Wydanie nr 12 z dnia 21.03.2019

PFRON dał kasę

Suscy radni powiatowi rozdzielili pieniądze jakie starostwo otrzymało z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Do rozdysponowania było o 302 tys. zł więcej niż rok temu, ale…


Brzeźnica: wykonawca przeliczył się z kosztami?

W martwym punkcie

Do końca ubiegłego roku w Brzeźnicy miało powstać architektoniczne cacko – centrum medyczno-rehabilitacyjne i pod względem wizualnym przyćmić wszystkie inne obiekty służby zdrowia w powiecie wadowickim. Ale budynek od miesięcy stoi w stanie surowym, którego nawet nie można jeszcze nazwać zamkniętym. A co gorsza – wokół niego panuje martwa cisza.

 


Gmina Mucharz:

Stroje jak malowane

Przysłowie mówi, że „odzienie jest dla urody albo wygody”. Wystarczy rzut oka na nowe stroje pań z Kół Gospodyń Wiejskich w mucharskiej gminie (na foto – reprezentantki KGW w Świnnej Porębie), by zauważyć, że odzienie może być również dziełem sztuki.

 

 


Andrychów:

Tego brakowało!

W Miejskim Domu Kultury w Andrychowie ruszyły warsztaty, które dają możliwość ozdobienia własnego mieszkania pięknymi przedmiotami, nie wydając na to fortuny. Podczas pierwszego spotkania wykonywano świece żelowe (foto).

 

 

 


Gmina Stryszów:

Nagrodzeni sportowcy

Samorządowcy Stryszowa uhonorowali młodych sportowców miesięcznymi stypendiami. Mieszkańcy stryszowskiej gminy, którzy zajęli wysokie lokaty w zawodach sportowych o randze krajowej, do końca tego roku będą otrzymywać pieniężne gratyfikacje.

 

 

Foto: Sportowe stypendia otrzymali (od lewej): Bartłomiej Klimowski, Kacper Świątek, Dawid Zapalski, Julia Wicher.

 


Z miłości do tradycji

Muzyka za uśmiech

Kochają tradycyjne melodie z okolic Babiej Góry i pragną, aby inni również docenili ich piękno. Dlatego grają i śpiewają wszędzie tam, gdzie ludzie chcą ich słuchać. Jedyna zapłata, jakiej oczekują, to uśmiech. A jeśli ktoś dorzuci do tego oklaski, są przeszczęśliwi. To Makowscy Muzykanci – nowa grupa na muzycznej mapie gminy Maków Podhalański.

 

Wydanie nr 11 z dnia 14.03.2019

Fajnie tu się mieszka

Małopolskie Obserwatorium Rozwoju Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie przeprowadziło badania ankietowe poświęcone poziomowi zadowolenia z miejsca zamieszkania. Chodziło nie o dom lub zajmowany lokal, a o miejscowość, czy jeszcze szerzej – region. Wygląda na to, że większości z nas odpowiadają miejsca, w których mieszkamy. W Subregionie Małopolska Zachodnia, do którego należą powiaty oświęcimski i wadowicki, zadowolenie z faktu mieszkania tutaj wyraziło 75,5 proc. ankietowanych. Jeszcze więcej zadowolonych, bo 78 proc., jest w Subregionie Podhalańskim, w którym znajduje się powiat suski.


Jordanów:

Walne z odznaczeniami

W sali obrad jordanowskiego magistratu spotkali się członkowie Towarzystwa Miłośników Ziemi Jordanowskiej. Zebranie było nie tylko okazją do podsumowania minionego roku. Podczas jego trwania tytułem „Zasłużony dla Ziemi Jordanowskiej” uhonorowano Krystynę Kołat, a prezes Towarzystwa Stanisław Bednarz otrzymał Złoty Krzyż Zasługi (oboje na foto).

 

 


Zawoja: długi spłacają i…

Na inwestycje mają

Tegoroczne dochody gminy Zawoja mają wynieść niemal 42,6 mln zł, a wydatki niespełna 41,8 mln. Nadwyżka budżetowa zostanie przeznaczona na spłatę wcześniej zaciągniętych długów.


Stryszawa:

Spotkanie otwartych serc

W niedzielne popołudnie, 10 marca, w hali przy Szkole Podstawowej nr 2 w Stryszawie spotkali się ludzie otwartych serc. Wspaniale się bawiąc, pomogli cierpiącym na autyzm – podopiecznym miejscowego Babiogórskiego Stowarzyszenia Zielona Linia.

Foto: W ramach szerokiego wyboru atrakcji, licznie przybyli goście mogli poszaleć w rytmie zumby.

 


Proces trwa

Na wadowickim cmentarzu parafialnym przeprowadzono ekshumację szczątków ojca Rudolfa Warzechy. Złożono je do miedzianej hermetycznej trumny, pokrytej dębowym drewnem i opieczętowanej przez Kurię Metropolitarną. Trumnę po przewiezieniu do sanktuarium św. Józefa na „Górce” złożono w sarkofagu (foto). Proces beatyfikacyjny charyzmatycznego karmelity bosego rodem z Bachowic trwa od stycznia 2011.

 

 

 


Sucha Beskidzka: opowiedzieli o życiu z implantami słuchowymi

Ciszy wyrwani

Dziecko niesłyszące od urodzenia, nie musi być skazane na życie bez dźwięków i posługiwanie się językiem migowym. A ci, którzy utracili słuch mogą go odzyskać. Pomoże im w tym mały cud techniki, w stu procentach refundowany przez NFZ, choć wciąż jeszcze niezbyt znany. Podczas konferencji w suskim starostwie kilka osób opowiedziało o tym, jak bardzo wszczepienie implantu słuchowego może odmienić jakość życia.


I co pan na to, policjancie?

Alpaki na gigancie

Policjanci drogówki jeżeli kogoś ścigają, to zazwyczaj kierowców łamiących przepisy ruchu drogowego. W minionym tygodniu oświęcimscy funkcjonariusze przeprowadzili mniej niebezpieczną, ale jakże spektakularną pogoń za dwiema… alpakami!

 

Wydanie nr 10 z dnia 7.03.2019

ZUS nie zapowiada kontroli!

Trefne maile

Trzeba się mieć na baczności, bowiem do placówek Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Krakowie, Zakopanem i Wadowicach dotarło ostatnio wiele sygnałów od zaniepokojonych podatników. Otrzymali oni maile – napisane łamaną polszczyzną – zapowiadające kontrolę oraz konieczność przygotowania odpowiednich dokumentów, a podpisane przez… rzekomych inspektorów ZUS-u. Podszywają się pod nich oszuści!


Kalwaria Zebrzydowska: ministerstwo plus samorząd

Klub do spółki

W Kalwarii Zebrzydowskiej powstanie Klub Seniora. Gmina otrzymała na ten cel dotację w wysokości 150 tysięcy złotych w ramach programu „Senior+” prowadzonego przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Aby uruchomić klub, lokalne władze przeprowadzą najpierw remont przyszłej siedziby, czyli budynku komunalnego znajdującego się przy ul. Partyzantów (foto).

 


Zator:

Szkoła z patronem

Wielozawodowy Zespół Szkół w Zatorze otrzymał imię Rotmistrza Witolda Pileckiego. Uroczystości zorganizowane w pierwszy marcowy piątek zgromadziły liczną grupę mieszkańców. )

 

 

Fot. Uczestnicy uroczystości przemaszerowali przez miasto ze sztandarem i portretem patrona szkoły.


Andrychów, Spytkowice:

Drożej za śmieci

W Andrychowie dopiero czwarte podejście radnych do uchwalenia podwyżek stawek za wywóz śmieci dało rezultat. Opłaty za śmieci wzrastają też w Spytkowicach, czyli w gminie, która chlubiła się dotąd najniższą w regionie stawką (5 zł miesięcznie od osoby za odpady segregowane).


Gmina Mucharz:

Pół wieku razem

Prezydent RP Andrzej Duda uhonorował specjalnymi medalami pary z gminy Mucharz, które mają za sobą 50 lat małżeństwa. W imieniu głowy państwa medale wręczyła jubilatom wójt Renata Galara.

 

 

Fot. W uroczystości wręczenia medali obok uhonorowanych i ich rodzin uczestniczyły władze mucharskiej gminy.


Po epidemii w oświęcimskim MZK

Jutro nadal niepewne

Po masowych zachorowaniach kierowców (powszechnie mówiono, że to forma protestu) Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego w Oświęcimiu i związanym z tym drastycznym ograniczeniem kursów autobusów, sytuacja wraca do normy. Nie wiadomo jednak, na jak długo.


MKS zdobył Opole, ale w Rybniku nie było fiku-miku…

Andrychów marzy o I lidze

Na II-ligowych siatkarskich parkietach trwa rywalizacja w play-off. Wygrywając w Opolu, andrychowski MKS awansował do najlepszej czwórki. Wiodące do niej drzwi – po pierwszych dwóch meczach w Kętach szeroko otwarte – groźnie przymknęły się przed chcącymi przez nie przejść siatkarzami Kęczanina.

E-wydanie