Wydanie nr 22 z dnia 30.05.2018

Sami sobie obcięli (cd.)

Milczenie posłów

Po wydaniu w lutym przez władze Warszawy stosownej zgody nic już nie stoi na przeszkodzie, by zrealizować, rzucony ponad 10 lat temu, pomysł budowy płotu wokół gmachu Sejmu. Ale sześcioro posłów z naszego regionu poszło jeszcze dalej. Nie odpowiadając na pytania „MKB” zadane im w imieniu czytelników (a związane z niedawnym sejmowym głosowaniem nad obniżką wynagrodzeń parlamentarzystów), zdążyli się już nawet odgrodzić murem – od swoich lokalnych wyborców…


Andrychów: miliony na zamek

Gmina kupi i wyremontuje

Wygląda na to, że gmina Andrychów wreszcie wykupi od spadkobierców pałac Bobrowskich. Urząd Marszałkowski podjął bowiem decyzję, że andrychowski samorząd otrzyma 12 milionów złotych na inwestycje związane z zamkiem (bo i tak w grodzie nad Wieprzówką nazywany jest pałac). Cena za obiekt i wszystkie nieruchomości w mieście należące niegdyś do właścicieli pałacu – 4,2 mln – została wynegocjowana już kilka lat temu. Z kwoty przyznanej przez krakowski UM 2,4 mln przeznaczone zostanie na zakup zamku (pozostałe 1,8 mln gmina wyłoży z własnej kasy), a reszta marszałkowskiej dotacji będzie wykorzystana na odnowienie pałacu.
Foto: Po otrzymaniu dotacji Pałac Bobrowskich czeka zmiana właściciela i spora renowacja, bo widać już na nim znaki czasu.


Rodzinnie przez pogórze

Kręcili w promieniach

Niemal ćwierć tysiąca cyklistów pokonało 37-kilometrową trasę niedzielnego (27 maja) Rodzinnego Rajdu Rowerowego. Wyprawę skąpanymi w promieniach słonecznych drogami Pogórza Wielickiego zorganizowało, już po raz siedemnasty, Ognisko TKKF Leskowiec w Wadowicach. Nagrodą za najliczniejszą familijną grupę podzieliły się dwie 7-osobowe rodziny – Wojtysiakowie z Tomic i Jarkowscy z Wadowic.

Na rajdową – słoneczną – trasę wyjechało 246 fanów jazdy na rowerze.


Jordanów: nowe stanowisko w ratuszu

Skarbniczka nie wystarczy?

W jordanowskim ratuszu pojawiło się nowe stanowisko pracy – główny księgowy Urzędu Miasta. Niby nic w tym dziwnego, bo ktoś przecież musi prowadzić rachunkowość i obsługę finansową magistratu. Jednak przez wiele lat obowiązki te wykonywała skarbnik miasta, radząc sobie z nimi bez problemu. Skąd więc ta nagła potrzeba zatrudnienia dodatkowej osoby?


Gmina Wieprz: aż żal odjeżdżać

Przystankowe dzieła sztuki

Nie do poznania zmieniają się przystanki autobusowe w kolejnych miejscowościach gminy Wieprz. Okazuje się, że betonowe wiaty nie muszą być szare, bure i ponure. Mogą dodawać wioskom kolorytu.

 

 


Kalwaria Zebrzydowska w Internecie

Kamera na Rynku

Kalwaria Zebrzydowska jest naszpikowana kamerami miejskiego monitoringu. Niedawno przybyło jeszcze jedno takie urządzenie, ale służy już innemu, niż kontrola bezpieczeństwa, celowi. Zainstalowana na Rynku kamera pokazuje w Internecie na żywo centrum miasta z kościołem św. Józefa, a także, w kilkusekundowych zbliżeniach, sanktuarium ojców bernardynów. Obraz w kamerze można dowolnie zaprogramować, więc w każdej chwili istnieje możliwość zmiany ujęcia, które pokazuje.


Lanckorona:

Śladami konfederatów

W Lanckoronie odbyła się jedna z największych w regionie imprez turystycznych. To doroczny Rajd Szlakami Konfederatów Barskich „Na tropach historii”. Z linii startu ruszyło – i do mety na wzgórzu pod ruinami zamku dotarło – czterystu uczestników.

Foto: Na rajdowych punktach kontrolnych zmagano się m. in. z krajoznawczymi i historycznymi testami.

 


Gmina Stryszawa:

Ojczyznę mają w sercach

Już po raz szósty w stryszawskiej gminie obchodzono Gminny Dzień Patriotyzmu. Tym razem zorganizowano go w Zespole Szkół Samorządowych w Krzeszowie. Kulminacyjnym punktem patriotycznego świętowania był konkurs wiedzy historycznej.

Po wręczeniu nagród przyszła jeszcze pora na wspólne zdjęcie zawodników i organizatorów konkursu wiedzy.


Obawy w Spytkowicach, Ryczowie i Łączanach

Odcięci od Krakowa?

Mieszkańcy części gmin Brzeźnica i Spytkowice mogą być pozbawieni połączeń busami z Krakowem trasą wiodącą w znacznej części lewym brzegiem Wisły. Właściciel firmy przewozowej nie wyklucza, ze względu na nierentowność tej linii, zlikwidowania kursów. Największy kłopot mieliby uczniowie dojeżdżający do szkoły w Piekarach, ale w niedziele i święta w ogóle nie można by było jeździć do stolicy Małopolski i z powrotem.


Zawoja:

Boiska jeszcze latem

Choć w Zawoi nie brakuje obiektów sportowych, to potrzeby wciąż są duże. Wkrótce będą w znacznej mierze zaspokojone. W lecie mają zostać oddane do użytku dwa boiska wielofunkcyjne oraz jedno do siatkówki plażowej (foto z placu budowy).

 


Perły na kółkach

Mieszkańcy powiatów wadowickiego i suskiego przecierali oczy ze zdumienia, mając wrażenie, że cofnęli się w czasie. Z zachwytem patrzyli na perły biorące udział w II Turystycznym Rajdzie Pojazdów Zabytkowych – Monte Lanckorona 2018. Wśród motoryzacyjnych cacek szczególny zachwyt wzbudzały amerykańskie krążowniki szos z lat 60-tych minionego wieku. Na zdjęciu – cadilac deville z silnikiem o pojemności 6,4 litra…

E-wydanie