Wydanie nr 20 z dnia 17.05.2018

Sucha Beskidzka druga w kraju!

Nie żałują na kulturę

W Lublinie odbyła się V Ogólnopolska Konferencja Samorządu i Oświaty „Edukacja Przyszłości”. Stała się okazją do uhonorowania gmin, które w latach 2015-2016 poniosły największe wydatki na rozwój kultury i ochronę dziedzictwa narodowego. Ogromny sukces na tym polu odniosła Sucha Beskidzka, zajmując drugie miejsce w kategorii gmin miejskich.


Sami sobie obcięli

Posłowie, głosując w sejmie, obcięli swoje wypłaty o 20 procent. To 2 tys. zł brutto mniej każdego miesiąca. Za obniżką opowiedziało się 240 parlamentarzystów, 2 było przeciw, 5 wstrzymało się, a 213 nie głosowało. Podbeskidzcy posłowie PiS: Beata Szydło, Ewa Filipiak, Zbigniew Biernat i Marek Polak byli za podwyżką wynagrodzeń, natomiast Józef Brynkus (Kukiz’15) oraz Marek Sowa (Nowoczesna) nie wzięli udziału w głosowaniu.


Mucharz, Jaszczurowa, Świnna Poręba: to nie młodzież powinna sprzątać!

Brzegi zaczęły oddychać

Liczna grupa najstarszych uczniów szkół podstawowych w Mucharzu, Jaszczurowej i Świnnej Porębie uzbrojonych w rękawiczki i worki sprzątała 11 maja brzegi Jeziora Mucharskiego. Wywieziono trzy przyczepy śmieci. – Nie młodzież powinna to robić, a inwestor i wykonawca budowy! – twierdzi stanowczo wójt Mucharza.


Po trzech latach śledztwa

Zarzuty dla inspektorów

Już trzy lata minęły od wkroczenia policjantów do biur zajmowanych w suskim starostwie przez Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego. Zabezpieczono wówczas komputery oraz szereg dokumentacji, ale zarówno policja, jak i prokuratura niewiele mówiły o tym w jakim celu to uczyniono. Teraz sprawa wydaje się zmierzać ku końcowi. W toku prokuratorskiego postępowania zarzuty popełnienia przestępstwa przedstawiono dwóm inspektorom suskiego PINB.


Bezpieczniej w Zaborzu

W Zaborzu na ul. Zatorskiej, stanowiącej część obwodnicy Oświęcimia, zrobiło się znacznie bezpieczniej. Ustawiono na niej 14 nowoczesnych lamp ledowych. Oświetlone zostały również 100-metrowe odcinki ulic Grojeckiej i Osiedlowej, które krzyżują się z obwodnicą. Nowo wybudowana sieć oświetleniowa ma 430 metrów długości. Zakończone niedawno przedsięwzięcie pochłonęło 70 tys. zł.


Tomice: Bałysowali patriotycznie

Święto gminy

W biało-czerwonych barwach i z patriotycznymi pieśniami na ustach – tegoroczne Święto Gminy Tomice, zwane Bałysowaniem (od tomickiej Galerii Sztuki Bałysówka, przy której się odbywa) miało szczególny charakter. Stanowiło bowiem inaugurację lokalnych obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Świętowano… pełną piersią. Publiczność śpiewała „Przybyli ułani”, „Rozkwitały pęki białych róż” czy „O mój rozmarynie”, wtórując zespołom i ochotnikom (na foto – czterech odważnych panów z widowni śpiewa na scenie, wraz z prowadząca Agnieszką Sienkiewicz, pierwszą z wymienionych pieśni).


Gmina Jordanów:

Lawina skarg

O perypetiach z opracowaniem zmian miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego dla wiosek gminy Jordanów można by napisać książkę. Prace trwały latami, a i tak popełnionych zostało wiele błędów i uchybień. Spowodowało to lawinę skarg na ustalenia poszczególnych dokumentów oraz druzgocące wyroki sądowe.


Wadowice:

Wierność książce

Przez trzy dni Wadowicka Biblioteka Publiczna przeżywała oblężenie. W sali konferencynej, czytelni, a nawet na podwórku tłoczyli się fani książek skuszeni atrakcyjną ofertą Czytomanii – Wadowickiego Festiwalu Książki. Na festiwalowych gości czekało sporo atrakcji. Szczególnie zadbano o najmłodszych, którzy z teatrem Bajdurka bawili się w aktorów, poznawali tez tajemnice czerpania papieru, pisania gęsim piórem oraz zecerstwa (foto).

E-wydanie