Wydanie nr 41 z dnia 11.10.2018

Dla obywateli z inicjatywą

Szczęśliwa siódemka

Członkowie sześciu nieformalnych grup z powiatu wadowickiego i jednej z suskiego mają ogromne powody do zadowolenia, ale zarazem muszą zakasać rękawy i wziąć się do intensywnej pracy. Ich grupy otrzymały granty w ramach Funduszu Inicjatyw Obywatelskich. Dzięki temu będą mogły podjąć zaplanowane działania na rzecz lokalnych środowisk.


Nie ma „Pana na Gorzeniu”, jest…

Pan na (suskim) zamku

Przed kilkoma miesiącami Muzeum Emila Zegadłowicza w Gorzeniu Górnym opustoszało. Największą w Polsce kolekcję sztuki z przełomu XIX i XX wieku oraz okresu międzywojennego spakowano do skrzyń i wywieziono. 6 października została uroczyście przekazana.


Jordanów:

Wernisaż dwu osobowości

Wydarzenie, które odbyło się w miniony piątek (5 października) w Jordanowie, miało dwóch bohaterów – jednym był wybitny malarz Van Gogh, drugim zmarły rok temu jordanowski społecznik Zbigniew Kolecki. Twórczość pierwszego z nich była inspiracją dla obrazów prezentowanych podczas tego wydarzenia – Wernisażu Sztuki Osób Niepełnosprawnych, drugi został wybrany na patrona imprezy, ponieważ znaczą część życia poświęcił działalności na rzecz ludzi potrzebujących wsparcia. Podczas wernisażu rozstrzygnięto konkurs na najpiękniejszy z prezentowanych obrazów.


Na foto od lewej: Krzysztof Działek (szef Stowarzyszenia Trzeźwości DOM, które zorganizowało imprezę), jurorzy konkursu z nagrodzonym obrazem – Mariusz Maksel, Magdalena Zientek-Mrugacz, Regina Wicher oraz laureat konkursu Łukasz Zaremba).


Oświęcim:

Zasole z kulturą

Około 4,6 mln zł pochłonie, dobiegająca końca, budowa osiedlowego domu kultury (foto) na oświęcimskim os. Zasole. Pierwsze zajęcia mają się w nim odbyć na początku przyszłego roku. Placówka ma stać się filią Oświęcimskiego Centrum Kultury.

 

 


Sułkowice, Roczyny: nazwali ulice

Już nie bezimienne

Niektóre bezimienne dotąd ulice w gminie Andrychów otrzymały nazwy. Po konsultacjach społecznych zaakceptowali je na sesji radni, podejmując stosowne uchwały. Sułkowice mają jedną „nową” ulicę, Roczynom „przybyło” ich kilkanaście.


Lanckorona:

Sala Zbiorów

Lanckorona wzbogaciła się o nową placówkę kulturalno-wystawienniczą. To, utworzona przy Gminnej Bibliotece Publicznej, Sala Zbiorów Kazimierza Wiśniaka – od lat związanego z tą miejscowością współtwórcy krakowskiej Piwnicy pod Baranami, wybitnego scenografa, malarza i rysownika. – Lanckorona musi być szczęśliwym miejscem, bo ma dwóch wspaniałych Kazimierzów: Wielkiego (założyciel miasta – przyp. red.) i Wiśniaka – mówił podczas otwarcia placówki profesor Zbigniew Mirek, prezes Towarzystwa Przyjaciół Lanckorony.


Powiatowy sportowy bilans

Szkolne asy

To już stały zwyczaj w powiecie suskim, że gdy nastaje nowy rok szkolny organizowane jest uroczyste spotkanie, podczas którego podsumowuje się sportowe dokonania poprzedniego. Wyróżnieni uczniowie i ich opiekunowie oraz zaproszeni goście zebrali się w hali sportowej w Stryszawie.

Sportowcy z powiatu suskiego przywieźli z zawodów wojewódzkich kilka złotych medali!

E-wydanie