Wydanie nr 21 z dnia 26.05.2022

Emocje wokół Cyniarskiej 13

Zabytek polityczny? Część druga, nieostatnia

Do biura powiatowego inspektora nadzoru budowlanego dla miasta Bielska-Białej weszła policja. Skierowano zawiadomienia do prokuratury. Do postępowania dołączył minister kultury. Czy kamienica przy ulicy Cyniarskiej 13, która stała się przyczyną tych wszystkich działań, istotnie była tego warta? Czy może sprawa ma drugie dno? Polityczne, jak można gdzieniegdzie usłyszeć.


Będzie szok przy kasie

Drożyzna na basenie w Cygańskim Lesie

Kąpielisko w Cygańskim Lesie będzie w tym sezonie jednym z najdroższych w regionie! O kilkadziesiąt procent podrożeją bilety na jedyny czynny otwarty basen w Bielsku-Białej – weekendowe wejście dla osoby dorosłej kosztować będzie 30 zł (rok temu było 22 zł), a ulgowy 20 zł (to aż dwukrotny wzrost ceny – z 10 zł). Jakby tego było mało, z tegorocznego cennika zniknie wakacyjny bilet dla uczniów i studentów, który kosztował 8 zł. Dużo taniej za wejście na basen zapłacimy w Czechowicach-Dziedzicach, Strumieniu czy Cieszynie.


Ślubuję ci miłość i wierność…

Nie przed ołtarzem

Małżeństwo tylko w urzędzie, a nie w kościele? Kiedyś było to nie do pomyślenia. Bywało, że rodzice czy chrzestni w takiej sytuacji odmawiali udziału w ceremonii zaślubin. To się jednak zmienia. I to bardzo szybko.


Szesnastu policjantów z zarzutami

Afera długich języków

Przed rokiem w bielskiej policji wybuchła afera. Szesnastu policjantów bielskiego garnizonu od kilku miesięcy za karę częściowo nie pracuje, chociaż pobiera połowę wynagrodzenia. To efekt prokuratorskiego śledztwa. O co chodzi w tej sprawie?


Kongres w Bielsku-Białej

Platforma mówi „nie”

– Złożyliśmy trzy konkretne projekty ustaw, żeby zmienić fatalną sytuację w kraju – mówiła poseł Mirosława Nykiel podczas zorganizowanego w Bielsku-Białej Regionalnego Kongresu Programowego Platformy Obywatelskiej, poświęconego państwowej sferze budżetowej. Głos zabrał także prezydent Jarosław Klimaszewski.


Ukrainki w Polsce:

Chyba tu zostanę

Dla większości uchodźców z Ukrainy najważniejsze jest dzisiaj zdobycie pracy. Lena i Katarina miały szczęście, udało im się. Pracują w salonie urody w Jaworzu. Pytanie brzmi jednak, co dalej? Zostać w Polsce, czy wrócić na Ukrainę?


Co wyjdzie z planowanych inwestycji?

Rząd daje, a inflacja zżera

W ramach przeciwdziałania skutkom pandemii rząd przeznaczył miliardy złotych na pomoc lokalnym samorządom. Pieniądze miały pomóc w realizacji wielu potrzebnych i ważnych dla mieszkańców inwestycji o typowo lokalnym charakterze. Problem w tym, że nikt nie przewidział szalejącej inflacji…


Poeta nie zwalnia tempa

Książka numer 55

Juliusz Wątroba, znany poeta, prozaik i satyryk ze Śląska Cieszyńskiego, wydał właśnie 55. książkę w swoim życiu. To rzadko spotykany przypadek niezwykłej kreatywności literackiej.
Tomik poezji pt. „Gesty” zawiera porcję nietuzinkowych wierszy Wątroby. Niektóre z nich są frapującymi refleksjami autora na temat współczesnych wydarzeń, choćby wojny.


Potrącony sześciolatek

Mama pod wpływem

Sześcioletni obywatel Ukrainy złamał nogę po tym, jak został potrącony przez kierującą osobówką. Jak informują policjanci, chłopiec wtargnął na jezdnię. Był pod opieką mamy, która miała niewielką ilość alkoholu w wydychanym powietrzu. Do wypadku doszło 18 maja o 15.20 na ulicy Staszica w Kętach.