Wydanie nr 51/52 z dnia 19.12.2018

Tradycyjnie już przed świętami Bożego Narodzenia „Kronika Beskidzka” serwuje czytelnikom mnóstwo ciekawej lektury – na aż 76 stronach!


To przez nich wrócą śmiertelne choroby?

LEKARZE KONTRA ANTYSZCZEPIONKOWCY

125 dzieci w Bielsku-Białej i powiecie bielskim nie zostało w zeszłym roku zaszczepionych, bo nie pozwolili na to ich rodzice. Miejscowi antyszczepionkowcy szacują, że ich grupa liczy już setki rodziców i zyskuje na znaczeniu. A lekarze alarmują, że oparte na kłamstwach twierdzenia i działania sprowadzą dawno zapomniane i śmiertelnie groźne choroby.


W Czechowicach już od 1 stycznia

16 ZŁOTYCH ZA ŚMIECI

Już od stycznia mieszkańcy Czechowic-Dziedzic będą płacić miesięcznie 16 złotych od osoby za wywóz śmieci. Niedługo z tak znaczącymi podwyżkami, a może i większymi, będą się musieli zmierzyć mieszkańcy kolejnych gmin.


100 tysięcy dolarów dla bezdomnych zwierząt

RADOŚĆ W SCHRONISKU

Miejskie Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Bielsku-Białej otrzymało wspaniały prezent pod choinkę – 100 tysięcy dolarów amerykańskich spadku!


Barbara i Jerzy Stuhrowie: bielskie wspomnienia

PARA Z DWÓCH ŚWIATÓW

Kojarzony przede wszystkim z Krakowem znany aktor Jerzy Stuhr spędził lata dziecięce i wczesną młodość w Bielsku-Białej. Natomiast rodowitą bielszczanką jest jego żona Barbara Stuhr, z domu Kóska.


Pasja odkryta na starym strychu

CZŁOWIEK Z LATARNIĄ

Lampy mają duszę, a ich światło działa niemal na wszystkie zmysły. Pasja do lamp u czechowiczanina Janusza Chmielniaka zrodziła się na strychu domu dziadka, gdy wyszperał egzemplarz długo służący na kolei. Dzisiaj zebrał i odrestaurował ich już grubo ponad tysiąc.


Stanisław Janicki o niedawnym ślubie i recepcie na szczęśliwą starość

NIGDY NIE JEST ZA PÓŹNO

O urokach starości i recepcie na szczęśliwe życie opowiada czytelnikom „Kroniki” Stanisław Janicki – czechowiczanin z urodzenia, bielszczanin z wyboru, dziennikarz, historyk kina, scenarzysta i reżyser filmowy.


Stworzył w Bielsku mekkę modelarstwa

MISTRZ SZKOLI MISTRZÓW

Modelarstwo pokochał dokładnie 56 lat temu. Zdobywa laury mistrzostw świata, a tytułów mistrza Polski już nie może się doliczyć. Medali, pucharów i dyplomów gromadzi na… kilogramy. Jednak nie realizuje tylko osobistych celów. To właśnie on sprawił, że Bielsko-Biała jest mekką modelarzy.


Uniknąć dramatycznego wyboru

DWÓCH BRACI, JEDNA OPERACJA

Dwóch ciężko chorych braci, a pieniądze, które jak dotąd udało się zebrać, wystarczą tylko na jedną operację. Dlatego rodzice Norberta i Karola proszą o wsparcie.


Henryk Talar w bielskiej katedrze:

ZAWARŁEM PAKT Z PANEM BOGIEM

O podbeskidzkiej młodości, klapsie od przyszłego kardynała, dyrektorowaniu w bielskim Teatrze Polskim oraz o tym, komu przeszkadzała „Stalarnia”, opowiada „Kronice” aktor Henryk Talar.


Latał w Dywizjonie 301, samotnie przepłynął Atlantyk

W PRZESTWORZACH I NA MORZACH

Kozianin Adam Hałat napisał książkę o swoim bohaterskim krajanie – nie tyle nawet zapomnianym, co zupełnie nieznanym. Tymczasem Krzysztof Grabowski w czasie II wojny światowej służył w Dywizjonie 301, a potem – jako pierwszy Polak – samotnie przepłynął Atlantyk.


Małżonkowie – kolegami po fachu

STRAŻACKA PARA

Poznali się na pierwszym roku studiów w warszawskiej Szkole Głównej Służby Pożarniczej, a pobrali cztery lata później. Dzisiaj oboje piastują bliźniacze funkcje oficerów prasowych komendantów Państwowej Straży Pożarnej w Bielsku-Białej i Cieszynie.


Grupa specjalna patroluje beskidzkie wody

KŁUSOLE, STRZEŻCIE SIĘ!

To pierwsza tego typu grupa specjalna w Polsce. Na celowniku członków Społecznej Straży Rybackiej, działającej przy Okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego Bielsko-Biała, znaleźli się kłusownicy i nieetyczni wędkarze. Wyniki, jakimi może pochwalić się grupa, pokazują jak bardzo rozwinięty jest złodziejski proceder.


Starobielski kościół odzyskuje blask

TYNKI DAWNYCH MISTRZÓW

W połowie roku rozpoczęła się długo przygotowywana renowacja elewacji kościoła pod wezwaniem św. Stanisława w Starym Bielsku. Gdy prace się zakończą, będzie to jeden z najlepiej odrestaurowanych i zarazem najstarszych zabytków sakralnych na Podbeskidziu.


W drodze do… Hiszpanii

ALE TY SIĘ MISIEK RZUCAJ!

Michał Kałuża z Bielska-Białej ma zaledwie dwadzieścia lat, a na koncie już niebagatelne osiągnięcia. Jest etatowym bramkarzem Rekordu w Futsal Ekstraklasie oraz reprezentacji Polski. Wszyscy mówią do niego Misiek.


Przemysław Niemiec zafiniszował

DWANAŚCIE ROWERÓW

Wygrany etap Vuelta a Espana w 2014 roku, 6. miejsce w Giro d’Italia w 2013, 15. miejsce na Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie w 2008 roku. To największe zwycięstwa Przemysława Niemca z Pisarzowic w czasie długiej i pięknej kolarskiej przygody, którą kończy w wieku 38 lat.


Tu nic dwa razy się nie zdarza

CHWILE ZATRZYMANE W KLATCE

Bartłomiej Budny z Bielska-Białej od zawsze interesował się fotografią, a że kochał też sport, obrał fotografię sportową. Tak dwa zamiłowania przerodziły się w wielką pasję. Od długiego już czasu na boiskowe, i nie tylko, wydarzenia patrzy tylko przez wizjer aparatu.