Wydanie nr 26 z dnia 2.07.2020

Duda zdeklasował rywali

TŁUMY PRZY URNACH

Zdecydowanym zwycięstwem Andrzeja Dudy zakończyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich. W naszym regionie urzędująca głowa państwa uzyskała jeszcze lepszy wynik niż w skali całego kraju.

 

 

 

 

 

 


Przybywa ozdrowieńców, nowych zakażonych niewielu

KORONAWIRUS WRESZCIE ODPUSZCZA?

Po kilku trudnych tygodniach sytuacja epidemiologiczna w naszym regionie, a w szczególności w powiecie suskim, uległa znacznej poprawie.


Interweniował Rzecznik Praw Obywatelskich

SANEPID UMORZYŁ

Surowa kara groziła 18-letniemu wadowiczaninowi oraz dwóm jego kolegom, którzy w wielkanocną niedzielę wybrali się na rowerową przejażdżkę po miejskich bulwarach i zostali zatrzymani przez policjantów. Ostatecznie służby sanitarne odstąpiły od jej wymierzenia.


Samowole księdza Natanka (cd.)

GRZECHYŃSKA SEKTA?

Ksiądz Piotr Natanek, na którego kuria nałożyła karę suspensy (zakaz sprawowania czynności kapłańskich), za nic ma wytyczne przełożonych, którzy oficjalnie już mówią o powstaniu… sekty! A najbliżsi zwolenników ks. Natanka wręcz się o nich boją.

 

 

 


Polityczne iskrzenie w Oświęcimiu

OTWARTA WYMIANA… LISTÓW

W Oświęcimiu od dłuższego czasu iskrzy pomiędzy prezydentem tego miasta a będącymi w opozycji radnymi Prawa i Sprawiedliwości. Teraz powodem do uszczypliwości były obchody 80. rocznicy pierwszego masowego transportu Polaków do byłego obozu Auschwitz-Birkenau.


Detektyw na tropie

PIRAMIDY NAD SKAWĄ

Znany detektyw i celebryta Krzysztof Rutkowski twierdzi, że Wadowice są kolebką piramid finansowych na wielką skalę.

 

 

 

 

 

 

 

 


Grunt silnie nasączony może się osuwać

WZROSŁO ZAGROŻENIE

Po długotrwałych i intensywnych opadach deszczu wzrosło zagrożenie osuwiskowe. Można się spodziewać uaktywnienia istniejących i powstania nowych osuwisk.


Czas przeprowadzek w diecezji bielsko-żywieckiej

KSIĘŻA NA WALIZKACH

Przełom czerwca i lipca dla wielu księży oznacza konieczność pakowania się, ale nie w związku z wyjazdem na urlop, lecz z uwagi na przeprowadzkę będącą pokłosiem przeniesienia do innej parafii. Biskup diecezji bielsko-żywieckiej ogłosił już, jakich roszad dokonał.


Baczyn: powstaje kryty zbiornik

TO NIE BASEN

Mylił się ten, kto pomyślał, że w Baczynie w bezpośrednim sąsiedztwie boiska wielofunkcyjnego i siłowni plenerowej powstaje basen. Owszem, gmina buduje tam zbiornik na wodę, ale…


Odmrożone śluby i wesela

NOWY TERMIN NA WAGĘ ZŁOTA

Trzymiesięczne zamrożenie to był koszmar dla branży weselnej. Straty ponieśli nowożeńcy, często przesuwając terminy, ale także wszyscy ci, którzy pracują w tym sektorze. – Praktycznie wszystko zostało przeniesione. Nawet na 2022 rok – opowiada jeden ze ślubnych fotografów z naszego regionu.


Skawinki: zgoda buduje i…

DZWONEK ODZYSKAŁ BLASK

Dzięki współpracy i zaangażowaniu mieszkańców Skawinek oraz stowarzyszeń, organizacji i parafii działających na terenie gminy Lanckorona udało się odrestaurować i przywrócić funkcjonalność urokliwej, zabytkowej kapliczce Dzwonek.

 

 

 

 

 

 

 

 

Wydanie nr 25 z dnia 25.06.2020

Maków: po potężnej kraksie na krajówce

ŚMIERĆ 18-LATKA

Dramat rozegrał się w niedzielny późny wieczór, 21 czerwca, w Makowie Podhalańskim na ulicy Wolności, będącej częścią drogi krajowej 28. Doszło na niej do czołowego zderzenia dwóch samochodów osobowych. W kraksie ucierpiało aż siedem osób. Jednej z nich nie udało się ocalić życia.


Przybywa ozdrowieńców, ale i zakażonych

KORONAWIRUSOWA NIEPEWNOŚĆ

Koronawirus nie daje o sobie zapomnieć. Niestety, w naszym regionie wciąż pojawiają się nowi zakażeni, a szósta osoba straciła przez niego życie. Coraz więcej osób stara się jednak żyć normalnie, zachowując przy tym ostrożność. Podobnie postępują władze gmin.


Basen w Suchej po Nowym Roku?

STRACH MUSI MINĄĆ

Choć pływalnie zostały „odmrożone”, suski basen na razie nie wznowi działalności. Tak przynajmniej wynika ze słów burmistrza Suchej Stanisława Lichosyta.


Klecza: aż śmierć zbierze żniwo?

ZEBRA NIEZGODY

Niespełna stumetrowy odcinek drogi w centrum Kleczy Dolnej do bezpiecznych miejsc nie należy. Stłuczki, auta w rowie, pisk opon gwałtownie hamujących pojazdów i przekleństwa zdenerwowanych kierowców są częstą „atrakcją”. Ale zarządca drogi problemu nie widzi.


Tym razem już nie w tajemnicy

POŻEGNANY DRUGI RAZ

Niecodzienna uroczystość pogrzebowa miała miejsce niedawno w Sanktuarium Matki Bożej Opiekunki i Królowej Rodzin w Makowie Podhalańskim, a następnie na pobliskim cmentarzu parafialnym. Z honorami pożegnano Stanisława Barcika, 18-letniego partyzanta antykomunistycznego podziemia, który zginął w 1946 roku.

 

 


Jordanów: w tym roku mieszkańcy nie zadecydują

WIRUS ZATRZYMAŁ BUDŻET

Jordanów jest jednym z tych miast, którego mieszkańcy rokrocznie dysponują budżetem obywatelskim i w drodze głosowania decydują, na jaki cel przeznaczyć zapisane w nim środki. W tym roku nie podejmą jednak takiej decyzji.


Więźniowie ukrywali je przed katami

UJRZAŁY ŚWIATŁO DZIENNE

Około 200 historycznych obiektów znaleziono w trakcie przygotowywania nowej wystawy w bloku nr 17 byłego obozu Auschwitz I. W przewodzie kominowym natrafiono na fragmenty sztućców, a także metalowego drutu i gwoździ.

 

 

 


Wadowice: powiat chce kupić część kamienicy z działką

DOBRY INTERES?

Powiat wadowicki kupi od wadowickiej gminy część kamienicy i działkę w centrum miasta. Oponenci twierdzą, że nie jest to dla powiatu zyskowne przedsięwzięcie.

 

Wydanie nr 24 z dnia 18.06.2020

Suski szpital otwiera oddziały, gminy zamrażają sport

WIRUS NIE CHCE USTĄPIĆ

Minął kwartał od ogłoszenia w Polsce zagrożenia epidemiologicznego spowodowanego pandemią koronawirusa. W naszym regionie nowe przypadki znów zaczęły pojawiać się w powiatach wadowickim i oświęcimskim. W suskim zakażonych również przybywa, ale już nie tak gwałtownie jak kilkanaście dni temu.


Chocznia: prokurator nie ujawnia szczegółów, ale potwierdza:

DOSZŁO DO GWAŁTU

Prokuratura Rejonowa w Wadowicach bardzo oszczędnie wypowiada się na temat dramatycznych wydarzeń jakie w piątek, 5 czerwca, rozegrały się w Choczni. Potwierdza jednak, że doszło do gwałtu.


Naprawa: robota wykonana, ale niezapłacona

BUDOWLAŃCY BLOKUJĄ ZAKOPIANKĘ

W Naprawie doszło ostatnio do blokady drogi krajowej nr 7. Pikietę zorganizowali przedstawiciele firm, które jako podwykonawcy pracowały przy budowie odcinka z Naprawy do Lubnia. Domagają się wypłaty pieniędzy za wykonane usługi. Zaległości są ogromne.


W makowskiej gminie montują lampy, ale w nocy będą wyłączać

CO ZA DUŻO, TO ZA DROGO

W makowskiej gminie sukcesywnie rozbudowywana jest sieć oświetleniowa. Potrzeby, w ocenie mieszkańców, są większe. Burmistrz miasta Paweł Sala podkreśla, że nie od razu Kraków zbudowano, a przy tym zapowiada szukanie oszczędności. Zamontowanych już lamp demontować nie zamierza, ale…

 

 

 

 

 

 

 


Sucha: włodarze oburzeni atakiem na samorządy

PREZYDENT PRZEPROSI?

W Suchej Beskidzkiej kampania prezydencka nie jest wyjątkowo barwna, bo i żaden z kandydatów nie pofatygował się do miasta nad Stryszawką. Niemniej jej echa dotarły do uszu włodarzy i wzbudziły oburzenie.


Wadowice: Rada Miejska zadecyduje

DWORZEC DO REMONTU?

Komisja Inicjatyw Gospodarczych i Rozwoju przy Radzie Miejskiej Wadowic zgodziła się wykorzystać unijną dotację na remont zabytkowego dworca kolejowego.


Jordanów: tunelu i obwodnicy nie widać

DZIAŁKI WCIĄŻ ZAMROŻONE

Goszczący na sesji jordanowskiej Rady Miasta wicewojewoda Zbigniew Starzec wsadził kij w mrowisko. Poruszył temat budowy obwodnicy, która wciąż jest tylko w planach, choć grunty pod nią już dawno zabezpieczono, a ich właściciele mają działki, z których nie mogą korzystać tak jakby tego chcieli.


Tydzień Kultury Beskidzkiej wpada do sieci

Z PLENERU PRZED MONITOR

Tydzień Kultury Beskidzkiej był rokrocznie wielkim wydarzeniem kulturalnym między innymi w Makowie Podhalańskim i Oświęcimiu. W tym roku jego 57 edycja miała zagościć także w Kalwarii Zebrzydowskiej. Niestety, TKB jest kolejną imprezą, która z powodu pandemii koronawirusa nie odbędzie się w swojej klasycznej formule.

 

E-wydanie