Wydanie nr 19 z dnia 09.05.2018

Banalna matematyka, a polski – „samo się pisało”

Matura niestraszna

Gdy miliony Polaków korzystało z uroków długiego majowego weekendu, absolwenci najstarszych klas liceów i techników rozpoczęli maturalny maraton. W piątek, 4 maja, zdawali pisemny egzamin z języka polskiego, a trzy dni później z matematyki. W powiecie oświęcimskim do matury przystąpiło 1114 osób, w wadowickim – 1023, a suskim – 560. Pytani na gorąco maturzyści nie kryli zaskoczenia… łatwością egzaminu. Nie brakowało opinii, że maturalne wypracowanie z „Lalki” B. Prusa, to była „bułka z masłem”, a z niektórymi zadaniami z matematyki dałby sobie radę i gimnazjalista bystrzacha.


Osielec: patriotyczne deklamacje

Dziesiątki zwycięzców

Tegoroczna, trzecia edycja konkursu recytatorskiego dla przedszkolaków z gminy Jordanów została włączona do obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, więc maluchy przygotowały utwory o tematyce patriotycznej. Nie było przegranych! Wszystkie dzieci dostały nagrody (na foto – starsza grupa wiekowa uczestników konkursu wraz z jurorkami), bo wszystkie były na swój sposób wspaniałe. Nawet te, którym trema nie pozwoliła dokończyć występu…


Miliony na wały i rowy

Woda mniej groźna

Ten projekt długo czekał na wdrożenie. Mieszkańcy Oświęcimia, a zwłaszcza okolicznych wiosek wreszcie będą mogli poczuć się bezpieczniej. W ciągu trzech najbliższych lat na wykonanie szeregu zabezpieczeń przeciwpowodziowych zostaną wydane 74 mln złotych. Szczególnie zwiększy się bezpieczeństwo mieszkańców Babic, Bobrka, Brzezinki, Broszkowic, Harmęż i Pław.


Brzeźnica: ocalić od zapomnienia – zasłuchana młodzież…

Historycznie w Spichlerzu

Wspomnienia osób, które pamiętają czasy okupacji niemieckiej, prelekcje na temat II wojny światowej w Brzeźnicy i okolicach oraz rybołówstwa i akwakultury na tym terenie, rozdawane woluminy, a wreszcie możliwość spróbowania potraw z karpia zatorskiego – brzeźnicki Spichlerz Książki przeżywał przez tydzień oblężenie. Największe wrażenie robiły, również na zasłuchanej młodzieży (foto), opowieści świadków wojennych wydarzeń sprzed prawie 80-ciu lat.


Gmina Mucharz:

Honory dla małżonków

Prezydent RP Andrzej Duda uhonorował medalami za długoletnie wspólne pożycie małżeństwa z mucharskiej gminy. Odznaczenia w jego imieniu wręczył wójt Wacław Wądolny. Od samorządowców jubilaci otrzymali listy gratulacyjne, kwiaty oraz prezenty.


Geografia w małym paluszku

Ciekawa świata

Choć baczynianka Sylwia Skorut jest dopiero uczennicą II klasy Technikum Obsługi Ruchu turystycznego w suskim ZS im. W. Witosa, to zakasowała wielu starszych od siebie. Została laureatką centralnego etapu Olimpiady Wiedzy o Turystyce i ma już w kieszeni indeks Uniwersytetu Łódzkiego! Do finałowego szczebla ogólnopolskiej rozgrywki doszła pod opieką nauczyciela z „Witosa” Grzegorza Sikory (oboje na foto).

 

 


Stryszów: śmieci na minusie

Będą podwyżki?

Samorząd Stryszowa ma poważny kłopot. Nie bilansują się wydatki i przychody z tytułu zbiorki odpadów komunalnych. Powstał deficyt i tę dziurę trzeba załatać. Czy mieszkańców gminy czekają podwyżki stawek?


Andrychów, Kalwaria Zebrzydowska, Kęty

Ukwiecone miasta

Niektóre miasta naszego regionu już mogą pochwalić się cieszącą oczy wiosenną estetyką. Głównie za sprawą kwiatów. W Andrychowie ułożono z nich nawet herb miasta (foto).

E-wydanie