Wydanie nr 43 z dnia 27.10.2022

 

„MAŁOPOLSKA KRONIKA BESKIDZKA” – WEWNĄTRZ „KRONIKI BESKIDZKIEJ”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Pijany tatuś wiózł dzieci * Nocny pożar stodoły w Przytkowicach

ZAGINIENI ODNALEZIENI MARTWI

Dramatyczne finały miały w w ciągu ostatnich dni poszukiwania aż trzech osób – kobiety z Jordanowa, mężczyzny ze Stryszawy oraz 29-latka z Izdebnika. Natomiast w sobotę, 22 października, wybuchł pożar drewnianej stodoły w Przytkowicach na pograniczu z Bęczynem.


GRA O ŻYCIE NA SKRZYŻOWANIU

Po wielu zgłoszeniach i interwencjach, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wreszcie dostrzega problem ze skrzyżowaniem dróg krajowej nr 28 i wojewódzkiej nr 956 w Zembrzycach. Ale konkretne działania w tym miejscu planowane są dopiero po… 2024 roku. To skrzyżowanie, na którym kierowcy włączają się do ruchu z duszą na ramieniu.


NAPRAWA: PREZYDENT SPEŁNIŁ MARZENIE W TUNELU

Na zwiedzanie powstającego tunelu w Naprawie wybrali się w ubiegłym tygodniu prezydent Andrzej Duda i minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Ten ostatni powiedział, że ma nadzieję, iż tunel będzie dostępny dla kierowców jeszcze w listopadzie.


440 TYSIĘCY WSPÓLNYCH GODZIN. ZŁOTE GODY W SUCHEJ

Osiemnaście par małżeńskich z Suchej Beskidzkiej świętowało półwiecze wspólnego życia, czyli złote gody.


DWORZEC W RĘKACH BUDOWLAŃCÓW

Z kilkumiesięcznym opóźnieniem rozpoczęto przebudowę dworca kolejowego w Wadowicach. Pasażerowie nie unikną utrudnień.


DROGOWIEC POWRÓCIŁ

Po czteromiesięcznej przerwie, prom Drogowiec ponownie przewozi przez Wisłę pojazdy i pasażerów.


Trener: – Prześladuje nas pech * Bramkarz: – Karny na 50 procent

ORZEŁ STRACIŁ PAZUR

Podbeskidzcy piłkarze na własnej skórze przekonują się, że na sportowej arenie często rządzi przypadek i – by cieszyć się ze zwycięstwa – niezbędne jest szczęście…

 

 

 

Wydanie nr 42 z dnia 20.10.2022

 

„MAŁOPOLSKA KRONIKA BESKIDZKA” – WEWNĄTRZ „KRONIKI BESKIDZKIEJ”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Narkotyki za 150 tysięcy * Łowca butli gazowych * Groźny wypadek w Makowie

POBITY NA ŚMIERĆ?

W Brzezince (gmina Brzeźnica) znaleziono zwłoki 34-letniego mężczyzny. Wiele wskazuje na to, że wcześniej został brutalnie pobity. Natomiast w Makowie Podhalańskim doszło do groźnego wypadku.


NIE CHCĄ MASZTU. PROTEST MIESZKAŃCÓW STRYSZAWY

Grupa mieszkańców Stryszawy napisała petycję do wójta Rafała Laska. Sprzeciwiają się budowie stacji bazowej telefonii komórkowej. Zaznaczają jednak, że są świadomi, iż wójt i Urząd Gminy nie mają z tym nic wspólnego.


DZIKI RZĄDZĄ W ZAWOI

Część mieszkańców Zawoi uważa, że myśliwi sypią karmę dla dzikiej zwierzyny w zbyt bliskim sąsiedztwie ich domów. W efekcie dziki, sarny i jelenie podchodzą pod domy i niszczą przydomowe ogródki.


CZY ZAMKNĄ KRYTE PŁYWALNIE?

Od kilku tygodni w Suchej Beskidzkiej krążą plotki, że z powodu oszczędności zostanie zamknięta tamtejsza kryta pływalnia. Z kolei w wiejskiej gminie Jordanów i samym Jordanowie mieszkańcy zastanawiają się, czy nie dojdzie do zamknięcia krytej pływalni w Naprawie.


OLIWIER CZEKA NA POMOC

Gdy rząd ogłosił refundację bardzo drogiego leku niezbędnego w terapii choroby genowej SMA1, radość rodziców Oliwiera Komana z Wadowic była bardzo krótka.


ŚWIETLICA ZA KRÓTKO?

Rodzice dzieci ze Szkoły Podstawowej w Jachówce zgłaszają, że świetlica pracuje stanowczo za krótko. Chcieliby, by czas pracy wydłużono przynajmniej do 15.00. Niektórzy są skłonni za to dopłacić.


ROCKOWE HITY NA RYNKU

Kilkudziesięciu gitarzystów zagrało wspólnie Pod Pańską Górą znane rockowe przeboje.


Pierwsze punkty Stolarzy * Przegrana Orła

ZACZAROWANE RĘKAWICE

Wielka radość nad Cedronem, gdzie czwartoligowcy Kalwarianki zdobyli pierwsze punkty. Jednak nie wszyscy piłkarze i kibice mieli powody do radości.

 

 

 

Wydanie nr 41 z dnia 13.10.2022

 

„MAŁOPOLSKA KRONIKA BESKIDZKA”       WEWNĄTRZ „KRONIKI BESKIDZKIEJ”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


STRYSZAWA: BURDY, PICIE I SIKANIE DO PIASKOWNICY

Mieszkańcy Domu Nauczyciela przy Szkole Podstawowej nr 2 w Stryszawie uskarżają się na młodzież przesiadującą na placu zabaw. – Mamy tu burdy dzienne i nocne – opowiada jedna z mieszkanek.


SIEDEM OSÓB UTKNĘŁO NA LINIE ZJAZDOWEJ

Powiało grozą w parku linowym przy ośrodku Kocierz. Siedem osób utknęło wieczorem na kolejce linowej, tzw. tyrolce, na wysokości siedmiu metrów. Do zdarzenia doszło w środę, 5 października. Gdy już zapadał zmrok na tyrolce w dwóch grupach przebywało jeszcze siedem osób. W pewnym momencie zaczął silniej wiać wiatr, co spowodowało, że turyści nie byli w stanie sami bezpiecznie zejść na ziemię. Na pomoc wezwano strażaków. Akcja ściągania turystów z drzewa trwała ponad dwie godziny.


RYSA NA WIZYTÓWCE. JORDANOWSKI MURAL PĘKA

Na muralu w centrum Jordanowa – choć od jego powstania nie minął jeszcze rok – pojawiły się pęknięcia, a farba zaczyna odpadać. Mural powstał w listopadzie ubiegłego roku w pobliżu Rynku na ścianie budynku, w którym mieści się Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. – Co się dzieje z tym muralem? Nie minął jeszcze rok, a wygląda jakby miał kilkanaście lat – zapytała na profilu społecznościowym jedna z mieszkanek Jordanowa.


GMINA ANDRYCHÓW: STODOŁY BEZ ULG

W gminie andrychowskiej podatek za starą, „nierolniczą” stodołę nadal będzie kilkanaście razy większy niż za luksusową willę. Wysoka stawka spowodowała, że niejeden właściciel takiej stodoły zastanawia się nad jej wyburzeniem, a gospodarujący na małych areałach analizują celowość dalszego prowadzenia gospodarstwa na własny użytek, by móc pozbyć się stodoły.


JORDANÓW: GDZIE TE PODRĘCZNIKI?

Nie wszyscy uczniowie Szkoły Podstawowej w Jordanowie otrzymali we wrześniu podręczniki do nauki. Podczas niedawnej sesji Rady Miasta Jordanowa radny Krzysztof Cieżak powiedział, że z powodu braków środków na książki podręczniki otrzymali tylko niektórzy uczniowie z klas 6 i 7 jordanowskiej podstawówki. Dodał, że z budżetu państwa wpłynęła na ten cel dotacja, ale tylko w wysokości 75 proc. potrzebnych pieniędzy.


LIDERZY BYLI ZBYT MOCNI

Kibice podbeskidzkich piłkarskich ligowych drużyn nie mieli ostatnio powodów do świętowania. Futboliści andrychowskiego Beskidu nie dali rady liderom z Jaśkowic. A czwartoligowcy z Kalwarii Zebrzydowskiej mimo zdobycia trzech goli (wszystkie Karol Stanek!) zeszli z murawy Wierchów w Rabce-Zdrój pokonani.


DEBIUTANTKI NA MEDAL

Konia z rzędem temu, kto przewidział, że po dwóch ligowych kolejkach debiutujące na drugoligowym parkiecie siatkarki Kęczanina zasiądą w fotelu liderek. Wszak niejeden kibic wygraną podopiecznych Marka Błasiaka w pierwszej kolejce, przed dwoma tygodniami na parkiecie w Tomaszowie Lubelskim, potraktował jako uśmiech losu. Tymczasem w meczu drugiej kolejki kęczanki rozniosły drużynę krakowskiej Wisły!


 

E-wydanie