Wydanie nr 47 z dnia 26.11.2020

 

„MAŁOPOLSKA KRONIKA BESKIDZKA” – WEWNĄTRZ „KRONIKI BESKIDZKIEJ”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Pańska Góra: spacerowicz kontra motocyklista

KREW NA SZLAKU

W niedzielne popołudnie, 22 listopada, na Pańskiej Górze w Andrychowie motocyklista został zaatakowany przez nożownika. Poszkodowany młody mężczyzna z ranami trafił do szpitala. Postępowanie prowadzi policja pod nadzorem prokuratury rejonowej w Wadowicach.


Na sygnale: jeleń, łapówka, złodziej i…

POŻAR WARSZTATU

W piątkowy wieczór, 20 listopada, kilka zastępów straży pożarnej walczyło w Barwałdzie Górnym (przy drodze prowadzącej do Stryszowa) z pożarem warsztatu stolarskiego. Akcję utrudniała gęsta zabudowa.


Więcej łóżek covidowych, ale…

BRAKI KADROWE W SZPITALU

Braki kadrowe w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Suchej Beskidzkiej spowodowały, że od piątku, 20 listopada, aż do odwołania ograniczono przyjęcia pacjentów na oddział neurologii wraz z pododdziałem udarowym.


Gmina Kalwaria: rezolucja w obronie Kościoła

POTĘPILI „BEZCZESZCZENIE”

W przeddzień Święta Niepodległości, 10 listopada, samorządowcy z gminy kalwaryjskiej przyjęli rezolucję sprzeciwiającą się agresji wobec Kościoła katolickiego.


Odszedł zbyt szybko

OGROMNA STRATA DLA MIESZKAŃCÓW

W czwartek, 19 listopada, zmarł przewodniczący Rady Powiatu Suskiego Ryszard Hadka ze Stryszawy. Jak podkreślają powiatowi samorządowcy, był jednym z najaktywniejszych i najbardziej zasłużonych działaczy samorządowych w powiecie suskim.

 

 

 

 

 


Grzechynia: znów głośno o księdzu Natanku

POLICJA SPRAWDZA MODŁY

Policjanci z Makowa Podhalańskiego prowadzą czynności wyjaśniające w sprawie uroczystości religijnych, które odbyły się przed miesiącem w Pustelni Niepokalanów w Grzechyni u kontrowersyjnego księdza Piotra Natanka.


Problem z gratami na suskim osiedlu

JAK UKRÓCIĆ PODRZUCANIE?

Część mieszkańców osiedla Na Stawach w Suchej Beskidzkiej skarży się, że niektórzy podrzucają przy śmietnikach takie odpady jak stare meble, umywalki czy opony. Jak walczyć z tą plagą?


Wadowice: dworzec nie tylko dla podróżnych

STACJA KULTURY

„Na wszystkich dworcach świata na ciebie będę czekał” – śpiewali przed laty bracia Zielińscy z zespołem Skaldowie. Wszystko wskazuje na to, że będzie można również poczekać na wadowickim dworcu kolejowym. I to w luksusowych warunkach.

 

 

Wydanie nr 46 z dnia 19.11.2020

 

„MAŁOPOLSKA KRONIKA BESKIDZKA” – WEWNĄTRZ „KRONIKI BESKIDZKIEJ”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Sucha: na urologię tylko dla ratowania życia ● Wadowice: pożegnanie lekarki

SMUTNE WIEŚCI

Ostatni tydzień przyniósł w powiatach suskim i wadowickim sporą liczbę zgonów z powodu zakażenia koronawirusem. Niestety, ofiarą pandemii jest też znana lekarka Jadwiga Smolec-Talaga z wadowickiego szpitala.


Gmina Zawoja: apel o leczenie

RADNI PISZĄ DO MEDYKÓW

Tego jeszcze nie było! Radni gminy Zawoja podjęli apel o poprawę funkcjonowania placówki NZOZ Zdrowie w Zawoi. Apel został przesłany nie tylko do przychodni lekarskiej, ale i do Narodowego Funduszu Zdrowia.


Sucha Beskidzka: jest porozumienie powiatu i miasta

PŁYWALNIA WRÓCI!

To dobra wiadomość dla amatorów pływania z Suchej Beskidzkiej i powiatu suskiego. Samorządy powiatowy i miejski osiągnęły porozumienie, by od nowego roku ponownie uruchomić Krytą Pływalnię w Suchej Beskidzkiej!


Zmarła przyjaciółka Karola Wojtyły

NESTORKA SCEN POLSKICH

Nie żyje aktorka Halina Kwiatkowska, w czasach młodzieńczych występująca na scenie razem z Karolem Wojtyłą.

 

 

 

 

 

 


Kalwaria Zebrzydowska: budowniczy i… wichrzyciel

ZEBRZYDOWSKI NA COKOLE

W centrum Kalwarii Zebrzydowskiej stanął ponad dwumetrowy posąg człowieka, któremu kalwarianie zawdzięczają miasto i słynne w świecie sanktuarium, a Polska… wiele nieszczęść.


Andrychów: odnawiają nagrobki

KWESTA ONLINE

Towarzystwo Miłośników Andrychowa zachęca do udziału w kweście na rzecz andrychowskiego cmentarza. Zbiórce, która organizowana jest od dwudziestu lat, ale z powodu obostrzeń związanych z pandemią przeniosła się do internetu. Każdy może dorzucić przysłowiową złotówkę.

 

 

 

 

 

 

 

 


Na sygnale: dwaj panowie z narkotykami oraz…

PIRACI I WANDALE

Mimo że pandemia wielu z nas zatrzymuje w domach, na drogach nadal jest niebezpiecznie. Nie próżnują też wandale i narkotykowi dealerzy, dał również o sobie znać czerwony kur.


Biskup pomocniczy z Kalwarii

PADRE ROBERTO

Pochodzący z Kalwarii Zebrzydowskiej ks. Robert Chrząszcz został biskupem pomocniczym archidiecezji krakowskiej.

 

 

 

 


Jaszczurowa: protest nie pomógł

KOLOS NAD JAMNIKIEM

Mimo protestów mieszkańców, Starostwo Powiatowe w Wadowicach wydało pozwolenie na budowę nadajnika sieci komórkowej w osiedlu Jamnik w Jaszczurowej.

 

 

Wydanie nr 45 z dnia 12.11.2020

 

„MAŁOPOLSKA KRONIKA BESKIDZKA” – WEWNĄTRZ NUMERU „KRONIKI BESKIDZKIEJ”.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Wadowice: klamka zapadła

SZPITAL DO WYBURZENIA

Najpóźniej za dwa lata między ulicami Karmelicką, Juliusza Słowackiego a Szpitalną nie będzie śladu po budynkach lecznicy.


Rośnie liczba zakażonych

KORONAWIRUS W DPS-ach

Z dnia na dzień przybywa nowych osób zakażonych koronawirusem w powiatach suskim i wadowickim. Epidemia nie odpuszcza i cały czas daje się mocno we znaki między innymi służbie zdrowia oraz domom pomocy społecznej w powiecie suskim.


Na sygnale: alkohol, brawura i…

CEGŁY NA MASKACH

Spowolnienie gospodarki z powodu koronawirusa sprawia, że mniej jest niż zazwyczaj o tej porze roku wypadków drogowych. Kierowcom sprzyja też aura. Nie oznacza to jednak, że na drogach jest całkowicie bezpiecznie.


Maków: krok w stronę obwodnicy

RUSZYŁ PRZETARG

Krakowski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad ogłosił przetarg na opracowanie dokumentacji dla budowy obwodnicy Makowa Podhalańskiego!


NOCNA PRZEGRANA Z… DZIKAMI

Piłkarskie boiska przyciągają nie tylko futbolistów i żądnych emocji kibiców. Na murawę piłkarskiej drużyny Zaskawianki w Wadowicach wdarło się stado dzików.


Przyspieszony prima aprilis?

NIE TĘDY DROGA…

Nieopodal nowego ronda na skrzyżowaniu ulicy Konstytucji 3 Maja z ulicą Wałową w Wadowicach stanął drogowskaz informujący o pobliskiej miejscowości Jerzmanowice. Tymczasem wioska o takiej nazwie znajduje się w odległości 60 km od papieskiego grodu…

 

 

E-wydanie