Wydanie nr 8 z dnia 25.02.2021

 

„MAŁOPOLSKA KRONIKA BESKIDZKA” – WEWNĄTRZ „KRONIKI BESKIDZKIEJ”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Powiat suski: gdzie najtaniej, gdzie najdrożej?

WODA, ŚCIEKI, PODATKI, ŚMIECI

Każdy rozpoczynający się rok stanowi coraz większe wyzwanie dla naszych portfeli – w związku z podwyżkami. Dla czytelników „Kroniki” z powiatu suskiego przygotowaliśmy zestawienie, w którym mogą sprawdzić, jak obecnie wyglądają stawki za dostarczanie wody, odbiór ścieków i śmieci oraz opłaty za podatki od nieruchomości. W następnym numerze wysokości opłat w powiecie wadowickim.


Wadowice: łatwiej o miejsce

HURRA! PRZYBYŁO PARKINGÓW!

Narzekania kierowców, że w Wadowicach łatwiej zbudować garaż, niż zaparkować samochód, odchodzą w przeszłość.


Nie żyje Stanisław Sypniewski

PRZYJACIEL KALWARII

W wieku 76 lat zmarł Stanisław Sypniewski, honorowy prezes Towarzystwa Przyjaciół Kalwarii Zebrzydowskiej.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Tarnawa Dolna: będzie nowy wóz strażacki, ale jest problem

ZRZUTKA NA… BRAMĘ

Twardy orzech do zgryzienia mają strażacy z OSP Tarnawa Dolna. Po wielu trudach i zabiegach udało im się pozyskać pieniądze na nowy wóz strażacki. Sęk w tym, że teraz trzeba wymienić bramę garażową, bo obecna jest za niska i nowy wóz nie wjedzie do garażu.


Gmina Zembrzyce dopłaci mieszkańcom

AKCJA KASTRACJA

Właściciele kotów i psów z gminy Zembrzyce mogą liczyć na dopłatę od miejscowych władz, gdy zdecydują się na zabieg sterylizacji lub kastracji swojego pupila.


Po latach oczekiwań

TROTUAR DLA „CYSORKI”

Odżyła nadzieja na budowę chodnika wzdłuż ulicy Konstytucji 3 Maja w Wadowicach.

 

 

 

Wydanie nr 7 z dnia 18.02.2021

 

„MAŁOPOLSKA KRONIKA BESKIDZKA” – WEWNĄTRZ „KRONIKI BESKIDZKIEJ”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


JEDEN POCIĄG, DWIE KRAKSY

11 lutego na ulicy św. Floriana w Kalwarii Zebrzydowskiej kierowca samochodu osobowego wjechał pod pociąg relacji Bielsko-Biała-Kalwaria Lanckorona. Gdy po zakończeniu oględzin przez specjalną komisję lekko uszkodzony skład odjechał w kierunku stacji Kalwaria Lanckorona, kilkaset metrów dalej uderzyła w niego… ciężarówka.


W Suchej i Naprawie

PŁYWALNIE NA START

Dopiero w pierwszych dniach marca planowane jest wstępnie rozpoczęcie zajęć na krytej pływalni w Suchej Beskidzkiej. Natomiast już wystartowała kryta pływalnia w Naprawie.


Gmina Budzów: ciężki czy średni?

SPÓR O WÓZ

Jaki samochód strażacki powinna zakupić jednostka OSP Bieńkówka? Ciężki czy średni? Sprawa wywołała dość gorącą dyskusję wśród radnych gminy Budzów.


Nagłe wyłączenia w gminie Stryszawa

PROBLEMY Z FOTOWOLTAIKĄ

Część mieszkańców gminy Stryszawa uskarża się na nowe instalacje fotowoltaiczne, które przy dużym nasłonecznieniu nagle się wyłączają.


Sucha Beskidzka: związek ma plany

WIĘKSZE WYSYPISKO

Związek Gmin Dorzecza Górnej Skawy-Świnna Poręba przymierza się do rozbudowy Rejonowej Sortowni i Składowiska Odpadów Komunalnych w Suchej Beskidzkiej. Wcześniej planowane jest odkupienie tego terenu od miasta.

 

 

Wydanie nr 6 z dnia 11.02.2021

 

„MAŁOPOLSKA KRONIKA BESKIDZKA” – WEWNĄTRZ „KRONIKI BESKIDZKIEJ”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


LIST OTWARTY
DO WŁADZ RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ I LIDERÓW UGRUPOWAŃ POLITYCZNYCH

Zwracamy się w sprawie zapowiadanego nowego, dodatkowego obciążenia mediów działających na polskim rynku, myląco nazywanego „składką”, wprowadzaną pod pretekstem Covid-19.

Jest to po prostu haracz, uderzający w polskiego widza, słuchacza, czytelnika i internautę, a także polskie produkcje, kulturę, rozrywkę, sport oraz media.

Wprowadzenie go będzie oznaczać:

1. osłabienie, a nawet likwidację części mediów działających w Polsce, co znacznie ograniczy społeczeństwu możliwość wyboru interesujących go treści,

2. ograniczenie możliwości finansowania jakościowych i lokalnych treści. Ich produkcja daje obecnie utrzymanie setkom tysięcy pracowników i ich rodzinom oraz zapewnia większości Polaków dostęp do informacji, rozrywki oraz wydarzeń sportowych w znaczącej mierze bezpłatnie,

3. pogłębienie nierównego traktowania podmiotów działających na polskim rynku medialnym, w sytuacji, gdy media państwowe otrzymują co roku z kieszeni każdego Polaka 2 mld złotych, media prywatne obciąża się dodatkowym haraczem w wysokości 1 mld zł,

4. faktyczne faworyzowanie firm, które nie inwestują w tworzenie polskich, lokalnych treści kosztem podmiotów, które w Polsce inwestują najwięcej. Według szacunków, firmy określane przez rząd jako „globalni cyfrowi giganci” zapłacą z tytułu wspomnianego haraczu zaledwie ok. 50 – 100 mln zł w porównaniu do 800 mln zł, jakie zapłacą pozostałe aktywne lokalnie media.

Skandaliczne jest również niesymetryczne i selektywne obciążenie poszczególnych firm. Dodatkowo niedopuszczalna w państwie prawa jest próba zmiany warunków koncesyjnych w okresie ich obowiązywania.

Jako media działające od wielu lat w Polsce nie uchylamy się od ciążących na nas obowiązków i społecznej odpowiedzialności. Co roku płacimy do budżetu Państwa rosnącą liczbę podatków, danin i opłat (CIT, VAT, opłaty emisyjne, organizacje zarządzające prawami autorskimi, koncesje, częstotliwości, decyzje rezerwacyjne, opłata VOD itd.). Własną działalnością charytatywną wspieramy też najsłabsze grupy naszego społeczeństwa. Wspieramy Polaków, jak i rząd w walce z epidemią, zarówno informacyjnie, jak i przeznaczając na ten cel zasoby warte setki milionów złotych.

Zdecydowanie sprzeciwiamy się więc używaniu epidemii, jako pretekstu do wprowadzenia kolejnego, nowego, wyjątkowo dotkliwego obciążenia mediów. Obciążenia trwałego, które przetrwa epidemię Covid-19.

Sygnatariusze listu:
Agencja Wydawnicza AGARD Ryszard Pajura
Agora S.A.
AMS S.A.
Bonnier Business
Burda Media Polska
CANAL+
Dziennik Trybuna
Dziennik Wschodni
Edipresse Polska
Eleven Sports Network sp. z o.o.
Gazeta Radomszczańska
Green Content sp. z o.o.
Gremi Media S.A.
Grupa Eurozet
Grupa Interia.pl sp. z. o.o.
Grupa Radiowa Agory sp. z o.o.
Grupa RMF
Grupa ZPR
Helios S.A.
Infor Biznes
Kino Polska TV S.A.
Lemon Records sp. z o.o.
Marshal Academy
Music TV sp. z o.o.
Muzo.fm sp. z o.o.
naTemat.pl
Polityka
Polska Press Grupa
Ringier Axel Springer Polska
STAVKA sp. z o.o.
Superstacja sp. z o.o.
Telewizja Polsat sp. z o.o.
Telewizja Puls sp. z o.o.
TIME S.A.
TV Spektrum sp. z o.o.
TVN S.A.
Tygodnik Powiatu Wołowskiego Kurier Gmin
Tygodnik Powszechny
Wydawnictwo Bauer
Wydawnictwo Dominika Księskiego Wulkan
Wydawnictwo Magraf
Wydawnictwo Nowiny
Wydawnictwo Prasa Beskidzka
Zakopiańskie Towarzystwo Gospodarcze – Tygodnik Podhalański


Policjanci zajęci koronawirusem

ZWŁOKI, CZAD I KRAKSY

Od wielu miesięcy sporo dodatkowej pracy przysparza policjantom koronawirus. Nie ustępuje również zima, dając się we znaki nie tylko kierowcom.


Po miesiącach starań…

DRUHOWIE WRESZCIE W REMIZIE!

Po szesnastu miesiącach od uroczystego zakończenia budowy, druhowie Ochotniczej Straży Pożarnej w osiedlu Łaśnica w Lanckoronie otrzymali klucze do remizy.


Andrychów: dotacja przekazana

PAŁAC CZEKA NA FACHOWCÓW

Za dwa lata Pałac Bobrowskich w Andrychowie odzyska dawny blask. Inwestycja pochłonie ponad 19 mln zł, z czego znaczną część pokryje Unia Europejska.


Sucha Beskidzka: busy tylko do końca lutego?

TANIEJ TAKSÓWKĄ…

Jak przyznają samorządowcy z Suchej Beskidzkiej, to w ostatnim czasie niezwykle gorący temat. Chodzi o przyszłość połączeń busowych spółki Beskidy-Tourist spod suskiego szpitala do dzielnic Zasypnica i Błądzonka.


Jordanów: dyskusja o chodniku przed komisariatem

CZY POLICJA (NIE) ODŚNIEŻA?

Styczniowe obfite opady śniegu wywołały wiele dyskusji na temat odśnieżania dróg i chodników, między innymi w Jordanowie. Pojawiły się uwagi, że tamtejsi policjanci wymagają od innych przestrzegania przepisów, a sami tego nie robią…


Sucha: parafia kontra starostwo

NIE MUSZĄ ZWRACAĆ

Wojewoda małopolski Łukasz Kmita uznał, że nie trzeba zwracać działki z budynkiem Starostwa Powiatowego w Suchej Beskidzkiej dla suskiej parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny.


Gmina wadowicka: nowoczesna oświata

TABLETY, KSIĄŻKI, SZKOLENIA

Ponad półtora miliona złotych otrzymała gmina wadowicka na pomoce dydaktyczne, wyposażenie szkół i szkolenia nauczycieli.

 

 

E-wydanie