Wydanie nr 41 z dnia 13.10.2022

SMOG NAS ZABIJE. PRZED PUTINEM

Ten sezon grzewczy może być tragiczny. Niektórzy nie mają czym palić, inni mają węgiel fatalnej jakości, mokre drewno albo porąbane meble. Niektórzy sięgają po stare, dawno nieużywane urządzenia grzewcze. Skutki będą opłakane.


BĘDĘ STARTOWAŁ NA DRUGĄ KADENCJĘ. JEŚLI ŻONA POZWOLI

– Myślę, że istnieje sporo osób, które byłyby lepsze na stanowisku prezydenta niż ja, ale nie są zainteresowane tym wyzwaniem. To funkcja, na którą nie można wybrać osoby idealnej, trzeba wybrać osobę najlepszą z dostępnych. Chcę ubiegać się o reelekcję, jeśli tylko zdrowie pozwoli. I żona… – KRONIKA rozmawia z prezydentem Jarosławem Klimaszewskim.


ŻYCIE JAK W MADRYCIE. NA KOSZT WYNAJMUJĄCEGO

Temat z Bielska-Białej wywołał ostatnio ogólnopolskie zainteresowanie. W „Uwadze” TVN pokazano materiał o mężczyźnie, który po wygaśnięciu umowy najmu miał zajmować mieszkanie należące do dwójki bielszczan. Z przedstawionych informacji wynikało, że od początku nie płacił, a potem nie chciał się wyprowadzić. Okazuje się, że ta historia nie jest wyjątkowe.


ZGODA NA KONTROWERSYJNĄ INWESTYCJĘ NA SARNIM STOKU

Jest zgoda na kontrowersyjną inwestycję na Sarnim Stoku
​ Zaskoczenia nie było – Urząd Miejski w Bielsku-Białej wydał pozwolenie na budowę 22 budynków na działkach należących do krakowskiej spółki Art City Eko-Park związanej z Sobiesławem Zasadą.


KAMIENIOŁOM W KOZACH – OGRODZENIE PODZIELIŁO TURYSTÓW

Ogrodzenie skarpy na górnej półce kamieniołomu podzieliło mieszkańców gminy Kozy oraz turystów. Niektórzy przekonują, że to niepotrzebna ingerencja w dziką przyrodę. – Cały czar tego miejsca prysł – skomentował jeden z internautów.


WIWAT AKADEMIA! INAUGURACJA NA ATH

Vivat Academia, Vivant Professores – tradycyjnym uderzeniem berła rektorskiego prof. Jacek Nowakowski, rektor Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej, zainaugurował rok akademicki 2022/2023. W Akademii Techniczno-Humanistycznej uczy się 5 tysięcy studentów, pierwszy rok rozpoczyna 1800. Pracuje z nimi 340 nauczycieli akademickich. Uczelnia ma pięć wydziałów, interdyscyplinarną Szkołę Doktorską, Studia Podyplomowe i 22 kierunki studiów.


NOWY SEZON TEATRALNY. ILUZJA I RZECZYWISTOŚĆ

Najnowsza premiera w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej ma kilka oryginalnych wyróżników. Musical Zygmunta Koniecznego pt. „Sztukmistrz z miasta Lublina” powstał na podstawie powieści literackiego noblisty Isaaca Bashevisa Singera, a teksty piosenek wyszły spod pióra Agnieszki Osieckiej. Spektakl jest pięćdziesiątą realizacją artystyczną bielskiej placówki Melpomeny w okresie dotychczasowych dziewięcioletnich rządów Witolda Mazurkiewicza.


PRZEPEŁNIONE CMENTARZE. NIEKTÓRZY NIE CHCĄ SŁYSZEĆ O KREMACJI

Na podbeskidzkich cmentarzach zaczyna brakować miejsca na kolejne pochówki. Problem widoczny jest w wielu miejscowościach regionu. Samorządowcy mają problem. Budowa nowych nekropolii wiąże się z ogromnymi kosztami. Prostym rozwiązaniem byłyby spopularyzowanie pochówków urnowych. Ale nie jest to łatwe.