Wydanie nr 1 z dnia 03.01.2019

Małopolski obywatelski podzielony

Mogło być więcej…

8 mln zł wyniosą w przyszłym roku inwestycje i przedsięwzięcia, jakie zostały zrealizowane na terenie Małopolski w ramach – trzeciego w historii – wojewódzkiego budżetu obywatelskiego. Część środków trafi do naszego regionu, ale trudno nie odnieść wrażenia, że mogło być ich więcej, a mieszkańcy powiatów suskiego, wadowickiego i oświęcimskiego – zostali przegłosowani.


Woźniki: sąsiedzi wsparli natychmiast

Serca gorętsze od ognia

Jak wiele innych osób myśleli już o tym jak spędzą Boże Narodzenie. Los okazał się dla nich okrutny. W przedświąteczną środę czteroosobowa rodzina z Woźnik straciła w wyniku pożaru dom (foto). Sąsiedzi i znajomi natychmiast dali odczuć pogorzelcom, że nie są zostawieni sami sobie.

 

 


Pierwsza w 2019 roku!

Królowa Antonina

Pierwszym dzieckiem z terenu, który obejmuje zasięgiem „Małopolska Kronika Beskidzka”, urodzonym w 2019 roku w jednym z tutejszych szpitali, jest Antosia Adamus z Andrychowa (na foto z rodzicami). Dziewczynka przyszła na świat 1 stycznia o 1.00 w wadowickiej lecznicy. O palmę pierwszeństwa walczyła z kilkorgiem innych malców, bowiem porodówka w Wadowicach była w noc sylwestrową wyjątkowo oblegana. W Nowy Rok od północy do południa urodziło się tam sześcioro dzieci, podczas gdy w Oświęcimiu i Suchej Beskidzkiej po jednym.

 


Sucha Beskidzka, Andrychów, Spytkowice, Lanckorona:

Pensje i diety po nowemu

Niektórzy włodarze oraz radni z naszego regionu żegnali miniony rok z dobrą perspektywą finansową na następny. Będą otrzymywać wyższe zarobki i diety.


Sucha Beskidzka: tłum pytał, oficjele drażnili odpowiedziami

Wojna o gaz

W suskim zamku zorganizowano spotkanie mieszkańców miasta z przedstawicielami Polskiej Spółki Gazownictwa. Pierwsi z wymienionych jakby tylko na to czekali! Sala Rycerska zabytkowego obiektu, do której ich zaproszono, pękała w szwach (foto). Suszanie przyszli z wieloma pytaniami, licząc na konkretne odpowiedzi. Ale zawiedli się, więc ich rozmówcy usłyszeli wiele cierpkich słów.

 


Wielkie odkrycie w kościele

Obraz okazał się ikoną!

Może nie epokowego, ale i tak wielkiego odkrycia dokonano w suskiej świątyni. Okazało się, że wiszący w transepcie lewej nawy nowego kościoła obraz Madonny nazywanej Matką Boską Suską jest… kilkaset lat starszy niż powszechnie sądzono.


Jordanów: 50 lat minęło, jak jeden dzień

Sześć złotych par

Dzień ślubu pamiętają tak wyraźnie, jakby przeżyli go zaledwie wczoraj. Sześć par z Jordanowa obchodziło niedawno złote gody, czyli pięćdziesiątą rocznicę rocznice zawarcia związku małżeńskiego. Z tej okazji jubilaci zostali zaproszeni do ratusza, gdzie w sali obrad przygotowano dla nich fetę. Jedną ze złotych par, która nie mogła przybyć do magistratu, burmistrz odwiedził w domu.

Foto: Jubilaci z (od lewej) zastępczynią kierownika USC Teresą Wątrobą, burmistrzem Andrzejem Malczewskim, przewodniczącym Rady Miasta Konradem Turchanem oraz (obok) sekretarzem Robertem Wodziakiem.

E-wydanie