Wydanie nr 11 z dnia 17.03.2022

 

Ukraińskie dzieci w szkołach

NAUKA W CZASACH WOJNY

Czy ukraińskie dzieci mają uczęszczać do polskich szkół? Jak będzie wyglądała ich edukacja? Kto będzie ich uczył? Na wszystkie te pytania trzeba było znaleźć pilną odpowiedź, bo czasu jest mało, a uchodźców coraz więcej.


Studiowali na Ukrainie, teraz niosą pomoc

UCZELNIANA SOLIDARNOŚĆ

Sami znaleźli się w trudnej sytuacji, bo z powodu napaści wojsk Putina na Ukrainę musieli przerwać studia medyczne w tym kraju. Teraz skupiają się na ratowaniu swoich przyjaciół z uczelni i dostarczaniu sprzętu medycznego.


Współpracujemy mimo wojny

„KRONIKA” I „MIG”. PRZYJAŹŃ NA ZAWSZE

Kiedy Piotr Wysocki, ówczesny redaktor naczelny „Kroniki Beskidzkiej”, gościł w redakcji ukraińskiego tygodnika „MIG”, otrzymał zdjęcie z hasłem „Kronika + MIG. Przyjaźń na zawsze”. W tych dniach udowadniamy, że tej przyjaźni nie przerwała nawet wojna.


Prezydent Rosji w naszym regionie

JAK PUTIN SIĘ OBRAŻAŁ

Mówi o nim cały świat. Jak najgorzej. Przez ponad 20 lat bycia prezydentem i premierem Rosji Władimir Putin nie gościł zbyt często w Polsce, ale był też w naszym regionie. Było to 17 lat temu podczas obchodów wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Putin i jego administracja wielokrotnie krytykowali poczynania dyrekcji Muzeum Auschwitz. Niejednokrotnie dochodziło do sporych zgrzytów.


Czechowice zawieszają współpracę

„NIE” DLA BIAŁORUSI

Burmistrz Czechowic-Dziedzic zawiesił umowę partnerską z miastem Słonim na Białorusi. – Nie będziemy podejmować takich działań jak wyjazdy, a nawet kontakty – poinformował Marian Błachut.

 

 

 

 

 

 

 

 


Oblężenie urzędów

POLOWANIE NA PASZPORT

W całym kraju trwa oblężenie urzędów paszportowych. Nie inaczej jest w Bielsku-Białej przy ulicy Piastowskiej. Jak usłyszeliśmy od kolejkowiczów, jedni chcą mieć dokument dla świętego spokoju, inni, bo planują wakacyjne wojaże.


RUNĘŁA AWIONETKA

Do wypadku samolotu doszło 12 marca na lotnisku w bielskich Aleksandrowicach. 52-letni pilot doznał poważnych obrażeń. Ranny został też 51-letni pasażer, który opuścił już szpital.


Spoczął w Bielsku-Białej

OSTATNI Z CICHOCIEMNYCH

W wieku 101 lat zmarł Aleksander Tarnawski, pseudonim Upłaz, ostatni żołnierz słynnej podziemnej formacji Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej. Spoczął na cmentarzu w Bielsku-Białej.


PODCIĘTE KORZENIE

Kuriozalna sytuacja przy budowie parkingu przy ulicy Szkolnej w Czechowicach-Dziedzicach: ekipa budowlana powycinała część korzeni rosnących tam drzew. Obrońcy przyrody twierdzą, że stanowi to zagrożenie dla ich stabilności.


HULAJNOGI JEŻDŻĄ JAK CHCĄ

Nie popisały się trzy kobiety, które trafiły na siebie na skrzyżowaniu. Prowadząca osobówkę nie zatrzymała się przed strzałką warunkową i staranowała na pasach dwie kobiety, podróżujące… jedną hulajnogą.


Jak nie pandemia, to wojewoda…

MŁODZI RADNI NIE MOGĄ SIĘ WYBRAĆ

Ciągle coś staje na przeszkodzie, by powołać Młodzieżową Radę Miasta Bielska-Białej. Będzie dobrze, gdy młodzi radni po raz pierwszy w tym roku szkolnym zbiorą się w kwietniu.


Udane targi w Hali pod Dębowcem

BUDUJEMY RAZEM Z WAMI!

W Hali pod Dębowcem odbyły się 59. Międzynarodowe Targi Budownictwa i Sfera Dobrych Wnętrz „Twój Dom 2022”. Patronem tego wydarzenia była „Kronika Beskidzka”. Ponownie gościliśmy czytelników na własnym stoisku.


Twórczość „Teddy’ego” w Książnicy Beskidzkiej

NA RINGU I PRZY SZTALUDZE

Od pięściarzy, jeźdźców i narciarza, przez postacie z bajek Disneya, po pejzaże i Madonny. Takie obrazy malował Tadeusz Pietrzykowski, pseudonim „Teddy”, kojarzony głównie jako pięściarz z obozu Auschwitz. Do 30 marca niektóre z jego prac oglądać można na wystawie w Książnicy Beskidzkiej.