Wydanie nr 42 z dnia 18.10.2018

Nadleśnictwo suskie: szukali, a nie znaleźli

Lasy pod lupą

Przez trzy dni Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Krakowie wnikliwie kontrolował drzewostan w lasach znajdujących się pod pieczą suskiego nadleśnictwa. Szukał w nich organizmów kwarantannowych – obcych dla tej części Europy, powodujących zamieranie drzew. Sprawdzano, czy nie dotarły one do lasów w powiecie suskim między innymi wskutek migracji owadów, które przemieszczają się po całym świecie w przewożonych ładunkach. Na szczęście kontrolerzy niczego niepokojącego nie wyszukali.


Wadowice: tłumy na rynku

W hołdzie rodakowi

rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża władze Wadowic uczciły koncertem muzyki filmowej. Zabrzmiały słynne przeboje m.in. „Quo Vadis Domine”, „Gloria”, „Dni, których nie znamy”, „Pasja”. Polskiej Orkiestrze Muzyki Filmowej towarzyszył 50-osobowy Chór Uniwersytetu Śląskiego „Harmonia” oraz soliści. Na wadowickim rynku było bardzo ciasno (foto). Do rodzinnego miasta polskiego papieża koncert ściągnął kilka tysięcy osób.

 


Andrychów: 4-latek ma się dobrze!

Zachęca i promuje

Najmłodsze dziecko Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie skończyło już (albo dopiero) 4 lata. Urodziny Rynku Sztuki – bo tak się ta pociecha nazywa – obchodzone były bardzo radośnie i słodko.

 

 

 


Dojadą następne

Oświęcimski tabor

MZK w Oświęcimiu dysponuje 45 autobusami, ale to nie oznacza, że tyle pojazdów każdego dnia wyjeżdża na miasto. Kilka musi być w rezerwie. Zakupionych niedawno 10 nowoczesnych autobusów stanowi blisko jedną trzecią używanego na co dzień taboru. Jeszcze w tym roku do grodu nad Sołą dotrą 4 kolejne autobusy, a w przyszłym przybędzie ich 6.


Sucha Beskidzka: wreszcie…

Wojewódzka do remontu

Z utrudnieniami w ruchu będą musieli liczyć się wkrótce kierowcy przejeżdżający przez centrum Suchej Beskidzkiej. Potem jednak powinni być zadowoleni, bo znikną im spod kół frustrujące dziury i koleiny. Zarząd Dróg Wojewódzkich poinformował, że jeszcze w tym roku zmodernizuje ulice Piłsudskiego i Mickiewicza (foto). Prace mają zakończyć się pod koniec listopada. Ulice objęte remontem są fragmentem drogi wojewódzkiej.

 


Budzów: słuchali i pytali

Chcą dobrze wybrać

W sobotnie przedpołudnie (13 października) sala gimnastyczna w budzowskiej Szkole Podstawowej nr 1 pękała w szwach. Pojawili się w niej uczniowie z VII i VII klas szkół podstawowych działających w tej gminie oraz gimnazjaliści. Młodzież zebrała się, by wysłuchać szeregu krótkich prelekcji, które mają jej ułatwić wybór zawodu.


Maków Podhalański:

Słodko, jak nigdy

Makowskie Święto Miodu, to impreza bezpretensjonalna, a przy tym najsłodsza, jaką można sobie wyobrazić. Podczas jej trwania wszystko kręci się wokół wytwarzanego przez pszczoły przysmaku. Ogromnym zainteresowaniem, nie tylko wśród dzieci, cieszyły się warsztaty, w czasie których można było własnoręcznie wykonać woskowe świece (foto).

Wydanie nr 41 z dnia 11.10.2018

Dla obywateli z inicjatywą

Szczęśliwa siódemka

Członkowie sześciu nieformalnych grup z powiatu wadowickiego i jednej z suskiego mają ogromne powody do zadowolenia, ale zarazem muszą zakasać rękawy i wziąć się do intensywnej pracy. Ich grupy otrzymały granty w ramach Funduszu Inicjatyw Obywatelskich. Dzięki temu będą mogły podjąć zaplanowane działania na rzecz lokalnych środowisk.


Nie ma „Pana na Gorzeniu”, jest…

Pan na (suskim) zamku

Przed kilkoma miesiącami Muzeum Emila Zegadłowicza w Gorzeniu Górnym opustoszało. Największą w Polsce kolekcję sztuki z przełomu XIX i XX wieku oraz okresu międzywojennego spakowano do skrzyń i wywieziono. 6 października została uroczyście przekazana.


Jordanów:

Wernisaż dwu osobowości

Wydarzenie, które odbyło się w miniony piątek (5 października) w Jordanowie, miało dwóch bohaterów – jednym był wybitny malarz Van Gogh, drugim zmarły rok temu jordanowski społecznik Zbigniew Kolecki. Twórczość pierwszego z nich była inspiracją dla obrazów prezentowanych podczas tego wydarzenia – Wernisażu Sztuki Osób Niepełnosprawnych, drugi został wybrany na patrona imprezy, ponieważ znaczą część życia poświęcił działalności na rzecz ludzi potrzebujących wsparcia. Podczas wernisażu rozstrzygnięto konkurs na najpiękniejszy z prezentowanych obrazów.


Na foto od lewej: Krzysztof Działek (szef Stowarzyszenia Trzeźwości DOM, które zorganizowało imprezę), jurorzy konkursu z nagrodzonym obrazem – Mariusz Maksel, Magdalena Zientek-Mrugacz, Regina Wicher oraz laureat konkursu Łukasz Zaremba).


Oświęcim:

Zasole z kulturą

Około 4,6 mln zł pochłonie, dobiegająca końca, budowa osiedlowego domu kultury (foto) na oświęcimskim os. Zasole. Pierwsze zajęcia mają się w nim odbyć na początku przyszłego roku. Placówka ma stać się filią Oświęcimskiego Centrum Kultury.

 

 


Sułkowice, Roczyny: nazwali ulice

Już nie bezimienne

Niektóre bezimienne dotąd ulice w gminie Andrychów otrzymały nazwy. Po konsultacjach społecznych zaakceptowali je na sesji radni, podejmując stosowne uchwały. Sułkowice mają jedną „nową” ulicę, Roczynom „przybyło” ich kilkanaście.


Lanckorona:

Sala Zbiorów

Lanckorona wzbogaciła się o nową placówkę kulturalno-wystawienniczą. To, utworzona przy Gminnej Bibliotece Publicznej, Sala Zbiorów Kazimierza Wiśniaka – od lat związanego z tą miejscowością współtwórcy krakowskiej Piwnicy pod Baranami, wybitnego scenografa, malarza i rysownika. – Lanckorona musi być szczęśliwym miejscem, bo ma dwóch wspaniałych Kazimierzów: Wielkiego (założyciel miasta – przyp. red.) i Wiśniaka – mówił podczas otwarcia placówki profesor Zbigniew Mirek, prezes Towarzystwa Przyjaciół Lanckorony.


Powiatowy sportowy bilans

Szkolne asy

To już stały zwyczaj w powiecie suskim, że gdy nastaje nowy rok szkolny organizowane jest uroczyste spotkanie, podczas którego podsumowuje się sportowe dokonania poprzedniego. Wyróżnieni uczniowie i ich opiekunowie oraz zaproszeni goście zebrali się w hali sportowej w Stryszawie.

Sportowcy z powiatu suskiego przywieźli z zawodów wojewódzkich kilka złotych medali!

Wydanie nr 40 z dnia 04.10.2018

Niektóre mandaty… już zdobyte

Bomba idzie w górę!

Do wyborów samorządowych (21 października) niewiele ponad dwa tygodnie. 26 września o północy upłynął termin zgłaszania kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. W wielu gminach szykują się zażarte boje, ale są i takie, gdzie jest tylko jeden kandydat. Z tej samej przyczyny wcale niemałe grono osób może już szykować się do odbioru mandatu radnego…


Wadowice: było źle, jest dobrze

Szpitalne postscriptum

W sali konferencyjnej Zespołu Zakładu Opieki Zdrowotnej w Wadowicach odbyła się konferencja dla dziennikarzy. Było to swoiste postscriptum do niedawnej sesji Rady Powiatu (relacjonowaliśmy ją w „MKB” z 20.09), podczas której wyłonił się bardzo ponury obraz wadowickiej lecznicy. Tym razem przedstawiono ją w cieplejszych barwach. Dyrektor ZZOZ odczytała oświadczenie, z którego wynikało, że nie jest w konflikcie z lekarzami i nigdy nie zamierzano zamykać Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. W oświadczeniu zaprezentowała też najnowsze statystyki wskazujące na poprawę kondycji ekonomicznej placówki. Zakład po 8 miesiącach tego roku ma stratę przekraczającą 600 tys. zł, a w analogicznych  okresach lat poprzednich było to zawsze ponad 2 mln zł (w ubiegłym roku – nawet ponad 3 mln).


Sucha Beskidzka: burmistrz kontra konserwator

Wojna o dwa dęby

Trzy, na pozór okazałe, dęby stoją obok piękniejącego z każdym dniem suskiego zamku. O ile jednak zabytek przechodzi gruntowna renowację, to dwa z majestatycznych drzew są w fatalnym stanie. Miasto w trosce o bezpieczeństwo przechodniów, jak i o stałość zamkowych murów chce – już od pięciu lat – wyciąć oba dęby. Ale nie może tego zrobić.

Foto: Rosnące przy zamku dęby z daleka wyglądają pięknie, ale z bliska widać jak poważne stanowią zagrożenie.

 

 

 


Gdy auto zapuszcza korzenie

Plaga na kołach

Najczęściej o zapuszczaniu korzeni mówi się w odniesieniu do osób, które osiadły w jednym miejscu na dłużej. Zdarza się jednak, że korzenie potrafią zapuścić także samochody.

 

 


Maków Podhalański: lekarze emeryci, kolejki pacjentów

Przychodnia w opałach

W Makowie Podhalańskim na wizytę lekarza rodzinnego trzeba czekać nawet tydzień. Niewiele osób ma szansę dostać się do gabinetu jeszcze tego samego dnia, którego zgłosi się do rejestracji. Można czyhać na okazję wejścia poza kolejnością, ale wymaga to końskiego zdrowia i mocnych nerwów, a chorym brakuje z reguły zarówno jednego, jak i drugiego.


Nie tylko podręcznik

Historia listem pisana

Setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości uczniowie szkół podstawowych z gminy Zator uczcili szukając zaginionego listu wysłanego z frontu przez prapradziadka. Gra terenowa „Ku Niepodległej”, podczas której w poszukiwaniu korespondencji sprzed stu lat przemierzali drogi, ścieżki i podwórka, bardzo przypadła im do gustu.


Miś może przyjść nawet dziś

To nie maskotka

Nazwa Beskid Mały sprawia, że wielu turystów traktuje to pasmo górskie jak nieco większy park, gdzie piechurowi nic złego zdarzyć się nie może. Tymczasem beskidzkie lasy dają schronienie zwierzętom, z którymi spotkanie może być niebezpieczne. Nie tylko mieszkańców Rzyk zelektryzowała informacja, że zainstalowana przez andrychowskie nadleśnictwo w pobliżu wioski tzw. leśna fotopułapka zarejestrowała niedźwiedzia.


Przez most wedle starszeństwa

Ciasny, ale własny

Przed ośmioma laty potężna powódź zmiotła most nad Kleczanką, łączący wadowickie osiedle Zaskawie z Rokowem. Wreszcie w tym miejscu znów można, od połowy września, przejechać samochodem na drugi brzeg. Szerokość nowej przeprawy nie pozwala na jednoczesną jazdę dwóch aut w przeciwnych kierunkach – jest na to za wąsko – ale miejscowi kierowcy w mig rozwiązali problem. – Wszyscy się tu znamy, więc obowiązuje zasada starszeństwa. Młodszy kierowca ustępuje starszemu – wyjaśnia z uśmiechem zmotoryzowany mieszkaniec Zaskawia.

E-wydanie