Wydanie nr 42 z dnia 17.10.2019

KRAKSA BYŁEGO PREZYDENTA

Choć dopiero co opuścił szpital, trafił tam znowu. Były prezydent Bielska-Białej Jacek Krywult został ranny po rozbiciu samochodu o ścianę budynku.

 


Pomaga maluchom, których nikt nie chce

WSZYSTKIE DZIECI MAMY AGATY

Przez jej ręce i dom w ciągu kilkunastu lat przewinęła się już ponad setka maluchów. Bez Agaty Warnawin z Wilkowic i jej Pogotowia Rodzinnego wszystkie miałyby znacznie dłuższą i bardziej pokrętną drogę.

 


Krótka, ale ważna

NOWOHAŁCNOWSKA NA FINISZU

20 listopada ma zostać oddana do użytku ulica Nowohałcnowska w Bielsku-Białej. Nie ma jednak co liczyć na to, że jej oddanie do użytku całkowicie rozładuje korki w tej części miasta.

 


Tama, co wody nie spiętrza

ROZBIÓRKA ODROCZONA

1 października miało rozpocząć się wyburzanie zapory wodnej w Wilkowicach. Tak nakazał w czerwcu Śląski Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego po tym, gdy powstała obawa, że tama może runąć. Tymczasem zapora jak stała, tak stoi.

 


Dwa razy drożej

MILIONY NA ODŚNIEŻANIE

7,9 miliona złotych – tyle bielski ratusz zapłaci tej zimy za odśnieżanie i utrzymanie miejskich ulic. Sporo, bo w ubiegłym roku miasto zapłaciło 3,6 miliona. Jak to możliwe, że w tym roku wyszło tak drogo?


MOŻNA ZABIJAĆ BEZKARNIE…

Można zabić psa czy kota i przy odrobinie szczęścia liczyć na bezkarność. Tymczasem ci, którzy społecznie walczą z różnej maści sadystami, alarmują o wzrastającej w Bielsku-Białej i okolicach agresji wobec zwierząt.

 


W centrum lepiej, na osiedlach tragedia

KŁOPOT Z WYCHODKAMI

Co, gdy w środku miasta nagle zachce się komuś siusiu albo o zgrozo, coś większego? Panika, przerażenie, galopada myśli – gdzie jest najbliższa publiczna toaleta? A jak jest w stolicy Podbeskidzia?

 


Nagrodzono dziewięć podbeskidzkich firm

REKORD ZE ZŁOTYM DEDALEM

Bielski Evatronix oraz czechowicki Akces zostały uhonorowane „Dedalami” w konkursie Firma Roku 2019 „Samorządowcy Przedsiębiorcom”. Nagroda specjalna i złoty „Dedal” trafiły natomiast do Grupy Rekord Systemy Informatyczne z Bielska-Białej.

 


Zabrzeg – ale piękna wieś!

SŁAWA I PIENIĄDZE

W Zabrzegu wielka radość. To urokliwe sołectwo w gminie Czechowice-Dziedzice może się teraz szczycić tytułem „pięknej wsi województwa śląskiego”.

 


ZMARŁ EUGENIUSZ KULIK

Po długiej i ciężkiej chorobie zmarł były świetny piłkarz, trener i aktualny wiceprezes Podokręgu Bielsko-Biała, Eugeniusz Kulik.

 

 

 

 

 

 

 


Zagrają w Lidze Mistrzów

HISTORYCZNY TYTUŁ KULOODPORNYCH!

Na bielskim stadionie „na Górce” odbył się finałowy turniej Amp Futbol Ekstraklasy. Dzięki dwóm zwycięstwom w pierwszy dzień rywalizacji Kuloodporni zagwarantowali sobie historyczny, pierwszy tytuł mistrzowski!

 

 

Wydanie nr 41 z dnia 10.10.2019

Głupie wybryki nastolatków

UWIĘZIENI W PŁONĄCYM DOMU

Strażacy uratowali troje nastolatków, którzy utknęli na poddaszu budynku zasnutego dymem. Wszystko wskazuje na to, że sami podłożyli ogień. Do zdarzenia doszło przy ulicy Żywieckiej w Bielsku-Białej.

 

 

 


Chwile grozy rodziców 10-latki

„PRZEPRASZAM, UCIEKŁAM”

„Przepraszam, uciekłam z domu” – zapisek o takiej mrożącej krew w żyłach rodziców treści pozostawiła 10-latka z Bielska-Białej. Skończyło się na strachu.


Więcej pieniędzy dla nauczycieli

CORAZ DROŻSZA OŚWIATA

Cztery miliony złotych – o tyle rząd obiecał zwiększyć w tym roku wysokość subwencji oświatowej dla Bielska-Białej. Ale żeby sfinansować wydatki, jakie poniesie miasto na utrzymanie szkół i przedszkoli, potrzeba o wiele więcej pieniędzy. Samorząd będzie musiał głębiej sięgnąć do kieszeni.


Nadzieja w operacji

MARZENIE O ZDROWYCH NOGACH

Jacek Szymik z Bielska-Białej niedawno obchodził 35. urodziny. Marzy tylko o jednym prezencie – zdrowych nogach. Dojrzał już do decyzji o poddaniu się operacji, choć z trwogą wspomina swoje cierpienia z młodości, gdy przechodził liczne operacje i walczył z bólem podczas rehabilitacji.

 

 

 


Zła wiadomość dla mieszkańców bielskich bloków

CIEPŁO PODROŻAŁO!

Od 1 października wzrosły ceny energii cieplnej dostarczanej odbiorcom przez miejską spółkę ciepłowniczą Therma z Bielska-Białej. Wzrost cen nie jest wielki – o 0,9 proc., ale na tym może się nie skończyć…


Drogowcy wolą próg

Z RONDA NICI

Miało być rondo, będzie wyniesione skrzyżowanie – przy Kolistej, Kowalskiej i Niwnej w Bielsku-Białej. Co to oznacza?


O losie zwierząt hodowlanych

DZIECI UCZĄ DOROSŁYCH

– Mam po dziurki w nosie traktowania zwierząt w ten sposób – mówiła czwartoklasistka Hania. Odnosiła się do sytuacji zwierząt hodowanych w sposób przemysłowy, które są stłoczone w ogromnych ilościach w ciasnych klatkach i boksach.

 

 

 

 

 

 

 

 


Szczyrk kombinuje przed zimą

DROGOWA BURZA MÓZGÓW

W pierwszą sobotę tego roku, 5 stycznia, gdy narciarze po południu ruszyli do domów, na głównej drodze wiodącej przez Szczyrk zrobił się gigantyczny korek. Sytuację pogarszały zaparkowane gdzie popadnie auta. Kolejna zima za pasem, więc w Szczyrku już myślą, jak zapobiec podobnym sytuacjom w zbliżającym się sezonie.


„Mistrz i Małgorzata” znowu w Teatrze Polskim

DIABEŁ ROBI PORZĄDKI

Zrealizowane z rozmachem widowisko „Mistrz i Małgorzata” według prozy Michaiła Bułhakowa zainaugurowało w niedzielę, 6 października, jubileuszowy sezon artystyczny w Teatrze Polskim.

 

 

 

 

 

 


Wspaniali bielszczanie, wyjątkowe ramy

PORTRETY NIEZAPOMNIANYCH

38 pięknych, misternie wykonanych ram, a w nich portrety przede wszystkim zasłużonych bielszczan. Dzieła rzemieślnika i artysty Karola Kóski z Kaniowa można podziwiać w Książnicy Beskidzkiej do końca października.

 

 

 

 

 

 

 

 


Zagrali dla Patryka i Konrada

KOZY PAMIĘTAJĄ

5 października w Centrum Sportowo-Widowiskowym w Kozach odbył się VII Memoriał im. Patryka i Konrada.

 

Wydanie nr 40 z dnia 03.10.2019

Parkomaty zamiast inkasentów

CORAZ WIĘCEJ SKARG

Od miesiąca funkcjonuje w Bielsku-Białej nowy system pobierania opłat w strefach płatnego parkowania – inkasentów zastąpiły elektroniczne parkomaty. Władze miasta wyrażają się o tych urządzeniach w samych superlatywach. Chwalą się, że wraz z ich pojawieniem się o 25 proc. wzrosły przychody z tytułu pobieranych opłat. Ale kierowcy narzekają.

 

 

 

 

 

 

 

 


Do ostatniego grosza

POSEŁ W ROZJAZDACH

Państwo daje parlamentarzystom możliwość nieskrępowanych finansowo podróży w celach niekoniecznie służbowych. Gdyby wziąć pod uwagę tylko tę okoliczność, okazałoby się, że bielscy przedstawiciele suwerena śmigają po kraju, ile wlezie i czerpią z tej możliwości pełnymi garściami. Niektórzy zaś, jak poseł Jerzy Jachnik, duszą budżet do ostatniego grosza.


Niezwykły taksówkarz

TOMEK JEST OK!

Jeszcze kilka tygodni temu Tomaszowi Sporyszowi z Bielska-Białej do głowy by nie przyszło, że niebawem stanie się celebrytą wśród taksówkarskiej braci. Co takiego jest w nim wyjątkowego? Porusza się na inwalidzkim wózku, a pracuje jako taksówkarz. Przetarł w ten sposób szlaki dla innych, uwięzionych do tej pory we własnej bezsilności.

 

 

 

 

 

 

 

 


Strzał w dziesiątkę

MIERNI PARLAMENTARZYŚCI

To był strzał w dziesiątkę. A konkretnie – w dziesięcioro obecnych parlamentarzystów. Czechowicki radny podsumował ich jednym słowem: mierni! A mówił to w kontekście braku remontu dworca kolejowego w Czechowicach.


Nie dla ekstradycji (cd.)

ROSJA, TORTURY, KASA I WIARA

Sąd Okręgowy w Bielsku-Białej wydał postanowienie o niewydawaniu Rosji bankiera Jarosława Aleksiejewa w obawie przed tym, że będzie tam torturowany. Kim jest i co zamierza tajemniczy Rosjanin, zatrzymany podczas podróży pociągiem w Zebrzydowicach.

 

 

 

 

 

 

 

 


Ratusz się wycofuje

NIEPEWNY LOS TARGOWISKA

Mimo wcześniejszych zapowiedzi władze Bielska-Białej najpewniej nie kupią targowiska przy ulicy Lompy. Urzędnicy zapewniają za to, że przystąpią do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, w którym zostanie zachowana funkcja targowa dla tego terenu. Czy to ocali targ przed likwidacją?


Taniej już było (cd.)

PRZYCZAJONE PODWYŻKI ZA ŚMIECI

O rewolucji śmieciowej pisaliśmy przed tygodniem. I zapowiadaliśmy, że czeka nas jeszcze rewolucja w kieszeniach i portfelach. Czytelnicy zasypali nas pytaniami o konkrety. Poszukaliśmy odpowiedzi.


POKOCHAĆ, WYCHOWAĆ, ODDAĆ…

To miała być rozmowa o niej. O mamie z urzędu. O tym, jak to jest wychowywać cudze dzieci, a później się z nimi rozstawać. Ale w tle tej opowieści przewijał się wciąż mały Andrzejek,który rozdarł jej matczyne serce.

 

 

 

 

 

 

 


Największe w kraju

ŚWIĘTO MODELARSTWA

Blisko 1900 modeli, 500 modelarzy i około 10 tysięcy zwiedzających – tak najkrócej można streścić to, co działo się w miniony weekend w hali sportowej BKS-u. Czwarta edycja „Poland Model Show – Międzynarodowego Przeglądu Modelarskiego” była największą tego typu imprezą w kraju.

E-wydanie