Wydanie nr 29 z dnia 18.07.2019

Skarby na wysypisku

GRANAT W ŚMIECIACH

Nie tylko nieprzyjemne zapachy i grzebanie w śmieciach sprawiają, że do pracy w Zakładzie Gospodarki Odpadami nikt, pomimo nie najgorszych zarobków, nie pcha się drzwiami i oknami. Sortując odpady można bowiem stracić życie i zdrowie: ludzie potrafią wyrzucić do kubła nawet granaty!

 

 


Kryzys lekowy również u nas

PIGUŁKOWE HOKUS-POKUS

W polskim systemie dystrybucji leków nagle powstała ziejąca dziura i zabrakło wielu niezbędnych dla pacjentów lekarstw. Nie inaczej jest w bielskich aptekach.


Kto na Wiejską?

PiS Z JEDYNKAMI, PO Z SZÓSTKĄ

Przedwyborcza karuzela mocno się już kręci. Prawo i Sprawiedliwość przedstawiło liderów swoich list w wyborach do Sejmu we wszystkich okręgach w Polsce.

 

 

 

 


Nie gmina, ale miasto?!

ODWAŻNY POMYSŁ JASIENICY

Czy Jasienica z gminy wiejskiej mogłaby awansować do rangi miasta? Taki pomysł pod dyskusję zgłosił wójt Janusz Pierzyna. Sam uważa, że byłby to dobry krok, pozwalający sięgać po dodatkowe środki unijne.

 

 

 

 

 


Zarzuty dla bielskiego notariusza

LICHWIARSKA SITWA

Budzili zaufanie. Bogaci, dobrze ubrani, podpierający się autorytetem notariuszy. Obiecali pomóc dłużnikom w trudnej sytuacji. Kończyło się udzieleniem niewielkiej pożyczki i… zabieraniem domów. Niektórzy, gdy lądowali na bruku, nie wytrzymywali i popełniali samobójstwa.


Czy będzie ułaskawienie?

WYCIĄGNĄĆ DAWIDA Z WIĘZIENIA

Dawid Szydło z Chełmka od miesiąca przebywa w zakładzie karnym. Skazano go na rok więzienia za wywołanie pożaru lasu w Czarnogórze, choć bronił się, że rozpalił ognisko na polecenie strażaków. Bliscy robią wszystko, by karę mógł odbywać w domu.


W Brennej szlak zamknięty

KOLEJNY SZLABAN

W pogodne dni na beskidzkie szlaki ruszają tysiące piechurów spragnionych kontaktu z dziką przyrodą. Tymczasem ubywa szlaków turystycznych, po których wędrowano od dziesięcioleci. Są likwidowane, bo przegrywają ze świętym prawem prywatnej własności.

 

 

 


 

Kasa czeka w zamrażarce

ZMIANA PANA W SCHRONISKU

Jeszcze podczas obecnych wakacji zmieni się kierownictwo bielskiego schroniska dla zwierząt. Swojego zadowolenia z tego faktu nie ukrywają wolontariusze zajmujący się bezdomnymi psiakami i kotami. Planowana zmiana wstrzymała jednak budowę lecznicy przy schronisku.


WOJSKO NA ULICACH

Do Bielska-Białej już po raz osiemnasty zjechali miłośnicy militariów i techniki wojskowej. Wróciła „Operacja Południe”, jeden z największych w kraju zlotów zabytkowych pojazdów wojskowych.

 

 

 

 


Bilans bielskich scen: atrakcyjne premiery, frekwencyjne rekordy

SZALEŃSTWO W TEATRACH

Były atrakcyjne premiery, nagrody dla artystów, dopisała publiczność. Oba bielskie teatry zakończyły bardzo udany sezon artystyczny 2018-2019.

 

 

 

 


Pyzate aniołki i Chrystus z Mesznej

RZEŹBY KOJĄCE DUSZĘ

Ponad sto kapliczek rozsianych po Polsce i za południową granicą, między pięć a sześć tysięcy rzeźb rozkosznych aniołków i mnóstwo innych figur. Jego rzeźby upodobał sobie ksiądz Jan Twardowski, ilustrując nimi tomiki swoich wierszy. Osoba i twórczość 77-letniego Stanisława Kwaśnego z Mesznej wciąż urzeka i zadziwia.

 

 

 


 

Wydanie nr 28 z dnia 11.07.2019

Rzeki powoli wysychają

KRUCHO Z WODĄ

Czy grozi nam susza? Trudno mieć co do tego jeszcze jakieś wątpliwości, patrząc na stan wód w rzekach Podbeskidzia. Trudno się jednak temu dziwić, skoro porządnego deszczu nie było w Beskidach już od co najmniej miesiąca. Potoki i strumienie wysychają w oczach. W wielu z nich woda już nie płynie, a w najlepszym w przypadku ledwo się sączy. Jeśli nic się nie zmieni i w szybkim czasie nie spadnie większy deszcz, to może zrobić się nieciekawie.


 

Święto bielskich policjantów

GRAD AWANSÓW

Święto policji, przypadające 24 lipca, w rocznicę utworzenia w 1919 roku tej państwowej służby, obchodzono w Bielsku-Białej już w piątek, 5 lipca.

 

 

 

 

 


 

Czy miasto da przykład?

PLASTIK – NIE FANTASTIK

Ratusz bez plastiku – ostatnio robi się to coraz popularniejsze. Ale na razie nie w Bielsku-Białej

 

 

 

 

 


Lepiej w Bielsku-Białej, gorzej w powiecie

MATURZYŚCI OCENIENI

Tegoroczna matura w Bielsku-Białej wypadła znacznie lepiej niż przed rokiem. Inaczej niż w powiecie bielskim, gdzie stało się odwrotnie.


Czy nowy blok zaszkodzi staremu?

STRACH PRZED WIEŻOWCEM

Wracamy do sprawy budowy wieżowca przy ulicy Poprzecznej w Bielsku-Białej, o której napisaliśmy jako pierwsi. Inwestycja budzi obawy mieszkańców bloku – też 10-piętrowego – przy ulicy Poprzecznej 14.


Oświadczenia majątkowe ujawnione

BOGATY JAK POSEŁ?

Na stronie internetowej Sejmu RP opublikowano oświadczenia parlamentarzystów za 2018 rok. W gronie 460 posłów dobiegającej końca kadencji w sejmowych ławach zasiada dziewiątka wybrana w bielskim okręgu. Sprawdziliśmy, co znalazło się w ich oświadczeniach majątkowych.


Siatka tras rowerowych – za rok

ZBIR SIĘ GŁOWI

Prezydent Bielska-Białej w marcu tego roku powołał do życia Zjednoczoną Beskidzką Inicjatywę Rowerową – w skrócie ZBIR. Brzmi groźnie, bo też sprawa jest poważna. Chodzi o gremium mające wytyczać kierunki szeroko rozumianej polityki rowerowej miasta. Niestety, na pierwsze konkretne efekty działalności ZBIR-u rowerzystom przyjdzie jeszcze poczekać.

 

 


Cwany pracodawca

NA PRÓBĘ, BEZ KASY

Młoda bielszczanka chciała dorobić sobie parę groszy na wakacje. Zgłosiła się do jednej z bielskich restauracji. Właściciel przyjął ją na próbę, po czym odprawił z kwitkiem bez zapłaty…

 

 

 

 


Im państwo nie dziękuje…

CZWORONOŻNI EMERYCI

W Polsce pies służb mundurowych, gdy nie uzyska corocznego atestu, jest wycofywany ze służby. Bezduszny system traktuje go jak rzecz, a ściśle – środek przymusu bezpośredniego, taki jak pałka czy gaz pieprzowy, i nie łoży pieniędzy na jego leczenie ani karmienie na „emeryturze”. Psy nie zostają same dzięki prawdziwym pasjonatom – swoim przewodnikom, którzy nie wyobrażają sobie rozłąki z wiernym partnerem. Tak jest też w Bielsku-Białej.

 

 


Będą strzelać do zwierząt…
ŻEBY IM POMÓC

W rejonie Bielska-Białej po raz pierwszy znalazł się ktoś, kto strzelając do zwierząt pomaga im, a nie zabija.

 

 

 

 


 

Gratka dla miłośników tradycyjnej wsi

JANOWICKIE SIANOKOSY

To była gratka dla miłośników tradycyjnej wsi, a zarazem wyśmienita zabawa zarówno dla widzów, jak i uczestników zmagań, których zadaniem było koszenie trawy, stawianie kopek siana na ostrewkach, bieg w workach, szukanie jaj w wozie z sianem, slalom z jajkiem w kopystce (drewniana łyżka), bieg trójkami na nartach, trafi anie obręczami do wideł oraz rzucanie i łapanie jaj parami.

 


Z Rekordu do Primera Division!

MICHAŁ KAŁUŻA IDZIE W ŚWIAT

Michał Kałuża, któremu w świątecznym, bożonarodzeniowym numerze poświęciliśmy sporo miejsca, opuszcza Rekord, by grać w najlepszej futsalowej lidze świata!

 

 

 

 

 


W kwiatowych koronach

PORTRETY NIEBANALNE

Projekt „ETNO” przyniósł jego autorce – Beacie Bojdzie – dużą popularność. Był prezentowany na wystawach w Krakowie, Londynie i Paryżu, pisały o nim „Newsweek” i „Viva”. Teraz można go oglądać w Galerii Bielskiej BWA.

 

 

 


 

Alarm wszczęto również w naszym regionie

DYM ZNAD CHYBIA

Wyglądało to przerażająco. Kilkadziesiąt zastępów straży pożarnej z różnych miejscowości uczestniczyło w miniony czwartek (4 lipca) w gaszeniu pożaru budynku z odpadami na terenie byłej cukrowni przy ulicy Cieszyńskiej w Chybiu. Część odpadów spłonęła na dzień przed wizją lokalną w sprawie ich utylizacji.

Wydanie nr 27 z dnia 4.07.2019

Czołem, panie wiceprezydencie

SZERYF W RATUSZU

Piotr Kucia, zastępca komendanta wojewódzkiego policji w Katowicach, zajmie miejsce Waldemara Jędrusińskiego na stanowisku wiceprezydenta Bielska-Białej. Jakie są jego związki z Podbeskidziem?

 

 

 

 


Wyniki egzaminów gimnazjalnych i ósmoklasistów

PRYMUSI Z BIELSKA-BIAŁEJ

Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Jaworznie ogłosiła wyniki tegorocznych egzaminów gimnazjalnych i ósmoklasistów. Jak wypadli uczniowie z Bielska-Białej i powiatu bielskiego?


Wkrótce wielka budowa

CO PO BROWARZE?

Na terenie dawnego bielskiego browaru pojawił się sprzęt budowlany i rozpoczęły się roboty. Zrujnowane pozostałości browaru od lat zaprzątają uwagę bielszczan. To ostatnia tak duża zapuszczona nieruchomość w centrum miasta. Co powstanie w tym miejscu?

 

 

 


Majątek radnych powiatu bielskiego

ILE NA KONTACH, CO W GARAŻACH?

Co można wyczytać z oświadczeń majątkowych władz powiatu bielskiego? Po członkach zarządu powiatu prezentujemy dane z oświadczeń pozostałych radnych. Dowiecie się, jakie są ich oszczędności i czym jeżdżą.

 

 

 


Międzybrodzie Bialskie: odbudowana stanica

RATOWNICY WRACAJĄ NAD JEZIORO!

Nie potrzeba było wiele czasu, by odbudować zniszczoną w pożarze stanicę WOPR nad Jeziorem Międzybrodzkim. Jeszcze raz okazało się, że ludzi dobrej woli jest wielu.

 

 

 

 


Wakacje pierwsza klasa

LEPSZE BESKIDY NIŻ MALEDIWY

Chorwacja, Egipt czy nasza Łeba? Na wakacje można się wypuścić daleko albo jeszcze dalej. Można, ale po co? Zaplanowaliśmy siedem atrakcyjnych dni w Beskidach.

 

 


Z wizytą na bielskiej starówce

ROZRYWKOWY ZAWRÓT GŁOWY

Bielska starówka pięknieje w oczach. Kto nie wierzy – niech zajrzy i przekona się osobiście. Warto tam wpaść nie tylko po to, aby obejrzeć pieczołowicie odrestaurowane kamieniczki. Trzeba poczuć również klimat, jaki tworzą działające na starym mieście dziesiątki kafejek, pubów i restauracji.

 

 


3 dni na luzie

BAWMY SIĘ, ŚMIEJMY SIĘ

Letnie weekendy obfitują w atrakcyjne oferty kulturalne. Prezentujemy najciekawsze z tych, które dzieją się w naszej okolicy. Gdzie warto się wybrać, by wziąć udział w dobrej zabawie?


Prawie sto interwencji, ale…

KATASTROFY NIE BYŁO

Połamane drzewa, zerwane linie energetyczne i uszkodzone samochody – to, mimo wszystko stosunkowo łaskawy, bilans nagłej zmiany pogody, która miała miejsce 1 lipca.

 

 

 


Bielszczanka wygrała fiacika

AUTO ZA PIT

Pani Dorota zamieniła wysłużonego fiata seicento na nowego i błyszczącego fiata 500. Stało się tak, gdyż wzięła udział w loterii „Rozlicz PIT w Bielsku-Białej”, w której główną nagrodą był ten efektowny fiacik.

 

 

 

 


Inaczej niż gdzie indziej – u nas nie ma tragedii

PODWÓJNY ROCZNIK W LICEACH

W efekcie reformy edukacji w szkolnych ławach zasiądą we wrześniu aż dwa roczniki uczniów. Będą to ci, którzy skończyli przywrócone do życia ośmioklasowe szkoły podstawowe oraz absolwenci wygaszonych gimnazjów. Zapytaliśmy dyrektorów trzech bielskich liceów o gotowość do przyjęcia tej zdwojonej, uczniowskiej fali.

 


Bielsko-Biała: petycja utrącona, darmowych szczepień przeciwko HPV nie będzie

WIRUS MOŻE SZALEĆ

Czarny Protest Bielsko-Biała złożył do ratusza petycję w sprawie wdrożenia w mieście programu profilaktycznych i bezpłatnych szczepień przeciwko wirusowi HPV. Pomysł nie przypadł do gustu radnym i został utrącony podczas czerwcowej sesji Rady Miejskiej.

 

 


Nie milkną echa Mistrzostw Świata U-20

ŚWIATOWY POZIOM BOISKA W LIGOCIE

Choć Mistrzostwa Świata U-20 przeszły już do historii, to do Czechowic-Dziedzic nadal spływają gratulacje za przygotowanie obiektu w Ligocie, który miał być jednym z czterech boisk treningowych w naszym regionie, a po ulewnych opadach deszczu musiał obsłużyć wszystkie występujące w Bielsku-Białej
reprezentacje. Jednak od początku…


Martwy zwierz w potoku

KTO ZASTRZELIŁ WILKA?!

W korycie potoku Węgierski w Brennej odkryto martwego wilka. Dorodny samiec prawdopodobnie został zastrzelony. Policjanci prowadzą postępowanie pod kątem nielegalnego zabicia zwierzęcia.

 

 

 


Wandalizm w Jaworzu

OKRADZIONY HRABIA

W Jaworzu przypuszczają, że ktoś próbował puścić z dymem tężnię solankową. – Na szczęście jest tam monitoring i zgarniemy gagatka – zapewnia wójt Radosław Ostałkiewicz.

E-wydanie