Wydanie nr 37 z dnia 13.09.2018

Małopolski obywatelski: wybór szeroki

Tylko jeden głos

10 września rozpoczęło się głosowanie na propozycje zgłoszone do wojewódzkiego budżetu obywatelskiego. Potrwa do 5 października. Czasu jest sporo, ale i powodów do przemyśleń dużo. Zagłosować można tylko na jeden projekt, a wybór jest szeroki i urozmaicony.


Sidzina: strach miał wielkie oczy

Droga w grudniu

Już wszystko jest jasne. Wbrew obawom władz gminy, remont drogi do osiedla Migasy uda się przeprowadzić jeszcze w tym roku. Nie ma też ryzyka, że przepadnie dotacja na przeprowadzenie tej inwestycji.


Bieńkówka: wyprowadzka była konieczna

Mieszczą się na styk

Uczniowie z Bieńkówki nie rozpoczęli nauki w swojej szkole. Sa dowożeni do Budzowa. Do siebie być może wrócą jeszcze w tym roku. Ich szkolny budynek jest rozbudowywany (foto).

 

 

 

 

 

 


Łączany, Chrząstowice: bo przewoźnikowi się nie opłacało

Na piechotę!

Wielu mieszkańców Łączan i Chrząstowic zostało z dnia na dzień postawionych w bardzo trudnej sytuacji. Stracili możliwość bezpośredniego dojazdu do miast, w których uczą się lub pracują, a nawet do Brzeźnicy, gdzie znajduje się siedziba ich gminy. Jedyny przewoźnik, który zapewniał im dowóz do Krakowa przez Skawinę, z początkiem września przestał kursować na tej trasie.


Przytkowice: przecież jeden już jest

Obawa przed masztem

Gorąca atmosfera panuje w podkalwaryjskich Przytkowicach. Nieopodal istniejącego masztu sieci komórkowej ma powstać drugi – wyższy i z mocniejszą aparaturą przekaźnikową. To wzbudza niepokój okolicznych mieszkańców. Władze gminy zapowiadają, że ich wesprą.


Sapie i pot z niej spływa…

Retro po torach

W tym roku obchodzone jest 130-lecie istnienia linii kolejowej Bielsko-Biała – Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona. O tym, jak to dawniej bywało w drugą wrześniowa niedzielę mógł się przekonać każdy (a chętnych nie brakowało – foto), kto zawitał na dworce kolejowe w Kalwarii, Lanckoronie i Wadowicach. Zajechał tam pociąg z wagonami produkowanymi od lat 30-tych do 60-tych minionego wieku. Ów retro skład ciągnął parowóz z 1946 roku.


Maków Podhalański:

Dąb Pamięci

Mija 70. rocznica zbrodni katyńskiej, czyli zamordowania przez NKWD – radziecką policję polityczną – polskich oficerów wojska i policji oraz innych osób, uznanych za wrogów władzy sowieckiej. Z tej okazji w Polsce posadzonych zostanie symbolicznie 21857 Dębów Pamięci – bo co najmniej tylu naszych rodaków wówczas zamordowano. Jeden z dębów będzie rósł w Makowie Podhalańskim.


Suska feta

Pierwszym akcentem obchodów 100-lecia Babiej Góry był czerwcowy piłkarski mecz seniorskiej drużyny suskiego klubu z grającą w ekstraklasie Wisła Kraków. Na jesień zaplanowane jest spotkanie pokoleń, a już w najbliższą sobotę, 15 września, na klubowych obiektach odbędzie się wielki piknik (początek 9.00), któremu – jak i całym obchodom jubileuszowym – patronuje „Małopolska Kronika Beskidzka”.

E-wydanie