Wydanie nr 47 z dnia 26.11.2020

 

DIABEŁ TKWI W SZCZEGÓŁACH, A NIE W RADNEJ

Wracamy do wyskoku radnego Krzysztofa Jazowego, który na jednej z ostatnich sesji zobaczył w radnej Barbarze Waluś diabła wcielonego. Właśnie ów diabeł wzbudził największe zainteresowanie. Tymczasem „najlepsze” w wykonaniu radnego Jazowego nastąpiło tuż pod koniec sesji, kiedy to przeniósł on na obrady sesji słownictwo rodem spod budki z piwem.


Koniec ze statystykami!

TAJNA EPIDEMIA

W ciągu tygodnia zmarło 19 mieszkańców Bielska-Białej i powiatu bielskiego zakażonych koronawirusem. Liczba zakażonych przekroczyła już 9,3 tysiąca. Więcej o epidemii w naszym regionie się… nie dowiemy, bo Główny Inspektorat Sanitarny dał lokalnym stacjom szlaban na podawanie epidemicznych statystyk!


JAROSŁAW DOBRY NIE DLA WSZYSTKICH

Niby żadnej rewolucji kadrowej w bielskim ratuszu nie było, a jednak aż kilkunastu urzędników wysokiego szczebla wymiotło w ostatnim roku z wygodnych miejskich gabinetów. Metodą krok po kroczku, prezydent Jarosław Klimaszewski, którego kiedyś ochrzciliśmy Dobrym, oczyścił kadry po swoim poprzedniku.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Kobiety z Czarnego Protestu twierdzą, że nie ustąpią

MIARKA SIĘ PRZEBRAŁA

Bielszczanki wyszły na ulicę w obronie swoich praw. Są jednak bardziej zdeterminowane niż kiedykolwiek wcześniej.


Ferie po nowemu

W GÓRACH PRZERAŻENIE

Decyzja w sprawie zmiany terminu ferii zimowych wywołała w Szczyrku i innych górskich kurortach naszego regionu zdumienie połączone z przerażeniem.


Co dalej z terenem pod Dębowcem?

CMENTARZ, KTÓRY STAŁ SIĘ KEMPINGIEM

Władze spółki ZIAD pozbywają się wieloletniego dzierżawcy kempingu „Pod Dębowcem” w Bielsku-Białej. Klamka zapadła, choć nie wiadomo, jaki jest powód tej decyzji. Jedyny kemping o przyzwoitym standardzie na długi czas może zniknąć z pejzażu Bielska-Białej.


Panie za kierownicą autobusu, czyli…

OSIEMNAŚCIE METRÓW PRZYJEMNOŚCI

Bielszczanki Katarzyna Urbaniec i Bożena Gębora udowadniają, że praca za kółkiem miejskiego autobusu, a nawet tira z naczepą, nie jest już tylko męskim zawodem. Mimo solidnego wykształcenia wolą mierzyć się z motoryzacyjnymi bestiami, bo chcą robić w życiu to, co je naprawdę pasjonuje.


Na Jeziorze Goczałkowickim

WYSPA JAK KOŁO OD ROWERU

Dobiega końca budowa sztucznej wyspy na Jeziorze Goczałkowickim. Wyspa pozwoli zabezpieczyć siedliska rybitwy rzecznej.


Zmarł Stanisław Kwaśny

RZEŹBIARZ Z MESZNEJ

W wieku 78 lat zmarł rzeźbiarz Stanisław Kwaśny z Mesznej, jedna z najwybitniejszych i najbardziej rozpoznawalnych postaci świata kultury i sztuki gminy Wilkowice.

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Piotr Beczała uhonorowany

NASZ ŚPIEWAK Z WIELKIM ŚWIECIE

Pochodzący z Czechowic-Dziedzic tenor Piotr Beczała został laureatem Nagrody Mediów Publicznych w kategorii „Muzyka”.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wydanie nr 46 z dnia 19.11.2020

 

Therma podniosła ceny

DROŻEJ ZA OGRZEWANIE

16 listopada w Bielsku-Białej po raz kolejny poszła w górę cena ciepła sieciowego. Oznacza to wzrost kosztów ogrzewania mieszkań, do których ciepło dostarcza miejska spółka Therma. Chodzi głównie o bielskie blokowiska.


Odeszła Barbara Dudek

NIE BYŁA OBOJĘTNA NA KRZYWDĘ

13 listopada zmarła Barbara Dudek, prezes Powszechnej Spółdzielni Spożywców Społem w Bielsku-Białej. Znajomi wspominają ją jako osobę bardzo życzliwą i kompetentną. I my – dziennikarze – mogliśmy się o tym wielokrotnie przekonać.

 

 

 

 

 

 


Drastyczne zdjęcia na placu Chrobrego

MODLITWA PRZECIWNIKÓW ABORCJI

Niedawno na placu Chrobrego modlili się, a później pikietowali przeciwnicy aborcji.


Gotówka w koszu na psie odchody!

OSZUKANA STARUSZKA

Bielszczanka spakowała do reklamówki około 25 tysięcy złotych, po czym na skwerze wrzuciła ją do… kosza na psie odchody. Oszuści przez telefon potrafią tak omamić mieszkańców, że ci pod ich dyktando zachowują się zupełnie irracjonalnie.


Pozwał ZUS na 1,5 miliona złotych

„ZA ZMARNOWANE ŻYCIE”

Sebastian Pabiś domaga się od ZUS-u – bagatela – półtora miliona złotych zadośćuczynienia. Przed sądem stara się udowodnić, że decyzje lekarzy orzeczników zrujnowały mu zdrowie i szanse na jakiekolwiek zatrudnienie. ZUS odpowiada, że bielszczanin jest sam sobie winny.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Powoli wraca normalność. Ale czy na dobre?

CAŁY CZAS JEST STRACH

W bielskich domach pomocy społecznej i innych placówkach opiekuńczych powoli wygrywają walkę z ogniskami koronawirusa. Okupują to nadludzkim wysiłkiem.


Trudna sytuacja rodziców wcześniaków

DZIECI NA ZDJĘCIACH

Matki wcześniaków w bielskim szpitalu nie zawsze mogą wziąć je na ręce i spędzić z nimi więcej czasu. Nieraz musi wystarczyć rozmowa telefoniczna z pielęgniarką albo… zdjęcie pociechy.


Awantura o Fundusz Wsparcia Kultury

HEJT NA GOLCÓW

Po tym, gdy ogłoszono listę podmiotów, które mają otrzymać pieniądze z Funduszu Wsparcia Kultury, gigantyczna krytyka spadła na kilkunastu najbardziej znanych polskich artystów, w tym Golec uOrkiestrę. Muzycy wytłumaczyli, jakie koszty ma pokryć rządowe wsparcie sięgające prawie 1,9 miliona złotych.


Potrzeba czy fanaberia?

ALUMINIOWE ŁUKI NA MOŚCIE

Już wiadomo, jak po liftingu ma się prezentować most na Białej, w ciągu ulicy 11 Listopada. Z wyglądu będzie przypominał ten z czasów międzywojnia.


Czechowice-Dziedzice: Ratusz dotrzymał słowa

SADZONKI NA PRUSA

Zgodnie z obietnicą daną obrońcom przyrody, czechowicki Ratusz przekazał mieszkańcom sadzonki drzew i krzewów, które mają upiększyć remontowaną ulicę Bolesława Prusa.


Na Drzewiarzu w Jasienicy

OGRÓD TRADYCJI

Budynek Centrum „Ogród Tradycji” na Drzewiarzu w Jasienicy już stoi. Na zimę zaplanowano prace wykończeniowe.


Będzie dofinansowanie!

KASA NA CENTRUM BAJKI

Budowa Interaktywnego Centrum Bajki i Animacji przy Studiu Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej otrzyma ponad 15 milionów złotych dofinansowania. Centrum ma być połączeniem nowoczesnego muzeum z parkiem rozrywki.


Stanęła przed teatrem

FONTANNA NA IMIENINY

Przed 125 laty, w dniu listopadowych imienin Elżbiety, uruchomiono na placu przed siedzibą bielskiego teatru efektowną, żeliwną fontannę. Upamiętniono w ten sposób imieniny austriackiej cesarzowej – Elżbiety Bawarskiej.

 

 

Wydanie nr 45 z dnia 12.11.2020

 

Covidowa rzeczywistość wymyka się spod kontroli

CZY KTOŚ JESZCZE PANUJE NAD KWARANTANNĄ?

Czy bielski sanepid traci powoli kontrolę nad covidową rzeczywistością? Pan Andrzej z Bielska-Białej po zgłoszonym kontakcie z osobą zakażoną przez tydzień czekał na kontakt w sprawie kwarantanny. Doczekał się dopiero po naszej interwencji.


Przerażeni mieszkańcy – senior z wiatrówką

SĄSIAD, CO LUBI POSTRZELAĆ

Senior w środku nocy bierze do ręki pistolet, prawdopodobnie wiatrówkę i zaczyna strzelać. Jak mówi jeden z lokatorów bloku na bielskim osiedlu Polskich Skrzydeł, koszmar mieszkańców trwa od lat, a śrut niszczy szyby i karoserie samochodów.


Trudne rozmowy o ważnej inwestycji

TROSKA CZY FORTEL?

Radny Konrad Łoś (PiS) wystąpił do władz miasta z interpelacją, w której zaapelował o wstrzymanie działań związanych z planami budowy spalarni odpadów komunalnych na czas trwania stanu epidemicznego.


Opozycja bije na alarm

FESTIWAL ŁUPIENIA MIESZKAŃCÓW?

Będą wyższe stawki podatku od nieruchomości na 2021 rok. Podwyżka nie jest wielka, ale u części radnych wywołała sprzeciw.


STRACILI DACH NAD GŁOWĄ

Rodzina z Rybarzowic została bez dachu nad głową po tym, gdy wypełnione słomą i sianem poddasze doszczętnie
spłonęło. Szczęśliwie, wszyscy w porę się ewakuowali. Ruszyła już pomoc na odbudowę zniszczonego domu.


Transport nielegalnych imigrantów

14 AFGAŃCZYKÓW W NACZEPIE TIRA

Kierowca tira zaniepokoił się dziwnymi odgłosami dochodzącymi z naczepy. Drzwi otworzyli bielscy pogranicznicy, którzy wyprosili ze środka czternastu obywateli Afganistanu.


W bielskim Lipniku:

LOKATORZY NIE MAJĄ FARTA

W jednej, po remoncie kapitalnym dachu, mieszkańcom kapie na głowę! W drugiej jest zimno po wymianie starych pieców. Lokatorzy dwóch miejskich kamienic na Lipnickiej nie mają szczęścia.


Zostań patronem akcji

300 ROWERÓW DLA DZIECI

– Czy bielszczanie pomogą zbudować największą akcję w Polsce, z której wszyscy będziemy dumni? – pyta Wojciech Owczarz, prezes Fundacji Ekologicznej Arka z Bielska-Białej, która po raz kolejny zaprasza miłośników jazdy na rowerze, ekologii i działań społecznych do zostania patronem akcji „Rower pomaga”.


Świąt na starówce nie będzie

CIEMNO WSZĘDZIE, GŁUCHO WSZĘDZIE

Bielski samorząd zrezygnował w tym roku z upiększenia miasta świątecznymi ozdobami i iluminacjami. Nie będzie też świąt na starówce i sylwestra pod chmurką.


Jak utrzymać placówki kultury?

WIRUS UDERZA W AKTORÓW

Mimo fatalnej sytuacji finansowej spowodowanej epidemią koronawirusa, a także polityką fiskalną rządu, bielski samorząd nie ograniczy zaplanowanych na ten rok wydatków na kulturę.


Miejsce dla kreatywnych twórców

PIWNICA NA PARTERZE

W Bielsku-Białej powstaje kolejny dom kultury. Ma funkcjonować w centrum miasta i różnić się od istniejących już tego typu placówek.


50 lat temu zapadła decyzja

TRAMWAJÓW W BIELSKU-BIAŁEJ NIE BĘDZIE

W 1970 roku został przesądzony los tramwajów, które przez kilkadziesiąt lat kursowały po mieście. Czym się kierowano, kończąc piękny rozdział komunikacyjnej historii grodu nad Białą?

 

 

E-wydanie