Wydanie nr 4 z dnia 27.01.2022

 

 

„MAŁOPOLSKA KRONIKA BESKIDZKA” – WEWNĄTRZ „KRONIKI BESKIDZKIEJ”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Zmarł Jan Bezwiński

Pożegnanie wujka Jaśka

23 stycznia zmarł Jan Bezwiński, założyciel i lider Andrychowskiej Kapeli Wujka Jaśka. Trudno sobie wyobrazić jakiekolwiek radosne święto w Andrychowie i okolicy bez występu zespołu prowadzonego przez Jana Bezwińskiego. Nie tylko znajomi, ale niemal wszyscy, nazywali go Wujkiem Jaśkiem. Założona przed 44 laty Andrychowska Kapela Wujka Jaśka cieszyła się sławą sięgającą daleko poza Podbeskidzie.


Oszuści bez skrupułów

Metoda na koronawirusa

Oszuści nie ustają w poszukiwaniu nowych sposobów zdobycia pieniędzy. Złoczyńcy nie cofają się przed wykorzystaniem pandemii Covid-19 do swych niecnych celów. W ostatnim czasie metoda wyłudzeń pieniędzy od starszych osób „na wnuczka” doczekała się modyfikacji „na koronawirusa”. Policja ostrzega przed naciągaczami.


W Jachówce czują się pokrzywdzeni

Czy rozbudują szkołę?

Część mieszkańców Jachówki uważa, że władze gminy Budzów traktują ich niesprawiedliwie, a wioska jest zawsze na ostatku. Słowa te padły z ust radnego gminnego Stanisława Burligi. Co go tak zabolało?


Stryszawa i Zembrzyce też się zdecydowały

Nowe linie dotowane

Po gminach Maków Podhalański i Zawoja na uruchomienie gminnej komunikacji autobusowej zdecydowały się Stryszawa i Zembrzyce.
W ubiegłym roku dotację z rządowego Funduszu Rozwoju Połączeń Autobusowych, która pozwoliła na uruchomienie gminnej komunikacji autobusowej, uzyskały gminy Maków Podhalański i Zawoja. W tym roku samorządy te postanowiły kontynuować gminną komunikację.


Przedłużą drogę…

Szybciej przez Wadowice

W centrum Wadowic powstanie nowa ulica umożliwiająca ominięcie Rynku. Nie wszyscy jednak się cieszą. Nowa jezdnia to realizacja pomysłu poprzedniego włodarza Wadowic Mateusza Klinowskiego na połączenie Alei Wolności z Aleją Matki Bożej Fatimskiej. Ślepa ulica Spółdzielców krzyżująca się z Aleją Wolności zostanie przedłużona do Alei Matki Bożej Fatimskiej, dzięki czemu jadąc z Andrychowa będzie można ominąć Rynek.


W Baczynie

Chcą nowej sali

Coraz częściej mieszkańcy Baczyna postulują o wyremontowanie sali gimnastycznej przy miejscowym Zespole Szkolno-Przedszkolnym albo wybudowanie nowej. Jaka jest na to szansa?


Emocji nie brakowało

Kęczanki zdobyły Andrychów

Zacięte widowisko w wykonaniu siatkarek obejrzeli kibice w Andrychowie, gdzie gościł zespół Kęczanina. Obie drużyny udowodniły, że nie bez przyczyny po rundzie jesiennej zajmowały czołowe miejsca w ligowej tabeli.


 

Wydanie nr 3 z dnia 20.01.2022

 

„MAŁOPOLSKA KRONIKA BESKIDZKA” – WEWNĄTRZ „KRONIKI BESKIDZKIEJ”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Pirat-amant * Pożary w Kalwarii i Rzykach Praciakach

DWA RAZY ŚMIERĆ

Za nami wyjątkowo niespokojny tydzień. Na drogach szaleli (również pijani) kierowcy, nie próżnował czerwony kur, we znaki dała się zima.


Ksiądz Natanek chce stworzyć straż pożarną…

JEDNOSTKA W PUSTELNI?

Kontrowersyjny i suspendowany przez Kościół (pozbawiony prawa pełnienia funkcji) ksiądz Piotr Natanek zapowiada założenie… własnej jednostki strażackiej w Pustelni Niepokolanów w Grzechyni!


Sucha Beskidzka: burmistrz zapowiada kontrole śmieciowe

LITOŚCI NIE BĘDZIE

Burmistrz Suchej Beskidzkiej Stanisław Lichosyt zapowiada jeszcze większe uszczelnienie systemu opłat za odbiór odpadów komunalnych w mieście. Oznacza to sprawdzanie, ile osób zgłosiło deklaracje i płaci za śmieci.


Gmina Budzów: pomysł na profilaktykę

W CZASIE ZIMY DZIECI SIĘ NUDZĄ

Czy sale gimnastyczne w szkołach gminy Budzów zostaną w czasie wolnym udostępnione dla dzieci i młodzieży? Z postulatem takim wystąpił wiceprzewodniczący Rady Gminy Piotr Grych.


Maków: budują centrum kultury

KIEDY OTWARCIE?

Władze gminy makowskiej planują w czwartym kwartale tego roku zakończenie budowy Podbabiogórskiego Centrum Kultury przy ulicy Jodłowej w Makowie Podhalańskim.


Koronawirus nie przeszkodził

NA PĄTNICZYM SZLAKU

Sanktuarium Pasyjno-Maryjne w Kalwarii Zebrzydowskiej w 2021 roku odwiedziło ponad milion pielgrzymów. To trzykrotnie więcej niż rok wcześniej, gdy świat walczył z pierwszą falą pandemii Covid-19.


Strażacy w siódmym niebie…

NOWE AUTA W REMIZACH

W siedzibie Państwowej Straży Pożarnej w Wadowicach uroczyście przekazano strażakom z pięciu jednostek klucze do nowych aut.


Patent Kęczanina…

EKSCYTUJĄCE WIDOWISKO

Drugoligowi siatkarze znad Soły są bezlitośni dla drużyn z podium. Tydzień po wygranej na parkiecie liderów w Jaworznie, zespół Kęczanina pokonał wiceliderów z Andrychowa.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Laurki dla babci i dziadka

STRAGAN W BAJCE

W ekspresowym tempie dzieci z Przedszkola Bajka przy Szkole Podstawowej nr 1 w Choczni przygotowały przedstawienie i prezenty na Dzień Babci i Dzień Dziadka.

 

 

Wydanie nr 2 z dnia 13.01.2022

 

„MAŁOPOLSKA KRONIKA BESKIDZKA” – WEWNĄTRZ „KRONIKI BESKIDZKIEJ”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Prowadził mimo zakazu * Wysokie mandaty * Zasłabł za kierownicą

KRAKSY I PŁONĄCE SADZE

Zima zbytnio nie dokucza, jednak nie wszyscy kierowcy radzą sobie na śliskich jezdniach. Zgodnie z nowym taryfikatorem mandatów, nawet drobna kraksa może solidnie zachwiać domowym budżetem.


Suche krany w Andrychowie?

W OBRONIE LASU

Blisko 6 tysięcy osób i kilkadziesiąt organizacji podpisało petycję przeciwko wycince drzew w pobliżu rezerwatu Madohora w Beskidzie Małym.


Pożegnanie Renaty Chudziak

NIOSŁA WSPARCIE

W środę, 5 stycznia, po długiej i ciężkiej chorobie w wieku 47 lat zmarła Renata Chudziak, wieloletni pracownik i kierownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Suchej Beskidzkiej.

 

 

 

 

 

 

 


Powiat suski: podwyżki, ale nie wszędzie

ILE ZA ŚMIECI?

W siedmiu z dziewięciu gmin powiatu suskiego radni zdecydowali o podwyższeniu miesięcznych opłat za odbiór śmieci od mieszkańców.
Od stycznia najdrożej jest w Jordanowie i Makowie Podhalańskim, a najtaniej w gminie Bystra-Sidzina.


Powiat suski z budżetem na 2022 rok

REKORDOWY, ALE Z WYZWANIEM

Radni powiatu suskiego w czwartek, 30 grudnia, zagłosowali jednogłośnie za przyjęciem budżetu na 2022 rok.


Sprawca namierzony i ukarany

PODRZUCONE GABARYTY

Nie uszło na sucho osobie, która ciężarówką trzykrotnie przywiozła i podrzuciła w Bystrej Podhalańskiej olbrzymie stosy odpadów wielkogabarytowych. Dzięki fotopułapce udało się ustalić i ukarać sprawcę bulwersującego wydarzenia.


TRZEJ KRÓLOWIE NA ULICACH

Na Podbeskidziu tysiące ludzi towarzyszyło Trzem Królom zmierzającym do stajenki z Jezusem.


Świąteczna iluminacja w Stryszawie

JAK W BAJCE!

Ten ogród i dom w Stryszawie był chyba jednym z najciekawiej przystrojonych w świąteczne iluminacje w powiecie suskim. Znajduje się on na pograniczu Stryszawy z Suchą Beskidzką przy drodze wojewódzkiej.


Koniec pewnej epoki…

GRZEGORZ FIJAŁEK SCHODZI Z PIASKU

Uczestnik igrzysk olimpijskich w siatkówce plażowej, andrychowianin Grzegorz Fijałek, poinformował o zakończeniu kariery sportowej.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

E-wydanie