Wydanie nr 16 z dnia 17.04.2019

Wielkanocny numer „Kroniki Beskidzkiej” tradycyjnie już oznacza mnóstwo ciekawych reportaży z regionu oraz dużą krzyżówkę świąteczną. Miłej lektury!


W pożarze przepadł cały dobytek…

SZOK PRZED ŚWIĘTAMI

Najpierw miał być romantyczny wyjazd z okazji okrągłej rocznicy ślubu, a później święta w gronie najbliższych. Los jednak miał, nie tylko zresztą dla nich, inny scenariusz – postawił na ich drodze szaleńca z kanistrem benzyny…

 

 


Przed bramą i na ulicy

PROTEST W FIACIE

Dwugodzinna pikieta pracowników odbyła się w czwartek, 11 kwietnia, przed bramą FCA Powertrain w Bielsku-Białej. Protestujący domagali się podwyżek.

 

 

 


Śladem bielskich fortyfikacji

ODNOWIĄ WOJENNY BUNKIER

Stolica Podbeskidzia może się poszczycić doskonale zachowanymi fortyfikacjami polowymi z czasu wojny obronnej z września 1939 roku. Do tej pory nie powstał jednak oznakowany szlak pozwalający poznać historię tych miejsc. Jest szansa, że w końcu się to zmieni.

 


Niezwykła rodzinna wyprawa jaworzanki – z Argentyny do Meksyku

Z DZIEĆMI NA KONIACH

Ich bliscy uważali ten pomysł za czyste szaleństwo. Bo jak można ruszyć w świat z dwojgiem pociech, które razem mają… trzy lata. Tymczasem jaworzanka Angelika, jej ukochany Mo oraz dzieci Ingis i Iyan przemierzają – na koniach! – bezdroża Ameryki.

 

 


Holenderski Żyd uratowany z marszu śmierci

SPRAWIEDLIWI Z ZABRZEGA

Skrajnie wycieńczony padł u progu ich domu. Chciał tylko umrzeć pod dachem, a nie w rowie, gdzie stracił przytomność. Kusiowie z Zabrzega, ryzykując życiem wszystkich członków rodziny, leczyli i ukrywali holenderskiego Żyda.

 

 

 


Choć minęło pół wieku od katastrofy, emocje wciąż żywe

TRAGICZNY LOT

2 kwietnia minęła 50. rocznica jednej z najtragiczniejszych katastrof w historii polskiego lotnictwa. Na północnym stoku Policy, w Paśmie Babiogórskim, rozbił się rejsowy samolot Polskich Linii Lotniczych LOT. Nikt z 53 osób znajdujących się na pokładzie nie przeżył.

 

 

 

 

 

 


Drugie życie braci mniejszych

TAK CIĘŻKO PODNIEŚĆ STARĄ GŁOWĘ…

Florence co prawda była psem, ale tylko z nazwy. Bo czy normalny pies wygląda jak szkielet obciągnięty skórą? W smutnym zwierzęcym świecie zdarzają się też jednak chwile prawdziwego szczęścia. Na przykład wtedy, gdy zmaltretowany kot czy pies trafi na ludzi z bielskiego stowarzyszenia Dla Braci Mniejszych.

 


„Beskid” ma 65 lat

TANIEC ŁĄCZY POKOLENIA

Najmłodsi mają po pięć lat i wszystko ich ciekawi. Z kolei nestorzy wrócili po latach, by znowu cieszyć się występami, a także dzielić doświadczeniem. W Zespole Pieśni i Tańca „Beskid” jest więc jak w rodzinie.

 

 

 

 


Marta Wajdzik: bielska nadzieja polskiego saksofonu

TAJNA LISTA MARZEŃ

Zagrała solo dla Pata Metheny’ego, fotografowały się z nią znaczące postacie polskiego jazzu, nazywając nową nadzieją saksofonu, na wielkich polskich festiwalach pokazała swój własny jazzowy projekt, ma gotowy materiał na własną płytę. O Marcie Wajdzik dopiero zrobi się głośno. I melodyjnie…

 

 

 

 


Najlepszy w Polsce

TENIS PO BIELSKU

2018 rok należał do tenisistów Beskidzkiego Klubu Tenisowego Advantage. W kilka lat pasjonatom białego sportu udało się zbudować sportową potęgę. A zaczynali praktycznie od zera. Jak to zrobili?

Wydanie nr 15 z dnia 11.04.2019

Bielsko: nowa arteria budzi niepokój

CZYJ TO INTERES?

Czy prężnie działająca firma będzie musiała zwijać interes? A mieszkańcy spokojnej okolicy – szykować się na wielki ruch? Tego właśnie się obawiają w obliczu planów budowy nowej bielskiej drogi. Przy okazji miałby powstać nowy most nad Białą.

 

 


Pędził ekspresówką

ŚMIERĆ MOTOCYKLISTY

W niedzielę, 7 kwietnia, na drodze ekspresowej S52 w Bielsku-Białej w rejonie węzła Komorowice doszło do tragicznego wypadku. Około 15.00 śmierć na miejscu poniósł tam 36-letni motocyklista.


16 osób straciło dach nad głową

HUK I OGIEŃ

W środę, 2 kwietnia, około 17.00 bielscy strażacy otrzymali informację o pożarze domu mieszkalnego przy ulicy Cieszyńskiej, w centrum Bielska-Białej. Okazało się, że pali się budynek wielorodzinny parterowy z poddaszem mieszkalnym. Już rankiem następnego dnia zatrzymany został 61-letni lokator budynku, podejrzany o zaprószenie ognia.

 

 


Finansowanie klubu TS Podbeskidzie

ŚLEDZTWO UMORZONE

Prokuratura Okręgowa w Bielsku-Białej umorzyła śledztwo w sprawie finansowania TS Podbeskidzia i BBTS-u wszczęte w następstwie zawiadomień złożonych przez radnego Janusza Buzka.


Rewolucyjne zmiany w centrum Bielska-Białej?

WIZJA ŚMIAŁA, ALE ODLEGŁA

Pojawiły się imponujące plany na przebudowę centrum Bielska-Białej, zakładające zamknięcie ulic 3 Maja i Zamkowej dla samochodów czy zburzenie domu handlowego Klimczok. Jak te śmiałe, wizjonerskie plany mają się do rzeczywistości?

 

 

 


Zima bezlitosna dla beskidzkich lasów

LEŚNICY SZACUJĄ STRATY

Tegoroczna zima jak nigdy dała się we znaki beskidzkim lasom. Ogromne szody poczyniła zwłaszcza w świerkowych młodnikach. Wiele młodych, kilkunastoletnich drzew jest połamanych. Większość świerków ma odłamane wierzchołki.

 

 


GALA CZECHOSŁAWÓW

Jubileuszowa, dziesiąta Gala Czechosławów miała miejsce w sobotę, 6 kwietnia, w czechowickim Dworku Eureka.

 

 

 

 


20 lat bielskiego festiwalu

ŚWIĘTO SAKRALNYCH BRZMIEŃ

Wspaniałą możliwość słuchania uduchowionych brzmień będą mieli bielscy melomani w trakcie rozpoczynającego się we wtorek, 23 kwietnia, XX Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej na Podbeskidziu – Sacrum in Musica.

 

 


Kolejna bielska atrakcja

PAMPALINI Z HIPOPOTAMEM

Jest decyzja bielskich włodarzy dotycząca przyszłej lokalizacji figurki Pampaliniego łowcy zwierząt – bohatera kreskówek rodem z bielskiego Studia Filmów Animowanych. Gdzie stanie dzielny myśliwy?

 

 


Szaleństwa na parkiecie

TAŃCZYLI DUZI I MALI

To była estetyczna uczta – w Bielsku-Białej odbył się IV Ogólnopolski Turniej Tańców Polskich „O Serce Beskidów”.

 

 


PODWÓJNE MISTRZOSTWO ŚLĄSKA!

W Bytomiu odbyły się finały wojewódzkie Igrzysk Szkół Podstawowych w tenisie stołowym. Reprezentanci Szkoły Podstawowej nr 3 w Ligocie po raz pierwszy zwyciężyli wśród dziewcząt i chłopców, zdobywając podwójne mistrzostwo Śląska! (str. 31 + foto)

Wydanie nr 14 z dnia 04.04.2019

Hałaśliwa rozrywka milionerów?

ŚMIGŁOWCEM W BESKIDY

Złość niektórych turystów przemierzających Beskidy wzbudzają już nie tylko motocykliści czy quadowcy, ale również… piloci śmigłowców. – Milionerzy bawią się tu kosztem przyrody – skarżą się. A co na to milionerzy? – Nawet nas nie stać, by dla zabawy lądować na beskidzkich szczytach – przekonują.

 


Biery: żrący kwas na placu zabaw (cd.)

WÓJT: TO AKT TERRORYZMU!

Oblanie żrącą substancją urządzeń placu zabaw wójt Jasienicy nazywa aktem terroryzmu. Wskazuje, że mogło ucierpieć więcej dzieci. Władze gminy zastanawiają się co robić, by nie dopuścić do podobnych aktów w przyszłości.

 

 

 


W Kozach grasuje nowa sfora?

PSY ZAGRYZŁY OSIEM DANIELI

Wiele wskazuje na to, że kolejna sfora psów grasuje w Kozach. Ostatnio czworonogi zagryzły osiem danieli z hodowli, która z tego powodu została już zlikwidowana. Miały dopaść też kilka saren.


Stracisz czas, pieniądze i nerwy, a złodziej – bezkarny

KRADNĄ TABLICE

Kradzieże tablic rejestracyjnych to szczególnie osobliwy przypadek pognębiania ofiary. Bo ta może być podejrzana o przestępstwo dokonane z ich użyciem oraz musi stracić sporo czasu i pieniędzy na wyrobienie nowych „blach” i zgłoszenie sprawy policji. Tymczasem złodziej – nawet złapany na gorącym uczynku – dostanie najwyżej… mandat.

 

 

 


Buczkowice: SMS już dla siedmiolatków

CZY PEŁNA PODSTAWÓWKA WYPALI?

Od września Szkoła Mistrzostwa Sportowego w Buczkowicach zostanie powiększona o ośmioklasową szkołę podstawową. Na taki – dość ryzykowny – krok zdecydowały się władze powiatu bielskiego, gdy rząd nie pozwolił na otwarcie podstawówki od poziomu szóstej klasy.

 

 

 


Czechowice-Dziedzice: podzieleni mieszkańcy

BĘDZIE FABRYKA PRZY PAŁACU

W koszu wylądował projekt uchwały przygotowany przez mieszkańców Czechowic-Dziedzic, którzy nie życzyli sobie gigantycznych inwestycji tuż za pałacem Kotulińskich.

 

 

 

 

 


„WESELE”, CZYLI SCENICZNE HIMALAJE

Obyczajowo-satyryczno-symbolicznego arcydramatu Stanisława Wyspiańskiego „Wesele” nie wypada nie znać. A i przypomnieć sobie warto, gdy nadarza się okazja – w bielskim Teatrze Polskim raz na 62 lata.

 

 

 

 


SREBRO I BRĄZ!

Dwa medale przywiozły z mistrzostw Polski w boksie kobiet reprezentantki klubu Ring Bielsko. Wiktoria Tereszczak zdobyła srebro w kategorii juniorek do 64 kg, a Julia Kurowska brąz w kategorii seniorek do 57 kg.

E-wydanie