Wydanie nr 32 z dnia 16.08.2018

Jest akt oskarżenia

Z SĄDÓW PRZED SĄD

Sporządzając akt oskarżenia, Prokuratura Regionalna w Rzeszowie zakończyła jeden z głównych wątków śledztwa dotyczącego przywłaszczenia prawie 30 mln zł na szkodę krakowskiego Sądu Apelacyjnego. W sprawę zamieszani są dwaj niegdyś wysoko postawieni pracownicy sądów w Wadowicach i Oświęcimiu.


Grodzisko: tragedia na łowisku

OSTATNIE WĘDKOWANIE

Zatorscy policjanci wciąż ustalają okoliczności tragedii, jaka rozegrała się w Grodzisku (pow. oświęcimski). Na terenie łowiska zginął 69-letni wędkarz z Bielska-Białej.


Wadowice: kwiaty, apel i militaria

ROCZNICE Z PIKNIKIEM

Hucznie obchodzono w Wadowicach rocznicę krwawej bitwy o Leszniów oraz odzyskania przez Polskę niepodległości.

 

 

 

 

 

 


Znów gorąco w Skawinkach

(NIE) CHCĄ KAMIENIOŁOMU

Od kilku lat jedna ze spółek stara się o uruchomienie kamieniołomu w Skawinkach. Jest to jednak kość niezgody we wsi, a zarazem przyczyna napięć między władzami gminy Lanckorona a zainteresowaną firmą. Właśnie ma miejsce kolejna tura boju o inwestycję.


Tomice: wójt jest jednak dobrej myśli

KANALIZACJA GOTOWA, BĘDZIE WOJNA?

Niedawno zakończyła się, dofinansowana ze środków unijnych, budowa prawie siedmiu kilometrów sieci kanalizacyjnej w Tomicach. Dla władz gminy to powód do zadowolenia, ale niewykluczone, że również do… starć z mieszkańcami.


Maków, Oświęcim: królował folklor

TYDZIEŃ, JAKICH MAŁO

55. edycja Tygodnia Kultury Beskidzkiej należała do najbardziej udanych z tych, które odbyły się na estradach w Makowie Podhalańskim i Oświęcimiu. Impreza każdego dnia przyciągała tłumy miłośników folkloru.

 

 

 

 

 


Kęty: zasłużeni dla gminy

DRUH I TMK

Jan Kanty Christ oraz Towarzystwo Miłośników Kęt otrzymali tytuły „Zasłużonych dla Gminy Kęty”.


Lachowice: kręcili, biegali, pomagali

RAJD Z ARMATĄ

Rekordowa liczba 420 zawodników stanęła na starcie tegorocznego Podbabiogórskiego Rajdu Rowerowego i Biegu Ulicznego o Puchar Sołtysa Lachowic.

Wydanie nr 31 z dnia 02.08.2018

Obawy przed wczasami w Grecji

Kiedy można zrezygnować?

Najpierw grecką Attykę pustoszyły pożary, później ten sam region nękała powódź. Szalejące żywioły sprawiły, że wiele osób zaczęło się zastanawiać, czy nie wybrać się na urlop do innego kraju. Łatwiej sobie z tym poradzić, gdy wybór celu podróży mamy dopiero przed sobą, ale co zrobić, gdy wycieczka jest już opłacona, a wyjazd ma nastąpić lada dzień?


Klecza: kierowcy wiedzą lepiej…

Cesarska zawalidroga

Oddany do użytku jeszcze w XIX stuleciu kolejowy wiadukt w Kleczy blisko wiek niezawodnie spełniał swoje zadanie. Aż nadeszła era tirów. Wysokie naczepy ciężarówek nie mieszczą się w przejeździe o wysokości 3,5 m, ale i tak nie wszyscy kierowcy zwracają uwagę na stosowne znaki ostrzegawcze i ich potężne auta… klinują się w wiadukcie. Ba, w połowie lipca zamontowano przed nim tzw. bramownice (foto) imitujące jego wysokość. Pojazd wyższy niż 3,5 m zahacza najpierw o ruchome płyty, co w założeniu projektantów powinno zaalarmować szofera, że czekająca za chwilę kolejna – znacznie solidniejsza przeszkoda – może porysować karoserię bądź podrzeć plandekę, więc o przejeździe pod znajdującym się za kilkadziesiąt metrów wiaduktem nie może być mowy. Bramowice były naprawiane już po kilku dniach!


Ruiny barwałdzkiego zamku

Odgrzebać choćby trochę…

Ruiny zamku w Barwałdzie mogłyby być turystyczną atrakcją, ale nie są. Jak na razie mają zdecydowanie mniej szczęścia niż oddalony o kilka kilometrów podobny obiekt w Lanckoronie, który krok po kroku wychodzi spod ziemi. Ale jest grupa osób upominająca się o choćby częściowe wyeksponowanie barwałdzkiego zabytku i gotowa podjąć się drobnych prac. Na razie nie wszystko idzie po myśli pasjonatów regionalnej historii, lecz widać już światełko w tunelu.


Maków Podhalański, Oświęcim: tłumy na TKB

Folklor bez granic

Od soboty (28 lipca) w Makowie i Oświęcimiu trwa najdłuższy (bo 9-dniowy), najbardziej rozśpiewany, roztańczony i kolorowy tydzień tego roku. To „55. Tydzień Kultury Beskidzkiej”, bogate w atrakcje folklorystyczne święto, które wraz z imprezami towarzyszącymi odbywa się w ośmiu różnych miejscowościach. A na występy artystów przychodzą tłumy (na foto – wypełniona do ostatniego miejsca widownia podczas jednego z makowskich koncertów).


Brzeźnica: złotego pociągu nie ma, lecz jest…

Kręta perła

Przed końcem tego roku dworzec kolejowy w Brzeźnicy odzyska dawny blask, a obok powstanie nowy przystanek autobusowy oraz duży parking z miejscami również dla jednośladów. Gdy prace zostaną zakończone, każdy będzie mógł podziwiać skarb ukryty w zabytkowym dworcowym budynku – piękne spiralne schody (foto).

 

 

 

 

 

 


Czy Belgowie kradli w Oświęcimiu?

Powrót izolatorów

Blisko dwa lata temu dwóch Belgów zabrało trzy izolatory znalezione przy ogrodzeniu byłego niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau. Zostali oskarżeni o kradzież mienia o szczególnym znaczeniu dla kultury. Krakowski Sąd Okręgowy uznał ich za niewinnych. Z wyrokiem nie zgodziła się Oświęcimska Prokuratura Rejonowa, składając od niego odwołanie. Sąd Apelacyjny uznał jej wniosek za zasadny. Sprawa została skierowana do ponownego rozpatrzenia.


Kalwaria Zebrzydowska: pomysł, przymiarki, kontrowersje

Tarcia o basen

W Kalwarii pojawiła się szansa na powstanie bardzo użytecznej dla wielu mieszkańców, a nawet osób odwiedzających to miasto inwestycji. Ale nie wszyscy pala się do realizacji tego pomysłu.

 

 

 


Spytkowice: dwie koncepcje

Jak wyhamować tiry?

Przejeżdża tędy mnóstwo tirów i samochodów ciężarowych. Spytkowiczanie czują się zagrożeni, a mieszkającym blisko drogi doskwiera jeszcze hałas. Kilka lat temu w centrum wioski, na przejściu dla pieszych, doszło do blokady trasy. Wójt oraz miejscowy radny mają odmienne koncepcje bezpieczeństwa na spytkowickiej drodze.


Lachowice: zarastał przez dwieście lat

Cmentarz chaszczom wydarty

Sporo pieniędzy oraz wolnego czasu i sił włożyli mieszkańcy Lachowic w uporządkowanie położonego na terenie osiedla Laliki cmentarza cholerycznego. Jeszcze kilka miesięcy temu tonął on w plątaninie krzewów i drzew.

Wydanie nr 30 z dnia 26.07.2018

Utonęli uciekając przed ogniem…

Tragedia w Grecji

Pożary, które pustoszą Grecję nie tylko niszczą mienie. W ich wyniku życie straciło już blisko sto osób. Niestety, wśród ofiar jest dwoje mieszkańców naszego regionu, którzy ponieśli śmierć w trakcie ucieczki przed płomieniami.

 


Pacjenci wychodzą szybciej

Szpital na plusie

Zakład Opieki Zdrowotnej w Suchej Beskidzkiej, którego sercem jest miejscowy szpital (ZOZ prowadzi jeszcze lecznicę w Makowie Podhalańskim) podsumował kasę za ubiegłoroczną działalność. Placówka zamknęła rok solidnym zyskiem.

 


Maków Podhalański: pule dla obywateli

Budżetowe dysproporcje

Makowianie mają do rozdysponowania wyższe kwoty budżetu obywatelskiego niż w poprzednich latach, lecz jego przyszłoroczna pula dla poszczególnych części miasta wzrosła nieproporcjonalnie. Dla Makowa Dolnego przeznaczono kwotę o 80 procent większą niż na ten rok, a Maków Centrum otrzyma tylko o połowę więcej niż dostał ostatnio. Dlaczego?

 


Ryczów: mali patrioci

Biało-czerwone warsztaty

 

Takiego wakacyjnego dnia jeszcze w Ryczowie nie było. Druhowie z OSP, członkinie Koła Gospodyń Wiejskich oraz filia Gminnej Biblioteki Publicznej przygotowały z myślą o dzieciach program „Od juniora do seniora”. Dzieciaki zobaczyły, jak szyje się na maszynie polską flagę. A potem same wykonały, z patyczków i płótna, małe chorągiewki. Zrobiły ich sto – dla uczczenia setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

 

 


Juszczyńskie Polany: po trzecim stopniu zagrożenia

Ewakuacja harcerzy

Po tragedii, jaka latem ubiegłego roku wydarzyła się na obozie harcerskim w Suszku wprowadzono w kraju nowe wytyczne dotyczące bezpieczeństwa na tego rodzaju obozach. W środę, 18 lipca, doszło do ewakuacji 120 dzieci i ich 16 opiekunów z Hufca ZHP Kraków-Śródmieście oraz trzech podobozów Hufca ZHP Oświęcim, przebywających na obozie w Juszczyńskich Polanach.

 


Sucha Beskidzka: zwinny i dokładny

Czyści, aż miło

 

Od niedawna ulice i chodniki stolicy powiatu suskiego sprząta tak zwane urządzenie wielofunkcyjne (foto). Jest pracowite i sporo potrafi. Drogi i trotuary czyści zarówno na mokro, jak i sucho, no i jak trzeba, to usuwa chwasty i zbiera liście…

 

 

 

 

 

 


Kęty: spór o okręg wyborczy

Skarga kasacyjna

Już po raz drugi w krótkim odstępie czasu kęccy radni spotkali się na nadzwyczajnej sesji. Bo są zdeterminowani. Nie zgadzają się z decyzją komisarza wyborczego, który uważa, że powinny być cztery okręgi wyborcze. Opowiadają się za trzema.

 


Tomice: żywioły zniszczyły, ludzie odbudowali

Akcja bocian(y)

 

Nietypową akcję ratowniczą przeprowadzili po niedawnych ulewach strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Wadowicach. Ruszyli na pomoc poszkodowanej przez silny wiatr i deszcz rodzinie… bocianiej.

 

 

 

 

 


 

E-wydanie