Wydanie nr 2 z dnia 10.01.2019

Wnioski z ponad 1200 firm

Mały ZUS, duża ulga

Z początkiem tego roku weszły w życie nowe przepisy, dzięki którym drobnym przedsiębiorcom zostanie w kieszeni o kilkaset złotych więcej niż dotychczas. Kto z uprawnionych zdążył złożyć wymagane dokumenty (termin upłynął 8 stycznia), będzie mógł płacić dużo niższe składki na ubezpieczenie społeczne. W naszym regionie najliczniejszą grupę, która złożyła stosowne dokumenty, stanowią właściciele firm z powiatu wadowickiego (511 osób).


Inwestycje wzrokiem uczniów

Kredką i pędzlem

Na konkurs plastyczny zorganizowany przez Stowarzyszenie LGD Wadoviana napłynęło kilkadziesiąt prac uczniów szkół podstawowych z gminy Wadowice. A twórcze wyzwanie łatwe nie było. Rysunki i obrazki miały przedstawiać inwestycje bądź przedsięwzięcia zrealizowane dzięki unijnym dotacjom. Młodzi artyści zaskoczyli jurorów poziomem prac do tego stopnia, że arbitrom przyszło przyznać podwójne nagrody. Pierwszym miejscem uhonorowano wspólnie Beatę Babińską i Antoniego Siwka, drugą nagrodą podzielili się Maja Podlipni i Sandra Grzesiek, a trzecie miejsce rozdzielono między Julię Sarapatę i Aleksandrę Wieczorek. Wyróżnienia trafiły do Agaty Stawowczyk, Natalii Wieczorek i Wiktorii Wilkosz.

Foto: Zwycięzcy otrzymali dyplomy i wartościowe nagrody rzeczowe.


Droższe pływanie

Na kęckim basenie od nowego roku, po trzech latach obowiązywania, zmienił się cennik. Jest drożej.

3 etaty na 5 łóżek
Pacjent nasz pan

Wraz z Nowym Rokiem weszło w życie rozporządzenie ministra zdrowia określające, jak dużą kadrę pielęgniarską powinny posiadać poszczególne szpitale. Ma to zwiększyć komfort pacjentów i poprawić warunki pracy pielęgniarek. Na pięć szpitalnych łóżek mają przypadać trzy etaty pielęgniarskie. Do takiego standardu dyrektorzy lecznic mogą dochodzić na dwa sposoby: zatrudnić więcej pielęgniarek lub… zmniejszyć liczbę łóżek.


Niosą Dobrą Nowinę

Mali misjonarze

Kilkaset osób uczestniczyło w Archidiecezjalnym Spotkaniu Kolędników Misyjnych zorganizowanym w Mucharzu. Po nabożeństwie w kościele parafialnym orszak Trzech Króli przemaszerował do szkoły, gdzie bawiono się i śpiewano kolędy.

.


Ale dopiero po tragedii…

Nalot na escape roomy

Według wstępnych szacunków w Polsce jest już ponad tysiąc escape roomów – zwanych inaczej pokojami zagadek, ale do 4 stycznia wiele osób o nich w ogóle nie słyszało. Dowiedziały się o ich istnieniu dopiero po tragicznym w skutkach pożarze w tego typu lokalu w Koszalinie, podczas którego śmierć poniosło pięć nastolatek. Minister spraw wewnętrznych i administracji polecił strażakom skontrolować wszystkie escape roomy w kraju. W efekcie natychmiastowych kontroli kilkadziesiąt z nich zostało zamkniętych – w tym jeden w naszym regionie.


Jordanowianin znów pruje po pustynnych piaskach

W szponach Dakaru

Rok temu Szymon Gospodarczyk z Jordanowa zadebiutował w rajdzie Dakar, pilotując francuskiego kierowcę Claude’a Fourniera do podium. Pustynna rajdowa przygoda tak przypadła mu do gustu, że natychmiast po powrocie do rodzinnego miasta zadeklarował, iż kolejna edycja najbardziej wymagającego rajdu na świecie nie może odbyć się bez jego udziału. I postawił na swoim!

 

Wydanie nr 1 z dnia 03.01.2019

Małopolski obywatelski podzielony

Mogło być więcej…

8 mln zł wyniosą w przyszłym roku inwestycje i przedsięwzięcia, jakie zostały zrealizowane na terenie Małopolski w ramach – trzeciego w historii – wojewódzkiego budżetu obywatelskiego. Część środków trafi do naszego regionu, ale trudno nie odnieść wrażenia, że mogło być ich więcej, a mieszkańcy powiatów suskiego, wadowickiego i oświęcimskiego – zostali przegłosowani.


Woźniki: sąsiedzi wsparli natychmiast

Serca gorętsze od ognia

Jak wiele innych osób myśleli już o tym jak spędzą Boże Narodzenie. Los okazał się dla nich okrutny. W przedświąteczną środę czteroosobowa rodzina z Woźnik straciła w wyniku pożaru dom (foto). Sąsiedzi i znajomi natychmiast dali odczuć pogorzelcom, że nie są zostawieni sami sobie.

 

 


Pierwsza w 2019 roku!

Królowa Antonina

Pierwszym dzieckiem z terenu, który obejmuje zasięgiem „Małopolska Kronika Beskidzka”, urodzonym w 2019 roku w jednym z tutejszych szpitali, jest Antosia Adamus z Andrychowa (na foto z rodzicami). Dziewczynka przyszła na świat 1 stycznia o 1.00 w wadowickiej lecznicy. O palmę pierwszeństwa walczyła z kilkorgiem innych malców, bowiem porodówka w Wadowicach była w noc sylwestrową wyjątkowo oblegana. W Nowy Rok od północy do południa urodziło się tam sześcioro dzieci, podczas gdy w Oświęcimiu i Suchej Beskidzkiej po jednym.

 


Sucha Beskidzka, Andrychów, Spytkowice, Lanckorona:

Pensje i diety po nowemu

Niektórzy włodarze oraz radni z naszego regionu żegnali miniony rok z dobrą perspektywą finansową na następny. Będą otrzymywać wyższe zarobki i diety.


Sucha Beskidzka: tłum pytał, oficjele drażnili odpowiedziami

Wojna o gaz

W suskim zamku zorganizowano spotkanie mieszkańców miasta z przedstawicielami Polskiej Spółki Gazownictwa. Pierwsi z wymienionych jakby tylko na to czekali! Sala Rycerska zabytkowego obiektu, do której ich zaproszono, pękała w szwach (foto). Suszanie przyszli z wieloma pytaniami, licząc na konkretne odpowiedzi. Ale zawiedli się, więc ich rozmówcy usłyszeli wiele cierpkich słów.

 


Wielkie odkrycie w kościele

Obraz okazał się ikoną!

Może nie epokowego, ale i tak wielkiego odkrycia dokonano w suskiej świątyni. Okazało się, że wiszący w transepcie lewej nawy nowego kościoła obraz Madonny nazywanej Matką Boską Suską jest… kilkaset lat starszy niż powszechnie sądzono.


Jordanów: 50 lat minęło, jak jeden dzień

Sześć złotych par

Dzień ślubu pamiętają tak wyraźnie, jakby przeżyli go zaledwie wczoraj. Sześć par z Jordanowa obchodziło niedawno złote gody, czyli pięćdziesiątą rocznicę rocznice zawarcia związku małżeńskiego. Z tej okazji jubilaci zostali zaproszeni do ratusza, gdzie w sali obrad przygotowano dla nich fetę. Jedną ze złotych par, która nie mogła przybyć do magistratu, burmistrz odwiedził w domu.

Foto: Jubilaci z (od lewej) zastępczynią kierownika USC Teresą Wątrobą, burmistrzem Andrzejem Malczewskim, przewodniczącym Rady Miasta Konradem Turchanem oraz (obok) sekretarzem Robertem Wodziakiem.

Wydanie nr 51/52 z dnia 19.12.2018

Gmina Andrychów:

Drony nad kominami

Nad gminą Andrychów mają latać co pewien czas drony kontrolujące to, co wydobywa się z kominów. Namierzonych trucicieli odwiedzą potem strażnicy miejscy w towarzystwie inspektorów Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego. Będą upomnienia, mogą posypać się kary.


Narciarze czekają

Zdążą przed świętami?

Choć do rozpoczęcia się kalendarzowej zimy jeszcze kilka dni, to w Zawoi już na dobre panuje zimowa aura. Wydawać mogłoby się zatem, że sezon białego szaleństwa zacznie się lada dzień. Tymczasem największy wyciąg narciarski w tej wiosce – Mosorny Groń – wciąż jest nieczynny. Nadal bowiem trwa, rozpoczęty w listopadzie (foto), jego przegląd techniczny. Nie wiadomo nawet, czy wyciąg ruszy przed świętami.

 

 


Dramatyczne wojenne losy * Nieustanna filantropia * Bóg i Kalwaria na obrazach

Za życia nieznana…

Gdy zmarła Jadwiga Baran-Gielata z Kalwarii Zebrzydowskiej, mało kto zdawał sobie sprawę z tego, jak wyjątkową była osobą. Dopóki żyła, tylko nieliczni mieli okazję poznać jej ogromny talent plastyczny, ale przede wszystkim burzliwe wojenne losy, które sprawiły, że wyrosła na niezmordowaną filantropkę. Dopiero po śmierci stało się o niej głośno, dzięki córce, która pokazała światu jej obrazy i spisane wspomnienia.

 

Foto: Jadwiga Baran-Gielata na werandzie swego domu w Kalwarii, w tle jej obraz.

 


Jachówka: słów piosenki nie wolno zaseplenić, zapluć, zafeflać…

Tekściarz i wokalistka

Mieszkający w Jachówce Staszek Głowacz od dawna jest znanym tekściarzem, ale jeszcze większe uznanie w krajowym muzycznym światku przyniosła mu wydana niedawno płyta „Słoneczne popołudnie”. Teraz pracuje nad kolejnym krążkiem, lecz zarazem dużo uwagi poświęca sąsiadce, 15-letniej Natalii Kruźlak, która – jak twierdzi z przekonaniem – ma papiery na bycie muzyczną gwiazdą. Wielkim krokiem ku karierze nastolatki ma być ich wspólna płyta powstająca właśnie w bielskim studiu nagrań.

 

Foto: Natalia i Staszek Głowacz zaprzyjaźnili się, ale gdy przychodzi czas pracy wymagają od siebie bardzo dużo.

 

 


Wadowice: miłość do Indii i z Indii

Prawdziwa bajka!

Są parą, która już z daleka zwraca uwagę. On jest bardzo szczupłym, wysokim, jasnoskórym szatynem, ona niską brunetką o kruczoczarnych włosach, brązowej karnacji i egzotycznej urodzie. Mimo tych różnic, ich twarze są zadziwiająco podobne. Wadowicki podróżnik znalazł idealnie dopasowaną do siebie drugą połówkę w Indiach – kraju, do którego zawiodło go przeznaczenie.

 

 

 


Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau: ludzie ludziom zgotowali ten los…

Śladem załogi katów

Zakończona ponad 70 lat temu II wojna światowa kojarzy się z masowym ludobójstwem, jakiego w obozach koncentracyjnych i zagłady dokonywali naziści. Pracownicy Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, wraz z Instytutem Pamięci Narodowej, wciąż starają się dowiedzieć jak najwięcej o tych, którzy przeszli przez piekło KL Auschwitz, ale również i o tych, którzy im to piekło zgotowali.


Tomice: świątecznie i wesoło

Jaś w garniturku

Organizatorzy Gminnego Pokazu Potraw Wigilijnych w Tomicach postawili na humor. Występy lokalnych zespołów, w tym dziecięcych, prezentacja kulinarnego kunsztu pań z kół gospodyń wiejskich i degustacja smakołyków ujęte zostały w ramy zabawnego spektaklu opowiadającego o przygotowaniach do świąt Bożego Narodzenia.

 

 

 


W rytmie jasełek i wśród dławiących wspomnień

Dziarska 130-latka

Tego samego roku, gdy na świat przyszedł Emil Zegadłowicz, potężne burze śnieżne nawiedziły Amerykę Północną, papież Leon XIII ogłosił encyklikę o niewolnictwie, a w Londynie grasował Kuba Rozpruwacz, w Kleczy utworzono Szkołę Ludową. Kleczanie doczekali się szkoły z prawdziwego zdarzenia – murowany budynek mieścił trzy sale lekcyjne i mieszkanie dla kierownika.


Niczym król Kazimierz Wielki

Wójt od 28 lat!

Powiedzenie o królu Kazimierzu Wielkim mówiące, że zastał Polskę drewnianą, a zostawił murowaną w dużej mierze pasuje do zmian jakie zaszły w gminie Budzów za rządów wójta Jana Najdka (foto). Włodarzem gminy został wybrany po raz ósmy z rzędu. Tak długim stażem nie może pochwalić się żaden inny gospodarz gabinetu wójta, burmistrza bądź prezydenta w naszym regionie.


Po ośmiu dekadach

„Sokół” reaktywowany

W Andrychowie reaktywowano Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół”, po 115 latach od jego powstania i niemal w 80. rocznicę zakończenia poprzedniej działalności. To historyczne wydarzenie dla miasta.


Brzeźnica: Wisła – jedyna miłość

Smok, który jest… fryzjerem!

Stolica Małopolski słynie z dwóch smoków – wawelskiego i wiślackiego. Ten pierwszy zieje ogniem pod Zamkiem Królewskim, a drugi zagrzewa piłkarzy Wisły Kraków do boju i pozuje do niezliczonych zdjęć z kibicami. Znają go wszyscy, którzy choć czasem bywają na meczach Białej Gwiazdy. Ale mało kto wie, że Wiślacki Smok mieszka w Brzeźnicy i jest… fryzjerem.

 

Foto: Odwiedzający zakład fryzjerski brzeźniczanina Stanisław Sękiewicza są strzyżeni przez… Wiślackiego Smoka!

E-wydanie