Wydanie nr 14 z dnia 8.04.2021

 

„Umierają pacjenci, których można by uratować”

NARODOWA TRAGEDIA

Bielscy lekarze nie kryją, że mamy do czynienia z zawaleniem się systemu walki z koronawirusem. Szpital Miejski nie miał gdzie przekazywać pacjentów w najcięższym stanie i mógł tylko czekać na specjalistyczny sprzęt, by walczyć o ich życie.


POGRZEB WICESTAROSTY

6 kwietnia w Kozach odbył się pogrzeb wicestarosty bielskiego Grzegorza Szetyńskiego. Żegnała go rodzina, parlamentarzyści, samorządowcy oraz mieszkańcy Kóz i innych miejscowości powiatu bielskiego. Uroczystość była transmitowana on-line.


W niepublicznej szkole Jonatan:

RODZIC PYTA, DZIECI OBRYWAJĄ

Dwoje uczniów podstawówki Jonatan – jeden niepełnosprawny – zostało niedawno skreślonych z listy, bo ich rodzice ośmielili się skrytykować dyrekcję. Prywatna szkoła, więc wolnoć Tomku w swoim domku? Nie do końca.


Po pożarze w Bielowicku

DOROBEK ŻYCIA STRACONY W JEDNĄ NOC

Rodzina z Bielowicka straciła niemal wszystko w pożarze, który wybuchł w środku nocy. – Działalność prowadzona od kilkunastu lat przez naszego tatę, człowieka sumiennego i o dobrym sercu, utrzymywała całą naszą rodzinę – mówią jego córki.


Dzielna mała Lili

NIE MOŻNA ODPUŚCIĆ

Lilianka przeszła już dwie skomplikowane operacje ortopedyczne, które uratowały jej rączki i poprawiły stan nóżek. Trzecia ma sprawić, że uda się wyprostować nóżki trzylatki i – mimo zespołu TAR, z którym przyszła na świat – zapewnić jej normalne życie.


W jednym miejscu

DWA WYPADKI

W Czańcu doszło do dwóch osobliwych i groźnych wypadków. Do szpitala trafili mężczyzna uderzony kabiną tira i rowerzysta, który… zapatrzył się na akcję ratowniczą.


Bezpodstawne zarzuty

POMÓWIENIE POLICJANTKI

Bielski sąd skazał Pawła B. za pomówienie rzeczniczki bielskiej policji m.in. o handel ludźmi. Mężczyznę skazano na karę ograniczenia wolności.


Zgroza w Rudzicy

MARTWE OWCE

Widok przyprawiający o zgrozę zastaliśmy na jednej z działek w Rudzicy, przy ulicy Dębowej. Porzucone martwe owce, a obok stadko żywych, zaniedbanych zwierząt.


Pandemia wszystko utrudniła

HOSPICJUM W POTRZEBIE

Bielskie Hospicjum im. św. Jana Pawła II przechodzi przez wyjątkowo trudny okres. Kontrakt z NFZ nie zaspokaja potrzeb placówki, a ta – prowadzona przez stowarzyszenie – z powodu epidemii straciła niemal wszystkie możliwości pozyskiwania środków na swoją działalność.


Projekt znowu trafił na półkę

ODROCZONY REMONT

Rewitalizacja placu Żwirki i Wigury w Bielsku-Białej coraz bardziej odsuwa się w czasie. Nie wiadomo, kiedy do niej dojdzie, w jakiej formie i ile to będzie kosztowało. A miało być tak pięknie…


OGRÓDKI DLA BOGATYCH?

Radni sugerują, aby w tych trudnych czasach miasto poszło na rękę właścicielom lokali gastronomicznych na Rynku i obniżyło stawki za wynajem gruntu pod letnie ogródki.


Kolejny symbol odejdzie do historii

CO PO DWORCU?

Na sprzedaży dworca PKS i terenu, na którym stoi, właściciel chciałby zarobić przynajmniej 20 mln zł. Zbudowanie dworca przed 50 laty kosztowało dokładnie tyle samo…


Rudzica: mieszkańcy protestują

NIEZGODA NA MASZT

W Rudzicy, w gminie Jasienica, powstaje wysoki na prawie 60 metrów maszt telefonii komórkowej. Tuż obok budowanego domu pana Krzysztofa. Gdy w wieżę trafi piorun, jego posesja zadrży w posadach…


Lekarze nie kwapią się z wystawieniem karty

CZYŻ NIE DOBIJA SIĘ PACJENTÓW?

Gdyby praktyka funkcjonowała tak, jak zakłada teoria, pacjenci ze zdiagnozowanym nowotworem mieliby łatwiejsze życie. Pani Anna z Bielska-Białej przekonała się jednak, że czasem lepiej nie korzystać z ustawowych ułatwień, bo można się od nich jeszcze bardziej rozchorować.


Przy reprezentacyjnej ulicy…

ZAPOMNIANA KAMIENICA

Obraz nędzy i rozpaczy, a w nim 80-letni samotny człowiek. W centrum Bielska-Białej, przy reprezentacyjnej ulicy 11 Listopada. Po drugiej stronie tej historii jest urząd i procedury.


Antykwariat przy Cieszyńskiej

DWA LATA NA POŻEGNANIA

Bielski Antykwariat Naukowy ma funkcjonować przy ulicy Cieszyńskiej jeszcze przez dwa lata. – Będzie więc czas na pożegnania z naszymi stałymi klientami. Systematycznie pracujemy nad przeniesieniem działalności do internetu – informuje właścicielka Małgorzata Malczewska.


Malarskie interpretacje Tadeusza Króla

PLAMY PEJZAŻU

„Letnie południe”, „Rozlewisko”, „Zimowy las i świt”, „Pod wieczór, po deszczu” – to niektóre z tytułów obrazów bielszczanina Tadeusza Króla, oddające klimat jego twórczości. Z wystawą prac artysty można się zapoznać wirtualnie na stronie internetowej Galerii Bielskiej BWA.

 

 

Wydanie nr 12/13 z dnia 25.03.2021

 

TAK TRUDNO UWIERZYĆ…

22 marca, w wieku 61 lat, zmarł wicestarosta bielski Grzegorz Szetyński. Wszyscy, którzy mieli okazję z nim współpracować, mówią o wielkiej pustce, jaką zostawił swoim przedwczesnym odejściem.


WIELKANOC W PRZYCZEPIE KEMPINGOWEJ

Zbliża się już pół roku, odkąd pan Jerzy mieszka w przyczepie kempingowej ustawionej na terenie posesji na granicy Hałcnowa i Kóz. Twierdzi, że w tej chwili nic mu nie brakuje…


Mówisz fitness – myślisz: Elżbieta Zarębska

WULKAN ENERGII, ZAWSZE NA STO PROCENT

Odmieniła życie tysięcy mieszkańców naszego regionu. Gdy jak burza wpada do sali treningowej, zaraża pozytywną energią i radością, zjednując sobie dzieci, seniorów oraz zawodowych sportowców. Gdy dzisiejsze sławne „internetowe trenerki” chodziły w pieluchach, ona już prowadziła zajęcia fitness w telewizji i rozsławiała Czechowice-Dziedzice. Dla Elżbiety Zarębskiej nie ma rzeczy niemożliwych.


Nie ma przyzwolenia na tuszowanie

BISKUP PISZE LIST

W specjalnym komunikacie odczytanym w kościołach diecezji bielsko-żywieckiej zapewniono wiernych o zdecydowanej walce z przejawami pedofilii i współpracy w tym zakresie z państwowymi organami ścigania.


„Rudzica to moje miejsce na ziemi”

PNIOK ZE ŚLĄSKA CIESZYŃSKIEGO

Niepospolity twórca o wielu wcieleniach – poeta, prozaik, satyryk, felietonista, autor tekstów piosenek, ceniony artysta kabaretowy. Z wykształcenia – inżynier-włókiennik. O wieloletniej pracy twórczej, źródłach autorskich inspiracji i spojrzeniu na współczesny świat „Kronika” rozmawia z Juliuszem Wątrobą.


Gdy po herbatce babci Staś usnął na ławeczce…

SMAKI DAWNEGO KANIOWA

– W czasach, w których dane było żyć i pracować znakomitym kaniowskim kucharkom, nie było programów typu „Kuchenne Rewolucje” i „MasterChef”. Jednak jestem pewien, że zrobiłyby furorę – mówi Michał Kobiela, miłośnik historii z Kaniowa.


INSPIRACJE Z WYOBRAŹNI

Debiutowała w 2014 roku. Zawsze intrygowały ją motywy zbrodni, przyczyny, dla których zwyczajny, zdawać by się mogło, człowiek nagle staje się bestią. Pasjonuje się kryminalistyką, a jej mąż – emerytowany policjant – jest pierwszym recenzentem jej książek. O przygodzie z pisaniem „Kronika” rozmawia z Hanną Greń.


SKOCZKOWIE NA SZYNDZIELNI

Przed wojną, tuż obok schroniska na Szyndzielni, istniała skocznia narciarska. Jedna z kilku, jakie można było zobaczyć w tamtym czasie w okolicach Bielska i Białej.


Opowiastka mało świąteczna, lecz prawdziwa

ŁOWCA NIESZCZĘŚĆ

Przypadek pewnego bielszczanina pokazuje, że w życiu nic nie trwa wiecznie, a przewrotny los może z godziny na godzinę wywrócić wszystko do góry nogami.


Historia jak z sensacyjnej powieści

DOLINA WAPIENICY CZY LUIZY?

Jeszcze w połowie ubiegłego wieku Dolinę Wapienicy określano mianem Doliny Luizy. Nazwa ta pojawia się czasami i dzisiaj. Kim była Luiza?


Zakochani w muzyce

GDY BLUES CHWYCI ZA SERCE

Blues wciąż żyje i ma się dobrze! – takie motto widnieje na okładce płyty zespołu Factory of Blues. – To taka muzyka, że jak raz chwyci za serce, to nigdy nie puści. To zwierciadło duszy, szczerość i prawdziwe emocje – mówią bluesmani z Bielska-Białej.


Wycinki prowadzą do utrzymania zdrowych drzewostanów

CZY LEŚNIK KOCHA LAS?

O tym, co słychać w beskidzkich lasach, czy zjedzą nas wilki i kto jest prawdziwym szkodnikiem, „Kronika” rozmawia z Tomaszem Gawędą z Nadleśnictwa Bielsko.


Od 25 lat w Bielsku-Białej

MDK, CZYLI MOCNA DAWKA KULTURY!

Cała paleta różnorodnych zajęć twórczych – z baletowymi i kabaretowymi włącznie. Cykliczne konkursy i festiwale – również międzynarodowe. Oferta kulturalna dla wszystkich bielszczan – od dzieci po seniorów. Spotkania, imprezy, koncerty, wystawy. Nauka gry na instrumentach. Wszystko to odbywa się – nawet w czasach pandemii, choć w innym wymiarze – w placówkach Miejskiego Domu Kultury w Bielsku-Białej, który świętuje w tym roku 25-lecie.


Wyjątkowa historia, nazwa, kultura…

WOLNE MIASTO WILAMOWICE

Oto jedna z najbardziej niezwykłych miejscowości w skali całej Polski. Historia Wilamowic jest tak fascynująca, że miasteczko właściwie mogłoby stać się odrębnym państwem, z własnym językiem i kulturą. A przynajmniej wolnym miastem, jak kiedyś Gdańsk albo Kraków.


Bielsko-Biała: kilkadziesiąt osób odciętych od miasta

GRZĘZAWISKO ZAMIAST DROGI!

Z pewnością nie jest to ścisłe centrum Bielska-Białej, ale jednak miasto. Nie mieszka tu jedna osoba ani dwie, lecz kilkadziesiąt. Zamiast drogi prowadzącej do posesji, mają jej namiastkę, która po ulewach zamienia się w błotny szlak. Dojechać można tylko autami terenowymi, a dojść – w kaloszach.


Czy gmina straci kontrolę nad ważną spółką?

LANIE WODY

Czy mamy do czynienia z próbą „przejęcia” wodociągowej spółki Aqua? Słuchając przedstawicieli bielskiego Ratusza można odnieść wrażenie, że tak. Co to oznacza dla zwykłych mieszkańców Bielska-Białej, a także innych miejscowości, którym spółka dostarcza wodę i odprowadza ścieki

 

 

 

Wydanie nr 11 z dnia 18.03.2021

 

Pandemia: cztery sceny

TRZECIA FALA W SZPITALACH

Koronawirus nie ustępuje i nikt nie potrafi powiedzieć, kiedy ten koszmar się skończy. W szpitalach znowu jest ciężko, tak jak rok temu. Inaczej niż wtedy – mamy już szczepionki. Ale końca pandemii nie widać.


Katarzyna Konwa wraca do zdrowia

WYPADEK, REHABILITACJA I… ROZWÓD

To miał być pokrzepiający artykuł o tym, jak potrącone rok temu w Wilkowicach rowerzystki, które cudem uniknęły śmierci, przechodzą trudy rehabilitacji, by ich życie choć w części wyglądało tak jak dawniej. Jednak los napisał inny, przykry zarówno dla Katarzyny Konwy, jak i jej ówczesnego męża scenariusz.


Piknik w asyście policji

BUNT NA BŁONIACH

Tak zwani koronasceptycy i przeciwnicy noszenia maseczek dopięli swego i w minioną sobotę urządzili na bielskich Błoniach piknik. Przez pierwsze godziny asystowała im policja, legitymując tych, którzy nie chcieli założyć maseczek.


Czechowice-Dziedzice:

ŁOWCY PEDOFILÓW W AKCJI

W Czechowicach-Dziedzicach tzw. łowcy pedofilów zakuli w kajdanki i przekazali policji 37-latka, który przez internet miał składać małoletnim propozycje seksualne.


Tak ma wyglądać plac Wojska Polskiego

BRUK MUSI BYĆ!

Ratusz przedstawił wizualizację placu Wojska Polskiego po przebudowie. Pojawiają się drzewa, ale i nieśmiertelna kostka brukowa.


Chora zabawa

CELEM – ŁABĘDZIE

– Ktoś zabija łabędzie na stawach Leżaje w Zasolu Bielańskim w gminie Wilamowice! To już drugi postrzelony ptak w ostatnich dniach – poinformowali 11 marca Agnieszka i Sławomir Łyczkowie, prowadzący w Bielsku-Białej Ośrodek Rehabilitacji „Mysikrólik” Na Pomoc Dzikim Zwierzętom.


„Z drogami jest jak z pogodą – wszyscy się na tym znają”

BYWA, ŻE MOŻNA SIĘ WKURZYĆ

Z Wojciechem Walusiem, dyrektorem Miejskiego Zarządu Dróg w Bielsku-Białej „Kronika” rozmawia między innymi o tym, jak odbiera krytykę kierowców i czy podoba mu się „zielona fala”, czyli system koordynacji sygnalizacji świetlnej w centrum miasta.


Wilk jest dziki, wilk jest zły…

DRAPIEŻNIKI U BRAM?

Władze gminy Wilkowice poinformowały mieszkańców, że w masywie Klimczoka zaobserwowano w ostatnim czasie regularną obecność wilków. Na Facebooku o tropach wilków w masywie Koziej Góry, w pobliżu Bielska-Białej, od strony Bystrej, poinformował prezydent Jarosław Klimaszewski. Takich wiadomości, z różnych miejsc naszego regionu, jest coraz więcej. Jest się czego bać?


Wyjątkowo udany sezon

NA DĘBOWCU NADAL ZIMA

Niewykluczone, że narciarze będą mogli szusować na Dębowcu jeszcze w święta wielkanocne. Tak przynajmniej zakłada gospodarz obiektu, czyli miejska spółka ZIAD. Udało się zgromadzić na tyle dużo śniegu, że do świąt powinien spokojnie przetrwać, o ile nie dojdzie do pogodowej katastrofy.


MAŁO WAŻNY LASEK?

Dla decydentów z Ratusza unikalny obszar leśny – Lasek Bathelta – chyba nie jest taki unikalny, skoro bez konsultacji z ogrodnikiem miejskim przeprowadzono tam inwestycję, która, jak twierdzą członkowie grupy Bielszczanie dla Drzew, może zaszkodzić rosnącym tam drzewom.


MZK świeci aż (nie)miło

DZIEŃ POLARNY NA DŁUGIEJ

Część właścicieli domów jednorodzinnych w pobliżu zajezdni MZK na ulicy Długiej w Bielsku-Białej narzeka na ostre światło dochodzące z placu manewrowego zajezdni, które nocami nie daje ludziom spać.


Pierwsze takie w kraju

GÓRSKIE SZLAKI BIEGOWE

25 górskich tras biegowych o łącznej długości około pół tysiąca kilometrów – taka gratka w Beskidach czeka niedługo miłośników biegów górskich.


O ile pandemia nie pokrzyżuje planów…

BĘDZIE SIĘ DZIAŁO W BCK?

– Dawno nie widziałem tak szczęśliwych artystów z tego powodu, że mogą występować przed publicznością. Za bezpośrednim udziałem w koncertach tak samo mocno stęsknili się nasi widzowie. W końcu możemy doprowadzić do spotkania jednych i drugich w naszym „Domu Muzyki” – cieszy się Jerzy Pieszka, dyrektor Bielskiego Centrum Kultury.


TEATR, CO ZWIE SIĘ PTAK

Dziecięcy Teatr PTAK, związany z Domem Kultury w Olszówce, działa od ponad 30 lat. Jego założycielką oraz reżyserką jest Krystyna Popławska. 24 marca będzie można zobaczyć – w wersji on-line – premierę przedstawienia „Tygrys Pietrek”.

 

 

 

E-wydanie