Wydanie nr 48 z dnia 2.12.2021

 

Kolejna ofiara byłego proboszcza z Międzybrodzia Bialskiego?

NIE ODPUŚCI I NIE WYBACZY

Tomasz Idzikowski twierdzi, że był w dzieciństwie molestowany seksualnie przez byłego proboszcza z Międzybrodzia Bialskiego, księdza Jana W. Idzikowski mieszka w Irlandii, teraz na krótko przyjechał do Polski. Chciał się na miejscu dowiedzieć, jak mają się sprawy z tym, który zmienił jego życie w koszmar.


200 zakażeń dziennie

PANDEMIA ZNOWU W NATARCIU

Czwarta fala pandemii daje się we znaki przede wszystkim w placówkach oświatowych i wychowawczych. Codziennie około 150 klas czy oddziałów funkcjonuje w zdalnym trybie nauczania. Pojawił się nowy wariant koronawirusa – Omikron. Cavatina Hall odwołała grudniowe koncerty.


PŁOMIENIE I WYBUCHY

Do pożaru doszło 29 listopada przy ulicy Jowisza w Bielsku-Białej. Gdy strażacy przyjechali na miejsce, płomienie buchały już z dachu drewnianego budynku krytego blachą.


600 kilometrów dróg

DWIE FIRMY DO ODŚNIEŻANIA

Tej zimy bielskie ulice odśnieżać będą dwie firmy. To pierwszy taki przypadek w historii miasta. Czy jedna firma nie wystarczy?


Niełatwa sztuka sprzątania

ROBOTA DO CZYSTA

Mało kto lubi sprzątać i może dlatego zapotrzebowanie na tę usługę jest w Bielsku-Białej całkiem spore. Są tacy, którzy dzięki przysłowiowej miotle i szmatce, a także własnej zaradności, nie narzekają na swój los.


Co z bezpieczeństwem?

ZABLOKOWANY DOJAZD

Pazerność czy brak wyobraźni? To pytanie przychodzi na myśl, gdy spojrzy się na pewną sytuację będącą konsekwencją rozszerzenia strefy płatnego parkowania w Bielsku-Białej.


Coraz większy ratusz

ZIELONY DACH I INNE BAJERY

Rozpoczęły się prace remontowe pofabrycznego kompleksu przy ulicy Dmowskiego w Bielsku-Białej. To duża inwestycja realizowane przez bielski samorząd. Pod koniec przyszłego roku do odnowionego gmachu wprowadzą się miejscy urzędnicy, choć część pomieszczeń ma zostać przeznaczona także na inne cele.


Spór o ławki w Cygańskim Lesie

BEZ OPARCIA ANI RUSZ?

W Cygańskim Lesie ustawiono kilka ławeczek. Niespodziewanie wywołało to spore kontrowersje.


Czechowice-Dziedzice

JUŻ SIĘ ŚLIZGAJĄ!

Przed tygodniem pełną parą ruszyło lodowisko pod chmurką w Czechowicach-Dziedzicach.


PROBLEMY PRZY AUTOMACIE

Pod koniec ubiegłego roku Narodowy Bank Polski wypuścił do obiegu nowe monety: 10- 20- i 50-groszowe oraz jednozłotowe. Wyglądem niczym nie różnią się od tych bitych wcześniej. Jest jednak istotna różnica, która czasami może powodować komplikacje.

 


Duże i małe miejskie atrakcje

ZOBACZYĆ WYSYPISKO!

Dawniej uczniowie bielskich szkół wyjeżdżali na edukacyjne wycieczki do muzeów, teatrów czy zoo. Teraz będą zwiedzać wysypisko śmieci w Lipniku…


KLUCZ DO SCHRONISKA – U GOSPODARZA WE WSI

Duża tablica z zaskakującym napisem o kluczu, który znajduje się u gospodarza we wsi, wisiała przez długie lata na słupie telefonicznym w Rycerce Górnej w Beskidzie Żywieckim. Umieszczono ją przy drodze prowadzącej do schroniska na Wielkiej Raczy. Działo się to w ponurych czasach PRL, w których piesza turystyka górska na terenach przygranicznych była niebywale utrudniona, a niekiedy wręcz zakazana.

 

 

 

Wydanie nr 47 z dnia 25.11.2021

 

Jego Wysokość Tadek

KRÓL ŁAMÓW

Dziś byłby ozdobą najlepszych tabloidów, w „Kronice Beskidzkiej” stał się ulubieńcem czytelników, dla niektórych wręcz dziennikarskim idolem. Pisał żywo i w porywającym stylu. Zdania spływały mu na papier w tempie zawrotnym. Z okazji 65-lecia „Kroniki” wspominamy Tadeusza Patana – niekwestionowanego Króla Łamów. Dziennikarza-legendę.


LUDZIE WYRYWALI SOBIE „KRONIKĘ” Z RĄK

Żyjąc w czasach internetu, mediów społecznościowych i – co za tym idzie – błyskawicznego obiegu informacji, trudno pojąć, że jeszcze zaledwie kilka dekad temu głównym źródłem wiadomości była prasa. Mieszkańcy miast i wsi łaknęli wieści na temat tego, co dzieje się wokół nich. Gazety cieszyły się wielką popularnością. Przed kioskami ustawiały się rankiem tasiemcowe kolejki. Często nie starczało gazet dla wszystkich.


Tragedia w Wilczym Jarze

„RANY BOSKIE, AUTOBUS SPADŁ Z MOSTU”

To była największa katastrofa drogowa w dziejach Podbeskidzia. Poniosło w niej śmierć 30 osób. W większości byli to górnicy jadący na szychtę.


Droższe parkowanie

ABONAMENTY Z POŚLIZGIEM

Zgodnie z przewidywaniami, Rada Miejska przyjęła zaproponowane przez Miejski Zarząd Dróg w Bielsku-Białej zmiany w funkcjonowaniu stref płatnego parkowania. Od 1 stycznia kierowcy zapłacą za postój więcej. Jedna ze związanych z tym kwestii nie została doprecyzowana w przyjętej przez Radę uchwale.


Zgodził się, ale nie cieszył

PODWYŻKA DLA PREZYDENTA

Rada Miejska przyznała prezydentowi Jarosławowi Klimaszewskiemu hojną podwyżkę. Teraz będzie zarabiał ponad 18 tys. zł (brutto) miesięcznie. To około 8 tys. zł więcej niż do tej pory!


Piłka i (duża) kasa

FAJNIE BYĆ PREZESEM

Prezes klubu TS Podbeskidzie na piłce – jak sam przyznał w jednym z wywiadów – raczej mało się zna. Nie przeszkadza to jednak w niczym, by nadal był sowicie wynagradzany.


Długa batalia o ekrany akustyczne

URZĘDNICY SĄ GŁUSI, MIESZKAŃCY BĘDĄ WKRÓTCE

Już jedenaście lat trwa słowno-papierowa bitwa mieszkańców z urzędnikami, aby postawić wzdłuż fragmentu wschodniej obwodnicy Bielska-Białej ekrany akustyczne. Ich brak sprawia, że ludzie tracą zdrowie, a życie obok ekspresówki stało się codziennym koszmarem.


Bielskie korzenie papieża

SZLAK ŚLADAMI WOJTYŁÓW

Trwają prace nad stworzeniem w Bielsku-Białej szlaku turystycznego prowadzącego do miejsc związanych z rodziną Karola Wojtyły, późniejszego papieża Jan Pawła II. Z inicjatywą wyszła w maju ubiegłego roku grupa bielszczan – historyków i samorządowców.


Targi z konkursem „Kroniki”

WEEKEND POD ZNAKIEM „EKO”

W hali pod Dębowcem odbyły się Targi EKOstyl, organizowane przez Biuro Promocji i Wystaw Astra, które propagowały ideę ekologicznego stylu życia. Rewelacyjny konkurs z tej okazji
przygotowała także „Kronika Beskidzka” wraz z firmą FitKubek. Do zgarnięcia była dieta pudełkowa!


MUZYKA POWAŻNA NIE MUSI BYĆ POWAŻNA

Ich koncerty to niezapomniane show. Smyczki i skrzypce latają niczym piłki, są elementy baletu w kusych spódniczkach i cyrkowej żonglerki oraz gra na fortepianie w ekwilibrystycznych pozycjach. A instrumentem może być nawet… wkrętarka. Tak szalony pokaz opiera się jednak na mocnych fundamentach, bo członkowie zespołu The ThreeX to przede wszystkim wirtuozi fortepianu i skrzypiec.


BESKIDZKA WOJNA NA PĘDZLE

Na początku XX wieku trwała zaciekła „wojna na pędzle” między polskim a niemieckim schroniskiem górskim na stokach Babiej Góry (1725 m n.p.m.), najwyższego szczytu w Beskidach. Zmagania polegały na zamalowywaniu znaków turystycznych rywala i wytyczaniu własnych. Zwyciężyły zdecydowanie pędzle polskie.


ZNOWU ROZBRZMIAŁA TRĄBKA TOMASZA STAŃKO

19. edycja Jazzowej Jesieni im. Tomasza Stańko przeszła do historii. To były trzy dni z sześcioma koncertami, z których każdy – jak zapowiadała twórczyni programu artystycznego Anna Stańko – był wyjątkowym klejnotem. Artyści odkryli przed publicznością nie tylko swoje muzyczne światy, ale także sprawili, że czuło się obecność patrona festiwalu. W Bielskim Centrum Kultury rozbrzmiała nawet trąbka Tomasza Stańko!

 

 

 

Wydanie nr 46 z dnia 18.11.2021

 

Wilkowice: kontrowersyjne wyburzanie

ZAPORA PADNIE

Wielkie buldożery rozpoczęły wyburzanie zapory wodnej w Wilkowicach. Ludzie patrzą na to z niedowierzaniem. Niektórzy wręcz pukają się w czoło. Tamę wybudowano zalewie kilka lat temu i wciąż wygląda jak nowa. Postanowiono ją jednak rozebrać do zera. To pierwszy taki przypadek w kraju.


Redaktor „Głosu” wśród 15 wspaniałych

CIESZYNIANKI ROZDANE!

11 listopada w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Cieszynie odbyła się uroczysta Sesja Rad Samorządów Ziemi Cieszyńskiej, podczas której wręczono laury „Cieszynianek”. Laurem Srebrnej Cieszynianki wyróżniony został Krzysztof Marciniuk, redaktor „Głosu Ziemi Cieszyńskiej”, naszego siostrzanego tygodnika.


Ciężkie działa turysty

SKARGA NA SCHRONISKO

Rysianka to jedno z ukochanych schronisk miłośników Beskidu Żywieckiego, słynące z dobrej atmosfery i gościnności. Zupełnie inny obraz przedstawia prezes pewnej fundacji z Katowic, który pokonywał Główny Szlak Beskidzki. Twierdzi, że odmówiono mu noclegu i oskarża gospodarzy schroniska o celowe narażenie go na utratę zdrowia lub życia. – Przykro mi z powodu tej sytuacji, ale to wyglądało zupełnie inaczej! – odpowiada Anna Wiewióra, gospodarz schroniska. Co tam się stało?


Ekshumacja pod Dębowcem trwa

NIEZIDENTYFIKOWANE GROBY

Trwa ekshumacja grobów żołnierzy niemieckich na kempingu „Beskid” pod Szyndzielnią w Bielsku-Białej. Prace ruszyły 1 października. Przy okazji dokonano ciekawego odkrycia.


PIERWSZE MIEJSCE BIELSKA-BIAŁEJ

Miasto Bielsko-Biała zajęło pierwsze miejsce w Rankingu Gmin Województwa Śląskiego 2021 w kategorii miast na prawach powiatu.


Instalacja dla genialnego muzyka

NIESPODZIANKA NA RONDZIE

Na rondzie Niemena w Bielsku-Białej stanęła już instalacja mająca upamiętnić tego genialnego muzyka. Nie wiadomo tylko, kiedy dzieło zostanie oficjalnie odsłonięte – Ratusz trzyma to w tajemnicy.


Wieloletni dyrektor czechowickich szkół średnich

ZMARŁ JERZY FIJOŁ

9 listopada, w wieku 65 lat, zmarł Jerzy Fijoł, wieloletni wicedyrektor Zespołu Szkół Technicznych i Licealnych im. S. Staszica w Czechowicach-Dziedzicach.


Cavatina Hall już gotowa

PIERWSZE KONCERTY

Dobiegła końca budowa Cavatina Hall przy zbiegu ulic Sempołowskiej i Dworkowej w Bielsku-Białej. 18 grudnia zainauguruje działalność sala koncertowa, na którą od dawna czekają bielscy melomani.


Medyczne science fiction

MYJE, GOLI, OPERUJE

W Beskidzkim Centrum Onkologii-Szpitalu Miejskim w Bielsku-Białej testowano ostatnio nowoczesnego robota operacyjnego Versius. Urządzenie umożliwia wykonywanie bardzo precyzyjnych operacji w obrębie jamy brzusznej oraz klatki piersiowej.


W PAPUCIACH PO SCHRONISKU

Dziś wydaje się to zupełnie nierealne, ale w 1963 roku wprowadzono w schronisku na Przegibku w Beskidzie Żywieckim obowiązkowy zwyczaj chodzenia w pantoflach. W korytarzu stał specjalny regał na buty, a obok niego znajdowała się półka z wygodnymi papuciami dla turystów.


PORWALI FOLKLOREM

Kilkudziesięciu młodych artystów włożyło w ten koncert mnóstwo wysiłku i twórczej pasji. Kolejne grupy wiekowe pokazywały, że czują folklor, a taniec jest dla nich czymś więcej niż tylko sposobem na spędzenie wolnego czasu.


Bielska Jesień rozstrzygnięta

ZWYCIĘSKIE „GAME OVER”

121 obrazów 84 twórców można oglądać na wystawie pokonkursowej 45. Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2021 w Galerii Bielskiej BWA. Widz znajdzie tu zarówno ekspresję, nastroje lęku, jak i proste radości, nieco magii, a także kontrowersje.