Wydanie nr 2 z dnia 10.01.2019

Wnioski z ponad 1200 firm

Mały ZUS, duża ulga

Z początkiem tego roku weszły w życie nowe przepisy, dzięki którym drobnym przedsiębiorcom zostanie w kieszeni o kilkaset złotych więcej niż dotychczas. Kto z uprawnionych zdążył złożyć wymagane dokumenty (termin upłynął 8 stycznia), będzie mógł płacić dużo niższe składki na ubezpieczenie społeczne. W naszym regionie najliczniejszą grupę, która złożyła stosowne dokumenty, stanowią właściciele firm z powiatu wadowickiego (511 osób).


Inwestycje wzrokiem uczniów

Kredką i pędzlem

Na konkurs plastyczny zorganizowany przez Stowarzyszenie LGD Wadoviana napłynęło kilkadziesiąt prac uczniów szkół podstawowych z gminy Wadowice. A twórcze wyzwanie łatwe nie było. Rysunki i obrazki miały przedstawiać inwestycje bądź przedsięwzięcia zrealizowane dzięki unijnym dotacjom. Młodzi artyści zaskoczyli jurorów poziomem prac do tego stopnia, że arbitrom przyszło przyznać podwójne nagrody. Pierwszym miejscem uhonorowano wspólnie Beatę Babińską i Antoniego Siwka, drugą nagrodą podzielili się Maja Podlipni i Sandra Grzesiek, a trzecie miejsce rozdzielono między Julię Sarapatę i Aleksandrę Wieczorek. Wyróżnienia trafiły do Agaty Stawowczyk, Natalii Wieczorek i Wiktorii Wilkosz.

Foto: Zwycięzcy otrzymali dyplomy i wartościowe nagrody rzeczowe.


Droższe pływanie

Na kęckim basenie od nowego roku, po trzech latach obowiązywania, zmienił się cennik. Jest drożej.


3 etaty na 5 łóżek

Pacjent nasz pan

Wraz z Nowym Rokiem weszło w życie rozporządzenie ministra zdrowia określające, jak dużą kadrę pielęgniarską powinny posiadać poszczególne szpitale. Ma to zwiększyć komfort pacjentów i poprawić warunki pracy pielęgniarek. Na pięć szpitalnych łóżek mają przypadać trzy etaty pielęgniarskie. Do takiego standardu dyrektorzy lecznic mogą dochodzić na dwa sposoby: zatrudnić więcej pielęgniarek lub… zmniejszyć liczbę łóżek.


Niosą Dobrą Nowinę

Mali misjonarze

Kilkaset osób uczestniczyło w Archidiecezjalnym Spotkaniu Kolędników Misyjnych zorganizowanym w Mucharzu. Po nabożeństwie w kościele parafialnym orszak Trzech Króli przemaszerował do szkoły, gdzie bawiono się i śpiewano kolędy.

.


Ale dopiero po tragedii…

Nalot na escape roomy

Według wstępnych szacunków w Polsce jest już ponad tysiąc escape roomów – zwanych inaczej pokojami zagadek, ale do 4 stycznia wiele osób o nich w ogóle nie słyszało. Dowiedziały się o ich istnieniu dopiero po tragicznym w skutkach pożarze w tego typu lokalu w Koszalinie, podczas którego śmierć poniosło pięć nastolatek. Minister spraw wewnętrznych i administracji polecił strażakom skontrolować wszystkie escape roomy w kraju. W efekcie natychmiastowych kontroli kilkadziesiąt z nich zostało zamkniętych – w tym jeden w naszym regionie.


Jordanowianin znów pruje po pustynnych piaskach

W szponach Dakaru

Rok temu Szymon Gospodarczyk z Jordanowa zadebiutował w rajdzie Dakar, pilotując francuskiego kierowcę Claude’a Fourniera do podium. Pustynna rajdowa przygoda tak przypadła mu do gustu, że natychmiast po powrocie do rodzinnego miasta zadeklarował, iż kolejna edycja najbardziej wymagającego rajdu na świecie nie może odbyć się bez jego udziału. I postawił na swoim!

 

E-wydanie