Wydanie nr 13 z dnia 2.04.2020

Zarażonych coraz więcej, męcząca izolacja

PONURE ŻYCIE Z KORONAWIRUSEM

Pomimo zamknięcia szkół, placówek kulturalnych i obiektów sportowych, trwającej już kilkanaście dni izolacji domowej, dla wielu bardzo męczącej, z dnia na dzień rośnie w naszym kraju i regionie liczba zachorowań wywołanych przez koronawirusa. Stąd kolejne obostrzenia, ale i wołania o pomoc.

 

 

 


Po nocnej zmianie kodeksu wyborczego

SPRZECIWY SAMORZĄDOWCÓW

Sejm przegłosował szczegółowe regulacje dotyczące tarczy antykryzysowej. Przy okazji dokonano zmian w kodeksie wyborczym, co wywołało falę krytyki. Burmistrz Kęt oznajmił, że do zaplanowanych na 10 maja wyborów prezydenckich ręki nie przyłoży, a prezydent Oświęcimia zaapelował o zmianę ich terminu.


Próba na odległość

ÓSMOKLASIŚCI SIĘ SPRAWDZILI

Pandemia koronawirusa nie stanęła na przeszkodzie przeprowadzenia próbnego egzaminu ósmoklasisty, który odbył się na początku tego tygodnia. Tyle tylko, że zdalnie, więc uczniowie musieli wykazać się większą dyscypliną i uczciwością.


Sucha: bo bycie radnym to służba

POWIAT OBRADOWAŁ

W czwartkowe przedpołudnie, 26 marca, zebrała się na krótkiej sesji Rada Powiatu Suskiego. Pracowała w mocno okrojonym składzie, przy zachowaniu dużych środków ostrożności związanych z zagrożeniem epidemiologicznym.

 

 


Jak przeżyć w izolacji

SZUKAJ POZYTYWÓW

Rządzący oraz służby sanitarne apelują o jak najrzadsze wychodzenie z domów, co już wywołuje u wielu osób coraz większą frustrację, a jeszcze większą w przypadku przymusowej kwarantanny. Jak radzić sobie w tych bardzo niekomfortowych, stresujących sytuacjach?


Wbrew apelom i zakazom

SPOTKANIA I BIESIADY

Od 25 marca obowiązuje rozporządzenie ministra zdrowia wprowadzone w związku z przeciwdziałaniem rozprzestrzeniania się epidemii. Mimo to są osoby, które bez potrzeby wychodzą z domów, spotykając się ze znajomymi. Część z nich łamie przy tym prawo.


Zawoja: po wybuchu gazu

OGIEŃ STRAWIŁ DOM

Prawdopodobnie rozszczelnienie butli z gazem lub instalacji łączącej ją z kuchenką było przyczyną pożaru, który wybuchł w domu jednorodzinnym na osiedlu Budzonie w Zawoi. Straty są ogromne.

 

 

 

 


Jordanów: nocna pożoga

TARTAK W PŁOMIENIACH

Wstępnie na 150 tys. zł oszacowano straty po nocnym pożarze tartaku, do jakiego doszło w piątek, 20 marca, w Jordanowie. W walce z żywiołem brało udział niemal 70 strażaków.


Odkryty pod asfaltem

FRAGMENT CYSORKI

W Wadowicach robotnicy odsłonili fragment drogi pamiętającej czasy zaboru austriackiego.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Sucha: przetwarzanie osadu da nie tylko oszczędności

Z ODPADU ZROBIĄ TOWAR

Blisko 600 tys. zł wydał suski Zakład Komunalny na zainstalowanie na terenie oczyszczalni ścieków instalacji do przetwarzania osadu. Dzięki niej ma on jeśli nie uzyskiwać dochody z jego sprzedaży, to przynajmniej ograniczyć koszty związane z jego utylizowaniem.

 

 


Osielec: nie polują, a chronią

WYPUŚCILI SETKĘ BAŻANTÓW

Na tereny rozciągające się od Żarnówki po Jordanów trafiło 100 bażantów z hodowli. Te piękne ptaki mają wielu naturalnych wrogów, ale dzięki nowym przybyszom, wypuszczonym na wolność w marcu, ich populacja w okolicy ma szansę utrzymać się na stałym poziomie.

E-wydanie