Wydanie nr 8 z dnia 27.02.2020

U nauczycielki z Mazańcowic

PODEJRZENIE KORONAWIRUSA

Nauczycielka Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Mazańcowicach trafiła do Szpitala Wojewódzkiego w Bielsku-Białej, gdzie wszczęto procedury związane z koronawirusem. W szkole, gdzie jeszcze tego samego dnia normalnie prowadziła zajęcia, dowiedzieli się o tym dopiero nazajutrz od innej nauczycielki. Odwołano zajęcia.


Morderca ciągle na wolności

ZBRODNIA BEZ KARY

Staruszka została brutalnie zamordowana. Oprawca bił ją, dźgał nożem, a na koniec rozbił jej głowę, by mieć pewność, że zginie. I od ponad sześciu lat jest bezkarny, bo nie natrafiono na jego trop. Zbrodnia, do której doszło w Bystrej, to jedyna tego typu nierozwiązana sprawa w ostatnich latach. I plama na honorze bielskich śledczych.

 


Szpital Wojewódzki:

KONIEC BIELSKIEJ NEUROCHIRURGII?

Dyrekcja Szpitala Wojewódzkiego w Bielsku-Białej poinformowała o wszczęciu procedury zmierzającej do zawieszenia działalności oddziału neurochirurgicznego. Jeszcze do niedawna był on dumą tej placówki, jedynym o takiej specjalizacji na całym Podbeskidziu. Co będzie, gdy go zabraknie?


Prawko mu niepotrzebne

POŚCIG ZA NASTOLATKIEM

Ma osiemnaście lat, za to nie ma prawa jazdy. Mimo to notorycznie wsiada za kółko. Doigrał się, gdy uciekał przed policyjnym pościgiem. Wiózł aż trzech pasażerów!

 

 

 

 


Poniżony pacjent

ZUS PRZEPRASZA ZA LEKARKĘ

Lekarze orzecznicy w bielskim oddziale ZUS mają się zachowywać kulturalnie wobec pacjentów – taka reprymenda została im udzielona przez dyrekcję instytucji po skandalicznej sytuacji, kiedy jedna z lekarek poniżyła chorego na raka mieszkańca Cieszyna.


Dziki objazd na Trzech Diamentów

MIESZKAŃCY MAJĄ DOŚĆ

Mieszkańcy bielskiego osiedla Polskich Skrzydeł wściekają się, że z osiedlowej drogi, przy której parkują, nagle zrobił się ruchliwy i skrajnie niebezpieczny objazd remontowanej ulicy Cieszyńskiej.

 

 

 


NIE ZAMYKAM SIĘ W GABINECIE

Z prezydentem Bielska-Białej Jarosławem Klimaszewskim „Kronika” rozmawia o spalarni śmieci, kupcach z placu Wojska Polskiego, drzewach w mieście oraz piłkarzach i siatkarzach zmierzających do elity.

 

 

 


Z Mombasy do Bielska-Białej

FAJNE CHŁOPAKI Z KENII!

Musieli pokonać 9 tysięcy kilometrów, żeby dostać się do Bielska-Białej. Ale mówią, że było warto, bo to fantastyczne miasto, a oni mogą wreszcie godnie zarabiać, żeby móc pomagać swoim braciom i siostrom w dalekiej Kenii.


Bielsko-Biała:

HULANKA DO POPRAWKI

Już niebawem ma zostać naprawiony błąd, jaki popełniono niegdyś podczas przebudowy skrzyżowania na bielskiej Hulance. Choć inwestycja kosztowała krocie, sprawę pokpiono.


Kamienice do remontu

ŻABY WYPIĘKNIEJĄ

Kamienica „Pod Żabami” w Bielsku-Białej wypięknieje. Właśnie rozpoczął się remont jej elewacji. To kolejny etap przywracania tej jednej z najpiękniejszych kamienic w mieście dawnego blasku.

 

 

 

 

 

 

 


Zakończyć szemrany biznes

W SIDŁACH PSEUDOHODOWCÓW

Proceder polegający na prowadzeniu nielegalnych hodowli psów to problem nie tylko naszego regionu i nawet nie tylko Polski, ale i całej Europy. Dlatego unijni politycy wezwali do wprowadzenia obowiązkowego dla całej Unii systemu rejestracji psów i kotów.

 

 


Bolesne, ale potrzebne wspomnienia Sybiraków

KTO NIE PRACUJE, TEN NIE JE

10 lutego 1940 roku ruszyły pierwsze transporty Polaków na Sybir. Wyrzuceni ze swoich domów, w bydlęcych wagonach jechali w nieznane.


SZCZYRKOWIANKA GWIAZDĄ TV

Dominika Kasińska ze Szczyrku (na zdjęciu pierwsza z lewej) jest jedną z uczestniczek nowego programu – „Down the road. Zespół w trasie” – emitowanego na antenie telewizji TTV. Jego bohaterami są osoby z zespołem Downa.

 

 

 

 

Wydanie nr 7 z dnia 20.02.2020

Bielska podstawówka zmieni siedzibę

„CZWÓRKA” NA WALIZKACH

Do końca czerwca Szkoła Podstawowa nr 4 w Bielsku-Białej musi opuścić dotychczasową siedzibę. Zwrotu nieruchomości zażyczył sobie jej właściciel – Zgromadzenie Sióstr Szkolnych de Notre Dame (Prowincja Polska w Opolu).

 

 

 


W bielskim Szpitalu Pediatrycznym

9-LATKA ZMARŁA NA GRYPĘ?

Ze wstępnych ustaleń wynika, że przyczyną śmierci dziecka mogły być powikłania grypowe. Ostatecznie wyjaśnić mają to zlecone badania histopatologiczne.


Bielszczanka w Bollywood

NA EKRANIE I CZERWONYM DYWANIE

Natalia Janoszek jest bardziej znana poza granicami kraju niż w rodzinnej miejscowości. Ale ostatnio się to zmienia, a to za sprawą właśnie wyświetlanego w kinach, głośnego filmu „365 dni”, w którym zagrała.

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Debaty o mieście za 10 lat

O PRZYSZŁOŚCI, ALE NIE O SPALARNI

Władze Bielska-Białej rozpoczęły szerokie konsultacje z mieszkańcami miasta na temat przyszłości stolicy Podbeskidzia. Tymczasem w Wapienicy pojawiły się banery sugerujące, że na spotkaniu 20 lutego w miejscowym Domu Kultury będzie mowa o spalarni odpadów.


Większa kasa na walkę ze smogiem

POZBYĆ SIĘ KOPCIUCHÓW

Władze Bielska-Białej zamierzają w tym roku dofinansować wymianę aż 450 starych pieców węglowych w prywatnych budynkach. Aby to osiągnąć, ratusz chce wydać aż 4,3 miliona złotych. Tylko czy znajdzie się aż tylu chętnych?


Budzi skrajne opinie

ROZMODLONY AUTOBUS

Na bielskich drogach uwagę zwraca „autobus pełen Bożej miłości”. Przegubowiec bielskiej komunikacji miejskiej jest oklejony grafiką z cytatami z Ewangelii.


Pomysły na już i na kiedyś

JAŚNIEJ NA PRZEJŚCIACH

Coraz bezpieczniej jest na przejściach dla pieszych w Bielsku-Białej. Głównie za sprawą specjalnego oświetlenia pasów. Ostatnio radny Roman Matyja zgłosił pomysł, aby instalować pasy w systemie 3D, czyli takie, które sprawiają wrażenie przeszkody dla kierowcy.

 

 

 

 

 

 

 


W parku Włókniarzy

DRZEWA OBRONIONE

Chwile zwątpienia i oburzenia przeżyli wszyscy, którym na sercu leży dobro drzew w Bielsku-Białej po tym, jak na jaw wyszło, że park Włókniarzy oraz park za ratuszem mają być rewitalizowane z pominięciem nowych zasad ochrony drzew. Na szczęście władze miasta zmieniły decyzję.


SEKRETARKA POTRAKTOWANA NICZYM ESBECY

Barbara Tlałka z Wilkowic walczy w sądzie o przywrócenie jej pełnej emerytury. – Służbę w milicji rozpoczęłam we wrześniu 1988 roku. Do 1990 roku pracowałam w bielskim wydziale „B” Służby Bezpieczeństwa na etacie sekretarki. W jaki sposób walczyłam z ówczesną opozycją – nie mam pojęcia – mówi kobieta.

 

 

 


Zaproszenie dla jerzyków

GMINA KUPI BUDKI

Do Czechowic-Dziedzic specjalne zaproszenie dostaną pogromcy komarów i meszek. Gmina zakupi budki lęgowe dla jerzyków, by pomogły w walce z dokuczliwymi owadami. (str. 6 + foto)


Zanim powiesz „tak”

PRZYSIĘGA ORAZ WNIKLIWE PYTANIA

Od 1 czerwca o zawarcie małżeństwa w Kościele będzie trudniej. Konferencja Episkopatu Polski opublikowała dekret, w którym określa zasady przeprowadzania rozmów z narzeczonymi. Muszą się oni spodziewać między innymi wnikliwego wypytywania o szczegóły intymne z ich życia.

 

 

 

 


Będzie trzeci sygnał?

SYRENY I „KOGUTY” TO ZA MAŁO

Szykuje się prawdziwa rewolucja w sposobie informowania kierowców o poruszających się po drogach pojazdach uprzywilejowanych. O co chodzi?


Siedem dni i nocy jazzu, czyli…

TYDZIEŃ Z ZADYMKĄ

Już w poniedziałek, 24 lutego, rozpoczyna się 22. Lotos Jazz Festival – Bielska Zadymka Jazzowa, czyli najciekawsze wydarzenie muzyczne tegorocznej zimy. Potrwa do niedzieli, 1 marca.

 

 

 

 

 


Słychać ich na cały Cygański Las

ŚPIEW TO RADOŚĆ

Można ich usłyszeć latem, gdy śpiewają i klaszczą tak głośno, że słychać ich na cały Cygański Las. Zimą występują na Rynku, gdy miasto celebruje święta. Są radośni i uśmiechnięci. Bielski Chór Gospel działa coraz prężniej.

Wydanie nr 6 z dnia 13.02.2020

O projekcie ustawy, która stawia sadystę ponad aktywistę

CIERPIĄCE ZWIERZĘTA MOGĄ POCZEKAĆ…

Trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt, której pomysłodawcą jest lubelski polityk, przewodniczący Komisji Rolnictwa, Jarosław Sachajko. Poseł chce, aby organizacje na rzecz zwierząt nie mogły odbierać ich z rąk ich oprawców…

 

 

 

 

 

 

 


Bez „prawka” jak bez ręki

REKORDZIŚCI ZDAJĄ PO STO RAZY

O prawo jazdy starał się od 15 lat. Do egzaminu przystępował przynajmniej 20 razy, ale sam już nie może się tego doliczyć. Podobną gehennę w walce o upragniony dokument przechodzi wielu innych mieszkańców. Co sprawia, że nie radzą sobie na egzaminach?

 

 

 


W CIENIU KORONAWIRUSA…

Żyjemy kolejnymi doniesieniami o zarażonych chińskim koronawirusem, tymczasem pod naszymi nosami (i na nie) atak przypuszcza rodzimy wirus grypy. Od początku sezonu grypowego zaatakował on kilkanaście tysięcy osób i zdążył spowodować już nawet zgony.


BYĆ JAK NAJBLIŻEJ LUDZI

O facebooku, PKS-ie, „Gminnych dróżkach” i o tym, czym palą w piecach mieszkańcy Jaworza, „Kronika” rozmawia z wójtem tej gminy Radosławem Ostałkiewiczem.


Zima zbyt ciepła na sen

MIŚ POD BŁATNIĄ?

Czy w Dolinie Wapienicy znowu pojawił się niedźwiedź? O obserwacji największego polskiego drapieżnika na szlaku pod Błatnią poinformował mieszkaniec, który wybrał się tam na wycieczkę.

 

 


Oszczędzanie nie popłaca

WODOMIERZE BEZLITOSNE

O tym, że wodę trzeba oszczędzać, wiedzą już przedszkolaki. Problem w tym, iż rządzący – choć mają gęby pełne frazesów, perorując o tym, jaka woda jest cenna – nie robią nic, aby opłacało się ją oszczędzać.


Z Beskidów – w Tatry

POŻEGNANIE NACZELNIKA

Bielscy radni i włodarze miasta podziękowali byłemu już naczelnikowi Grupy Beskidzkiej GOPR Jerzemu Siodłakowi, który początkiem roku został naczelnikiem całego GOPR-u i przeniósł się służbowo do Zakopanego.

 

 

 

 


100-latka zakochana w Bielsku-Białej

PAMIĘTA MAŁY WIEDEŃ

Pani Joanna ma wielką klasę i fenomenalną pamięć do miejsc, nazwisk i sytuacji. Pochodzi z rodziny związanej z Bielskiem od trzech stuleci! 5 lutego obchodziła swoje setne urodziny, a wciąż zadziwia znajomych i rozmówców.

 

 

 


Kto zagra w Bielsku-Białej?

PUBLIKA WYBRAŁA

Sarsa i Andrzej Piaseczny wystąpią na tegorocznej Majówce. Ponadto na koncertach plenerowych zagrają Daria Zawiałow i Lady Pank. To wykonawcy, których wybrali melomani z naszego regionu. Taką okazję dało im Bielskie Centrum Kultury pytając, kogo chcieliby zobaczyć (i posłuchać!) w stolicy Podbeskidzia.

 

 

 

 

 

 

 

E-wydanie