Wydanie nr 32 z dnia 13.08.2020

 

Biuro podróży z Bielska-Białej, turyści z Podbeskidzia

TRAGICZNY WYPADEK NA WĘGRZECH

W niedzielę, 9 sierpnia na Węgrzech doszło do tragicznego wypadku z udziałem autokaru biura podróży Marco z Bielska-Białej. Jeden z podróżnych poniósł śmierć, a ponad trzydziestu – mniejsze lub większe obrażenia.


Polały się łzy

SENIORZY CZUJĄ SIĘ DOBRZE

Większość pensjonariuszy i część personelu koziańskiego domu dla seniorów zakaziło się koronawirusem. Polały się łzy, gdy mieszkańcy musieli opuścić ośrodek, by rozjechać się po szpitalach w całym województwie.


ZAKŁÓCONY MIESIĄC MIODOWY

W bielskim sanepidzie wskazują, że trend wzrostowy zakażeń koronawirusem z ostatnich tygodni właśnie wygasł i sytuacja się uspokoiła. Nie oznacza to, że zagrożenie minęło. Ostatnio okazało się, że jedna z zakażonych osób brała udział w weselu w Bestwince.


NIEPEŁNOSPRAWNY I BANDZIOR

Złodziej okradł niepełnosprawnego mężczyznę, który wraz z rodziną odpoczywał na ławce obok bloku w rejonie ulicy Radosnej w Bielsku-Białej.


STRAŻAKÓW TEŻ ZALEWA

Woda lała się strumieniami prosto ze ścian. Do tej akcji strażacy z Jasienicy mieli jednak blisko, bowiem po raz kolejny zalało remizę. Ich własną…

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


WALKA O MIEJSCA PRACY

We wrześniu mogą rozpocząć się zwolnienia grupowe w czechowickiej kopalni Silesia. Do końca marca przyszłego roku mogłyby objąć 250 pracowników. Budzi to sprzeciw związkowców.


Parking nie dla wybranych

PROBLEM 29 KART

Klub radnych „Wspólnie dla Bielska-Białej” zwrócił się do władz miasta z wnioskiem o wydanie osobom piastującym funkcje przewodniczących Rad Osiedli kart umożliwiających bezpłatne parkowanie na placu przed bielskim ratuszem. Władze miasta powiedziały: nie!


Radna: zebra jest niebezpieczna

WIZJA NIE POTWIERDZA

Bielska radna Małgorzata Zarębska zwróciła uwagę na jedno z bardziej niebezpiecznych miejsc na bielskich ulicach, i trudno nie zgodzić się z jej oceną. Miejscy urzędnicy są jednak innego zdania…


Czechowice: straż miejska na cenzurowanym

Z IGŁY WIDŁY?

Mieszkaniec szukał pomocy w czechowickiej straży miejskiej, ale jego zgłoszenie nie zostało odnotowane – ustaliła komisja rewizyjna Rady Miejskiej, która zaleciła zmianę procedur. Fakt ten stał się przyczynkiem do skrytykowania działalności straży przez niektórych radnych.


I co dalej?

AMFITEATR W GŁĘBI LASU

Powoli wyłania się z ziemi zarys powstającego w Lipniku leśnego amfiteatru. Teoretycznie chodzi o modernizację istniejącego od dekad obiektu, lecz w rzeczywistości wszystko, co tam pozostało, rozebrano i od zera budowany jest nowy obiekt.


Remont za 3,5 miliona

ASNYKA JAK NOWA

3,5 miliona złotych kosztowała przebudowa ulicy Asnyka w Czechowicach-Dziedzicach. Ponad 2,5 miliona złotych gmina pozyskała z „Funduszu dróg samorządowych”.


UWIĘZIONY BEZDOMNY?

Bezdomny mieszkaniec Wilkowic wytoczył ciężkie działa przeciwko Czechowicom-Dziedzicom, gdzie przebywał w noclegowni. Skarży się, że został tam… uwięziony i doszło do złamania podstawowych praw człowieka.


TĘCZOWA AKCJA POD POMNIKIEM

Działacze Tęczowego Podbeskidzia udali się z tęczową flagą i tęczową parasolką pod pomnik Kazimiery Alberti na terenie bielskiej Akademii Techniczno-Humanistycznej. Tym samym wzięli udział w ogólnopolskiej akcji, która w innych miastach dla niektórych jej uczestników zakończyła się zatrzymaniem przez policję.


Gdy z nieba lał się żar…

TŁUMY NA BASENIE

Sobota i niedziela – 8 i 9 sierpnia – były upalnym weekendem. Jedyne czynne w Bielsku-Białej odkryte kąpielisko – Start w Cygańskim Lesie – przeżywało prawdziwy najazd plażowiczów.

 

 

Wydanie nr 31 z dnia 6.08.2020

Ze strachu przed mandatem

ZWIEWAŁ I ZAGRAŻAŁ

Motocyklista zwiewał przed policjantami ile fabryka dała. Po drodze złamał chyba wszystkie możliwe przepisy. Szczęściem nikogo nie rozjechał.


Jaworzański pseudokomandos w akcji

KRWAWA ZABAWA

Od dłuższego w rejonach Jaworza grasuje pseudokomandos, który strzela do… kotów. Główną „bazę” ma przy ulicy Turystycznej. To właśnie tu mieszka Jolanta Skuza – właścicielka dwóch cudnych kotek – Trojki i Czarki, które jako cel obrał sobie jaworzański cymbał.

 

 

 

 

 

 


Rozluźnienia nie obserwujemy…

A WIRUS SIĘ NIESIE

Wieści nie są dobre. Województwo zajmuje pierwsze miejsce w kraju jeżeli chodzi o liczbę potwierdzonych zakażeń koronawirusem. Składa się to na karb badań przesiewowych w kopalniach. Może jednak być tak, że swoje trzy grosze dołożyliśmy sami. Bo coraz bardziej oswojeni z wirusem, chyba coraz luźniej podchodzimy do zaleceń.


Dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Bielsku-Białej:

NAKŁADY NA SŁUŻBĘ ZDROWIA MUSZĄ WZROSNĄĆ!

Z Sabiną Bigos-Jaworowską, dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Bielsku-Białej, „Kronika” rozmawia o pierwszym roku zarządzania bielskim szpitalem, znajomości z premier Beatą Szydło, koronawirusie, neurochirurgii oraz kolejkach na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym.


TROPAMI BIELSKIEGO RODU

Znawca rodu Sułkowskich, dawnych władców Bielska, wybrał się w podróż do Wiednia, gdzie prowadzą ścieżki jego badań. Wśród wielu zawodowych obowiązków znalazł czas, aby odwiedzić miejsce, które niegdyś było cmentarzem w Heiligenstadt, dzielnicy stolicy Austrii. – Tutaj został pochowany książę Maksymilian Sułkowski, rewolucjonista i podróżnik – tłumaczy dr Grzegorz Madej.

 

 

 

 

 

 

 

 


Dni „zakrętu idiotów” policzone

Z BIELSKA DO DANKOWIC ZA TRZY LATA

W poniedziałek, 3 sierpnia, podpisano umowę z wykonawcą na projekt i budowę kawałka trasy S1 łączącego Bielsko-Białą i Dankowice. Wartość kontraktu opiewa na 586,7 miliona złotych. Droga ma być gotowa w ciągu 33 miesięcy od dnia podpisania umowy.


Czy ankieta coś zmieni?

ROWEROWE ELDORADO I PUSTYNIA

Miejski Zarząd Dróg w Bielsku-Białej przygotował ankietę, w której o ruchu rowerowym na terenie miasta mogą wypowiedzieć się jego mieszkańcy. Zebrane w ten sposób informacje i sugestie mają posłużyć do opracowania koncepcji usytuowania głównych tras rowerowych w stolicy Podbeskidzia.

 

 

 

 

 

 

 


GWIAZDY Z BIELSKIM RODOWODEM

Nie wszyscy zapewne wiedzą, że wielu znanych i popularnych w kraju aktorów miało w swoich artystycznych biografiach mocne, a niekiedy nawet długotrwałe związki z Bielskiem-Białą.


Powiat rośnie w siłę, Bielsko-Biała traci

TU ŻYJE SIĘ DOBRZE

Przybywa mieszkańców powiatu bielskiego – pochwaliło się pod koniec lipca bielskie starostwo dodając, że tendencja wzrostowa ma charakter stały i stabilny. W ostatnich dwu dekadach populacja na tym obszarze urosła o blisko 15 procent.

 

 

Wydanie nr 30 z dnia 30.07.2020

 

To byłby dramat dla całego regionu

DOKĄD ZMIERZA SILESIA?

Czechowicka kopalnia i bez koronawirusa miała już spore problemy. Czeski właściciel ostatnio nie ukrywał, że ma ochotę pozbyć się przedsiębiorstwa. Związkowcy postanowili więc szukać rozwiązania na własną rękę. Niespodziewanie koronawirus wbił im nóż w plecy.


SZCZYRK W CIENIU PANDEMII

Czwartek, 23 lipca. Na poboczach Beskidzkiej, głównej ulicy Szczyrku, sznury zaparkowanych samochodów. Jednak na chodnikach niewielu spacerowiczów, jeszcze mniej – na promenadzie nad Żylicą. Ogródki restauracji wypełnione w połowie. Ministerstwo Zdrowia informuje o 418 nowych zakażeniach koronawirusem w Polsce, w tym 110 na Śląsku.

 

 

 

 

 

 

 


Epidemia nie odpuszcza

WIRUS W RATUSZU

Epidemia – przynajmniej na terenie powiatu bielskiego i Bielska-Białej – wcale nie wygasa. Wręcz przeciwnie. Od kilkunastu dni ujawnianych jest tu coraz więcej przypadków zachorowań na COVID-19. O wiele więcej niż w czasie, gdy rząd zamknął nas w domach.


Psiaki z Radys w „Reksiu”

Z MORDOWNI DO BIELSKA!

We wsi Radysy (woj. warmińsko-mazurskie) znajduje się schronisko dla zwierząt, którego ludzkość powinna się wstydzić… Jeszcze miesiąc temu w katastrofalnych warunkach przebywało tam kilka tysięcy zwierząt. Na szczęście działacze, którzy wkroczyli do obiektu, znaleźli już nowe miejsca pobytu dla 1070 psów. Część z nich trafiła do bielskiego Schroniska dla Zwierząt „Reksio”.


Biery:

APOKALIPSA W LESIE

Służący przez lata mieszkańcom i turystom leśny trakt w Bierach został zamieniony przez pracowników leśnych w błotnistą breję pełną kolein. Tak dba się o las…


XXI wiek w ratuszu

CZY RADNI PORADZĄ?

Dokonuje się właśnie rewolucja technologiczna w bielskiej Radzie Miejskiej. Radni – z pewnym opóźnieniem – wkraczają w XXI wiek. Lepiej późno niż wcale.


Pociągiem do Skoczowa

JEŚLI GMINY DOPŁACĄ

Jest pomysł, by przywrócić do życia linię kolejową Bielsko-Biała – Skoczów. Ale nie dla wszystkich gmin okazuje się on być atrakcyjnym.


Dla miłośników sztuki przetrwania

NOCE W LEŚNEJ GŁUSZY

Nadleśnictwo Bielsko dołączyło do pilotażowego projektu Lasów Państwowych polegającego na udostępnieniu lasów miłośnikom survivalu i bushcraftu. W uproszczeniu – chodzi o sztukę przetrwania. Od 9 lipca jej miłośnicy mogą legalnie biwakować na wyznaczonym do tego obszarze w Dolinie Wapienicy.


Bieniatka dla Szczyrku

KONIEC PRZEPYCHANKI

Rząd zdecydował, że od stycznia 2021 roku przysiółek Bieniatka zostanie przyłączony do Szczyrku. Tym samym kończy się wieloletni spór pomiędzy samorządowcami ze Szczyrku i gminy Wilkowice.


Niegdysiejsza perełka odzyskuje blask

KOZUBNIK POWSTAŁ Z RUIN

Zdawało się to niemożliwe – ośrodek wczasowy w Kozubniku odrodził się niczym Feniks z popiołów.


O rowerzystach, którzy podróżują pociągami

KOLARZE I KOLEJARZE

– To był koszmar – tak swoją podróż pociągiem z Bielska-Białej do Węgierskiej Górki opisała nam rodzina rowerzystów. Była sobota i w pociągu relacji Katowice – Zwardoń jechało wielu cyklistów. Tymczasem w całym składzie były bodajże tylko trzy specjalne „stojaki” na rowery.


NA LUDOWO, BEZ NUDY

Twórczość ludowa co prawda jeszcze nie umiera, ale też nie ma się jak u mamy za piecem. Na szczęście są jeszcze artyści, których pasja wciąż pobudza do nowych wyzwań. Tacy jak Maria Kubik z Bestwiny.

 

 

E-wydanie