Wydanie nr 25 z dnia 23.06.2022

 

„MAŁOPOLSKA KRONIKA BESKIDZKA” – WEWNĄTRZ „KRONIKI BESKIDZKIEJ”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Jordanów: echa po aferze

ZAKONNICE REZYGNUJĄ Z DPS-u

Po tym, jak sprawa Domu Pomocy Społecznej w Jordanowie przybrała wymiar ogólnopolski, urzędnicy zaczęli działać błyskawicznie. Jak się okazuje, Starostwo Powiatowe w Suchej Beskidzkiej przejmuje prowadzenie placówki od Zgromadzenia Sióstr Prezentek.


Kolejne wypadki traktorzystów * Łękawica: potężny pożar stolarni

ZABÓJCA ZE STRONIA ZATRZYMANY

Mieszkańcy Stronia i okolic żyją tą tragedią od ponad tygodnia. Teraz policja oficjalnie potwierdza, że 62-latek z tej wioski został zamordowany. Co więcej, kryminalni już po kilku dniach ujęli podejrzanego o zabójstwo, którym jest 72-latek z gminy Kalwaria Zebrzydowska.


Zachełmna: gmina kupiła, ale są braki

ZAKOSILI WĘGIEL?

Wśród części mieszkańców gminy Budzów pojawiły się pogłoski, że z remizy OSP Zachełmna „wyparował” węgiel, który zakupił Urząd Gminy Budzów. Wśród miejscowych sprawę już określono jako „aferę węglową”. Jak się okazuje, zawiadomienie w tej sprawie wpłynęło do Komendy Powiatowej Policji w Suchej Beskidzkiej.


Można się wypowiedzieć

SPORY O CISZĘ

Od dnia napełnienia wodą Jeziora Mucharskiego trwa spór między wypoczywającymi nad jedynym dużym akwenem w powiecie wadowickim. Miłośnicy ciszy mają za złe właścicielom skuterów wodnych i szybkich motorówek, że nie tylko hałasują, ale również wzburzają wodę, utrudniając pływanie kajakarzom i żeglarzom. Zaś pasjonaci dużych prędkości odpierają ataki twierdząc, że pędząc po jeziorze wzburzają taflę wody, co znacznie ogranicza ilość glonów (sinic) w wodzie, co ma szczególne znacznie podczas upalnego lata.


MALARZ, POETA…

W wieku 90 lat zmarł Kazimierz Jończy. Mimo że znaczą część dorosłego życia spędził pracując w Wytwórni Silników Wysokoprężnych Andoria, mieszkańcy Andrychowa znali go przede wszystkim jako malarza i poetę.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Wadowice mają tężnię

KURACJA PRZY LIPOWEJ

Początkiem czerwca w Wadowicach, obok skrzyżowania ulic Topolowej i Lipowej, w pobliżu Parku Miejskiego, uruchomiono tężnię. Inwestycja powstała na działce gminnej w miejscu dzikiego wysypiska śmieci.

 

 

 

Wydanie nr 24 z dnia 15.06.2022

 

„MAŁOPOLSKA KRONIKA BESKIDZKA” – WEWNĄTRZ „KRONIKI BESKIDZKIEJ”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Ciało w jacuzzi * Ośmiu rannych w Gorzeniu Dolnym

CZY W STRONIU DOSZŁO DO ZABÓJSTWA?

W jednym z domów w Stroniu znaleziono zwłoki 62-letniego mężczyzny. Miał rany kłute nożem. Prokuratura Rejonowa w Wadowicach wyjaśnia, czy mogło dojść do zabójstwa… Natomiast w wypadku drogowym w Gorzeniu Dolnym rannych zostało osiem osób, w tym dwoje dzieci.


AKT OSKARŻENIA PO ŚMIERTELNYM POBICIU

To była bardzo głośna sprawa, która odbiła się szerokim echem daleko poza nasz region. W listopadzie ubiegłego roku w Stryszawie 32-latek pił alkohol z 50-latkiem, a później tak go skatował, że ten po kilku dniach zmarł. Teraz Prokuratura Rejonowa w Suchej Beskidzkiej skierowała do Sądu Okręgowego w Krakowie akt oskarżenia przeciwko 32-letniemu mieszkańcowi powiatu suskiego.


Jordanów: blady strach na Hajdówce

SPÓR O DROGĘ: OBERWĄ MIESZKAŃCY?

Czy od lipca kilkudziesięciu mieszkańców ulicy Hajdówka w Jordanowie zostanie pozbawionych dojazdu do domów od strony ul. Nad Skawą? Powodem jest spór o tę drogę pomiędzy spółką Valvex a Urzędem Miasta Jordanowa.


Diety radnych w powiatach suskim i wadowickim

JAKIE DALI SOBIE PODWYŻKI?

W ostatnim czasie radni powiatowi, miejscy i gminni z powiatów suskiego i wadowickiego sami sobie przyznawali większe uposażenie. Gdzie przyznano największe, a gdzie zrezygnowano z podwyżek?


WANDALE W TĘŻNI

Coraz częściej mieszkańcy Makowa Podhalańskiego alarmują, że miejscowa tężnia solankowa jest dewastowana przez wandali.


ALE BYŁO GRANIE!

Dziesięć orkiestr stanęło do muzycznej rywalizacji w 27. Rejonowym Przeglądzie Orkiestr Dętych w Osielcu.


EUFORIA W KALWARII

W klubowych szatniach i na piłkarskich stadionach coraz częściej strzelają korki od szampanów. Jednak nie wszyscy mają powody do radości.

 

 

 

Wydanie nr 23 z dnia 9.06.2022

 

„MAŁOPOLSKA KRONIKA BESKIDZKA” – WEWNĄTRZ „KRONIKI BESKIDZKIEJ”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Kolejny wypadek z ciągnikiem * Pościg w Sidzinie * Seria kolizji

OGIEŃ I DYM W LAKIERNI

Miniony tydzień był dość spokojny dla służb ratowniczych w powiatach suskim i wadowickim, choć nie obeszło się bez kilku interwencji, zwłaszcza przy kolizjach drogowych.


DYREKTORZY SZKÓŁ ŚREDNICH WYBRANI

Dopiero 31 maja zakończono i zatwierdzono konkursy na stanowiska dyrektorów szkół średnich, które prowadzi Starostwo Powiatowe w Suchej Beskidzkiej. Procedury znacznie się wydłużyły, bo trzeba było powtórzyć konkurs w Zespole Szkół im. W Goetla w Suchej Beskidzkiej.


Miliony z Polskiego Ładu

BUDOWY, ROZBUDOWY, PRZEBUDOWY

W poniedziałek, 30 maja, ogłoszono wyniki dofinansowania projektów w drugiej edycji Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych – Polski Ład. Ile i na co otrzymają samorządy z powiatów suskiego i wadowickiego?


ZAANGAŻOWANI W KULTURĘ – NAGRODZENI

W Starostwie Powiatowym w Suchej Beskidzkiej odbyło się wręczenie nagród starosty w dziedzinie kultury.


Wadowice: po urzędniczych perturbacjach…

POWRÓT GÓRSKIEJ PANORAMY

Przez sześćdziesiąt lat pejzaż Beskidu Małego w dużej gablocie na skrzyżowaniu głównych ulic Wadowic wskazywał przyjezdnym, że miasto dzieli od gór zaledwie kilka kroków. Po kilkuletniej przerwie witryna – postawiona po przeciwnej stronie ulicy – ponownie budzi zainteresowanie miłośników górskich wędrówek.


SPRAWNIE, SZYBKO, ZWINNIE

Zgodnie z tradycją, większość zawodników rywalizowała boso, a o zwycięstwie decydowały szybkość i zwinność.


Tańcem o historii położnej z Auschwitz

ANIOŁ NA SCENIE

Przejmujący spektakl inspirowany losem więźniarki z KL Auschwitz-Birkenau zaprezentowały tancerki Teatru Tańca re-Wizja działającego przy Wadowickim Centrum Kultury.

 

 

 

E-wydanie