Wydanie nr 8 z dnia 25.02.2021

 

Czy w Bielsku-Białej powstanie spalarnia odpadów?

MIESZKAŃCY ZDECYDUJĄ W REFERENDUM

O budowie w Bielsku-Białej spalarni odpadów komunalnych zadecydują mieszkańcy miasta. Tak postanowił prezydent miasta. Z jego deklaracji zadowoleni są między innymi radni z klubu Niezależni.BB, którzy już dawno postulowali, aby tak się właśnie stało.


Po dwóch miesiącach…

DYREKTOR STRACIŁ ZAUFANIE

Po dwóch miesiącach sprawowania funkcji pełniącego obowiązki dyrektora Studia Filmów Rysunkowych, Tomasz Małodobry został odwołany ze stanowiska. Bo stracił zaufanie ministra kultury.


„Oczy diabła”, czyli szokująca opowieść o ludziach bez sumienia

DZIECI NA CZĘŚCI. CO Z TYM ZROBIĄ POSŁOWIE?

W najnowszym filmie dokumentalnym Patryka Vegi, dostępnym na YouTube, nie ma rozrywki. Jest szok, gdy poznajemy barbarzyński świat, w którym kilkuletnie dzieci wykorzystywane są jako dawcy narządów czy w domach publicznych. Oglądając „Oczy diabła” myślimy, co robi aparat państwa, aby chronić ofiary okrutnego procederu i ścigać sprawców. Zapytaliśmy o to bielskich parlamentarzystów.


Lata walki bez efektu

ŻYCIE W CMENTARNEJ STREFIE

Trzeba mieć hart ducha i desperację, aby przez blisko trzydzieści lat walczyć o swoją sprawiedliwość. Pani Halina (imię zmienione) mieszka w Bielsku od urodzenia. Pewnego dnia w jej najbliższym sąsiedztwie powstał cmentarz, a ona i jej dom znaleźli się w niedozwolonym miejscu – cmentarnej strefie sanitarnej…


Polityka i teologia

POWRÓT DIABŁA

Wygląda na to, że diabeł na dobre zadomowił się w Radzie Miejskiej w Bielsku-Białej i miesza w niej niczym wytrawny polityczny gracz. Zaczęło się dość niewinnie, od nierozsądnej wypowiedzi radnego Krzysztofa Jazowego (Wspólnie dla Bielska-Białej). Dostrzegł on w radnej Barbarze Waluś i jej klubowym koledze Andrzeju Gacku (obaj PiS) – wcielonego diabła i publicznie podzielił się swym spostrzeżeniem. Wydawało się, że sprawa ucichnie, ale stało się inaczej.


Radni nie podjęli decyzji

WILAMOWICE TĘCZĄ PODZIELONE

Nie rozstrzygnęły się losy tzw. uchwały anty-LGBT Rady Miejskiej w Wilamowicach. Po gorącej dyskusji i przejmujących wystąpieniach miejscowych lekarek, ostateczną decyzję o tym, czy kontrowersyjną uchwałę wyrzucić do kosza, odłożono na później. Na tę chwilę trzeba więc zapomnieć o 7-milionowej dotacji na budowę muzeum.


Bezdomni na klatkach schodowych

ZMORA BIELSKICH BLOKOWISK

Każdej zimy powraca problem osób bezdomnych, koczujących na klatkach schodowych bloków mieszkalnych. Dla lokatorów są utrapieniem i powodem do obaw. Tymczasem stanowisko służb porządkowych w tej sprawie można sprowadzić do jednego stwierdzenia: ci ludzie mają prawo tam przebywać.


Śmieci, woda, ścieki, podatki…

PODWYŻKOWY BÓL GŁOWY

Tego nikt z nas nie lubi! Nowy rok to uderzenie po kieszeniach. Niestety, w większości gmin od stycznia wzrosły podatki i opłaty za śmieci, a w części opłaty za wodę i ścieki. Dla naszych czytelników przygotowaliśmy zestawienie obecnych stawek w Bielsku-Białej i powiecie bielskim.


DRAKA PRZED RATUSZEM

Bielszczanin skarży się, że strażnik miejski potraktował go w mało sympatyczny sposób, kiedy chciał wejść do urzędu. Straż miejska bada sprawę.


Przebita opona, czyli polowanie na… mężczyzn

PRYMITYWNY NUMER, ALE SKUTECZNY

Okradziony mieszkaniec Szczyrku ostrzega przed przestępcami, którzy najwyraźniej polują przede wszystkim na mężczyzn z listonoszkami, czyli męskimi torebkami. Po przebiciu opony w samochodzie upatrzonej ofiary tylko czekają, aż ta odłoży torbę, by wymienić koło.


Niechlubne statystyki na stokach

NARCIARSTWO – SPORT EKSTREMALNY?

12 lutego ruszyły wreszcie wyciągi narciarskie. Narciarze i snowboardziści tłumnie pojawili się w Beskidach. Początek sezonu okazał się jednak wyjątkowo pracowity dla górskich ratowników. Tylko w ciągu czterech pierwszych dni funkcjonowania ośrodków narciarskich udzielali pomocy ponad 100 kontuzjowanym narciarzom! Doszło też – pierwszy raz od kilku lat – do wypadku śmiertelnego.


W Czechowicach-Dziedzicach na zakończenie karnawału

MIŁOŚĆ CI WSZYSTKO WYBACZY

Zimowe święto zakochanych miało w tym roku romantyczną oprawę muzyczną w Czechowicach-Dziedzicach. W sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury zorganizowano koncert pod hasłem „Miłość ci wszystko wybaczy”.


Niecodzienne zwierzenia aktorki Teatru Polskiego

W RAZIE POTRZEBY MOGĘ MYĆ OKNA

Krakuska z pochodzenia, bielszczanka z wyboru. Od blisko czterech lat – artystka Teatru Polskiego w Bielsku-Białej. Wiktoria Węgrzyn-Lichosyt w ostatnim czasie wystąpiła w świetnych rolach w spektaklach „Wyspa Kalina” w reżyserii Agaty Puszcz oraz „Pół żartem, pół sercem” w reżyserii Witolda Mazurkiewicza.

 

 

Wydanie nr 7 z dnia 18.02.2021

 

Pogorzelcy z Mesznej marzą o powrocie do normalności

TO MIAŁO BYĆ SPEŁNIENIE RODZINNYCH MARZEŃ

W jednej chwili zawalił im się cały świat. Zniszczony przez ogień dom, na który pracowali całe życie, nie nadaje się do zamieszkania. Co gorsza, młoda rodzina nie zdążyła go ubezpieczyć. Teraz małżonkowie z Mesznej z dwojgiem dzieci mieszkają u bliskich. Trwa zbiórka na odbudowę ich domu.


AUTEM W LATARNIĘ, MONITOREM W LEKARZA

Pijani wybrali się na przejażdżkę, którą zakończyli na latarni. Jeden z nich w szpitalu rozpętał istną awanturę. Wyrwał monitor i cisnął nim w lekarza.


W Bielsku-Białej i Wadowicach

KOBIETY I MEDIA

Śnieg ani tęgi mróz nie wystraszył protestujących kobiet i mężczyzn. W piątek, 12 lutego, pod bielską siedzibą PiS-u na placu Ratuszowym po raz kolejny odbyła się pikieta w obronie praw i wolności kobiet. Protestowano także w Wadowicach.


Wójt Porąbki nie odpuści

POLOWANIE NA HEJTERÓW

Władzom Porąbki skończyła się cierpliwość i po kolejnym wysypie internetowych pomówień i kłamstw na temat działalności gminy skierowano zawiadomienie do prokuratury. Hejterzy nie są bezkarni.


LEWY LEWOSKRĘT

Po raz kolejny powraca kwestia lewoskrętu z ulicy Żywieckiej w ulicę Górską w Bielsku-Białej. Radni z klubu Wspólnie dla Bielska-Białej chcą, aby władze miasta jeszcze raz przeanalizowały sygnalizowany przez kierowców problem.


Coraz mniej czasu na wymianę starych pieców

KOPCIUCHY ODCHODZĄ DO LAMUSA

Samorząd województwa śląskiego w 2017 roku przyjął tak zwaną uchwałę antysmogową. Zgodnie z jej zapisami do końca tego roku z eksploatacji wyłączone muszą zostać wszystkie pozaklasowe piece węglowe starsze niż 10 lat, a także pozbawione tabliczek znamionowych.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Mieszkańcy Wapienicy mają dość

TRWOGA NA RELAKSOWEJ

Ulica Relaksowa w bielskiej Wapienicy znana jest wielu bielszczanom, bo kojarzyć się może z giełdą towarową i przyjemnością udanych zakupów. Jednak dla okolicznych mieszkańców ulica to jeden wielki koszmar.


Na łańcuchu, w ciasnej budzie…

PSIAKOM ZIMNO I SMUTNO

W naszym regionie niestety wciąż mieszkają ludzie, którzy trzymają psy na łańcuchach i w kojcach podczas mrozów. Przemarznięte do szpiku kości zwierzaki nie mają już czasem nawet siły skomleć. – Jestem załamana brakiem ludzkiej empatii – mówi Joanna Kraj, szefowa Psiej Ekipy.


Na frontach I wojny światowej

BIAŁY ANIOŁ Z KANIOWA

Pomagała rannym na wielu frontach I wojny światowej. Pracowała w skrajnych warunkach, nawet pod ostrzałem artyleryjskim, czasem po kilka dni bez przerwy, bez snu i posiłku, pomagając przy amputacjach i ratując życie postrzelonych żołnierzy. Nic nie zapowiadało takich kolei losu Marii Gasch, jednej z córek Adolfa Gascha, który rozsławił hodowlę karpia królewskiego w Kaniowie.


Teatr znowu gra!

SCENICZNE PRZEBIERANKI

Artyści bielskiego Teatru Polskiego zgotowali złaknionej rozrywki publiczności efektowną niespodziankę. Przez trzy weekendowe wieczory tuż po otwarciu placówek kulturalnych bawili widzów amerykańską komedią „Pół żartem, pół sercem” Kena Ludwiga w reżyserii Witolda Mazurkiewicza.

 

 

Wydanie nr 6 z dnia 11.02.2021

 

LIST OTWARTY
DO WŁADZ RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ I LIDERÓW UGRUPOWAŃ POLITYCZNYCH

Zwracamy się w sprawie zapowiadanego nowego, dodatkowego obciążenia mediów działających na polskim rynku, myląco nazywanego „składką”, wprowadzaną pod pretekstem Covid-19.

Jest to po prostu haracz, uderzający w polskiego widza, słuchacza, czytelnika i internautę, a także polskie produkcje, kulturę, rozrywkę, sport oraz media.

Wprowadzenie go będzie oznaczać:

1. osłabienie, a nawet likwidację części mediów działających w Polsce, co znacznie ograniczy społeczeństwu możliwość wyboru interesujących go treści,

2. ograniczenie możliwości finansowania jakościowych i lokalnych treści. Ich produkcja daje obecnie utrzymanie setkom tysięcy pracowników i ich rodzinom oraz zapewnia większości Polaków dostęp do informacji, rozrywki oraz wydarzeń sportowych w znaczącej mierze bezpłatnie,

3. pogłębienie nierównego traktowania podmiotów działających na polskim rynku medialnym, w sytuacji, gdy media państwowe otrzymują co roku z kieszeni każdego Polaka 2 mld złotych, media prywatne obciąża się dodatkowym haraczem w wysokości 1 mld zł,

4. faktyczne faworyzowanie firm, które nie inwestują w tworzenie polskich, lokalnych treści kosztem podmiotów, które w Polsce inwestują najwięcej. Według szacunków, firmy określane przez rząd jako „globalni cyfrowi giganci” zapłacą z tytułu wspomnianego haraczu zaledwie ok. 50 – 100 mln zł w porównaniu do 800 mln zł, jakie zapłacą pozostałe aktywne lokalnie media.

Skandaliczne jest również niesymetryczne i selektywne obciążenie poszczególnych firm. Dodatkowo niedopuszczalna w państwie prawa jest próba zmiany warunków koncesyjnych w okresie ich obowiązywania.

Jako media działające od wielu lat w Polsce nie uchylamy się od ciążących na nas obowiązków i społecznej odpowiedzialności. Co roku płacimy do budżetu Państwa rosnącą liczbę podatków, danin i opłat (CIT, VAT, opłaty emisyjne, organizacje zarządzające prawami autorskimi, koncesje, częstotliwości, decyzje rezerwacyjne, opłata VOD itd.). Własną działalnością charytatywną wspieramy też najsłabsze grupy naszego społeczeństwa. Wspieramy Polaków, jak i rząd w walce z epidemią, zarówno informacyjnie, jak i przeznaczając na ten cel zasoby warte setki milionów złotych.

Zdecydowanie sprzeciwiamy się więc używaniu epidemii, jako pretekstu do wprowadzenia kolejnego, nowego, wyjątkowo dotkliwego obciążenia mediów. Obciążenia trwałego, które przetrwa epidemię Covid-19.

Sygnatariusze listu:
Agencja Wydawnicza AGARD Ryszard Pajura
Agora S.A.
AMS S.A.
Bonnier Business
Burda Media Polska
CANAL+
Dziennik Trybuna
Dziennik Wschodni
Edipresse Polska
Eleven Sports Network sp. z o.o.
Gazeta Radomszczańska
Green Content sp. z o.o.
Gremi Media S.A.
Grupa Eurozet
Grupa Interia.pl sp. z. o.o.
Grupa Radiowa Agory sp. z o.o.
Grupa RMF
Grupa ZPR
Helios S.A.
Infor Biznes
Kino Polska TV S.A.
Lemon Records sp. z o.o.
Marshal Academy
Music TV sp. z o.o.
Muzo.fm sp. z o.o.
naTemat.pl
Polityka
Polska Press Grupa
Ringier Axel Springer Polska
STAVKA sp. z o.o.
Superstacja sp. z o.o.
Telewizja Polsat sp. z o.o.
Telewizja Puls sp. z o.o.
TIME S.A.
TV Spektrum sp. z o.o.
TVN S.A.
Tygodnik Powiatu Wołowskiego Kurier Gmin
Tygodnik Powszechny
Wydawnictwo Bauer
Wydawnictwo Dominika Księskiego Wulkan
Wydawnictwo Magraf
Wydawnictwo Nowiny
Wydawnictwo Prasa Beskidzka
Zakopiańskie Towarzystwo Gospodarcze – Tygodnik Podhalański


Pediatryk nad przepaścią

PUSTA KASA SZPITALA

Szpital Pediatryczny w Bielsku-Białej znalazł się nad przepaścią. Brakuje pieniędzy nawet na wypłaty. – Minister zdrowia jest likwidatorem pediatrii. Właśnie wbił gwóźdź do trumny – nie bawi się w dyplomację Andrzej Płonka, starosta bielski i prezes Związku Powiatów Polskich, odnosząc się do zaskakującej zmiany systemu finansowania pediatryków. (str. 2 + foto)

 

 

 

 

 

 


Zniecierpliwieni i zdezorientowani seniorzy

SZCZEPIONKA NIE DLA KAŻDEGO

Przychodnie POZ i inne instytucje medyczne, które przystąpiły do programu szczepień, zaczynają się buntować. Niecierpliwią się też seniorzy. Na liście szczepień znaleźli się ci, którzy zadziałali najszybciej. Kiedy doczekają się pozostali?


Wymarzona kariera „twardej dziewczyny” z bielskiego aeroklubu

PODNIEBNE ŻYCIE PANI KAPITAN

– To była twarda dziewczyna, która nigdy nie dała sobie w kaszę dmuchać. Jesteśmy dumni, że to u nas stawiała pierwsze kroki w lotnictwie – mówi prezes Aeroklubu Bielsko-Bialskiego. Adelajda Szarzec-Tragarz właśnie zakończyła imponującą karierę w Polskich Liniach Lotniczych LOT.


„Wilamowianie” apelują do radnych: Wycofajcie się z tego!

CO MA UCHWAŁA O LGBT DO BUDOWY MUZEUM?

Radni z Wilamowic muszą sobie odpowiedzieć na pytanie, czy warto było podejmować tzw. „uchwałę antyLGBT”. A jeśli tak, to czy zabranie głosu w sprawach światopoglądowych jest warte aż 7 milionów złotych dotacji na budowę muzeum, która właśnie została zamrożona. Stowarzyszenie „Wilamowianie” apeluje do radnych o opamiętanie się i unieważnienie uchwały, która „przynosi wstyd i podziały”.


Deweloperka na dawnym cmentarzu żydowskim

APARTAMENTOWCE NA STARYCH GROBACH

Informacja o tym, że na terenie byłego cmentarza żydowskiego w Białej powstanie ogromne osiedle deweloperskie, wywołała niemałą konsternację. Nie tylko w Bielsku-Białej, lecz i daleko poza granicami kraju.


Dla kochającej mamy nie ma rzeczy niemożliwych

WSZYSTKO DLA CYPRIANKA

Cyprian Maj doświadczył więcej poważnych problemów zdrowotnych niż ma lat. Najtrudniejszy pierwszy okres życia chłopiec spędzał głównie w szpitalach. Dziś komunikuje się tylko za pomocą kilku sylab i gestów komunikacji alternatywnej i wymaga bezustannej opieki.


Jak nie quady, to skutery

SMRODZĄ, HAŁASUJĄ, STRASZĄ

Miłośnicy nielegalnej jazdy po górach przesiedli się z quadów i motocykli na skutery śnieżne. I sieją postrach na popularnych szlakach.


CO TAM GRZYB! PRZEPISY WAŻNIEJSZE

Po latach oczekiwań wymarzone cztery kąty okazały się pułapką. Dzisiaj rodzina z trójką dzieci walczy z grzybem na ścianach oraz urzędniczą znieczulicą.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Za friko w centrum już nie postoisz

WIĘKSZA STREFA

Władze Bielska-Białej poinformowały o planach powiększenia w połowie roku obszaru strefy płatnego parkowania.


Zmarł prof. Franciszek Kokot

LEKARZ Z RAFINERII

Profesor Franciszek Kokot był jednym z bohaterów akcji ratowniczej podczas pożaru czechowickiej rafinerii. Zmarł w Chorzowie 24 stycznia. Miał 91 lat.

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Nowy park w Czechowicach-Dziedzicach

SZWAJCARSKA DOLINA WYPIĘKNIEJE

Do końca października w Szwajcarskiej Dolinie, nieopodal czechowickiego MOSiR-u, powstanie największy w mieście park wypoczynkowo-rekreacyjny.


Bielskie Centrum Kultury imienia Marii Koterbskiej

RONDO, ŁAWECZKA, MOŻE COŚ JESZCZE?

Maria Koterbska zostanie patronką Bielskiego Centrum Kultury. Z propozycją, aby placówka nosiła jej imię, wyszedł prezydent miasta Jarosław Klimaszewski. Wcześniej konsultował pomysł z synem artystki Romanem Franklem.

 

 

 

 


Gwiazdy z bielskim rodowodem: Jacek Koman

BILET W JEDNĄ STRONĘ

Jedni uważają go za aktora polskiego, inni – za polskojęzycznego aktora australijskiego. Znany i ceniony na świecie aktor filmowy, telewizyjny i teatralny, a ponadto – nietuzinkowy wokalista i tancerz, jest z pochodzenia bielszczaninem.


SPROSTOWANIE

„Sprostowanie Tomasza Małodobrego do artykułu opublikowanego w dniu 14 stycznia 2021 r. w tygodniku „Kronika Beskidzka” oraz w dniu 23 stycznia 2021 r. na stronie internetowej regionalnego portalu informacyjnego „beskidzka 24” autorstwa Pana Kuby Jarosza pod tytułem „Dyrektor tajemniczy jak szpieg z. Krainy Deszczowców”:

W artykule prasowym opublikowanym w dniu 14 stycznia 2021 r. w tygodniku „Kronika Beskidzka” oraz w dniu 23 stycznia 2021 r. na stronie internetowej regionalnego portalu informacyjnego „beskidzka 24” autorstwa Pana Kuby Jarosza pod tytułem „Dyrektor tajemniczy jak szpieg z Krainy Deszczowców” znajdują się nieprawdziwe informacje dotyczące mojej osoby, które zostały przekazane czytelnikom do wiadomości i które wymagają sprostowania:

Nie jest prawdą, że jestem aktualnie prezesem Fundacji Rozwoju Centrum Macierz Polonii oraz nie jest prawdą, że Pan Marek Patecki jest prezesem fundacji „Centrum Macierz Polonii”, albowiem fundacja o takiej nazwie w ogóle nie istnieje i nie została zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym.”

 

E-wydanie