Wydanie nr 34 z dnia 22.08.2019

Odpłynął na zawsze

KAPITAN JAWORZA

13 sierpnia, w wieku 69 lat, zmarł Zdzisław Bylok, radny powiatowy, prezes Lokalnej Grupy Rybackiej „Bielska Kraina” i wieloletni wójt Jaworza.

 


Sprawdzono donosy

FALA KONTROLI W BIELSKIM DPS-ie

Niepełnosprawne umysłowo kobiety w zakonnym ośrodku pomocy społecznej miały być – najdelikatniej mówiąc – źle traktowane. Tak przynajmniej wynika z anonimowych donosów. Niczego takiego nie dowiodły jednak ani postępowanie policji, ani lawinowe kontrole starostwa.

 


Miasto znowu hojne, a…

KWAŚNICA SIĘ ZWARZYŁA

Po hucznej imprezie, jaką był w Bielsku-Białej 90’Festival, debiut warzenia kwaśnicy na stoku pod Dębowcem, zapowiadany jako wielkie wydarzenie, wypadł blado i mizernie. W obu przypadkach miasto, owszem, zrobiło dobrze prywatnym organizatorom, ale znowu zapomniało, że oprócz zadowolenia mieszkańców ważne są też pieniądze. A tych do budżetu miejskiego zbyt wiele w związku z atrakcjami nie wpłynęło.

 

 


STARANOWAŁ I UCIEKŁ

Pieszy przeżył istny koszmar. Gdy został potrącony w Czechowicach-Dziedzicach przez drogowego bandytę, chwycił się maski, by nie zostać rozjechanym. A kierowca robił co mógł, by go zrzucić! Gdy to mu się udało, po prostu… uciekł.


Potężna burza

DROGI JAK POTOKI

19 sierpnia w jednej chwili ulice zamieniły się w rwące potoki. Potężnej ulewie towarzyszył silny wiatr, który łamał drzewa, a te spadły między innymi na samochód i zdemolowały plac zabaw. W Bestwinie piorun trzasnął w dom.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Wizja w Bystrej

KOMU TEN PARKING?

Nie wszystkim podoba się, że nad Białką w Bystrej parking jest zawalony pojazdami, które nie mieszczą się na terenie warsztatu samochodowego. Wedle wszelkich instytucji, nie ma się jednak do czego przyczepić.

 


ZAGŁODZONA NA ŚMIERĆ

Jak zachowuje się pies, gdy jest głodny? Co czuje, kiedy nikt nie przychodzi od kilkunastu dni, a nawet miesięcy? Kiedy zamiast miski z wodą ma bryłę lodu, a zamiast jedzenia – jedynie trawę i ziemię? Obok dramatu, który rozegrał się w gminie Chybie, trudno przejść obojętnie…

 

 


SZPITALOWI POMAGA… SŁOŃCE

W Szpitalu Pediatrycznym w Bielsku-Białej, mającym problemy z płynnością finansową, robią wszystko, by obniżyć koszty. Pomaga w tym między innymi… słońce.

 


37 lat wśród bielskich kameralistów

CZŁOWIEK-ORKIESTRA

Artysta muzyk altowiolista Witold Szulakowski grał w Bielskiej Orkiestrze Kameralnej od pierwszego koncertu, a od roku 1992 był kierownikiem artystycznym i ugruntował jej mocną pozycję na krajowym rynku muzycznym. W ostatnich latach odmłodził zespół, przygotował następcę i uznał, że teraz, mając 70 lat, może odpocząć.


Enduro nie tylko w Bielsku

NA ROWER – DO SZCZYRKU!

Dobra wiadomość dla zwolenników zdrowego wypoczynku na wolnym powietrzu: w Szczyrku otwarto pierwsze trasy rowerowe!


Czechowiczanie w krajowej czołówce

ZŁOCI KAJAKARZE

9 medali, w tym 4 złote, 3 srebrne i 2 brązowe wywalczyli czechowiccy kajakarze podczas XXV Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży i Mistrzostw Polski juniorów rozgrywanych w Bydgoszczy.

 

Wydanie nr 33 z dnia 14.08.2019

Sprzeczka w trakcie libacji

NOŻOWNIK RANIŁ DWIE OSOBY

Przy ul. Michałowicza w Bielsku-Białej nożownik ranił ostrym narzędziem 44-letniego mężczyznę i 14-letniego chłopca. Obu odwieziono do szpitala, a mężczyzna od razu trafił na stół operacyjny.

 

 

 

 

 

 

 

 


Urzędnikom z Katowic nie przeszkadza, a u nas…

ODÓR Z ZAKŁADU

Mieszkańcy ulicy Komorowickiej w Bielsku-Białej od dawna walczą z nieprzyjemnym zapachem, wydostającym się z przedsiębiorstwa „Nemak Poland” Sp. z o.o. Bezskutecznie.

 


ZUS nie odpuszcza

POLOWANIE NA SYMULANTÓW

Tylko w pierwszym półroczu tego roku bielski oddział ZUS wstrzymał zasiłki chorobowe 245 osobom. To efekt wzmożonych kontroli i wyłapywania nieprawidłowości dotyczących wystawiania i korzystania ze zwolnień lekarskich.


ZEGAR DZIWNY I ZEPSUTY

Gdy 15 lat temu oddano do użytku zrewitalizowaną płytę bielskiego Rynku, pojawił się na niej dziwny zegar o kwadratowej tarczy. Nie ma cyferblatu ani elektronicznego cyfrowego wyświetlacza. I ma jeszcze jedną niezwykłą cechę: właściwie od samego początku jest zepsuty…

 

 

 

 


Bielszczanie są normalni, nikt nie wytyka nas palcami, nie rzuca głupich uwag

ULA POLSKO-UKRAIŃSKA

Ma 35 lat, jest wysoka, ma wyrazistą słowiańską urodę. Łatwo ją wypatrzeć w tłumie. Ale to nie dlatego Uliana Worobec w ciągu trzech lat pobytu w Bielsku-Białej stała się – dla wielu bielszczan i mieszkających tu Ukraińców – osobą rozpoznawalną. Ona po prostu lubi ludzi.

 


188 bielskich rodzin zastępczych

JAK KOCHAĆ NIE SWOJE?

Są tacy, co twierdzą, że bycie zastępczą rodziną to dobry biznes. Państwo daje pieniądze, wszelką pomoc i doradza na każdym kroku. To dlaczego mało kto chce być taką rodziną? Bo to trudna miłość – powiadają ci, którzy opiekują się nie swoimi dziećmi.


Z Podbeskidzia po przygodę

PRZEZ DZIKI URAL

Ponad cztery tysiące kilometrów jazdy w jedną stronę, pokonywanie podmokłego szlaku i rzek, czasem po kolana w wodzie, wśród chmar natarczywych komarów, a także… goszczenie na antenie rosyjskiej stacji radiowej. To tylko niektóre przygody, jakich doświadczyła podczas wyprawy w Ural Subpolarny zaprzyjaźniona z „Kroniką” ekipa podbeskidzkich turystów.

 


ODLOTOWE PROPOZYCJE

Mieszkańcy Bielska-Białej przedstawili 83 projekty do Budżetu Obywatelskiego. Wiele dotyczy remontów dróg, chodników, budowy kolejnych placów zabaw. Jest jednak również kilka pomysłów świeżych, wręcz – odlotowych.


Zielony na zielonym

NA RATUNEK LEGWANOWI

W Międzyrzeczu Górnym strażacy wspierani przez Sławomira Łyczkę z bielskiego ośrodka rehabilitacji dzikich zwierząt „Mysikrólik” ściągali z drzewa… legwana zielonego.

 

 

 

 

 


Czy bielski ratusz może zadbać o rzeki i potoki?

SPOSÓB NA WIELKĄ WODĘ

Pogoda szaleje. Ostatnio rzeki nam wysychają, ale niedawne ulewy kolejny raz sprawiły, że część terenów w Bielsku-Białej znalazła się pod wodą. Co i jak zrobić, by zmniejszyć zagrożenie podtopieniami?


Michał Kliś dawniej i dziś

PLAKATY GADAJĄ

Mistrz sztuki plakatu prof. Michał Kliś prezentuje swe dzieła – te dawne, najbardziej znane oraz nowe, jak również nigdzie niepublikowane – w Galerii PPP na bielskim Rynku.

 


Podwójny tytuł i awans w rankingu!

CHWALIŃSKA ZDOBYŁA WARSZAWĘ

Maja Chwalińska, tenisistka z BKT Advantage Bielsko-Biała, zdobyła Warszawę! W turnieju Warsaw Sports Group Open 2019, z pulą nagród 60 tysięcy dolarów, pokazała wielką klasę. 

Wydanie nr 32 z dnia 08.08.2019

POLITYCY W BLOKACH, WYBORCY W… LESIE

To już pewne – wybory parlamentarne odbędą się 13 października – taki termin wyznaczył prezydent. Coraz więcej wiadomo też, jeżeli chodzi o nazwiska kandydatów.

 

 

 

 

 


Pół tysiąca dzieci w Bielsku doznaje przemocy

CICHE DRAMATY, TRAGICZNE FINAŁY

Opisywaliśmy ostatnio tragedię dziecka, które zmarło wskutek karygodnych zaniedbań dorosłych. Takich historii niestety jest więcej.


Bo miał cel i wiarę…

ISTNY DIABEŁ – ODMIENIONY

Niedawno skończył 50 lat. Połowę życia spędził jako wcielenie zła, istny diabeł. Za to w drugiej połówce udowodnił, że każdy może zmienić się na lepsze. Trzeba mieć tylko cel i wiarę.

 

 

 

 

 


Szczyrkowski Caritas pod młotek

WALKA NA OŚWIADCZENIA

Wieść o tym, że diecezja bielsko-żywiecka ma zamiar sprzedać rekolekcyjny ośrodek Caritasu w Szczyrku Czyrnej, wywołała wśród mieszkańców falę oburzenia. Tak dużą, że poskutkowała bitwą na oświadczenia między burmistrzem a dyrektorem Centrum Informacyjno-Medialnego diecezji.


Elektryczna nowość w bielskiej straży miejskiej

ROWEROWY PATROL

W długi majowy weekend w Bielsku-Białej zainaugurował służbę rowerowy patrol straży miejskiej. Od tego czasu strażnicy na jednośladach już kilkanaście razy patrolowali miasto. Na razie skromnie i głównie w weekendy, bo do dyspozycji mają tylko dwa rowery. Jednak nie byle jakie – bo elektryczne.

 

 

 

 


Kiedy ruszy rozbudowa „Onkologa”?

STARY NOWY WYKONAWCA

Po raz drugi wyłoniono firmę, która rozbuduje Bielskie Centrum Onkologii-Szpital Miejski w Bielsku-Białej. To ta sama spółka, którą władze miasta wybrały do realizacji tego zadania w maju. Ale tamten przetarg trzeba było unieważnić.


Jaskrawe, szpecące, ale skuteczne

REKLAMĄ PO OCZACH

Coraz częściej na bielskich ulicach można zobaczyć kasetony reklamowe z wyświetlaczami LCD. Jaskrawe czerwone napisy przesuwające się na wyświetlaczu przyciągają uwagę potencjalnych klientów. Ale w zabytkowej przestrzeni miasta wyglądają okropnie!

 


Kozy: drzewa i ludzie

OSTRY SPÓR O WYCINKĘ

Rzeźnicy od drzew (określenie Stanisława Tyma) wyrżnęli kilkadziesiąt okazałych drzew, które od lat rosły przy głównej arterii wiodącej z Bielska-Białej do Krakowa. Wójtowi mocno dostało się od obrońców drzew.

 

 

 

 


Bez pomocy miasta ani rusz?

DARMOWA DESZCZÓWKA

Czy bielski ratusz będzie dofinansowywał budowę ogrodowych zbiorników na wodę deszczową? O to, aby władze miasta zdecydowały się na takie finansowe wsparcie dla właścicieli ogrodów, zaapelował radny Tomasz Wawak.


56. TKB przeszedł do historii

DZIAŁO SIĘ!

Złote Żywieckie Serce i Puchar „Kroniki” dla zespołu Wierchy z Milówki za wygranie 50. Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu, a Grand Prix 30. Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych w Wiśle dla Nádasdy z Budapesztu. To najważniejsze rozstrzygnięcia 56. Tygodnia Kultury Beskidzkiej.

 

 


44 lata na trybunach, z BKS-em w sercu

BIELSZCZANIN NA KIBICOWSKIM SZLAKU

Lesław Popik, znany także jako Leon, od ponad czterdziestu lat wspiera z trybun swój ukochany klub, BKS. Kibicowanie stało się jego pasją, a może i drugim życiem.

E-wydanie