Wydanie nr 33 z dnia 18.08.2022

 

„MAŁOPOLSKA KRONIKA BESKIDZKA” – WEWNĄTRZ „KRONIKI BESKIDZKIEJ”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Śmierć na krajówce * Ranni rowerzyści * Pogryzł policjanta

PANNA MŁODA DO WIĘZIENIA

W Spytkowicach po zderzeniu dwóch samochodów zginął 34-letni mieszkaniec powiatu wadowickiego, a dwie osoby ranne przewieziono do szpitala. Z kolei trzy osoby trafiły do szpitala po wypadku w Suchej Beskidzkiej (na zdjęciu). Natomiast 27-letnią kobietę, poszukiwaną za liczne oszustwa dwoma listami gończymi, zgubił… własny ślub!


REMONT DROGI ODROCZONY

Niestety, szalejący wzrost cen, głównie materiałów budowlanych, ma już swoje pierwsze „ofiary”. Starostwo Powiatowe w Suchej Beskidzkiej musiało z tego powodu zrezygnować z rządowej dotacji na przebudowę drogi powiatowej z Jordanowa do Bystrej Podhalańskiej.


RONDO PRZED TERMINEM

W niespełna pół roku drogowcy uporali się z przedłużeniem ulicy Spółdzielców oraz budową nowego ronda w Wadowicach.


RADOCZA: POŻEGNANIE KANONIKA

W wieku 80 lat zmarł ksiądz kanonik Henryk Młynarczyk, wieloletni proboszcz parafii Przemienienia Pańskiego w Radoczy.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


RUSZYŁA NOWA LINIA BUSOWA

8 sierpnia kursowanie rozpoczęły busy na nowej linii komunikacji gminnej ze Stryszawy do granicy Lachowic z Koszarawą.


DWORZEC NA FABRYCZNEJ

Przez kilka najbliższych miesięcy dworzec autobusowy w Wadowicach mieścić się będzie na ulicy Fabrycznej. Dworzec przechodzi gruntowną przebudowę.


ZACZAROWANE BUKIETY

W poniedziałek 15 sierpnia, w święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, w kościołach poświęcano kwiaty, zboża, zioła i warzywa. W Jaszczurowej, jak co roku, zorganizowano z tej okazji Konkurs Bukietów Zielnych.


ATRAKCYJNIE W JORDANOWIE

Było muzycznie, tanecznie, sportowo, bajkowo, historycznie i uroczyście – tak najkrócej można powiedzieć o tegorocznych Dniach Ziemi Jordanowskiej w Jordanowie.

 

 

 

Wydanie nr 32 z dnia 11.08.2022

 

„MAŁOPOLSKA KRONIKA BESKIDZKA” – WEWNĄTRZ „KRONIKI BESKIDZKIEJ”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Poczwórne zderzenie w Andrychowie * 12-tonowy blok na jezdni

WYCZYNY PIJANEGO 15-LATKA

Pijany 15-latek w Stryszawie najpierw pobił 46-letniego mężczyznę, któremu zabrał telefon, a potem awanturował się w sklepie, do środka którego wrzucił szklaną butelkę. Natomiast na tzw. „Starej Zakopiance” w Naprawie z przejeżdżającej ciężarówki zsunął się 12-tonowy betonowy blok, który służy jako obciążnik do dźwigu.


KOLEJNY POŚLIZG Z TUNELEM

Niestety, ta inwestycja nie ma szczęścia. Po raz kolejny nie został dotrzymany termin zakończenia budowy tunelu w Naprawie w ciągu drogi ekspresowej S7. Kolejny wyznaczono na czwarty kwartał tego roku.


REPATRIANCI ZAMIESZKAJĄ W ŁĘTOWNI

Pięcioosobowa rodzina polskiego pochodzenia z Kazachstanu jednak nie zamieszka w Osielcu. Władze gminy Jordanów przygotowują dla niej mieszkanie w Łętowni. Skąd taka zmiana?


ULICE OCHRZCZONE

Rada miejska Wadowic wprowadziła nazwy ulic w pięciu miejscowościach gminy. Decyzję samorządowców o nazwaniu ulic w Barwałdzie Dolnym, Kleczy Dolnej, Kleczy Górnej, Stanisławiu Górnym i Wysokiej poprzedziły konsultacje z sołtysami, radnymi i mieszkańcami.


Ważą się losy biblioteki w Zawoi Wilcznej

FILIA DO LIKWIDACJI?

Czy w najbliższym czasie zlikwidowana zostanie filia biblioteki w Zawoi Wilcznej? Pojawił się taki pomysł, który część radnych odebrała jako pozytywny.


NA ORGANACH I AKORDEONACH

W zabytkowym kościele w Lachowicach odbył się kolejny koncert w ramach 13. Beskidzkiego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej. Był to już ostatni z tego cyklu.


Andrychowska defensywa zdemolowana

KALWARYJSKI DEBIUT I ZAWÓD

Padły pierwsze ligowe gole. Natomiast żadna drużyna z niższych klas rozgrywkowych nie przedarła się do czwartej rundy w Piłkarskim Pucharze Polski.

 

 

 

Wydanie nr 31 z dnia 4.08.2022

 

„MAŁOPOLSKA KRONIKA BESKIDZKA” – WEWNĄTRZ „KRONIKI BESKIDZKIEJ”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Auto skradzione dwa razy * Klient-złodziej w restauracji

PODPALENIE W ŁĄCZANACH?

17-latek dwa razy ukradł… to samo seicento. Ale już za drugim razem, wraz z 18-letnim kolegą, przemalował pokrywę silnika, by nikt nie poznał auta… Wydarzyło się to w Zawoi. Natomiast w Łączanach doszło do groźnego pożaru budynku gospodarczego.


STOŁÓWKA DO REMONTU. KUCHARKI BOJĄ SIĘ O PRACĘ

Kilka kobiet, które prowadzi stołówkę w Szkole Podstawowej w Jordanowie, obawia się, że po zakończeniu remontu może stracić jedyne źródło dochodu.


ZGRZYTY NA LINII BUDZÓW – POLICJA

Nie układa się współpraca radnych gminy Budzów z powiatową policją w Suchej Beskidzkiej. Tym razem poszło o… zaproszenie na posiedzenie Komisji Rewizyjnej.


PROBLEMY Z WIEŻĄ

Trwają przygotowania, na razie przetargowe, do budowy drewnianej wieży widokowej na Hajdówce w Jordanowie, o wysokości 18 metrów. Ale problemów nie brakuje.


OBJAZDOWY DOM KULTURY

Ekran z prześcieradła zawieszony w strażackiej remizie i terkocący projektor kina objazdowego już dawno przeszły do historii. Jednak idea „objazdowej kultury” nie umarła.


ŚWIĘTO W DESZCZU

Uroczystość przekazania do użytkowania nowych obiektów sportowo-rekreacyjnych na stadionie MKS-u Kalwarianka oraz liczne imprezy w ramach Święta Gminy Kalwaria Zebrzydowska przeprowadzono pod płaczącym niebem.


ZŁOTE GODY W GMINIE BYSTRA-SIDZINA

Czternaście par małżeńskich z gminy Bystra-Sidzina zostało uhonorowanych z okazji 50-lecia wspólnego życia, czyli złotych godów.


W słońcu i pod parasolami

CZARODZIEJE ROWERÓW

W ostatnich dniach lipca w Wadowicach gościli nastoletni mistrzowie trialu rowerowego z całego świata. Kawiarniane ogródki wypełniły się po brzegi, na ulicach miasteczka dominowały języki obce, a większość rozmów dotyczyła kaprysów aury.

 

 

 

E-wydanie