Wydanie nr 03 z dnia 17.01.2019

Szkoły ucichły, uczniowie szaleją

Ferii czar

Od poniedziałku, 14 stycznia, uczniowie małopolskich szkół cieszą się zimową labą. Na nudę nie muszą narzekać nawet ci, którzy nigdzie nie wyjechali na czas ferii. Zajęcia przygotowały dla nich miejskie i gminne ośrodki kultury, a w wielu przypadkach również wiejskie świetlice.


Orkiestra w cieniu tragedii

Rekordy bez euforii

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy hucznie zagrała, 13 stycznia, w podbeskidzkiej części Małopolski. Zdecydowana większość działających tu sztabów może pochwalić się finansowymi rekordami. Radość z sukcesów została jednak stłumiona przerażającymi doniesieniami o ataku nożownika na prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza podczas tamtejszego finału WOŚP. Stało się to w momencie, gdy sztaby rozpoczynały akcję światełek do nieba…

 


ŚDM: na styku dwu Ameryk

Nasi też tam są!

Rzesze młodych pątników z całego świata zmierzają do Panamy (Ameryka Środkowa) na 34. Światowe Dni Młodzieży (22 – 27 stycznia). Wśród uczestników będzie ponad 3 tysiące Polaków, w tym mieszkańcy Podbeskidzia.


Nie wszędzie będą wybijać

Rząd a dziki

W ostatnich tygodniach dziki znalazły się w centrum uwagi nie tylko ekologów i myśliwych, ale również polityków. Zapowiedź masowych odstrzałów dzików, mająca zdaniem specjalistów z Ministerstwa Rolnictwa i Ministerstwa Środowiska zmniejszyć zagrożenie wirusem afrykańskiego pomoru świń (ASF) spowodowała liczne protesty. Pod ich naporem zmieniono część dyrektyw dotyczących zbiorowych polowań na dziki, ograniczając też ich zasięg. Na mapie planowanych zbiorowych polowań nie ma województwa małopolskiego.


Od marzenia do spełnienia

Cisza i łzy…

Zmuszające do głębokiej refleksji, obrazujące też życzliwość mieszkańców naszego regionu, multimedialne przedstawienie „Zapałki z marzeniami” obejrzał w suskim zamku tłum widzów. Oglądający spektakl ze wzruszeniem – i w ciszy – poznawali okoliczności w jakich zły los doświadczył dzieci, które stały się wychowankami juszczyńskiego Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowaczego, a wypowiedzi o marzeniach jakie mają, część publiczności przyjmowała ze łzami w oczach.


Stowarzyszenie bez Stryszowa

Radni na „nie”

Gmina Stryszów opuszcza Stowarzyszenie Gmin Babiogórskich po ponad dziesięciu latach przynależności. Za takim rozwiązaniem opowiedziała się podczas głosowania na sesji Rady Gminy zdecydowana większość radnych.


Skawinki: kiedy boisko?

Światełko w tunelu

Piłkarze Korony Skawinki, by rozegrać b-klasowy mecz jako gospodarze, wyjeżdżają do Lanckorony, gdzie korzystają z boiska miejscowego Zrywu. Tak dzieje się od lat. Ale to się zmieni.

E-wydanie