Wydanie nr 34 z dnia 22.08.2019

Andrychów: czasu zostało niewiele…

ELEKTROCIEPŁOWNIA Z PREZESEM

Powołana przez andrychowskich samorządowców spółka komunalna mająca zapewnić energię elektryczną i ciepło dla ponad połowy mieszkańców i firm w Andrychowie, ma szefa.

 

 

 


Maków Podhalański:

PRZYSTANKOWE KOMPLIKACJE

Zazwyczaj inwestycje nie dochodzą do skutku z powodu braku pieniędzy. Tymczasem w Makowie Podhalańskim są środki na postawienie wiat przystankowych na terenie miasta, ale z innych względów jednej w ogóle nie sposób zamontować, a druga nie do końca znajduje się tam, gdzie powinna…

 


Śleszowice: co tam się stało?

RODZINNA TRAGEDIA

Do dziś mieszkańcy Śleszowic są poruszeni tragedią, do jakiej doszło w środę, 14 sierpnia, w ich miejscowości. We wciąż nieustalonych okolicznościach w jednym z domów zginęła jego 67-letnia właścicielka. Znaleziono także jej o cztery lata starszego męża. Był poważnie ranny.


Juszczyn: do domu muszą się wspinać

DALEKO OD SZOSY

Objuczeni zakupami i szkolnymi tornistrami przechodzą chwiejną kładką nad Skawą, a następnie wspinają się stromą ścieżką przez las. Ich dom jest jedynym w Juszczynie, do którego nie prowadzi żadna droga.

 

 

 


Lachowice: książka, w którą włożyli serce

DZIEJE WIOSKI

Maria i Mariusz Słowińscy z Lachowic przez lata zbierali pamiątki dotyczące swojej wioski i miejscowej parafii. Wreszcie uznali, że pora posiadaną kolekcję upublicznić.

 

 

 


Jaroszowice: dożynkowa zabawa do nocy

WARZYWA OBRODZIŁY!

Jak każdego roku u schyłku lata, mieszkańcy Jaroszowic zebrali się wokół wieńca z kłosów zbóż i ziół, świętując dożynki. A że organizatorzy zadbali o uciechy dla ciała i duszy, zabawa trwała do późnych godzin nocnych.

 


Trener: – Z tej mąki będzie chleb

LADIES RUSZAJĄ W BÓJ!

Przez lata dziewczęta z powiatu suskiego, chcąc uprawiać futbol w żeńskiej drużynie, musiały szukać klubów w powiatach ościennych. Czasy te odeszły już jednak w zapomnienie. Do debiutu w kobiecej IV lidze szykuje się bowiem powstała przy białczańskim Tempie ekipa Ladies.

 

Wydanie nr 33 z dnia 14.08.2019

Sucha Beskidzka: ponad cztery godziny walki

PŁONĘŁA SORTOWNIA

Trwa szacowanie strat po pożarze, jaki w środę wieczorem, 7 sierpnia, wybuchł na terenie Regionalnego Zakładu Przetwarzania Odpadów w Suchej Beskidzkiej. Trwającą ponad cztery godziny walkę z żywiołem kilkudziesięciu strażaków zakończyło grubo po północy.

 


Brzeszcze:

NOŻEM W SYNA

O krok od tragedii było w ostatni lipcowy wtorek w Brzeszczach. Z wciąż niewyjaśnionych powodów mieszkanka tego miasta zraniła nożem swojego niepełnoletniego syna. Kobiecie postawiono zarzut usiłowania morderstwa.


Wadowice: znajdzie się chętny?

LECZNICA NA SPRZEDAŻ

Rada Powiatu Wadowickiego zadecydowała o sprzedaży starego szpitala. Działka z kilkoma budynkami mieści się przy ulicy Karmelickiej w Wadowicach. Zanim dojdzie do ewentualnej transakcji, kilka pomieszczeń opuścić musi Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Wynik meczu za kasę?

PRÓBA KORUPCJI

Nie będzie weryfikacji wyniku kończącego b-klasowe zmagania spotkania Wikliniarza Woźniki z Nadwiślanką Brzeźnica, choć prowadzący go sędziowie mieli być namawiani przez jednego z kibiców gości do poprowadzenia zawodów w określony sposób. Na tym jednak sprawa się nie kończy.


Kuków: młodzi strażacy w szrankach

TOR WYZWAŃ

Zawodnicy musieli przenosić przez przeszkody elementy sprzętu strażackiego, napełniać duże wiadra wodą przyniesioną w mniejszych wiaderkach czy skręcać elementy strażackich urządzeń. Wszystko to działo się podczas Mistrzostw Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych w sporcie pożarniczym, które odbyły się w Kukowie.


Maków: strach na zebrze

WYHAMOWAĆ PIRATÓW

Gdy na odcinku drogi krajowej nr 28 między Suchą Beskidzką a centrum Makowa Podhalańskiego mijają godziny szczytu, kończy się udręka dla kierowców. Korki się rozładowują i… zaczyna się gehenna dla pieszych.


Poezja, teatr, muzyka

Z MUZAMI ZA PAN BRAT

Nie potrafi zliczyć obejrzanych spektakli teatralnych. Dawno stracił rachubę dni, tygodni, miesięcy i lat spędzonych z młodzieżą i dorosłymi na artystycznych warsztatach. Nie daje też rady zrachować, ile razy prowadził wycieczki do miejsc „tchnących kulturą”. Na artystycznych krakowskich salonach czuje się jak u siebie w domu, a serce i duszę oddał harcerstwu.

 

 

 

 

 


Jordanów się bawił

DWA DNI SZALEŃSTW

Wielowymiarowy charakter miały Dni Ziemi Jordanowskiej. Weekendowa impreza dostarczyła mnóstwa wrażeń i pomimo kaprysów pogody, ściągnęła tłumy.

 


Skawica: dziękowali za plony

WIEŃCE I… WICE

Sierpień to tradycyjny czas dożynek. Jako jedni z pierwszych za plony dziękowali rolnicy z gminy Zawoja, którzy tradycyjnie świętowali w Skawicy.

 


ROMANTYCZNIE W LANCKORONIE

Liczne koncerty, wernisaże, wystawy fotografii i spotkania poetyckie towarzyszyły tegorocznemu Festiwalowi Zakochanych „Romantyczna Lanckorona”.

Wydanie nr 32 z dnia 08.08.2019

Wadowice: kadrowy szpitalny krach

Rezydenci z odsieczą?

 

Pacjenci wadowickiego szpitala powiatowego oczekujący na operacje z niepokojem sprawdzają każdego dnia listę dyżurnych lekarzy chirurgów. W ostatnim czasie z miejscową lecznicą pożegnało się bowiem kilku specjalistów odchodząc do innych placówek bądź na emeryturę. Zatrudnienie doświadczonego chirurga graniczy obecnie z cudem, więc dyrekcja szpitala poszukuje rezydentów, chcących specjalizować się w chirurgii. Na szpitalne braki kadrowe zareagowało starostwo w Wadowicach tworząc fundusz, dzięki któremu dyrekcja szpitala będzie mogła rezydentów premiować. Młody lekarz, decydując się na pracę i kształcenie specjalistyczne w wadowickiej placówce, otrzyma dodatkowo, oprócz wynagrodzenia, 2 tys. złotych.


Maków Podhalański bez zakaźnego

Poradnia też padnie?

 

Z końcem lipca w makowskim szpitalu należącym do suskiego Zakładu Opieki Zdrowotnej zlikwidowano oddział obserwacyjno-zakaźny. Zawojscy radni mają obawy, że wkrótce jego los podzieli także szpitalna poradnia specjalistyczna.


Oświęcim: smaczna i zdrowa

Kranówka na ulicach

 

W Oświęcimiu, jako pierwszej miejscowości w naszym regionie, pojawiły się uliczne studzienki. Stanęły na placu Pokoju, na rynku oraz w parku na Zasolu. Dzięki nim, tak turyści, jak i mieszkańcy miasta mogą bezpłatnie korzystać z wody zdatnej do picia.

 

 

 

 


Jastrzębia: dość łatania!

Drogowy koszmar

 

Choć włodarze i urzędnicy wadowickiego starostwa deklarują, że robią co mogą, to mieszkańcom Jastrzębi stan drogi powiatowej prowadzącej do ich wioski od strony Lanckorony spędza sen z powiek. Proszą o jej gruntowny remont, a nie doraźne naprawy.

 

 

 


Przytkowiczanki w światowej elicie

Do pożaru, jak w dym!

 

56 zespołów z 26 państw wzięło udział w międzynarodowej olimpiadzie strażackiej zorganizowanej w Szwajcarii. W doborowym gronie znalazła się żeńska młodzieżowa drużyna pożarnicza z Przytkowic (foto), która spisała się znakomicie!

 

 


Skusił się za kwadrans piąta

Sum gigant

 

Aby złowić wielką rybę nie trzeba szukać szczęścia na egzotycznych wodach ani wyprawiać się na skandynawskie akweny. Wystarczy wyskoczyć do podzatorskich Rudz. O poniedziałkowym świcie (5 sierpnia) Tadeusz Wciślak z Zembrzyc złowił ogromnego (2,3 m długości) suma. W wydobyciu okazu z wody szczęśliwemu wędkarzowi pomagała żona Monika (oboje na foto).

 

 


Zawoja:

Pochwalili się

 

W pierwszą sierpniową sobotę, pomimo deszczowej pogody, w byłym Centrum Górskim Korona Ziemi w Zawoi oraz wokół niego było niezwykle gwarno. Miejscowe Babiogórskie Centrum Kultury, przy wsparciu partnerów, zorganizowało pierwszą w historii wioski imprezę Zawoja Fest. Organizatorzy postanowili pokazać wszystko czym mogą się pochwalić, czyli przywiązanie do tradycji oraz imponujące trasy rowerowe i mistrzów cyklotrialowych akrobacji (foto).

 

E-wydanie