Wydanie nr 8 z dnia 27.02.2020

Zranił nożem trzy osoby, jedną poważnie

SCENY GROZY W JORDANOWIE

Choć od mrożących krew w żyłach wydarzeń, jakie rozegrały się w sobotni wieczór , 22 lutego,w centrum Jordanowa, minęło już kilka dni, to jednak w mieście i nie tylko wciąż panuje ogromne poruszenie. Wszak niecodziennie bardzo znany i szanowany nie tylko w mieście, ale i powiecie przedsiębiorca chwyta za nóż i poważnie rani nim trzy osoby.


Kopytówka: rodzina walczy, by ojciec odzyskał sprawność

KOSZMARNY POWRÓT DO DOMU

To był dzień, jak każdy inny. Wojciech Wilczak z Kopytówki wracał z pracy, zmęczony, ale szczęśliwy, że za chwilę zobaczy żonę i synków. Przejeżdżał przez Bęczyn, gdy nagle na samochód runęło drzewo. Zamiast do rodziny, mężczyzna trafił do szpitala, gdzie rozpoczęła się walka o jego życie…

 

 

 

 


ZGINĘLI W GÓRACH, KTÓRE KOCHALI

Smutne wiadomości przekazali w weekend przedstawiciele słowackiej Horskiej Zachrannej Służby. Prowadzone przez nich poszukiwania dwóch polskich taterników nie miały szczęśliwego finału. Jeden z nich był mieszkańcem Suchej Beskidzkiej.


W wadowickim szpitalu

KONIEC BEZKRÓLEWIA

Od marca Szpitalem Powiatowym w Wadowicach będzie zarządzać Barbara Bulanowska.


NAUCZYCIELKA Z POWOŁANIA

Tłumy mieszkańców Jordanowa, wśród nich byli i obecni uczniowie i nauczyciele jordanowskiego Zespołu Szkół im. H. Kołłątaja, z bólem serca pożegnali Magdalenę Rapacz, która odeszła do wieczności 14 lutego w wieku zaledwie 53 lat.

 

 

 

 


Sprawa dla Episkopatu Polski, a nie radnych

JEZUS KRÓLEM POLSKI?

Podczas lutowej sesji Rady Powiatu Wadowickiego samorządowcy zajęli się niecodziennymi petycjami.


Bezśnieżna zima: jedni narzekają, inni – wręcz przeciwnie

DRAMAT NA STOKACH?

Gdy za oknem – mimo kalendarzowej zimy – panuje jesienna słota albo świeci słońce, mało kto myśli o uprawianiu sportów zimowych. Jak w takiej sytuacji radzą sobie ośrodki narciarskie w naszym regionie?

 

 


Zawoja: busy wciąż kursują jak chcą

WALKA Z WIATRAKAMI?

Rozkłady jazdy mają nie tylko ułatwiać życie podróżnym, ale wręcz są podstawą funkcjonowania komunikacji zbiorowej. Tak przynajmniej podpowiada logika. W zawojskiej gminie przewoźnicy często w ogóle się do nich nie stosują. Radni dostrzegają problem, ale nie bardzo wiedzą, jak go rozwiązać.


TALENTY CZYSTEJ WODY

Już po raz czwarty Szkoła Muzyczna I stopnia w Suchej Beskidzkiej zorganizowała Ogólnopolski Konkurs „Młodzi Artyści na Zamku Suskim” dla skrzypków i wiolonczelistów.

 

 

 

 

Wydanie nr 7 z dnia 20.02.2020

Nie wszystkim się podoba

PRZYDROŻNA POLITYKA

Przy drogach wokół kilkunastu miejscowości w Małopolsce pojawiły się niewielkie banery informujące, że są to strefy „Wolne od nienawiści”.


Zawoja:

ZAGADKOWA ŚMIERĆ

Niejasne pozostają okoliczność śmierci 66-letniego mężczyzny, którego ciało znaleziono 31 stycznia w betonowym przepuście w rodzinnej Zawoi. Kryminalną zagadkę starają się rozwikłać makowscy policjanci.


Dlaczego zamknięto toalety w jordanowskiej galerii handlowej

KLUCZOWA SPRAWA

Galerie handlowe są miejscami, w których znaleźć można ogólnodostępne toalety. Nie inaczej było w Jordanowie. Do czasu, gdy właściciele obiektu zdecydowali się zamknąć je na klucz, by mieć nadzór nad korzystającymi z tego przybytku. Wywołało to oburzenie, prowadzący galerię twierdzili, że nie mieli innego wyjścia, ale w końcu ustąpili.

 

 

 

 

 

 

 

 

 


500+ bez efektów, więcej chłopców niż dziewczynek

KRÓLUJĄ ZUZANNA I ANTONI

Program Rodzina 500+ miał sprawić, że w Polsce będzie się rodziło więcej dzieci. Być może na niektóre pary ta zachęta podziałała, ale było ich niewiele. W naszym regionie, jak zresztą w całym kraju, nie ma i nie było zjawiska baby boom.


Maków porozumiał się z Suchą, ale…

WŁASNA OCZYSZCZALNIA W PLANACH

Sprawa odbioru ścieków, a dokładniej zasad rozliczania się za ich oczyszczanie sprawiły, że pomiędzy władzami Makowa Podhalańskiego i Suchej Beskidzkiej doszło do trwającego długie lata sporu. Teraz spisano nowe porozumienie, ale nie oznacza to, że w Makowie porzucono plany budowy własnej oczyszczalni.

 


Zawoja Przysłop: drogi piątej kategorii

ŁATWIEJ NA ŁYŻWACH NIŻ AUTEM

Choć w dużej części naszego regionu widocznych oznak zimy jak nie było, tak nie ma, to w Zawoi zagościła ona na dobre. Mieszkańcy wysoko położonego Przysłopia, szczególnie ci zmotoryzowani, nie mają z tego powodu tęgich min. Skarżą się, że gmina nie garnie się do utrzymywania dróg, co może zakończyć się tragedią.

 


Po dziesięciu latach przygotowań

EKSPRESÓWKA BLIŻEJ MAŁOPOLSKI?

Dziesięć lat trwały przygotowania do budowy odcinka drogi ekspresowej S1 łączącego Bielsko z Mysłowicami, której częścią ma być obwodnica Oświęcimia. Inwestycja wreszcie ma szansę doczekać się realizacji.


Wadowice: radni w rozterce

REAKTYWACJA DRUCIARNI?

Samorządowcy wadowickiej gminy kolejny raz będą rozpatrywać projekt uchwały umożliwiającej przekształcenie terenów przemysłowych, zajmowanych niegdyś przez firmę Bumar, w tereny handlowo-usługowe.


HAFTOWANE OBRAZY

Do 24 lutego w lanckorońskim Klubie Senior+ oglądać można wystawę „Obrazy igłą malowane”. Prezentowane są na niej obrazy Marii Tomczykiewicz, mieszkanki tej wioski. Nie zostały namalowane, lecz… wyhaftowane.

 

 

 

 

 

Wydanie nr 6 z dnia 13.02.2020

Brzeźnica: los go nie oszczędzał

ZNÓW CHCE MIEĆ WŁASNY DACH NAD GŁOWĄ

Paweł Bydłoń z Brzeźnicy najpierw przeżył poważny wypadek, po którym dotąd nie może pracować, potem spłonął jego dom, a na koniec rozstał się z kobietą. Po tej serii nieszczęść bliski był załamania, ale koledzy przekonali go, iż nie może się poddawać, bo dopóki trwa życie, dopóty jest nadzieja.

 

 

 

 


Kęty: przepisy sobie, aptekarze sobie

NIE PALĄ SIĘ DO DYŻURÓW

Co roku radni powiatowi stosowną uchwałą ustalają harmonogram dyżurów aptek. Niedawno przyjęli ją oświęcimscy radni, ale jak widać po sytuacji panującej w Kętach, wola radnych jest tylko pobożnym życzeniem. Przepisy niby są jasne, lecz takie, a nie inne prawo sprawia, że aptekarze mogą mieć w nosie zarówno je, jak i potrzeby chorych.


Makowska Góra: groza na leśnych ścieżkach

KTO WBIJA KOLCE?

Osoby wybierające się na spacer po Makowskiej Górze powinny mieć się na baczności i uważnie patrzeć pod nogi. Nieustalona osoba lub grupa osób w dość osobliwy sposób, ale zarazem stwarzający ogromne niebezpieczeństwo, prowadzi walkę z motocyklistami urządzającymi sobie leśne przejażdżki. Ale jest to także zagrożenie dla pieszych.


Wadowice: ograniczenia na krajówce

KORKI NIEUNIKNIONE

Ze sporymi utrudnieniami muszą się liczyć w najbliższych miesiącach kierowcy na skrzyżowaniu ulicy Konstytucji 3 Maja z ulicą Wenecja w Wadowicach.


Gmina Maków: sposób na trucicieli

DRON SPRAWDZI, CO WRZUCASZ DO PIECA?

Dron unosił się nad dachami w Makowie Podhalańskim i w Białce. Widząc to, niektórzy zatarli ręce z zadowolenia, przekonani, że urządzenie jest „latającym laboratorium”, które pobiera próbki dymu z kominów i analizuje jego skład chemiczny, by wyłapać trucicieli powietrza. Bo w makowskiej gminie, podobnie jak w sąsiednich, zimą trudno jest oddychać.


Kęty: przewodniczący uległ emocjom

SKANDAL NA SESJI

Marek Nycz, stojący na czele Rady Miejskiej w Kętach, przekroczył granice dobrego smaku. Mieszkańca, który przyszedł prosić o możliwość zabrania głosu na sesji samorządu, potraktował jak natrętnego psa.


MORZE PIELGRZYMÓW

Według szacunków kalwaryjskich zakonników, w ubiegłym roku Sanktuarium Pasyjno-Maryjne odwiedziło ponad 1,8 mln pielgrzymów i turystów, co oznacza, że było ich jeszcze więcej niż w roku 2018.

E-wydanie