Wydanie nr 29 z dnia 21.07.2022

 

TRZY LIPKI: TU GRODZĄ, TAM BUDUJĄ

Sarni Stok powinien zmienić nazwę i nazywać się stokiem deweloperskim – ironizują ci, którzy znają to miejsce od wielu lat i kojarzą je z dziką przyrodą. Kolejna inwestycja ma powstać w pobliżu Trzech Lipek.


PREMIER BLOKUJE DZIENNIKARZY

Premier Mateusz Morawiecki gościł w Bielsku-Białej i Żywcu. Na spotkanie w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim nie wpuszczono przedstawiciela naszej redakcji.


WIELKA WYCINKA POD PARKING?
POD TOPÓR PÓJDĄ WIEKOWE DRZEWA

Z jednej strony samorząd próbuje blokować wycinkę za Teatrem Polskim, z drugiej chce wyrąbać 89 drzew, by zbudować wielopoziomowy parking na tyłach Beskidzkiego Centrum Onkologii. Niektóre z drzew planowanych do wycinki mogłyby zostać pomnikami przyrody.


POMAGANIE MIAŁ WE KRWI.

CZYNIŁ DOBRO DO SAMEGO KOŃCA

Nikomu nie odmówił pomocy, jego drzwi i serce zawsze były otwarte. Zmarł Kazimierz Bieniecki – ceniony w Bielsku-Białej społecznik, prezes Fundacji Dziecięce Marzenia.


ZMARŁA ANNA MAŚLANKA

W wieku 81 lat zmarła wieloletnia radna gminy Wilkowice i znana działaczka społeczna Anna Maślanka z Bystrej.


W LESIE ORAZ NAD WODĄ. SIECI KŁUSOWNIKÓW

Myśliwi z Osieka „zapolowali” ostatnio na leśnych kłusowników. Udało się złapać ich na gorącym uczynku. Nie ma nic gorszego dla zwierzęcia niż konanie w męczarniach po uwięzieniu w sidłach.


BEZDOMNI RZĄDZĄ NA MIEŚCIE

Menele opanowali bielską starówkę – skarżą się właściciele działających tam lokali gastronomicznych. I nie mogą zrozumieć, dlaczego straż miejska nic z tym nie robi.


DARCZYŃCA: FAJNA APLIKACJA,

Z KTÓREJ SIĘ NIE KORZYSTA

Za pośrednictwem aplikacji Darczyńca każdy może przekazać zbędne sprzęty tym, którzy ich potrzebują. Zainteresowanie bielszczan tą formą udzielania pomocy jest jednak symboliczne. Co nie zadziałało i dlaczego?


Coraz mniej miejsca na cmentarzu w Szczyrku

GÓRALE WOLĄ W TRUMNIE

Cmentarz w Szczyrku ma już prawie sto lat i powoli się zapełnia. Jeśli grobów będzie przybywać w takim tempie jak obecnie, to miejsca może zabraknąć w ciągu kilku lat. Rozwiązaniem byłyby pochówki urnowe, ale niektórzy mieszkańcy nie chcą o tym słyszeć.


GOSPODARSTWO PEŁNE SZTUKI

Ściany domu rodzinnego, dwóch obór oraz ogrodowego „wędzoka” obłożone są kamiennymi płaskorzeźbami z wizerunkami głównie zwierząt. Wyżej poustawiane są – na swego rodzaju półkach – rzędy wyrzeźbionych w drewnie ptaków. Wszystko to jest dziełem człowieka wielu pasji – Krzysztofa Czadera z Jaworza.


SZTAFETA POKOLEŃ W OBUWNICZYM

Jeśli sklep działa w tym samym miejscu nieprzerwanie od ponad 120 lat, staje się częścią historii. Sklep obuwniczy przy ulicy 11 Listopada to niezwykły punkt na mapie miasta.