Wydanie nr 26 z dnia 2.07.2020

POTOK STAJE SIĘ RWĄCĄ RZEKĄ

Po dziesięciu latach starań, próśb i petycji znalazły się wreszcie pieniądze na ujarzmienie potoku Starobielskiego. Jeśli zostaną dobrze wykorzystane, ulewy przestaną spędzać sen z powiek wielu mieszkańcom Bielska-Białej.

 

 

 

 

 

 

 


Kiedy człowiek nic nie może

MASZ TU MASZT

Tuż obok działki pana Janusza z Bielska-Białej ma powstać maszt stacji bazowej sieci telefonii komórkowej. Bielszczanin protestuje, ale jest bezsilny.


Meszna: potrzebne obuwie zamienne

KĄPIELE BŁOTNE

Mieszkańcy Mesznej cierpią przez prace kanalizacyjne – brodzą w błocie na wielkim placu budowy.

 

 

 

 

 

 

 

 

 


W ratuszu o spalarni

PO DWÓCH STRONACH KOMINA

W bielskim ratuszu odbyło się robocze spotkanie dotyczące planów budowy spalarni śmieci. W założeniu miał to być panel dyskusyjny, podczas którego strony wymienią się merytoryczną wiedzą i poglądami. Ale spotkanie wypada uznać raczej za miałkie i niewiele wnoszące do sprawy. Strony pozostaną na swoich stanowiskach.


I PO WIADUKCIE

Po wiadukcie nad drogą krajową nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach niemal nie ma już śladu. Mieszkańcy z podziwem obserwowali efektowną akcję jego wyburzania.


Biskup zdecydował

ZMIANY W PARAFIACH

Jak co roku, u progu lata, wielu duchownych poznało nowe miejsca, w których będzie pełniło posługę. Gdzie udają się księża związani z Bielskiem-Białą, powiatem bielskim i gminą Kęty?


Uciekał przed policją

STRACIŁ STOPĘ

To zdarzenie może być przestrogą dla wszystkich, którzy mylą drogę publiczną z grą komputerową. Szaleńcza ucieczka przed policją zakończyła się koszmarnym wypadkiem motocyklisty, utratą stopy, innymi poważnymi obrażeniami oraz widmem więzienia.


Nie miała sił, by krzyczeć ani płakać

MAŁA ELIZA UMIERAŁA W MĘCZARNIACH

Niepełnosprawna Eliza leżała w kojcu, do którego prowadziła ścieżka wydeptana wśród śmieci. Umarła w ciszy. Rodzice czekają na wyrok.


Aktorka będzie śpiewać

NOCĄ WSZYSTKO GRA

Anna Guzik, aktorka Teatru Polskiego w Bielsku-Białej, postanowiła nagrać płytę. Do współpracy zaprosiła kompozytora Krzysztofa Maciejowskiego oraz aktora, reżysera i autora tekstów Jacka Bończyka. Produkcja albumu trwała rok.


CIESZĘ SIĘ KAŻDYM DNIEM

Występowała na największych scenach świata. Jej piosenki nuciła cała Polska, a dziś sięgają po nie kolejne pokolenia. W przededniu urodzin legendarnej piosenkarki Marii Koterbskiej „Kronika” rozmawia z nią oraz jej synem Romanem Franklem.

 

 

Wydanie nr 25 z dnia 25.06.2020

To statystyka, nie zmartwychwstania

WIRUS ZADZIWIA

Czy u mieszkańca, który wyleczył się z choroby koronawirusowej nastąpił jej nawrót? I dlaczego wkrótce liczba zgonów z powodu zakażenia… spadnie? „Kronika” jako pierwsza odpowiada na te pytania.


Najważniejszy wyścig

POMOC DLA KASI I RITY

Ruszyła zbiórka na rzecz rowerzystek Katarzyny Konwy i Rity Malinkiewicz, które – staranowane przez kierującą samochodem – w ciężkim stanie trafiły do szpitali. Czeka je długie leczenie i rehabilitacja.


Prezydent z absolutorium

RAPORT NA PLUS

Rada Miejska udzieliła absolutorium prezydentowi Bielska-Białej za wykonanie budżetu gminy za ubiegły rok. Radni byli prawie jednogłośni i nawet opozycyjny PiS wstrzymał się tylko od głosu, choć bywały lata, że ostentacyjnie głosował na nie.


Bielszczanka Anna Ogórek wspomina:

BYŁAM SEKRETARKĄ DYREKTORA DZIOPAKA

Nie bała się niczego i nikogo. Potrafiła łagodnie wpłynąć na surowego Ryszarda Dziopaka, wszechwładnego dyrektora FSM. Gdy szła na urlop, musiało ją zastępować pięć sekretarek.

 

 

 

 

 

 

 

 


Koronawirus w Szpitalu Wojewódzkim

WYŁĄCZONY ODDZIAŁ

Oddział chorób wewnętrznych i diabetologii Szpitala Wojewódzkiego w Bielsku-Białej został objęty kwarantanną, po tym jak trafił tam pacjent zakażony koronawirusem.


Po kilkunastu latach poprawiają Hulankę

ZAPOMNIELI O DZIAŁKOWCACH?

Trwa budowa łącznika pomiędzy aleją gen. Władysława Andersa a ulicą Piastowską. Odcinek drogi będzie usytuowany wzdłuż kilku Rodzinnych Ogrodów Działkowych. Pewnego dnia działkowcy jednego z nich zastali swoje działki zniszczone przez koparki i częściowo pozbawione ogrodzenia.


Na bielskim Przegibku: to tylko żart?

SZLABANEM W NIESFORNYCH KIEROWCÓW

Hitem internetu okazała się informacja, że strażnicy leśni zamknęli szlaban na Przegibku, przez co uziemili samochody tych bezmyślnych kierowców, którzy wjechali do lasu i zatarasowali drogę pożarową. Okazuje się jednak, że leśnicy nie mieli z tym nic wspólnego.


5G – ZŁO CZY WYBAWIENIE?

Radni postanowili nie rozpatrywać petycji, jaką do bielskiego ratusza wystosowała Koalicja Polska Wolna od 5G. Chodzi o plany budowy sieci telefonii komórkowej piątej generacji. Decyzja radnych wynikła z prozaicznej przesłanki.


Kęty: po długich negocjacjach

AUTOBUSOWA REWOLUCJA

Po trzech latach negocjacji do bielskiego PKS-u dołączyła gmina Kęty. Dla miasta nad Sołą to prawdziwa rewolucja, a dla PKS-u kolejny krok w umacnianiu pozycji na regionalnym rynku przewozów publicznych.


Porąbka: jaskółki mile widziane, ale nie na szkole

JAK ZNIECHĘCIĆ OKNÓWKI?

W Porąbce niszczą gniazda jaskółek – taką zaskakującą informacją podzielił się z „Kroniką” pewien oburzony mieszkaniec tej miejscowości. Sprawdziliśmy. Faktycznie coś jest na rzeczy, lecz nie ma to nic wspólnego z barbarzyństwem.


Zjadliwy grzyb atakuje piękne drzewa

JESIONY UMIERAJĄ STOJĄC

Jesiony w całej Europie są zagrożone. Atakuje je groźny grzyb, na którego nie ma lekarstwa. Nie inaczej jest na Podbeskidziu, gdzie pierwsze oznaki obumierania jesionów zaobserwowano już kilka lat temu.

 

 

 

 

 

 

 

 


W BIELSKU KLOPS, W KOZACH KLAPS

Po letnim kinie w Bielsku-Białej pozostało, jak na razie, jedynie wspomnienie z ubiegłego lata. Tymczasem jednak fani kina mogą skorzystać z oferty, którą przygotowała im sąsiednia gmina – Kino Samochodowe w Kozach.


Dlaczego wszyscy robią pompki?

FALA DOBROCI

Najpierw wszyscy rapowali, teraz – pompują. I znowu w szczytnym celu.

 

E-wydanie