Wydanie nr 3 z dnia 21.01.2021

 

Ruszył proces byłego strażnika miejskiego

MORDOWAŁ PRZEZ DWADZIEŚCIA MINUT?

W bielskim Sądzie Okręgowym ruszył proces byłego strażnika miejskiego w Bielsku-Białej Piotra Sz., oskarżonego o brutalne zamordowanie swojej ciężarnej żony, Izabeli. – Przyznaję się do zabicia mojej żony – oświadczył przed sądem Piotr Sz. – Zaprzeczam, że znęcałem się nad nią.


Mogło dojść do tragedii…

W SZORTACH NA BABIĄ

Dramatyczną akcją ratunkową zakończyło się „górskie morsowanie” w rejonie Babiej Góry. Jedną z uczestniczek wyprawy w stanie ciężkiej hipotermii przetransportowano do szpitala.


Zima znowu zaskoczyła drogowców czy kierowcy przesadzają?

JAZDA BEZ TRZYMANKI

Prawdziwy atak zimy przyniósł prawdziwe problemy na drogach. Z trudnymi warunkami nie byli sobie w stanie poradzić głównie kierowcy najcięższych pojazdów, ale nie tylko oni wpadli w tarapaty.


CHAOS PRZY SZCZEPIENIACH

Przy trzydziestu szczepionkach tygodniowo na jeden punkt szczepień proces ten – w przypadku większej ilości seniorów w małych gminach, jak na przykład Jaworze – trwać będzie grubo ponad pół roku. I to w optymistycznym scenariuszu.


Przedsiębiorcy mówią nie!

ZBUNTOWANE LOKALE

Po tym jak właściciele restauracji „U Trzech Braci” w Cieszynie zbuntowali się i zaczęli serwować posiłki przy stolikach, w ich ślady poszły kolejne lokale, także z naszego regionu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Bilet w jedną stronę, czyli…

PRZYMUSOWE PRZEPROWADZKI

Lokatorzy miejskiej kamienicy przy ulicy Barlickiego w Bielsku-Białej muszą wyprowadzić się z mieszkań, bo budynek ma być remontowany. Ludzie z dnia na dzień dostali wypowiedzenia najmu, lokale zastępcze i informację, że powrotu do dawnych mieszkań nie będzie, bo taka jest polityka Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej.


Bielszczanka marzy, by zostać mamą

W PAJĘCZEJ SIECI BÓLU

Agnieszka Pawłowska z Bielska-Białej od kilku lat choruje na endometriozę głęboko naciekającą. Gdy znalazła specjalistę, który może jej pomóc, okazało się, że Narodowy Fundusz Zdrowia nie zrefunduje kosztów leczenia. Dlatego młoda kobieta, przed którą całe życie, prosi o wsparcie.


Częste awarie biletomatów

WINA KUPUJĄCYCH?

Choć biletomaty pojawiły się na bielskich przystankach już wiele lat temu, najwyraźniej nie wszyscy użytkownicy potrafią z nich korzystać we właściwy sposób.


Niezwykła pasja kęczanina

JEGO WŁASNY MAŁY ŚWIAT

Małe miasto, które stworzył, kosztuje 9 milionów groszy. Tyle wydał na same materiały. Gdyby doliczyć ilość godzin spędzonych przy projekcie oraz wiedzę, która pozwala zbudować takie cudeńka, cena wzrosłaby dwukrotnie. Paweł Gąsiorek z Kęt ma pasję, która stała się jego sposobem na życie – kolejnictwo w miniaturze.


Czechowiczanie ogarnięci pasją

KAŻDY MOŻE CHRONIĆ PRZYRODĘ

Żeby dokładać cegiełkę do troski o środowisko i przyrodę, nie trzeba od razu stowarzyszeń, fundacji albo innych sformalizowanych instytucji. Można być po prostu wrażliwym na otoczenie mieszkańcem. Tak jak to się dzieje w Czechowicach-Dziedzicach, gdzie przed rokiem powstała grupa „Czechowiczanie dla przyrody”.

 

 

 

 

 

 


NAKRĘTKOWY MALUCH

Różne pomysły miewają miejscy rajcy, ale ten to strzał w dziesiątkę. W mieście stanął pierwszy maluch – pojemnik na nakrętki.


Za wcześnie, by umierać

OSTATNI LIST Z OBOZU

Wysłany na chwilę przed Bożym Narodzeniem. Ostatnia wieść o tym, że żyje i martwi się o bliskich. Pani Anna kilka lat później otrzymała potwierdzenie, że nadawca listu, jej mąż, był jednym z 535 nauczycieli spośród 4410 oficerów uwięzionych w obozie w Kozielsku, którzy w 1940 roku stanęli nad katyńskim grobem.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Odkurzanie oświęcimskiej historii

O SAMOCHODACH I MIŁOŚCI

Niedawno miała miejsce premiera filmu „Oświęcim Praga” i równolegle premiera książki „Oświęcim Praga. Czas miłości i nadziei”. Jednak myliłby się ktoś sądząc, że to science fiction. Tak film, jak i książka odwołują się do autentycznych wydarzeń, o których współcześnie rzadko się wspomina. (str. 40 + foto)

 

 

Wydanie nr 2 z dnia 14.01.2021

 

DYREKTOR TAJEMNICZY

JAK SZPIEG Z KRAINY DESZCZOWCÓW

O Tomaszu Małodobrym, który na stanowisku dyrektora Studia Filmów Rysunkowych zastąpił Andrzeja Orzechowskiego, napisano oficjalnie same superlatywy, łącznie z tym, że studiował w USA. Ani słowem nie wspomniano za to, że jest prezesem Fundacji Rozwoju Centrum Macierz Polonii. A właśnie z tym wiąże się pewna kontrowersja dotycząca nowego dyrektora.


Właściciele stoków narciarskich nie chcą dłużej czekać

GOTOWI ZŁAMAĆ ZAKAZY

W centrum Wisły, pod przysłowiową chmurką, 11 stycznia z dziennikarzami spotkali się przedstawiciele branży turystycznej z Beskidów. Zapowiedzieli, że są gotowi od 18 stycznia wszyscy solidarnie otworzyć stoki dla narciarzy.


Poseł Przemysław Koperski: – Nie można ich zostawić samym sobie

NA ODSIECZ RESTAURATOROM

Lockdown, a co za tym idzie wszystkie ograniczenia prowadzenia działalności gospodarczej z nim związane, są niezgodne z prawem – twierdzi bielski poseł Przemysław Koperski. Poseł Lewicy interweniował ostatnio w sprawie cieszyńskiej restauracji „U Trzech Braci”, która mimo trwania zakazu otworzyła na nowo działalność.


Bielska policja rozlicza strajk kobiet

„NIE ZASTRASZYCIE NAS!’

Bielska policja ściga część uczestników strajku kobiet. Dla protestujących to duży szok, bo wcześniej chwalili sobie sposób, w jaki policjanci zabezpieczali manifestacje. „Nie zastraszycie nas!” – mówią dzisiaj.


Droższa podróż komunikacją miejską

(NIE)UZASADNIONA PODWYŻKA

Od 1 stycznia bielszczanie płacą więcej za przejazd autobusami Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego. Podwyżkę już w październiku ogłosił prezydent miasta i od samego początku posunięcie to wzbudzało dezaprobatę.


Kozy: tragiczny finał wyprzedzania

ZGINĄŁ 27-LATEK

Audi uderzyło bokiem w drzewo z takim impetem, że młody kierowca nie miał szans na przeżycie.


Problemy demograficzne Bielska-Białej

MIASTO SIĘ STARZEJE

Nie dość, że Bielsko-Biała się wyludnia, to jeszcze jego mieszkańcy są coraz starsi. Średnia wieku przeciętnego bielszczanina już dawno przekroczyła czterdziestkę. Przybywa też osób w podeszłym wieku.


Topless na szlaku

MORSY WYSZŁY Z WODY I POSZŁY W GÓRY!

Na górskich szlakach, teraz, w środku zimy, furorę robią turyści w przebraniach iście plażowych. To „morsy” i „foczki”, które postanowiły wyjść z przerębli i zdobywać beskidzkie szczyty w symbolicznym odzieniu.


AKTORKA EKSPRESYJNA

Rodowita bielszczanka Dorota Ficoń to uzdolniona aktorka Teatru Witkacego z Zakopanego. Troszczymy się tu o każdego z widzów – przekonuje.


Dyrektor Banialuki: – Testujcie, odkrywajcie!

SUKCES W CZASACH PORAŻKI

Nie mogą grać dla stęsknionych widzów, ale nie tracą z nimi kontaktu. Zespół Banialuki oddał do użytku dwie nowoczesne strony internetowe, które są prawdziwą gratką dla miłośników bielskiej sceny.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


„Wrzuć na luz”, czyli terapia śmiechem

SATYRYCY MRUGAJĄ OKIEM

Rysunki głównie humorystyczne, ale także refleksyjne. Często dotykające aktualnej sytuacji społeczno-politycznej. Autorstwa debiutantów, młodzieży, ale także w dużej części wybitnych postaci polskiego rysunku satyrycznego. Takie prace napłynęły na IX Bielski Konkurs Satyryczny „Wrzuć na luz”.

 

 

 

Wydanie nr 1 z dnia 7.01.2021

 

Bałkańskim szlakiem, przez nasz region, do lepszego świata

NIELEGALNI, NIEWIDZIALNI

O nielegalnej migracji często słyszymy w telewizji i czytamy w prasie. Raczej ze sporą dozą obojętności, bo problem wydaje się odległy. Wymarzonym celem migrantów są kraje Europy Zachodniej, ale po drodze jest i Polska, w tym Żywiecczyzna, Bielsko-Biała i powiat bielski, bo ukryci w naczepach ciężarówek cudzoziemcy przekraczają granicę w Zwardoniu.


Jedno miasto z dwóch

BIELSKO-BIAŁA MA 70 LAT

Stolicy Podbeskidzia stuknęło 70 lat. Formalnie Bielsko-Biała powstało 1 stycznia 1951 roku z połączenia śląskiego Bielska i małopolskiej Białej Krakowskiej.


Petycja przeciwko budowie

NIE DLA SPALARNI

Stowarzyszenie Mieszkańców Wapienicy uruchomiło w internecie petycję skierowaną do władz Bielska-Białej, w której domaga się zaprzestania realizowania planów budowy na terenie miasta spalarni śmieci.


Czechowice-Dziedzice: spór o nocne dyżury

STAROSTA ZDZIWIONY BUNTEM APTEKARZY

– Od ponad 20 lat istnienia powiatu, to pierwszy tak ostry protest aptekarzy. Dziwię się temu, ponieważ dotychczas zawsze dochodziliśmy do konsensusu – stwierdza starosta bielski Andrzej Płonka w reakcji na odmowę pełnienia dyżurów przez czechowickich aptekarzy.


WRAKI MAJĄ SIĘ DOBRZE

Bielszczanie niemal hurtowo porzucają stare, zdezelowane pojazdy. Graty są utrapieniem na parkingach, poboczach, skwerach. Mimo kar, proceder nie maleje. Przeciwnie – z roku na rok się nasila.


SENATOR WALCZY Z ANTYSZCZEPIONKOWCAMI

Fala hejtu zalała senator i kardiolog Agnieszkę Gorgoń-Komor, która w mediach społecznościowych zaapelowała, by nie bać się szczepionki na koronawirusa. – Nie poddam się i będę nadal edukować. To szczepienia uratowały ludzkość – mówi „Kronice”.

 

 

 

 

 

 

 

 


Lekarze pediatryka apelują

NIE REZYGNUJ Z LECZENIA DZIECKA!

Obawa przed koronawirusem sprawia, że część rodziców unika wizyty w Szpitalu Pediatrycznym lub długo z nią zwleka, choć stan zdrowia ich dzieci ewidentnie wymaga kontaktu z lekarzem specjalistą. – Takie zachowanie może mieć bardzo poważne konsekwencje – mówią w szpitalu po ostatnich doświadczeniach.


(Nad)aktywni radni

BITWA NA INTERPELACJE?

Bielscy radni ostro rywalizują na interpelacje. Kto złoży najwięcej, wygrywa! Takie można odnieść wrażenie, patrząc na statystyki. Rekordzista pod tym względem, radny Maksymilian Pryga, wystosował ich w tej kadencji już 150.


Ranny drapieżnik z Puszczy Piskiej w bielskim „Mysikróliku”

„WILK” RATUJE WILKA

Do bielskiego ośrodka rehabilitacji „Mysikrólik” trafił kolejny wilk. Zwierzę, które doznało fatalnych obrażeń we wnykach, z Puszczy Piskiej przywiózł niezastąpiony zespół Stowarzyszenia dla Natury „Wilk” z Twardorzeczki.


(Nie) wszyscy znają Dębowiec

GÓRA CZY POLANA?

Radny Konrad Łoś wytknął władzom Bielska-Białej, że wprowadzają turystów w błąd. Poszło o informację umieszczoną na ustawionym pod Szyndzielnią kierunkowskazie, sugerującą, że Dębowiec to miejsce przy schronisku na popularnej polanie. Świadomie czy nie, radny poruszył ciekawy temat. Czym jest Dębowiec?


NA SCENIE TAK PUSTO, PANIE PIOTRZE…

W tę niespodziewaną śmierć wciąż trudno uwierzyć. W połowie grudnia w jednym z warszawskich szpitali zmarł znany i ceniony aktor Piotr Machalica, który dużą część dzieciństwa i młodości spędził w Czechowicach-Dziedzicach. Pozostawił pogrążoną w żałobie żonę, z którą wziął ślub niespełna trzy miesiące wcześniej.


Muzyczne perły w nieoczywistych miejscach

ZASŁUCHANI W BIELSKU-BIAŁEJ

Bielsko-Biała zasługuje na przydomek Małego Wiednia nie tylko z przesłanek architektonicznych. Muzyka poważna w najlepszym wykonaniu, tak jak i jazzowa, święci tu triumfy podczas wielkich festiwali. Ale i skrywa się na co dzień w wielu zaułkach pięknego miasta.


HALO, HALO! TU PTASIE… JADŁO

Zimą ogród wcale nie musi być miejscem ponurym i zapomnianym. Wręcz przeciwnie, może stać się równie atrakcyjny jak latem. Wystarczy dokarmiać ptaki.


Zapomniani bohaterowie

BYŁ TAKI CZAS, GDY BIELSKO UŁANAMI STAŁO

W mieście u podnóża Beskidów przez pewien czas stacjonował jeden z najbardziej legendarnych pułków kawalerii II Rzeczpospolitej. To w nim służył Henryk Dobrzański, znany powszechnie jako major „Hubal”.

 

 

E-wydanie