Wydanie nr 46 z dnia 14.11.2019

Czy dostanie szansę na nowe życie?

STANĄĆ NA WŁASNYCH NOGACH

Gdyby nie dwa wesołe szczeniaki, nie tylko nie miałaby chęci wyjść z domu, ale nawet z łóżka. Dwudziestolatka codziennie zsiada z wózka inwalidzkiego, by w karkołomnej pozycji, niczym żołnierz w okopach, pokonać schody w czechowickim wieżowcu i udać się z pupilami na spacer.

 

 

 

 


ROK PREZYDENTA

Od roku Bielskiem-Białą rządzi prezydent Jarosław Klimaszewski. Jaki to był rok?

 

 

 

 

 

 


Zwrócić go rodzinie

KASZUBSKI WILK

W bielskim ośrodku „Mysikrólik” trwa walka o życie półrocznego wilka, który wpadł pod koła samochodu w miejscowości Mały Klincz na Kaszubach.

 

 

 

 


PO CO SZPITAL BEZ LEKARZY?

Nie ma spokoju w bielskiej służbie zdrowia. Po zawirowaniach w Szpitalu Pediatrycznym kolej przyszła na Beskidzkie Centrum Onkologii – Szpital Miejski, gdzie kolejny już raz zawieszono pracę oddziału neurologicznego, i to na pół roku. Decyzję ostro skrytykowała dyrekcja Szpitala Wojewódzkiego.

 


Na „zakręcie idiotów”

SETNA KOLIZJA

Na niesławnym bielskim „zakręcie idiotów” w tym roku doszło już do setnej kolizji. Autorka jubileuszowego „dzwonu” otrzymała w prezencie ramkę, w której będzie mogła umieścić pamiątkowe zdjęcie. O bielskim zakręcie znów zrobiło się głośno w całej Polsce.

 

 

 

 


Mieszkańcy sami sobie winni?

BEZDOMNI SZTURMUJĄ ŚMIETNIKI

Mieszkańcy bielskich osiedli skarżą się na bałagan w altanach śmietnikowych, który zostawiają po sobie osoby bezdomne przebierające w odpadach. Bywa, że znajdują w nich nocleg. Nie pomagają nawet kamery ani zamki elektroniczne zabezpieczone kodem.

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Od trzech dekad stoi pusta

NOWE ŻYCIE WYTWÓRNI WÓDEK?

Ogromny zrujnowany pustostan w centrum Bielska-Białej odzyska wreszcie niegdysiejszy blask i stanie się ozdobą miasta – zapowiada Janusz Puszyński z bielskiej spółki Duffl a Projekt. Chodzi o zabudowania położonej przy ulicy Stojałowskiego dawnej wytwórni wódek i likierów Jakuba Grossa.

 

 

 

 


Kasa dla samorządów

RZĄD ODDAJE ZA PRĄD

Około 3,7 miliona złotych – tyle pieniędzy ma do stycznia wpłynąć do kasy miejskiej z tytułu rekompensaty za podwyżkę cen energii, jaka w tym roku dotknęła bielski samorząd. W przyszłym sprawy nie będą wyglądały już jednak tak różowo.

 


Bielsko-Biała i Oświęcim wypunktowane

BRUNATNY REGION?

Oświęcim, Bielsko-Biała i Kalwaria Zebrzydowska znalazły się na kartach najnowszej edycji „Brunatnej księgi”, czyli monitoringu zdarzeń na tle rasistowskim i ksenofobicznym. Gromadzi ona akty przemocy i przykłady mowy nienawiści z tego roku.

 

 

 

 

 

 


Bielsko-Biała: wzdłuż Pocztowej oznaczono setki drzew

CZTERDZIEŚCI DO WYCIĘCIA

Miejski Zarząd Dróg w Bielsku-Białej oznaczył wzdłuż ulicy Pocztowej setki drzew, bo przygotowuje się do poważnego remontu drogi. Dla mieszkańców dzielnicy stało się to sygnałem, że drzewa te mogą pójść pod topór. Ratusz zaprzecza i twierdzi, że masowej zagłady drzewostanu tym razem nie będzie.

 

 

 

 

 

 


Narodowe Święto Niepodległości na Podbeskidziu

GODNIE, RADOŚNIE, ŚPIEWAJĄCO

101. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości była okazją do uroczystej, ale przede wszystkim radosnej celebracji. Reprezentacyjne obiekty miast rozświetliły się na biało-czerwono.

 

 

 

 

 

 


Bielska Jesień: nasz dom w ogniu, wycinki o wycince

WYSTAWA NIEPOKOJU

Obrazy komentujące wydarzenia współczesne w Polsce, takie jak Marsz Niepodległości czy wycinka Puszczy Białowieskiej. Prace nasycone barwami oraz utrzymane w tonacji czarno-białej. Wypełnione szczegółami, a także proste w formie. Te i inne przeróżne oblicza twórczości współczesnych artystów można oglądać w Galerii Bielskiej BWA na wystawie pokonkursowej 44. Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2019.
 

 


Wydanie nr 45 z dnia 07.11.2019

To byli doświadczeni bandyci

UDAREMNIONE PORWANIE

Funkcjonariusze z bielskiego wydziału Centralnego Biura Śledczego Policji wpadli na trop bandytów, którzy szykowali się do porwania dla okupu mieszkańca Małopolski.

 

 

 

 


Rozmowa z komendantem Straży Miejskiej w Bielsku-Białej

CZARNE OWCE SĄ WSZĘDZIE

Piotr Sz., były funkcjonariusz bielskiej Straży Miejskiej, podejrzany o zamordowanie swojej ciężarnej żony, okazał się człowiekiem niegodnym noszenia munduru. Chwilę po tym, jak okazało się, że wszystkie tropy w związku z zabójstwem prowadzą właśnie do niego, na strażników miejskich wylała się fala hejtu. Co na to komendant bielskiej straży?

 

 

 

 

 

 

 

 


Po lawinie pomocy

DRUGIE ŻYCIE „BABCI EWY”

Teraz, gdy medialny szum już opadł, słynna na całą Polskę bielszczanka, „Babcia Ewa”, przystosowuje się do życia bez strachu o jutro. Więcej problemów mają teraz jej opiekunowie z tym, w jaki sposób racjonalnie spożytkować zebraną przez internautów górę pieniędzy.

 

 

 

 

 


Bielsko-Biała: burza po pokazie w przedszkolu

ZABAWY Z BRONIĄ

Ogromne kontrowersje wywołało spotkanie dla bielskich przedszkolaków, zorganizowane przez Grupę Rekonstrukcji Historycznej Beskidy. Pojawiły się repliki broni. Niektórzy mówią o „nauce zabijania”. – Była to tylko lekcja historii. Prowadzimy takie od lat – bronią się pasjonaci.

 

 

 

 

 


Procedury ważniejsze od dziecięcych łez?

AWANTURA PO KONTROLI

Dzieci po spotkaniu w autobusie z kontrolerem MZK wróciły do domu roztrzęsione i zapłakane. Według MZK wszystkie procedury zostały zachowane.


BBOSiR: protest płacowy i twarde rozmowy

WYPASIONE OBIEKTY, CIENKIE PENSJE

Związkowcy z miejskiej jednostki budżetowej obsługującej obiekty sportowe stracili cierpliwość i przed tygodniem ogłosili protest. Chcą więcej zarabiać i być poważnie traktowani przez władze miasta. Prezydent Klimaszewski podjął się negocjacji.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Bielsko-Biała: czy doczekamy przebudowy?

DWORZEC JAK SKANSEN

Bielski dworzec autobusowy to relikt minionej epoki, skansen PRL-u. Nikt już tego typu dworców – z ogromnymi poczekalniami, kasami, przechowalniami bagażu – nie buduje i nie utrzymuje. Zastąpiły je nowoczesne miejskie centra przesiadkowe.

 

 

 

 

 

 

 

 


Palą liście, choć nie wolno

DYMY NAD OGRODAMI

Jesień to czas porządkowania ogrodów. Co robić z „tonami” zagrabionych liści, stertami suchych badyli i gałęzi? Spalić? Tak przez setki lat pozbywano się tych odpadów z ogrodów i pól. Ale teraz jest to zakazane!

 

 

 


MUCHY POMAGAJĄ… W SZPITALU

Wieść o tym, że larwy much leczą w bielskim szpitalu, rozeszła się po całej Polsce. Ściślej – chodzi o larwy muchy plujki, a rzecz dzieje się w Szpitalu Wojewódzkim. Larwy – jak dowiadujemy się w szpitalu – „z chirurgiczną precyzją leczą trudno gojące się rany”.


Jak zawsze w Bielsku-Białej

JESIENIĄ NADCIĄGA JAZZ

12 listopada w Bielsku-Białej rozpocznie się Jazzowa Jesień. Od roku festiwal nosi imię Tomasza Stańko, najwybitniejszego polskiego jazzmana, który go stworzył i nadał mu fascynujący muzyczny kształt.

 

 


Zmarła Czesława Gewinner

BIELSKA KWIACIARKA

– Czesia, nasza Czesia, jest już w innym wymiarze, a przecież jeszcze bliższa niż wtedy, gdy była z nami na wyciągnięcie ręki, na uśmiech, życzliwe słowo, na kolejny obraz… – tak żegna zmarłą bielską malarkę Czesławę Gewinner poeta Juliusz Wątroba.

Wydanie nr 44 z dnia 30.10.2019

Nie żyją matka i syn

RODZINNY DRAMAT

Trzy godziny po śmierci matki, po upadku z wysokości życie stracił jej syn. Ojcu, który w jednej chwili stracił swoją rodzinę, zapewniono pomoc psychologiczną.

 

 

 

 

 

 

 

 


Internetowy hejt na kierowców

CI STRASZNI UKRAIŃCY?

„Ukraińcy piją bez opamiętania, po czym wsiadają za kółko i sieją śmiertelne zagrożenie na drogach. I nic im za to nie grozi!” Taki obraz kształtują niektóre lokalne portale społecznościowe. A co pokazują dane statystyczne? Polaku, spójrz w lustro…

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Bielsko-Biała: „Społem” wystawione do wiatru?

PLAN DLA TARGOWISKA

Bielscy radni podjęli uchwałę o przystąpieniu do sporządzenia przez gminę planu zagospodarowania przestrzennego dla niewielkiego skrawka miasta położonego u zbiegu ulic Cieszyńskiej, Sikorskiego i Lompy. Chodzi o obszar o powierzchni zaledwie 1,4 hektara, lecz sprawa budzi ogromne emocje. Plan ma uchronić przed likwidacją funkcjonujące w tym miejscu od kilku dekad miejskie targowisko.

 


Wyższe pensje, zniżki nie dla wszystkich

MZK BĘDZIE SPÓŁKĄ

Rada Miejska w Bielsku-Białej podjęła uchwałę o przekształceniu Miejskiego Zakładu Komunikacji w spółkę prawa handlowego. Transformacja zostanie dokonana poprzez likwidację zakładu budżetowego, jakim jest obecnie bielskie MZK.

 

 

 

 

 

 


Radni zmienili regulamin

WIĘKSZA KASA DLA BELFRÓW

Bielscy radni zaakceptowali wreszcie nowy regulamin określający kryteria i zasady wypłacania dodatków do nauczycielskich pensji oraz podobny dokument określający zasady przyznawania nagród za osiągnięcia w pracy dydaktyczno-wychowawczej. Oznacza to, że bielscy belfrzy będą z tego tytułu zarabiać nieco więcej.


Bielszczanie przeciw wycince

WOLĄ DRZEWA OD PARKINGU

Bielszczanie mieszkający przy ulicy Boryczki ani myślą pozwolić na wycięcie dwóch dorodnych klonów. Uważają, że dodatkowe miejsca na parkingu nie są warte tego, by bezpowrotnie utracić piękny zielony zakątek między blokami.

 


BIELSKI OGRODNIK

Dariusz Gajny został miejskim ogrodnikiem. To całkiem nowe stanowisko w bielskim ratuszu. O jego stworzenie od kilku lat apelowali do władz miasta przedstawiciele „Niezależnych.BB”.

 

 

 

 

 


Żywiec: starosta robi ankietę, burmistrz zawiadamia prokuraturę

JAK TO NA WOJENCE ŁADNIE

Burmistrz Antoni Szlagor złożył zawiadomienie do Prokuratury Rejonowej w Żywcu o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez urzędników Starostwa Powiatowego. Jego zdaniem mogło dojść do wywierania wpływu na czynności urzędowe!

 


Musimy odzyskać świeżość i dynamikę

NOWA MIOTŁA BBTS-u

W siódmej kolejce pierwszoligowych rozgrywek siatkówki mężczyzn BBTS w trzech setach pokonał beniaminka ze Spały, a najlepszym zawodnikiem został wybrany Oleg Krikun. Było to pierwsze zwycięstwo pod wodzą nowego trenera, Harrego Brokkinga.

 

E-wydanie