Wydanie nr 5 z dnia 03.02.2022

Jak u Barei

Głową słupa nie przebijesz

Miejski Zarząd Dróg w Bielsku-Białej wyremontował fragment chodnika wzdłuż ulicy Legionów. W środku pięknie odnowionego trotuaru stoją betonowe słupy sieci elektrycznej. Bareja by tego nie wymyślił.


Trudny los samorządów

Czekają nas chude lata?

Koszmarnie zaczął się rok dla samorządów. Niemal w jednej chwili straciły miliony złotych. Z niejasnych powodów spadły dochody z podatków, ceny mediów poszybowały w górę o kilkaset procent, wzrosły ceny usług, a subwencje nie pokrywają rosnących kosztów funkcjonowania oświaty. O trudnej sytuacji finansowej, w jakiej znalazły samorządy, rozmawiamy z Andrzejem Płonką, starostą bielskim i prezesem Związku Powiatów Polskich.


Leśniczówka w Lipniku

Czy zdążą z ratunkiem?

Latem ubiegłego roku Lasy Państwowe obiecały zabezpieczyć budynek zabytkowej leśniczówki w Lipniku. Prace miały rozpocząć się jesienią i zakończyć przed zimą. Mamy luty, a budynek jak niszczał – tak niszczeje.


Sesja zdalna, czyli przerywana

Przepraszamy za usterki

Z powodu pandemii od 2020 roku sesje Rady Miejskiej w Bielsku-Białej prowadzone są (z nielicznymi wyjątkami) w trybie zdalnym. Obserwując ich przebieg można jednak odnieść wrażenie, że system zdalnej komunikacji zawodzi. Dlaczego tak się dzieje?


100. urodziny czechowiczanina

Dziennikarz, druh i społecznik

Redaktor Tadeusz Janik z Czechowic-Dziedzic świętował setne urodziny. Z życzeniami pospieszyli między innymi burmistrz miasta i władze ochotniczej straży pożarnej. – Dostojny jubilat to postać nietuzinkowa, wręcz wyjątkowa. Swoim bogatym życiorysem i dokonaniami Tadeusz Janik mógłby obdzielić wiele osób – mówił Marian Błachut, burmistrz Czechowic-Dziedzic.


Kościelny parking jak węzeł przesiadkowy?

Proboszcz mówi „dość”

Mieszkanka Kóz została wyproszona z parafialnego parkingu w Małych Kozach przez miejscowego proboszcza. Zostawiała tam samochód i do centrum Bielska-Białej dojeżdżała autobusem. Jak tłumaczy duchowny, kobieta nadużywała gościnności, a parafialny parking nie może służyć jako węzeł przesiadkowy.


Pomocy nigdy za wiele

Miasto zwierząt

„Stopień rozwoju cywilizacji wyraża się stosunkiem człowieka do zwierząt” – tak miał się wyrazić Mahatma Gandhi. Miasto to nie tylko ludzie. To również psy, koty, jeże, sarny: wszystko, co fruwa, skacze i pełza. Nasi bracia mniejsi. Czy dbamy o nich tak jak należy? Co zrobić, gdy znajdziemy ranne zwierzę? Rozmawiamy z Anną Chęć, prezeską bielskiej fundacji „Świat w Naszych Rękach”.


Zagrała jak co roku

Orkiestra wielkich serc

Niekorzystna aura nie przeszkodziła – 30. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy był jak zawsze wielkim wydarzeniem również na Podbeskidziu. Na ulicach miasta, pod kościołami, supermarketami i w centrach handlowych spotkać można było wolontariuszy w różnym wieku. W kwestowanie włączyło się także wiele firm i instytucji.


Ilona Łepkowska w Bielsku-Białej

To miasto ma urok

W Bielsku-Białej kręcono ostatnio zdjęcia do filmu „Uwierz w Mikołaja”, będącego ekranizacją książki Magdaleny Witkiewicz. Z Iloną Łepkowską, scenarzystką i producentką filmu, rozmawiała Mariola Morcinková.


W jednym szeregu z Rubinsteinem i Paderewskim

Wirtuoz fortepianu rodem z Bielska

Na Zachodzie jego recitale fortepianowe zbierały równie znakomite recenzje, jak Artura Rubinsteina i Ignacego Paderewskiego, wielkich ambasadorów polskiej muzyki. Tymczasem Jan Smeterlin pozostaje dla wielu rodaków anonimowy. Genialny pianista wywodzi się z Bielska. Sam Andrzej Kucybała, wieloletni dyrektor szkoły muzycznej, o jego pochodzeniu dowiedział się, gdy swego czasu do drzwi jego gabinetu zapukała siostrzenica artysty. Bielski dyrygent zebrał więc nietuzinkową historię życia wielkiego pianisty i proponuje, by upamiętnić muzyka w jego rodzinnym mieście.


Pod szczytem Policy

Schronisko z partyzanckim rodowodem

13 października 1944 roku w położonym poniżej szczytu Policy (1369 m n.p.m.) schronisku na południowym skraju Hali Krupowej doszło do spotkania polskich i radzieckich dowódców oddziałów partyzanckich. Naradzano się, co robić – stawić opór szykującym obławę Niemcom czy też odejść na Słowację. Zwyciężył rozsądek, co sprawiło, że partyzanci ocalili życie.


Jak „Kronikę” z „Głosem” łączono

Tygodnik widmo

Do jesieni 1976 roku w powiatach bielskim i cieszyńskim ukazywały się dwa tygodniki – „Kronika Beskidzka” i „Głos Ziemi Cieszyńskiej”. W 1975 roku, gdy powstało województwo bielskie, uznano, że nowy administracyjny twór zasługuje na jeden poważny organ prasowy, kierowany do niemal miliona mieszkańców sześciu powiatów.