Wydanie nr 29 z dnia 18.07.2019

Brzeszcze: było groźnie

Wypadek w kopalni

Trwa szacowanie strat i ustalanie przyczyn poważnego wypadku, do którego doszło w niedzielę, 14 lipca nad ranem, w kopalni w Brzeszczach. Na szczęście nikt nie ucierpiał.


Woźniki: bo karty zaginęły…

Powtórka z wyborów

Mieszkańców części Woźnik czekają ponowne wybory do Rady Gminy Tomice. Wszystko przez dziwną sytuację, do której doszło w obwodowej komisji wyborczej w tej wsi, gdzie „wyparowało” czternaście kart do głosowania.

 

 

 

 


Kalwaria: będzie placówka dla niepełnosprawnych

Jest dotacja!

W Kalwarii Zebrzydowskiej powstanie Środowiskowy Dom Samopomocy, będący ośrodkiem wsparcia dla osób niepełnosprawnych. Władze miasta pozyskały na ten cel milion złotych dotacji.


Brzeźnica: brudne pieniądze się pierze, czyli…

Organista z kasą

Do niedawna mieszkańcy Brzeźnicy znali Michała Pasierbka głównie jako organistę w miejscowym kościele. Teraz już wiedzą, że muzyk ma drugą pasję, którą jest zbieranie… pieniędzy. A konkretnie – historycznych banknotów i monet. Niedawno jego kolekcja po raz pierwszy ujrzała światło dzienne.


Nieźle, maturzyści!

Wyniki tegorocznych egzaminów dojrzałości nie odbiegają zbytnio od rezultatów osiąganych przez zdających w ostatnich latach. Na tle rówieśników, podbeskidzcy maturzyści prezentują się więcej niż dobrze, zaś w kilku szkołach wyraźnie wybijają się ponad przeciętność.


Sidzina:

Niech młody wie!

„Czar smaków i czasów minionych” – pod takim hasłem Skansen w Sidzinie-Muzeum Kultury Ludowej wraz z miejscowym Stowarzyszeniem Gospodyń Sidzinianki zorganizował rodzinny piknik, który był okazją do przypomnienia sobie, jak dawniej wyglądało życie na wsi.

 

 


Wyścig wyzwań

Z kapryśną pogodą i morderczymi etapami musieli radzić sobie uczestnicy czwartej edycji wyścigu kolarskiego Gwiazda Południa, który odbył się na terenie gmin Stryszawa i Maków Podhalański.

Wydanie nr 28 z dnia 11.07.2019

Powiat wadowicki: duma z maturzystów

Najlepsi w Małopolsce!

Centralna Komisja Egzaminacyjna podała wyniki tegorocznych matur. W skali kraju z egzaminem dojrzałości poradziło sobie 80,5 % zdających. Tradycyjnie mniej problemów z maturą mieli licealiści (zdało 86,4%) niż uczniowie techników (zdało 70,24%). Na tle ogólnopolskich średnich świetnie wypadli maturzyści z powiatu wadowickiego, gdzie przez egzaminacyjne sito przebrnęło 90% zdających (licea – 94%, technika – 86%). To najlepszy wynik w województwie małopolskim.


Sucha Beskidzka:

Porodowy jak nowy

Prawie 4,3 mln zł kosztowała modernizacja bloku porodowego suskiego szpitala. Prace już się zakończyły, a ich efekty (foto) robią wrażenie. W czwartek, 4 lipca, odnowiony szpitalny blok został uroczyście otwarty.

 

 

 

 


120 tysięcy do wydania

Makowianie decydują

 

Mieszkańcy Makowa Podhalańskiego kolejny raz zdecydują na jaki cel zostanie w przyszłym roku wydane z miejskiej kasy 120 tys. zł. Ruszyła właśnie nowa edycja Budżetu Obywatelskiego.


Spytkowice:

Stypendia dla orłów

 

Na świadectwach wielu uczniów ze spytkowickiej gminy królują piątki i szóstki. Ich wiedzę docenili samorządowcy, przyznając im stypendia. Podczas ostatniej sesji Rady Gminy dyplomy i symboliczne czeki opiewające na kwotę 500 zł otrzymali prymusi ze szkół w Bachowicach, Miejscu, Ryczowie i Spytkowicach.

 

Foto: Nagrodzeni stypendiami uczniowie SP w Miejscu z nauczycielami i władzami gminy.


Zebrzydowice:

Były śmieci, będzie prąd

 

Jeszcze niedawno wydawało się, że zamknięte przed dekadą (i zrekultywowane) wysypisko odpadów w Zebrzydowicach-Bieńkowicach przez pół wieku będzie jedynie swego rodzaju łąką. Teraz okazuje się, że dzięki położeniu może przynosić korzyści nie tylko gminie, ale i środowisku.


Brzeźnica: medyczne centrum rodzi się w bólach

Zwłoka i kara

 

Centrum medyczno-rehabilitacyjne w Brzeźnicy miało w tym roku rozpocząć działalność. Obiekt nadal nie jest gotowy. Wykonawca, mimo że gmina przedłużyła mu termin zakończenia prac, nie podołał i budowa budynku pozostała na takim samym etapie, na jakim utknęła (foto). Gmina rozwiązała więc umowę z wykonawcą, który za niewywiązanie się z jej zapisów zostanie obciążony karą umowną.

 

 


„Tatry” nie stają, bo nie ma dla kogo…

Poszło o kasę

 

Już wszystko jasne – ekspres „Tatry” przestał zatrzymywać się w Suchej Beskidzkiej bynajmniej nie ze względu na bezpieczeństwo pasażerów, którym dotąd tłumaczył się zarząd PKP Intercity SA. Poszło o pieniądze. Po prostu nie opłacało się robić tam postoju. Zresztą, w Makowie Podhalański też…

 

Wydanie nr 27 z dnia 4.07.2019

Intencje już spisane

Studia nad Skawą

 

Burmistrz Wadowic Bartosz Kaliński i rektor krakowskiego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II ksiądz profesor Wojciech Zyzak podpisali list intencyjny o utworzeniu w Wadowicach ośrodka UP. To pierwszy oficjalny krok do powstania w rodzinnym mieście Karola Wojtyły ośrodka wyższej uczelni.


Tomice: 4,5 metra spędza sen z powiek

Bloki w obłoki

 

W Tomicach zrobiło się gorąco. I nie chodzi tu bynajmniej o nadejście upalnego lata. Emocje mieszkańców rozpaliła decyzja władz gminy, które dla jednego inwestora zgodziły się na odstępstwo od obowiązującej w całej wsi maksymalnej dopuszczalnej wysokości budynków. Dzięki temu będzie on mógł wybudować obiekty górujące nad okoliczną zabudową.

 

 


Andrychów świętował

Bawili się koncertowo

 

Dni Andrychowa stały pod znakiem znakomitych koncertów. I choć z nieba lał się żar, to nie zniechęcił mieszkańców grodu nad Wieprzówką oraz okolicznych miejscowości do udziału w imprezie. Przybyli tłumnie!

 

 


Biskupi parafiami zawirowali (2)

Księża z walizkami

 

Przed tygodniem informowaliśmy, że zarówno w archidiecezji krakowskiej, jak i diecezji bielsko-żywieckiej (obejmuje ona kilka parafii z naszego regionu), doszło do zmian na stanowiskach proboszczów. To tylko część kadrowych przesunięć. Do pracy w nowych parafiach skierowani zostali także wikariusze.


Ostatni zostali pierwszymi

Królowie Małopolski!

 

O tytuł najlepszej małopolskiej orkiestry dętej Ochotniczej Straży Pożarnej rywalizowano w skąpanych w słońcu podtarnowskich Szerzynach. Zgodnie z losowaniem muzycy z Kleczy zagrali jako ostatni, więc przed występem najdłużej stali w skwarze. Ale nie było na nich mocnych. Jak zaczęli grać, zrobiło się jeszcze goręcej – od huraganowych oklasków publiczności. Jurorzy też docenili ich kunszt, przyznając im pierwszą nagrodę.

 


Maków Podhalański:

Dni atrakcji

 

Kulminacyjnym momentem Dni Ziemi Makowskiej był niedzielny, 30 czerwca, koncert Sławomira. Ale innych atrakcji też nie brakowało podczas dwudniowej zabawy. Jako pierwsze aplauz widzów wzbudziły występy miejscowych grup tanecznych, gimnastycznych i baletowych, które urzekały (foto) gracją, gibkością i efektownymi strojami.

 

E-wydanie