Wydanie nr 2 z dnia 16.01.2020

28. Finał WOŚP na bielskiej Starówce

OTWARTE SERCA BIELSZCZAN

Za nami 28. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W Bielsku-Białej i powiecie bielskim kwestowało kilkuset wolontariuszy. Deklarowana kwota tegorocznej zbiórki wynosi 735 tys. zł, ale ostateczna suma będzie znana dopiero po podsumowaniu finału przez Fundację WOŚP.


Na plandece ciężarówki

GROŹNA BRYŁA LODU

8 stycznia około 14.30 w Kaniowie doszło do groźnego zdarzenia drogowego. Na jadącą drogą osobową skodę podczas wymijania się z samochodem ciężarowym spadła duża bryła lodu. Kierująca skodą kobieta doznała poważnych obrażeń.

 

 


Oświęcim: to nie było fair

CO SIĘ DZIAŁO W ŻŁOBKU?

Szokująca informacja o maltretowaniu dzieci w oświęcimskim żłobku wstrząsnęła opinią publiczną w całej Polsce. Maltretowania miała dopuścić się jedna z opiekunek, przy przyzwoleniu menedżerki. W efekcie najpierw zamknięto oddział żłobkowy, a potem również przedszkolny. Obie kobiety usłyszały już prokuratorskie zarzuty.

 

 

 

 

 


Co nim kierowało?

STRAŻNIK W ARESZCIE

Prokuratura chce przedłużenia aresztu dla Piotra Sz., podejrzanego o zabicie żony w ciąży. Prowadzone w drobiazgowy sposób śledztwo musi być przedłużone o kolejne miesiące, mimo że podejrzany przyznał się do winy.


Kandydat w Bielsku-Białej

HOŁOWNIA ŚCIĄGNĄŁ TŁUMY

Przestrzeganie konstytucji, społeczny dialog i zgoda bez względu na polityczne orientacje – to główne priorytety Szymona Hołowni, do których zachęca i przekonuje wszystkich, którzy chcą go słuchać.

 

 

 

 

 

 


Lokalowe problemy „trzynastki”

SZKOŁA PĘKA W SZWACH

Budynek Szkoły Podstawowej nr 13 w Bielsku-Białej dosłownie pęka w szwach. Na sale lekcyjne przystosowano już w nim niemal wszystkie dostępne pomieszczenia, nawet jeden z dwóch pokoi nauczycielskich.


Sprzedaż leków po nowemu

E-RECEPTY NA… PAPIERZE

7 stycznia weszły w życie e-recepty. Zastąpiły tradycyjne papierowe blankiety. Ale jak na razie jest to w dużym stopniu tylko pozorna e-rewolucja. Papier wciąż ma się dobrze, a problemy z obiegiem danych w sieci powodują niekiedy sporo zamieszania.


KAŻDE ZWIERZĘ ZASŁUGUJE NA POMOC

O tym, jak się (nie) układa współpraca z miastem oraz dlaczego coraz więcej dzikich zwierząt potrzebuje pomocy, „Kronika” rozmawia z Agnieszką i Sławkiem Łyczko, założycielami Ośrodka Rehabilitacji „Mysikrólik” Na Pomoc Dzikim Zwierzętom w Bielsku-Białej.


SPEŁNIONE MARZENIE BABCI

Prawie 100-letnia bielszczanka, znana w Polsce jako „Babcia Ewa”, spełniła swoje marzenie. Na jej działce stanęła nowa altanka.

 

 

 

 

 

 

 


Po dekadzie przygotowań

WIDOKI NA OBWODNICĘ

Dziesięć lat trwały przygotowania do budowy odcinka drogi ekspresowej S1 łączącego Bielsko z Mysłowicami. Inwestycja, której częścią ma być obwodnica Oświęcimia, skróci mieszkańcom Podbeskidzia czas dotarcia nie tylko na Śląsk i nad morze, ale i usprawni dotarcie do lotniska w Pyrzowicach.


Od 101 do 192

PONUMEROWANY PKS

Bielski PKS wprowadził innowację, która ma ułatwić życie pasażerom. Wszystkie obsługiwane przez tego przewoźnika linie komunikacyjne zostały ponumerowane. Do tej pory każdą z nich określał jedynie przebieg jej trasy.

 

 


Ikary: uznana marka w nowej formule

BIELSKA KULTURA MA SIĘ DOBRZE

Wiesław Dziubek i Wojciech Kominiak, autorzy książki „Bielsko-Biała i okolice na dawnej pocztówce i fotografii w czasach II wojny światowej” oraz Tadeusz Moskała, znakomity artysta plastyk, zostali laureatami nagród kulturalnych prezydenta Bielska-Białej za 2019 rok.

Wydanie nr 1 z dnia 9.01.2020

Śmierć zdezorientowanych ptaków

ZABÓJCZE FAJERWERKI?

O tym, że psy bardzo źle znoszą huk wystrzałów, dobrze wiedzą ich właściciele. Głośnych hałasów boją się jednak wszystkie zwierzaki, zwłaszcza ptaki. Gdy taki harmider ma miejsce w nocy, gdy nasi skrzydlaci przyjaciele idą już spać, odgłos towarzyszący odpaleniu fajerwerków może być dla nich dosłownie zabójczy!

 

 

 


Dzieciaki z walizkami żalu i…

KOBIETA, KTÓRA NIE BOI SIĘ LOSU

Jej mąż umarł niespodziewanie. Wieczorem położył się spać, a rano już go nie było. Mogła wpaść w rozpacz i zniknąć z tego życia równie szybko, przynajmniej mentalnie. Ale co wtedy stałoby się z dziećmi? W dodatku głównie nie swoimi?

 

 

 

 


SMOG JEST APOLITYCZNY

O tym, jak skutecznie walczyć ze smogiem, „Kronika” rozmawia w najnowszym numerze z Przemysławem Koperskim, posłem Lewicy i szefem antysmogowego zespołu parlamentarnego.

 

 

 


Potrzebna nowa szkoła?

DLA PRZYSZŁYCH OLIMPIJCZYKÓW

Bielsko-Biała to miasto ze sportowymi ambicjami. Tak przynajmniej można sądzić patrząc, ile ratusz łoży na sport – chodzi o grube miliony! Publicznym groszem hojnie wspierane jest piłkarskie TS Podbeskidzie czy siatkarski BBTS. Tymczasem jeśli chodzi o dyscypliny olimpijskie, bielski sport można uznać za jałową pustynię.


ŻYŁ JAK ODLUDEK

Nocował w prowizorycznym szałasie, zbitym z gałęzi i okrytym kocami. W zagajniku w rejonie bielskiej alei Armii Krajowej wypatrzyli go dzielnicowi i zaoferowali pomoc, dzięki której będzie mógł przetrwać zimę.

 

 

 

 


Zamiast marnować

PODZIEL SIĘ JEDZENIEM

W centrum Czechowic-Dziedzic powstała pierwsza w tym mieście „jadłodzielnia”. Dzięki tej inicjatywie można nie tylko ograniczyć marnowanie żywności, ale też obdarować nią tych, którym jej brakuje.

 

 

 

 

 

 


Małe zainteresowanie dopłatami

BIELSZCZANIE NIE CHCĄ KASY

Tylko niespełna 50 mieszkańców Bielska-Białej skorzystało do tej pory z dobrodziejstwa programu dopłat osłonowych przeznaczonych dla osób, które zrezygnowały z opalania swych domów i mieszkań węglem na rzecz ekologicznych źródeł ogrzewania. Jak na ponad 170-tysięczną aglomerację to niewiele.


PIES UMIERAŁ, A ONI ŚWIĘTOWALI

Skandal – dyżurujące w minione święta kliniki weterynaryjne z Bielska-Białej i okolic wypięły się na szukającą pomocy dla umierającego psa bielszczankę. Telefony milczały, a jeśli już ktoś się odezwał, to z pretensją, że się mu przeszkadza.

 

 

 

 


Plac Wojska Polskiego do rewitalizacji

DRZEWA ZAMIAST BETONU?

Władze Bielska-Białej rozpoczęły przygotowania do planowanej od wielu lat wielkiej przebudowy placu Wojska Polskiego wraz z fragmentem ulicy Cyniarskiej.


Czechowice-Dziedzice: mieszkańcy protestują

OTWIERACIE PUSZKĘ PANDORY

Mieszkańcy osiedla Czechowice Górne zaprotestowali przeciwko tworzeniu nowych terenów inwestycyjnych. – Otwieracie państwo kolejną puszkę Pandory – ostrzegała władze miasta przewodnicząca tego osiedla.


Jasienica:

ŻYWE MUZEUM PRZEMYSŁU

Pod jasienickim ośrodkiem kultury powstaje „Ogród Tradycji”. W przeszklonym budynku będą prezentowane tradycje przemysłowe Śląska Cieszyńskiego.

 

 

 

 

 


DOLEK, ZAPOMNIANY BOHATER Z KÓZ

Odnowienie grobu pomnika Adolfa Staszkiewicza, bohatera wojny polsko-rosyjskiej 1919-1920, było jednym z pomysłów w pierwszym Budżecie Obywatelskim w Kozach. Nie udało się, ale sprawa nie jest przegrana.

 

 

 

 

 


Straconka dopnie swego?

KULTURA W DOMU

Po wielu latach starań społeczność Straconki najpewniej doczeka się wreszcie własnego domu kultury. W ciągu najbliższych trzech lat władze Bielska-Białej zamierzają wydać na stworzenie takiej placówki około 6,7 miliona złotych.


„Dziady” w Bielsku-Białej

STRZELALI Z BATA

Ulicami Bielska-Białej przemaszerował ostatnio barwny korowód żywieckich „Dziadów”. Wydarzenie zorganizował Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej w ramach promocji 51. Żywieckich Godów. Impreza odbywać się będzie w styczniu na terenie Żywca oraz Milówki, ale koncert laureatów będzie można obejrzeć również w Bielsku-Białej.


Farsa stara (jak bielski teatr), ale jara

ZBZIKOWANY PENSJONAT

„Pensjonat Pana Bielańskiego” – niemiecka farsa sprzed 130 lat rozegrana w polskich realiach – to zaskakująca, ale udana propozycja bielskiego Teatru Polskiego na karnawał.

Wydanie specjalne z dnia 2.01.2020

Osiem urn spoczęło w grobie, ale…

SZCZYRK NIE ZAPOMNI

19 grudnia był najsmutniejszym dniem w historii Szczyrku. Żegnano członków rodziny Kaimów, zmarłych tragicznie podczas wybuchu gazu w ich domu przy ulicy Leszczynowej. Choć odeszli na zawsze, pamięć o nich pozostanie żywa.


Prezydent spełnia obietnicę

STARSI I MŁODSI ZA DARMO

Od 1 stycznia dzieci do 7. roku życia oraz osoby, które ukończyły 65 lat, mogą za darmo korzystać z komunikacji miejskiej w Bielsku-Białej. Taką decyzję podjął prezydent Jarosław Klimaszewski.


Auta wypadają z jezdni

PIEKIELNY ZAKRĘT

Nie na darmo ktoś kiedyś nazwał „piekiełkiem” odcinek ulicy Bystrzańskiej na granicy Bielska-Białej i Bystrej, gdzie samochody wypadają z jezdni i albo demolują płot, albo rozbijają się na barierze lub słupie. W okresie świątecznym działo się tak aż trzy dni z rzędu!

 

 


W Szpitalu Wojewódzkim:

SKRUSZĄ KAMIENIE

Milion złotych kosztowało nowoczesne urządzenie do litotrypsji, czyli rozkruszania kamieni nerkowych metodą ESWL, wraz z modernizacją pracowni w Szpitalu Wojewódzkim w Bielsku-Białej.


Obyś żył w ciekawych czasach

CO PRZYNIESIE 2020 ROK?

Wiele wskazuje na to, że 2020 rok na Podbeskidziu będzie obfitował w (nie)ciekawe wydarzenia. W numerze specjalnym – nasz subiektywny przegląd tego, co nas czeka w nowym roku.


Belferskie dodatki nie wzrosną

WOJEWODA BLOKUJE PODWYŻKĘ

Wojewoda śląski uczynił niedźwiedzią przysługę bielskim belfrom. Tak można skomentować jego decyzję o uchyleniu – w trybie rozstrzygnięcia nadzorczego – jednej z październikowych uchwał Rady Miejskiej. Jego decyzja może uderzyć po kieszeniach około dwóch trzecich wszystkich zatrudnionych bielskich nauczycieli.


Starosta nie powiedział ostatniego słowa

OSTROŻNY BUDŻET POWIATU

Nowy budżet powiatu bielskiego jest dużo skromniejszy od poprzedniego. Ale – jak zapewniają władze powiatu – tylko na papierze. Bo największe inwestycje, szczególnie drogowe, dopiero się w nim pojawią, gdy tylko zostaną pozyskane środki zewnętrzne.

 

 

 


Wilamowice:

KARY ZA SMOG

Burmistrz Wilamowic Marian Trela już zapowiedział, że musi kontrolować piece, bo w przeciwnym razie zapłaci karę z własnej kieszeni. – Pięć tysięcy złotych to kara, jeśli burmistrz nie będzie w takich dniach przeprowadzał kontroli – oświadczył na niedawnej sesji Rady Gminy.


Tylko Jasienica ma taki budżet

WIĘCEJ DOCHODÓW NIŻ WYDATKÓW

Ze świecą szukać gminy w tak dobrej kondycji finansowej jak Jasienica. Nie tylko się nie zadłuża, ale i dysponuje nadwyżką rzędu prawie pięciu milionów złotych. Ale władze i tak czują duży niedosyt.


UZBIERALI NA MIKROSKOP!

Po raz drugi w Bielsku-Białej odbyła się impreza charytatywna „Oczy Etiopii”. Tym razem zagościła w murach Magnum Stek i Wino oraz 2Be Club.


Z dworca – muzeum?

MOBILIZOWANIE KOLEJARZY

Po rewitalizacji zabytkowego dworca kolejowego w Czechowicach-Dziedzicach ma tam zostać utworzone muzeum miejskie. Władze gminy dodatkowo planują przeniesienie tam Ośrodka Pomocy Społecznej.

E-wydanie