Wydanie nr 21 z dnia 28.05.2020

Do normalności jeszcze daleko

PRZEDSZKOLA (TROCHĘ) DZIAŁAJĄ

W poniedziałek, 18 maja, w Bielsku-Białej uruchomiono przedszkola. Jednak zainteresowanie rodziców wysłaniem tam dzieci było bardzo umiarkowane. I to nie tylko z powodu ograniczenia liczby dostępnych miejsc w tych placówkach.

 

 


Nikt nie odmawia

POMAGANIE PRZEZ RAPOWANIE

Moda na rapowanie w szczytnym celu zapanowała wśród polityków i znanych postaci ze świata kultury i sztuki. Nie ominęła także naszego regionu. Po występie prezydenta Bielska-Białej Jarosława Klimaszewskiego, w kolejnych dniach dołączyli następni.


Efekt epidemii

TONIEMY W PLASTIKU

Pandemia wywarła wpływ także na to, co wyrzucamy do koszy na śmieci. Oprócz maseczek i rękawiczek także – niestety – dużo więcej jedzenia.


Pedofile w naszej diecezji (cd.)

TO BYŁO DAWNO I NIEPRAWDA?

Bielska prokuratura zbadała opisane przez „Kronikę” przypadki molestowania osób poniżej 18. roku życia przez księży z diecezji bielsko-żywieckiej. W trzech przypadkach doszło do przedawnienia, a jedną sprawę umorzono, bo podejrzewany zmarł.

 

 

 


Kazali mu wykopać sobie grób

BESTIALSTWO NASTOLATKÓW

15-latek i 13-latek znęcali się nad osobami niepełnosprawnymi umysłowo. Bili ich nawet dla „zabawy”, każąc przed sobą klęczeć. Upokarzali, straszyli i okradali. Jednemu kazali nawet wykopać sobie grób.


STARY CZŁOWIEK I MARZENIE O MORZU

Pani Ania ma 82 lata. Ponad pół wieku mieszka w jednym miejscu w Bielsku-Białej i nigdy nie ruszała się z miasta. Marzy o tym, żeby poczuć zapach morza. Tymczasem jednak, aby przeżyć, żywiła się jedynie budyniem…

 

 

 


NIE ŻAŁUJĘ ANI JEDNEJ CHWILI W GÓRACH

Przez 22 lata był naczelnikiem Beskidzkiej Grupy GOPR. Teraz szefuje jej wszystkim oddziałom. Z Jerzym Siodłakiem „Kronika” rozmawia o miłości do gór, pasji, która jest nieodłącznym elementem pracy ratownika górskiego, a także zdobywaniu szczytów w Beskidach i Himalajach.


Inwestycja rośnie w oczach

NIE TYLKO KONCERTY

Część biurowa kompleksu Cavatina Hall przy zbiegu ulic Sempołowskiej i Dworkowej z zewnątrz wygląda na ukończoną. Intensywne prace budowlane powadzone są teraz przy ogromnej „rozecie”, w której mieścić się będzie sala koncertowa.


Powrót zarzuconej koncepcji

JAK ZMIENI SIĘ „PANORAMA”

W najbliższe wakacje bielszczanie nie będą mogli skorzystać z kąpieliska „Panorama”. Główny powód to epidemia koronawirusa, ale ma to też związek z planowaną modernizacją obiektu.


Geograficzna atrakcja Czechowic

WYJĄTKOWY POŁUDNIK

Czechowice-Dziedzice mogą się poszczycić nie lada atrakcją turystyczną. Przechodzi tamtędy 19. południk długości geograficznej wschodniej, dzielący Polskę na dwie części. Przebiega dokładnie przez środek barokowego pałacu Kotulińskich.


Pokojowa manifestacja

DZIECIAKI TĘSKNIĄ

Ostatnio przed Kubiszówką pojawiło się kilkoro dzieci. Każde trzymało zapisaną kartkę papieru. Wyglądało to na pokojową demonstrację. – Nie możemy doczekać się powrotu – mówiły dzieciaki.

Wydanie nr 20 z dnia 21.05.2020

Respirator z Bielska-Białej

POMOŻE W WALCE Z EPIDEMIĄ?

Bielski konstruktor wymyślił respirator, który waży 17 kilogramów, a docelowo jego waga będzie jeszcze mniejsza. Można go z łatwością przenieść i złożyć. Nie potrzebuje nawet prądu, aby ratować ludzkie życie.


ZUS zapewnia, że środki będą wypłacone

BEZ PIENIĘDZY I INFORMACJI

Mieszkańcy regionu skarżą się, że zostali bez środków do życia. Utknęli w domu, opiekując się dziećmi, tymczasem nie mogą się doczekać na wypłatę zasiłków opiekuńczych ani nawet na informację, kiedy ona nastąpi.

 

 

 


W KOŃCU – OTWARTE!

Mieszkańcy Podbeskidzia stęsknili się za restauracjami i kawiarniami, co było widać już pierwszego dnia ich otwarcia po zluzowaniu epidemicznych obostrzeń.


W rodzinach zastępczych

KRÓTKIE DNI I NOCE

Łatwo nie było im nigdy, ale odkąd światem zawładnął koronawirus, życie w rodzinach zastępczych przyspieszyło niczym wystrzelone z procy. Niektóre mamy mają wrażenie, że doba skurczyła się do rozmiarów ziarnka grochu.


Poszukiwania inwestora dla kopalni

KUP PAN SILESIĘ

Właściciel kopalni Silesia rozważa możliwość przekazania swoich udziałów mniejszościowym udziałowcom lub Skarbowi Państwa. Inaczej kopalni grozi likwidacja. Nowego inwestora na własną rękę szukają też związkowcy, którym już raz ta sztuka się udała.

 

 

 

 

 

 


Powtórka z rowerów miejskich?

ENDURO – SEZON NIEOFICJALNY

Trasy rowerowe Enduro Trails Bielsko-Biała to jedna z największych atrakcji miasta. Co roku ścieżki na Koziej Górze i Szyndzielni przyciągają tłumy miłośników ekstremalnych zjazdów. Nie inaczej jest teraz. Tyle że w tym roku rowerzyści korzystają z tras na własną odpowiedzialność, bo 1 maja – jak planowano – nie udało się oficjalnie rozpocząć sezonu.

 


Głosy z Jasienicy na radzie powiatu

PRZECIW SPALARNI W BIELSKU

Radny powiatowy z Jasienicy będzie namawiał członków Rady Powiatu Bielskiego, by oficjalnie sprzeciwili się budowie spalarni w bielskiej Wapienicy.


Na parkingu i cmentarzu

ENKLAWY WYSTĘPKU

Parking wielopoziomowy przy Bielskim Centrum Kultury od lat jest areną chuligańskich ekscesów. Władze miasta chcą objąć obiekt systemem kamer monitorujących. Ale to niejedyne miejsce w centrum miasta opanowane przez osoby spod ciemnej gwiazdy.

 

 

 


Szczyrk bez symbolu

CO PO DOMU TURYSTY?

Po zbudowanym w połowie lat 60. ubiegłego wieku Domu Turysty PTTK w Szczyrku zostały już tylko wspomnienia.


Meble pozostaną w Bielsku-Białej

REAKTYWACJA STAREJ APTEKI

Stara apteka na bielskim Rynku znów będzie czynna. Znalazł się chętny na otwarcie w tym zabytkowym wnętrzu sklepu zielarskiego. Bielszczanie będą mogli znowu podziwiać pochodzące sprzed ponad 100 lat wspaniałe meble.

 

 

 


Z Bielska-Białej do Mysłowic

POJEDZIEMY W 2023 ROKU?

Coraz bliżej do budowy niezwykle ważnej dla naszego regionu drogi ekspresowej S1 Bielsko-Biała Suchy Potok – Mysłowice Kosztowy II. Podpisano umowę z wykonawcą jednego z trzech odcinków.


Jaworzanin doceniony przez agencję kosmiczną

KSIĘŻYCOWY SUKCES

Jego fotografia Księżyca była na tyle fascynująca, że zamieściła ją na swojej oficjalnej stronie Europejska Agencja Kosmiczna. To rzadki przypadek, bo z reguły agencja publikuje jedynie własne fotografie związane z przestrzenią kosmiczną.


Nie żyje Andrzej Bizoń

ZŁOTY CHŁOPAK Z BESKIDÓW

Przystojny, utalentowany, pełen uroku osobistego. Realizował marzenia, o których nawet wcześniej nie śnił. Andrzej, chłopak z Witkowic (gmina Kęty), Mister Polski, model i aktor, zmarł 18 maja. Miał 44 lata.

 

 

 

 

 

 


Wspomnienie o „Kronikarzu Beskidzkim”

POKOIK PEŁEN SKARBÓW

Zmarły niedawno Jan Halama z podbielskiej Bystrej jeszcze za życia stał się legendą w gminie Wilkowice i nie tylko. Zgromadził zbiory wiadomości i ciekawostki o naszym regionie, jakich próżno szukać w wielu instytucjach kultury i historii.


Zaczęło się od kabaretu

SENIORZY W AKCJI

Kolejną premierę, czyli „Kopciuszka” w wersji dla trochę starszych dzieci, planowali na połowę kwietnia. Plany pokrzyżowała epidemia. Ale Teatr Seniora „OdSkocznia” ze Szczyrku nie daje za wygraną i działa w sieci.

Wydanie nr 19 z dnia 14.05.2020

Prokuratury kłopoty z sekcjami

NIECHCIANE ZWŁOKI

Prowadzenie śledztwa w warunkach pandemii wirusa Sars-Cov-2 staje się w pewnych okolicznościach prawdziwym wyzwaniem dla prokuratury. Nie jest łatwo chociażby dokonać sekcji zwłok osoby zmarłej, zakażonej koronawirusem. Tak było w Czernichowie.


Relacje leczonych na COVID-19

WSZYSTKO BĘDZIE DOBRZE

Leczący się z choroby koronawirusowej mieszkańcy skarżą się przede wszystkim na dojmującą samotność. Bliskich nie widzieli już od dwóch miesięcy. Jednak po okresie wielkich obaw z optymizmem patrzą w przyszłość i wierzą, że wrócą do domów i znowu będą się cieszyć widokiem Beskidów.


Szok w kopalni

KONIEC FEDROWANIA?!

Załoga czechowickiej kopalni Silesia obawia się możliwości zamknięcia zakładu. Zarząd i właściciel planują ograniczyć wydobycie i obniżyć pensje załogi, by zagwarantować ciągłość działania do końca przyszłego roku.

 

 

 

 

 

 


(Nie)odwołana pikieta przedsiębiorców

TŁUMEK NA PLACU CHROBREGO

Mimo że formalnie został odwołany, na placu Chrobrego w Bielsku-Białej i tak odbył się „Spacer solidarnych z przedsiębiorcami”. Prowadzący biznesy bielszczanie umawiali się nawet na wyjazd do stolicy.

 

 


Lekarzy ubywa, pacjentów przybywa

ENDOKRYNOLOGIA W ZAPAŚCI

W cieniu epidemii na plan dalszy zeszły inne problemy służby zdrowia. Ostatnio dotarły do nas dramatyczne informacje od osób leczących się w poradni endokrynologicznej działającej w Szpitalu Wojewódzkim w Bielsku-Białej.


Złodziej był przygotowany

UPROWADZONE KANGURY

Z bielskiej stajni, pod osłoną nocy, skradziono dwa białe kangury, które były ulubieńcami najmłodszych gości. Złodziej był do akcji profesjonalnie przygotowany i uwinął się w 20 minut.

 

 

 


W Thermie, dla wybranych

CIEPLUTKO OD PIENIĘDZY

Bielska spółka Therma zaliczyła ostatnio sporą stratę finansową, ale na sowite wynagrodzenia dla zarządu pieniądze ma. Program naprawczy przewiduje inne formy oszczędzania. Tymczasem jednak firma zaliczyła inną wpadkę – jej pracownik zamiast oszczędzać, korzystał w prywatnych celach ze służbowego pojazdu.


Założono, że ma koronawirusa

NA POMOC GÓRNIKOWI

Ratownicy Grupy Beskidzkiej GOPR w rejonie Skrzycznego ratowali górnika, który skarżył się na duszność i miał problemy z oddychaniem.


Pułapka na Żywieckiej

FERALNY LEWOSKRĘT

Powoli i z poślizgiem dobiega końca przebudowa ulic Krakowskiej i Żywieckiej w Bielsku-Białej. Miejski Zarząd Dróg zapewnia, że obie do końca maja powinny być w pełni przejezdne. Tymczasem już teraz wielu kierowców ma wątpliwości dotyczące lewoskrętu w ulicę Górską.


Zanim będzie za późno

CZECHOWICZANIE BRONIĄ STAWÓW

Tam, gdzie ludzie są świadomi własnego otoczenia i jego wagi w ekosystemie, nie czekają aż buldożery zniszczą to, co jest dla nich ważne. Po pierwszym sygnale ruszają do walki o swoje racje. Nawet jeśli chodzi o zwykły staw.


Linia 57 na celowniku

DO BYSTREJ TYLKO PKS-em?

Ważą się losy linii autobusowej numer 57 bielskiego MZK. Na razie (nie licząc ograniczeń wynikających ze stanu epidemicznego) jej autobusy kursują normalnie. Ale wkrótce ma zostać ograniczona częstotliwość połączeń.


Park Strzygowskiego się zmienia

PLAŻA PRAWIE GOTOWA

Nabiera kształtu powstająca nad brzegiem rzeki Białej „Zielona Plaża Miejska”. Prace prowadzone są od rana do wieczora. Wykonawca ma czas do końca maja, aby uporać się z robotą.


Taras na dachu Galerii BWA

KULTURA BLIŻEJ NIEBA

Dach Galerii Bielskiej BWA ma zostać przekształcony w taras, który stanie się areną wydarzeń kulturalnych organizowanych z myślą o mieszkańcach miasta.

E-wydanie