiały ogłosić dodatkowy nabór wniosków.


RAPORT O STANIE MIASTA: NAJGORZEJ Z DEMOGRAFIĄ

Raport o stanie miasta to dokument, który jednostka samorządu corocznie musi przygotować przed debatą nad absolutorium dla prezydenta. Radni nad nim debatują, dopiero potem mogą głosować na tym, jak oceniają rządy prezydenta. Dokument zawiera wszystkie najważniejsze informacje na temat miasta, zarządzania nim, ale też listę potencjalnych zagrożeń.


Sukcesy bielskich brydżystów

KARTY NA STÓŁ

– Karty lubią dym – śpiewał przed laty Krzysztof Krawczyk i ta fraza dobrze oddaje stereotypową opinię na temat gier karcianych. Kojarzą się z hazardem i niezbyt zdrowym stylem życia. Ten mit obalają bielscy licealiści, uczniowie „Piątki”, należący do czołówki młodych brydżystów w kraju. Chętnie grają też seniorzy.


KAŻDY JEST INNY, KAŻDY WYJĄTKOWY

Miasto zostało opanowane przez potwory, ale mieszkańcy się nie dali. Wspólnymi siłami przepędzili demony. I pokazali, jak radzić sobie ze swoimi wewnętrznymi potworami.

 


Legendarny sędzia z Czechowic-Dziedzic

TAŃCZĄC NA BOISKU I PARKIECIE

Kiedyś sędziował mecze, teraz zamienił piłkarskie boisko i siatkarski parkiet na parkiet taneczny. Urodził się tuż po wybuchu drugiej wojny światowej, ale dzięki sportowemu trybowi życia nadal robi wrażenie na dancingach.


OSTATNIA PREMIERA: TROCHĘ Z PRUSA,

TROCHĘ Z VERDIEGO

Co miał wspólnego Bolesław Prus z Giuseppe Verdim? Obaj na pewnym etapie swojego życia zajęli się burzliwą epoką starożytnego Egiptu. Polski pisarz poświęcił tej tematyce powieść „Faraon”, a włoski kompozytor stworzył operę „Aida”.

 

 

 

Wydanie nr 23 z dnia 9.06.2022

 

ZAWSZE PATRZYŁ DALEJ

Z pośmiertnych wspomnień o Włodzimierzu Mysłowskim wyłaniał się obraz przedsiębiorcy, prezesa klubu piłkarskiego, pasjonata sportów lotniczych. Wszystko to prawda, ale nie cała i nie najważniejsza.


W UKRAIŃSKIEJ ARMII, A POTEM W RUSKIEJ NIEWOLI.

KIEDY WRESZCIE WYSZŁA, ROZPOCZĘŁA SIĘ WOJNA

Była pierwszą kobietą w armii ukraińskiej szkolącą psy bojowe. Kochała to, co robi. Dzisiaj jest psychicznie zdruzgotana, boi się ludzi. Obiecała sobie, że już nie będzie uciekać przed ruskim butem, że woli zginąć. Dała się jednak przekonać i wraz z córką znalazła schronienie w Bielsku-Białej.


PENSJONAT NAPRZECIWKO STOKU NA DĘBOWCU

W ciągu trzech lat pod Dębowcem, naprzeciwko stoku narciarskiego przy Karbowej, ma powstać pensjonat z aparthotelem oraz polana biwakowa. Grupa J5, która jest właścicielem ponad 1,7-hektarowego gruntu, otrzymała decyzję środowiskową.


NAGŁE ODWOŁANIE DYREKTORA

Zbigniew Hendzel przestał być dyrektorem Miejskiego Domu Kultury w Bielsku-Białej. W ubiegłym tygodniu urzędnik został odwołany ze stanowiska.


PARK WŁÓKNIARZY WRESZCIE SIĘ ZMIENIA

Z sześcioletnim poślizgiem (!) ruszyła rewitalizacja parku Włókniarzy w Bielsku-Białej. To dla bielszczan dobra i zła wiadomość.


NIE MA JUŻ SKLEPU U PANI JADZI

Z centrum Bielska-Białej zniknął właśnie kolejny sklep z tradycjami – oferował farby, tapety i materiały budowlane. Działał w tym samym miejscu, na parterze starej zabytkowej kamienicy, na rogu placu Wolności, od trzydziestu lat.


NOCLEG W APARTAMENCIE, MIÓD Z PASIEKI

W szpitalu w Bystrej hodują pszczoły, które pomagają leczyć pacjentów i prowadzą pensjonat! Apartamenty miały być dla bliskich osób przebywających w szpitalu, ale większość stanowią już turyści.


TŁUMY BAWIŁY SIĘ NA PIKNIKU Z NADZIEJĄ

W Parku Słowackiego pojawiły się tłumy. Przyciągnął je XI Piknik Rodzinny organizowany przez Fundację Zapobiegania i Resocjalizacji Uzależnień Nadzieja.


REWOLUCJA NA BŁONIACH? BĘDZIE, ALE NIE TAK SZYBKO

Władze Bielska-Białej ogłosiły niedawno na konferencji, że zamierzają kompleksowo zmodernizować tereny rekreacyjne na Błoniach. Tyle że koszt inwestycji szacowany jest na około 8 mln zł, a w tegorocznym budżecie zarezerwowano na ten cel niecały milion!


Bielska Zadymka Jazzowa

ZAGRAJĄ LEGENDY

Te nazwiska rozpalają wyobraźnię każdego miłośnika jazzu. Gwarantują najwyższy poziom artystyczny oraz niepowtarzalną atmosferę muzycznego święta i szalonej zabawy. Gwiazdy Bielskiej Zadymki Jazzowej zaserwują nam muzykę czerpiącą ze źródeł z całego świata.


Rozmowy na 100-lecie BKS-u

MĄŻ MÓWI: ANIOŁ W DOMU, SZÓSTKA W TOTKA

Katarzyna Gajgał-Anioł, nazywana przez koleżanki „Miśką”, po zakończeniu kariery sportowej przeniosła się do branży… gastronomicznej. W Szczecinie, w którym mieszka z mężem i synem, prowadzi burgerownię. W rozmowie z „Kroniką” opowiada jednak nie tylko o jedzeniu, ale przede wszystkim o dziesięciu latach spędzonych w Bielsku-Białej.