Wydanie nr 38 z dnia 23.09.2021

 

A przecież wystarczy patrzeć na znaki

„IDIOCI” NA ZAKRĘCIE

Niezwykle ostry wiraż na wschodniej obwodnicy Bielska-Białej znają dobrze chyba wszyscy kierowcy. W pamięć zapada zwłaszcza jego powszechnie używana nazwa – zakręt idiotów. Brzmi obraźliwie, ale w pełni oddaje istotę problemu.


MARSZ RÓWNOŚCI (PRAWIE) BEZ EKSCESÓW

Pierwszy Marsz Równości w Bielsku-Białej przeszedł do historii. Odbył się bez większych zakłóceń, spokojnie, było wesoło i kolorowo. Tego samego nie można powiedzieć o zgromadzeniu „Bielsko-Biała biało-czerwona”, mającym być wyrazem sprzeciwu wobec marszu społeczności LGBT.


Polecą wióry?

PARKING ZAMIAST LASKU

Tak jak przewidywaliśmy, rewitalizacja Lasku Bathelta odbije się władzom Bielska-Białej czkawką. Projekt przygotowywany jest od dłuższego czasu, realizacja jeszcze na dobre nie ruszyła, a tu od razu klops.


Pożegnanie Marcina Niedzieli

ZMARŁ STAROSTA OŚWIĘCIMSKI

 

Po ciężkiej chorobie zmarł starosta oświęcimski Marcin Niedziela, mieszkaniec Kęt. Był mężem posłanki Doroty Niedzieli. Miał 57 lat.


Kto zawinił?

BARDZO DROGIE LANIE WODY

Życie nie rozpieszcza Damiana. Nie ma przyzwoitego mieszkania ani pieniędzy, trapią go choroby, a teraz dostał kolejny cios – astronomiczny rachunek za wodę. Bo ktoś kiedyś zapomniał zainstalować mu w toalecie licznik na wodę.


Nie tylko koronawirus

ZASZCZEP SIĘ PRZECIW GRYPIE

Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej rozpoczął zapisy na bezpłatne szczepienia przeciwko grypie. Płacić nie muszą m.in. osoby, które skończyły 75 lat. Akcja szczepień rusza 12 października.


OBRONIONY GRZEGORZ PUDA

Bój o utrzymanie posady ministra rolnictwa i rozwoju wsi dla Grzegorza Pudy z Bielska-Białej zakończył się powodzeniem. Wniosek o wotum nieufności złożyli w Sejmie posłowie PSL-u z poparciem polityków Lewicy.

 

 

 

 

 

 

 

 


Czechowice-Dziedzice: pytania o uczciwe ważenie odpadów

AWANTURA O ŚMIECI

Czechowicom-Dziedzicom lada dzień zabrakłoby pieniędzy na opłacenie firmy zajmującej się wywozem odpadów. Radni zdecydowali więc, by podnieść stawkę aż do 30 złotych od jednego mieszkańca na miesiąc! Szok wywołały sugestie radnych PiS-u, jakoby odpady mogły być nieuczciwie ważone.


Jak Zuśka została celebrytką

GOŁĘBICA NA GIGANCIE

Pół miasta tropiło niedawno oswojonego gołębia, który wyfrunął z ogrodu i wybrał się w świat – najwidoczniej zwiedzić okolice. Ptak wrócił jednak do domu cały i zdrowy, stając się przy okazji gołębim celebrytą.


NA PSA UROK, CZYLI OPOWIEŚCI SPOD BŁATNIEJ

Gdyby nie Andrzej Śliwka, rodowity mieszkaniec Jaworza Nałęża, nikt by dzisiaj nie pamiętał, że stoki Błatniej zamieszkiwali kiedyś leśni ludzie, jak zwano tamtejszych drwali. Razem z ludźmi odeszłaby też w końcu wiedza o dawnych zwyczajach i legendach, wierze w odczynianie uroków czy kult pełni księżyca.


Bielscy cykliści na trasie

RODZINNE PEDAŁOWANIE

Około 1000 rowerzystów stanęło na starcie 48. Bielskiego Rodzinnego Rajdu Rowerowego. Nie przestraszył ich ani chłód, ani zapowiadane na ten dzień opady deszczu. Na szczęście czarne prognozy się nie sprawdziły.


JAKUB Z KÓZ TAŃCZY SWOJE MARZENIA

12-letni Jakub Rzepecki wytańczył sobie udział w popularnym programie Telewizji Polskiej. Pochodzący z Kóz nastolatek wystąpił w castingu do „You Can Dance-Nowa generacja” i wypadł na tyle dobrze, że otrzymał bilet do Akademii.


W Cieszynie po obu stronach Olzy

TEATRALNE PRZEKRACZANIE GRANIC

Odliczamy czas do jednej z najważniejszych imprez teatralnych w województwie śląskim. 30 września rusza Międzynarodowy Festiwal Teatralny Bez Granic w Cieszynie. Będzie to jego jubileuszowa, trzydziesta edycja.

 

 

 

 

Wydanie nr 37 z dnia 16.09.2021

 

TRAGEDIA NA RAJDZIE

Nie tak miało być. W Chybiu 11 września, na czwartym odcinku Rajdu Śląska, rywalizacja sportowa zakończyła się tragedią. Zamiast wystrzałów szampanów na mecie, polały się łzy, zapłonęły znicze, a mieszkańcy, kibice i sami rajdowcy są w szoku.


Przemknął po naszym niebie

WIDOWISKOWY STEROWIEC

Na niebie nad Czechowicami-Dziedzicami i Bielskiem-Białą przeleciał prawdziwy sterowiec! Jego widowiskowy przelot można było podziwiać we wtorek, 14 września.


Minister Grzegorz Puda w rozmowie z „Kroniką”

„RADZĘ SOBIE BARDZO DOBRZE”

Na ile prawdziwe są plotki o jego dymisji? Czy jest ulubieńcem premiera? Jak sobie radzi z obraźliwymi komentarzami lidera Agrounii? Z ministrem rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorzem Pudą, bielszczaninem, rozmawia Marcin Kałuski.


Koszmar pensjonariuszy

FORA ZE DWORA?

Kilka dni miały rodziny pensjonariuszy Domu Seniora Pałacyk Jankowskiego w Bielsku-Białej, aby zabrać swoich podopiecznych i umieścić w innych ośrodkach.


W czechowickiej rafinerii

FUZJA I CO DALEJ? NA RAZIE – NIEPOKÓJ

Wiele kontrowersji, a przede wszystkim obaw, wzbudza wśród pracowników rafinerii w Czechowicach-Dziedzicach przejęcie Grupy Lotos przez PKN Orlen. Rozmowy na temat przyszłości pracowników wydają się ciągnąć w nieskończoność.


Po interwencji „Kroniki” panu Andrzejowi pomogli dobrzy ludzie

„TERAZ ŚPIĘ SPOKOJNIE”

Myślał, że już nie wygrzebie się z długów i ze zgrozą wyczekiwał wyznaczonego przez komornika terminu licytacji jego mieszkania. Teraz – po dwóch latach – poruszający się na wózku bielszczanin śpi spokojnie, otoczony dobrą opieką.


Czytelnicy alarmują:

LEJĄ BETON W LESIE!

Co z tymi urzędnikami?! Mało im betonu w mieście, teraz leją go w Cygańskim Lesie! W ten sposób „rewitalizuje” się stary tor saneczkowy na zboczu Koziej Góry. Jednak miejski ogrodnik przekonuje, że to ma sens.


Nie kiedy, ale czy?

CZARNE CHMURY NAD AMFITEATREM

Kolejny już termin ukończenia prac przy amfiteatrze w Lipniku upływa z końcem września. Tymczasem patrząc na postęp robót wydaje się, że wykonawca raczej nie wyrobi się do tego czasu.


Szczyrk: w Kościele jak w sporcie

KSIĘŻA ZASERWOWALI PIŁKI

W Szczyrku Salmopolu, w parafii ewangelicko-augsburskiej, odbyło się niecodzienne, uroczyste i ekumeniczne nabożeństwo. Poprowadzili je księża miłujący Boga, ale też i sport, w tym siatkówkę – ks. Jan Byrt, proboszcz parafii w Szczyrku Salmopolu i ks. Robert Augustyn, który jest nowym proboszczem parafii ewangelickiej w Białej.


Najpiękniejsza wieś w województwie!

PIĘKNY KANIÓW

Kaniów został ogłoszony najpiękniejszą wsią województwa śląskiego. Nagrodą w konkursie Urzędu Marszałkowskiego są pieniądze – 27 tysięcy złotych.


RAJD MALUCHA W BESKIDACH

W sobotę, 11 września, maluchy opanowały Beskidy. W 2. Beskidzkim Charytatywnym Rajdzie Malucha wystartowały 62 załogi.


Niedziela z „Nadzieją”

JUBILEUSZOWY PIKNIK

Tłumy mieszkańców zawitały na X Piknik Rodzinny z Nadzieją. Ilość atrakcji przyprawiała o zawrót głowy. Wiele rodzin bawiło się od południa do wieczora.

 

 

 

Wydanie nr 36 z dnia 9.09.2021

 

Co trzeba wiedzieć przed czwartą falą?

NOWY WARIANT, INNE OBJAWY

Niemal wszyscy pacjenci z Covid-19, którzy trafiają na intensywną terapię i umierają, nie zdążyli się wcześniej zaszczepić – to wnioski płynące z Włoch. W Polsce już obserwuje się wzrost zachorowań na Covid-19. Prawdopodobnie jesteśmy u progu czwartej fali.


W bielskiej oświacie

DOBRA ZMIANA?

Janusz Kaps, człowiek od lat odpowiedzialny w Urzędzie Miejskim w Bielsku-Białej za sprawy edukacji, zrezygnował z funkcji naczelnika Wydziału Edukacji i Sportu. Odszedł na własną prośbę za porozumiem stron – brzmi lakoniczny komentarz bielskiego magistratu w tej sprawie.


POTURBOWANY STAROSTA

W wypadku drogowym, do którego doszło na węźle bielskiej obwodnicy, ucierpiał starosta Andrzej Płonka. W jego przypadku skończyło się na potłuczeniach. Trzy inne osoby trafiły do szpitala.


Pomogli strażacy i właściciele Mysikrólika

ZAKLINOWANA ŁANIA

Łania tak nieszczęśliwie wpadła do wykopu, że utknęła na grzbiecie i zaklinowała się. Jak zawsze na medal spisali się założyciele bielskiego Mysikrólika i strażacy.


Czy rządowy program wykończy samorządy

ŁAD CZY NIEŁAD? KTO TU KŁAMIE?

Aż 86 milionów złotych dochodu może stracić Bielsko-Biała w ciągu najbliższych 10 lat z powodu sztandarowego projektu rządu zwanego Polskim Ładem – tak obwieściła niedawno radnym Mirosława Nykiel. Posłanka Koalicji Obywatelskiej przekonywała, że nie jest jeszcze za późno, by samorządowcy zwarli szeregi i walczyli o odrzucenie tego projektu.


Świątynia jakiej jeszcze nie było

CERKIEW W KAMIENICY?

W Bielsku-Białej już niebawem zostanie powołana parafia kościoła prawosławnego. Został już wyznaczony jej proboszcz, a w nieodległych planach jest budowa na terenie miasta niewielkiej cerkwi.


Chory na białaczkę nie został wpuszczony do autobusu

REGULAMIN WAŻNIEJSZY OD CZŁOWIEKA?

Chorujący na zaawansowaną białaczkę 77-letni bielszczanin, popularny niegdyś muzyk Janusz Gawlas, przeżył koszmar na dworcu w Krakowie. Nie został wpuszczony do autobusu i przekonuje, że potraktowano go skandalicznie. – Usiadłem na ławce i zacząłem płakać – mówi.


„Nie” dla sprzedaży gminnych działek?

APARTAMENTOWCE NAD POTOKIEM

Rada Miejska nie zajęła się ostatnio projektem uchwały, jaki znalazł się w porządku obrad. Punkt został w ostatniej chwili, na wniosek prezydenta, wycofany z debaty. Chodziło o sprzedaż dwóch gminnych działek przy ulicy Kochanowskiego w Bielsku-Białej. Sprawa budzi wątpliwości.


Logo szkoły narażało dzieci na niebezpieczeństwo?!

ZNIKAJĄCA TĘCZA

Logo Szkoły Podstawowej nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach zostało zmienione. Głównie dlatego, że jego elementem była… tęcza. Niektórzy rodzice podejrzewają ingerencję lokalnego polityka PiS-u. Dyrektor szkoły przekonuje, że zareagowała na sygnały o tym, iż dzieci z powodu tęczy były narażone na nieprzyjemności, a zmiana jest efektem wspólnej decyzji szkolnej społeczności.


Czy środki chwastobójcze okazały się zabójcze

CO ZJADŁ PSIAK?

Pies pani Izy po spacerze na osiedlu Langiewicza skonał w męczarniach. Właścicielka czworonoga jest przekonana, że to efekt pryskania trawy środkami chwastobójczymi. Spółdzielnia Złote Łany nie zgadza się z takim oskarżeniem.


W KURII OSTRO O PEDOFILII

1 września w kurii diecezjalnej w Bielsku-Białej odbyło się specjalne szkolenie poświęcone ochronie dzieci i młodzieży.


Jak w Bielsku-Białej ścieżki rowerowe się (nie) budują

CIESZYŃSKA DO POPRAWKI

Przebudowa ulicy Cieszyńskiej w Bielsku-Białej dobiegła końca. Świętowano z fanfarami, osoby zasłużone dla tej inwestycji wypięły piersi po ordery. A my wybraliśmy się tam na rowerze.


Falstart bielskiego deseru

CIASTKO TYLKO NA POKAZ

Miał być słodki deser, a wyszła pospolita kicha. Huczna prezentacja ciasteczka opracowanego specjalnie z okazji 70-lecia Bielska-Białej okazała się falstartem. O bielskim deserze prawie wszyscy słyszeli, lecz tylko nielicznym dane było go skosztować.


10 DNI ZABAWY

Wszystko co dobre, szybko się kończy. Tak było również w przypadku tegorocznych Dni Bielska-Białej, mimo że trwały aż 10 dni. Tak długo miasto jeszcze nigdy nie świętowało, ale powód był przecież szczególny.


DZIĘKUJEMY, ŻE BYLIŚCIE Z NAMI!

Dni Bielska-Białej dobiegły końca. Podczas tego wyjątkowego święta nie mogło zabraknąć „Kroniki Beskidzkiej”. Nasze stoisko na Jarmarku w Białej, na placu Wojska Polskiego, cieszyło się imponującą frekwencją.


Z MDK BYŁO SUPER!

Piknik Rodzinny „MDK jest super!”, który odbył się w sobotę, 4 września, sprawił, że bielski park Słowackiego zamienił się na kilka godzin w „dziecięce miasteczko” tętniące życiem, radością i muzyką.