Wydanie nr 19 z dnia 12.05.2022

 

Taksówkarz, który ruszył na pomoc dziewczynce zaatakowanej przez nożownika:

NIE JESTEM BOHATEREM

Dopiero, kiedy wsiadł z powrotem do taksówki poczuł, jak trzęsą mu się ręce i kolana. Wcześniej nie myślał o tym, że broniąc zaatakowanej przez nożownika dziewczynki, sam mógł zostać zranionym. Dla niego był to tylko ludzki odruch.


Jak żyć w czasach szalejących cen?

DOBICI INFLACJĄ

Beata goni po mieście w poszukiwaniu tańszych towarów, Jędrzej coraz częściej zostawia samochód pod domem i wsiada w autobus. Barbara wybiera produkty gorszej jakości. Z powodu ponad 12-procentowej inflacji zaciskamy pasa. Mieszkańcy Bielska-Białej nie ukrywają, że muszą ostro oszczędzać.


Czy można było tego uniknąć?

ŚMIERCIONOŚNY ZRZUT WODY

2 maja późnym wieczorem doszło do tragedii na Sole, tuż poniżej zapory wodnej w Tresnej. Wzburzona woda porwała 25-letniego mężczyznę. Jego ciało trzy dni później odnaleziono kilkaset metrów poniżej miejsca, w którym został porwany przez silny nurt.


Sylwetka: Maciej Chmiel

KUSTOSZ OD DEZERTERA

Był menedżerem grupy Dezerter. Wymyślił „Fryderyki”, nagrodę polskiego przemysłu muzycznego. Pisał dla „Wyborczej”, potem dla prawicowego tygodnika, Jacek Kurski zrobił go dyrektorem Dwójki TVP, a teraz minister Gliński – dyrektorem bielskiego Studia Filmów Rysunkowych.


Tanio już było

NA CZYJĄ KIESZEŃ TE MIESZKANIA?

Wynajęcie mieszkania w Bielsku-Białej to obecnie prawdziwa droga przez mękę. No chyba że ma się worek pieniędzy. Zwykły zjadacz chleba ma jednak kłopot ze znalezieniem lokalu w przystępnej cenie.


Pacjent zaniedbany czy roszczeniowy?

BYŁEGO PREZESA WOJNA Z PRZYCHODNIĄ

Kiedyś ważny prezes spółdzielni mieszkaniowej w Bielsku-Białej, a dzisiaj schorowany i samotny człowiek. Janusz Czaniecki mieszka teraz w Radziechowach na Żywiecczyźnie. I toczy wojnę z tamtejszą przychodnią lekarską.


STALOWNIK DLA DEWELOPERA?

8,5 hektara atrakcyjnego terenu, na którym stoi Stalownik, może przejąć spółka budowlana z Poznania. Teren należy do nowotarskiego biznesmena, który dla spółki budował galerię w Nowym Targu. Zabezpieczeniem kontraktu była hipoteka na Stalowniku. Kontrakt został zerwany z winy biznesmena, więc spółka może dochodzić roszczeń.


Urząd przygotował strategię Bielska-Białej 2030

MIASTO MOJE WIDZĘ OGROMNE

Odważnie poczynają sobie władze Bielska-Białej. W strategii miasta do 2030 roku zapisały na twardo wskaźniki, które w ciągu najbliższych ośmiu lat mają się poprawić. Tak, by można było zweryfikować, czy plany zostały zrealizowane. Inne samorządy unikają takich zapisów jak ognia.


O trudnej historii polsko-ukraińskiej

UPIÓR W BWA

Galeria Bielska BWA zaprosiła Mikołaja Sobczaka – artystę znanego z nawiązań do przemilczanych fragmentów historii – do zorganizowania pierwszej instytucjonalnej indywidualnej prezentacji twórczości. Prezentowane dzieła są próbą zmierzenia się z demonami polsko-ukraińskiej historii.


Siła, talent i dobroć – z Podbeskidzia dla walczącej Ukrainy

EUROPA JEST KOBIETĄ!

Znowu pokazały prawdziwą siłę, talent, serce i przebojowość kobiet. Gdy Ukraina została napadnięta przez wojska Putina, szybko zmieniły plany i skupiły się niesieniu pomocy. Temu też służył koncert charytatywny w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej, który zachwycił zebranych i jeszcze bardziej scalił ich we wspólnej misji.


CHUSTOTAŃCE: 38 MAM Z DZIEĆMI

Widok tańczących mam z maluszkami przytulonymi do nich w specjalnych chustach zaskoczył przechodniów na placu Ratuszowym w Bielsku-Białej. Tanecznym krokiem panie z dziećmi przeszły ul. 11 Listopada na plac Chrobrego i Rynek. W ten sposób sławiły radosne macierzyństwo i promowały ideę chustotańców.