Wydanie nr 39 z dnia 29.09.2022

 

Huczne wesela w Szczyrku

A TERAZ IDZIEMY NA JEDNEGO!
I BĘDZIE GŁOŚNO!

Szczyrk upodobali sobie nowożeńcy z całego kraju. Przyjeżdżają w Beskidy, aby zorganizować tu swoje wymarzone wesele. Rocznie organizowanych jest nawet 1000 takich imprez. Biesiadnicy mają niezapomnianą zabawę. Za to okoliczni mieszkańcy mają dość.


RZEMIEŚLNICY: WIDMO DRASTYCZNYCH

PODWYŻEK I ZWOLNIEŃ

Drastyczny wzrost kosztów może oznaczać konieczność zwalniania pracowników i zamykania działalności. Tego boją się rzemieślnicy z naszego regionu. Nie mogą uwierzyć, że choć to niewielkie firmy stanowią o sile gospodarki, przez polski rząd są zupełnie ignorowane.


INWESTYCJA NA SARNIM STOKU
KOMPLETNIE RÓŻNE OPINIE

– Swoją opinię podtrzymuję. Obszar inwestycji jest pozbawiony walorów przyrodniczych zasługujących na uwagę – mówi dr hab. Damian Chmura, który przygotował opinię przyrodniczą na zlecenie inwestora budowy 22 budynków na Sarnim Stoku.


CÓRKA ZABIŁA MATKĘ W HAŁCNOWIE

Rodzinny dramat rozegrał się 22 września przy ul. Janowickiej w bielskiej dzielnicy Hałcnów. Na ciało 70-letniej kobiety natrafiła mieszkająca po sąsiedzku jej synowa. Podejrzana o morderstwo córka ofiary przebywa w areszcie. Miała problemy psychiatryczne.


CORAZ MNIEJ NAS

Poznaliśmy wyniki Narodowego Spisu Powszechnego. Najważniejszy wniosek? Jest nas coraz mniej. Maleje liczba osób w wieku produkcyjnym.


KSIĄDZ CELEBRYTA? KOŚCIÓŁ MUSI BYĆ OTWARTY

– Nie mogę zrozumieć, że wszędzie trzeba się umawiać, dzwonić, zapowiadać. Kiedyś tego nie było. Wiele osób zatrzymywało się u nas w drodze na zakupy. Mama gotowała kawę, było ciasto – Kronika rozmawia z księdzem Janem Byrtem, proboszczem luterańskiej parafii w Szczyrku-Salmopolu.


OPOWIEDZ MI BABCIU O SYBIRZE

Przychodzą co roku, w rocznicę sowieckiej agresji na Polskę. Jest hymn państwowy, modlitwy (katolicka i ewangelicka), złożenie wiązanek kwiatów pod pomnikiem „Miejsce Pamięci Zesłańcom Sybiru”, jest wreszcie Hymn Sybiraków, może najbardziej w tym wszystkim wzruszający.


MŁODZI MAJĄ GŁOS

– Młodzież uważa, że w mieście nie dzieje się zbyt wiele. Dlatego chcemy pytać, co byłoby interesujące, co moglibyśmy zrobić, żeby nasi rówieśnicy byli zadowoleni, i żeby Bielsko-Biała było dla nich atrakcyjne – Kronika rozmawia z Tymoteuszem Dadokiem, Julią Cholewą, Julią Wyczesany i Filipem Macudą z Młodzieżowej Rady Miasta.


TARGI BUDOWNICTWA:
BYŁO CO OGLĄDAĆ I KOGO SŁUCHAĆ

60. Międzynarodowe Targi Budownictwa Jesień 2022 przeszły do historii. Uczestniczyło w nich około 200 wystawców, którzy przedstawiali wyroby 480 producentów.


Po pandemicznej przerwie powraca Festiwal Kompozytorów Polskich

ĆWIERĆWIECZE MUZYCZNYCH DIAMENTÓW

Po dwuletniej przerwie powraca Festiwal Kompozytorów Polskich im. Henryka Mikołaja Góreckiego. Wraca z przytupem – 6 października rozpoczyna się trzydniowa, jubileuszowa 25. edycja tego wydarzenia, jedynego o tak wysokim poziomie na kulturalnej mapie Polski.


NIEZWYKŁA PREMIERA W BANIALUCE

Dlaczego Janusz Korczak wykreślił część osiemnastego rozdziału „Kajtusia Czarodzieja”? Bo było w nim to, co najstraszniejsze i dzieci się bały. Co jest najstraszniejsze? Właśnie od tego pytania zaczyna się historia „Zakazanych dzieci”, sztuki Artura Pałygi. W październiku w Banialuce.

 

 

 

 

 

 

 


PARADA KAPELUSZY I INNE ATRAKCJE

Tegoroczne Dni Seniora potrwają od 1 do 9 października. W programie wiele atrakcji – konkursy, koncerty, przedstawienia teatralne oraz Parada Kapeluszy. Zapraszają prezydent miasta Jarosław Klimaszewski i Rada Seniorów Miasta Bielska-Białej.

 

 

 

 

Wydanie nr 38 z dnia 22.09.2022

 

BKS – STO LAT TRADYCJI

Mecz jubileuszowy pomiędzy zespołami BKS Stal i VfL Wolfsburg uświetni obchody 100-lecia Bialskiego Klubu Sportowego. Po spotkaniu kibice przejdą pod ratusz, który zostanie podświetlony w barwach klubu, a sympatycy Stali przygotują pokaz pirotechniczny. Natomiast Kronika Kronika przygotowała z okazji stulecia specjalny czterostronicowy dodatek.


WSTRZYMANIE INWESTYCJI NA SARNIM STOKU

JEST OBOWIĄZKIEM

– Wszystko jest w rękach urzędników, bo to oni władowali nas w to bagno, które bezpowrotnie zniszczy przyrodę – Kronika rozmawia z prezesem Stowarzyszenia Olszówka Jackiem Zacharą.


GANGI ZŁODZIEI DREWNA

Na rynku brakuje nie tylko węgla, ale również drewna. A jeśli już jest – to w horrendalnej cenie. Coraz częściej słychać o kradzieżach drewna z lasu. Jak jest w beskidzkich lasach?


Charytatywny sklep w Bielsku-Białej przestanie istnieć

FAZA LIKWIDACJI

Inflacja i podwyżka czynszu mają swoją ofiarę – to popularny wśród bielszczan sklep, w którym można było zostawić niepotrzebne rzeczy, które później tanio odsprzedawano. Dochód przeznaczano na szczytne cele. Prowadząca sklep fundacja zarzuca władzom miasta obojętność.


UKRAIŃCY DBAJĄ O CMENTARZ ŻOŁNIERZY RADZIECKICH

Na Cmentarzu Żołnierzy Radzieckich w Bielsku-Białej przeprowadzono kolejne prace porządkowe. Takie działania prowadzone są tam już od kilku lat. Cmentarzem opiekują się też Ukraińcy.


MILIONY NA PODBESKIDZIE

– Mam nadzieję, że Jarosław Kaczyński przyjedzie do Bielska-Białej. Robimy wszystko, by go zachęcić do odwiedzenia naszego miasta, gdyż dawno go tu nie było – Kronika rozmawia z Grzegorzem Pudą, ministrem funduszy i polityki regionalnej.


ZAMRAŻARKA PATRONÓW.

CZY KTOŚ JESZCZE O NICH PAMIĘTA?

Pięć osób i jedno województwo – to zamrażarka patronów Bielska-Białej. Osób i nazw, które według urzędu zasługują na upamiętnienie. Jak to w zamrażarce, na takie uhonorowanie można czekać latami.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


POGODA NIE PRZESTRASZYŁA ROWERZYSTÓW

Punktualnie o 9:30 sprzed bielskiego ratusza wyruszył 50. jubileuszowy Bielski Rodzinny Rajd Rowerowy. Mimo niesprzyjającej aury na trasę wyruszyło ponad 1200 kolarzy, w tym wielu młodych, a nawet bardzo młodych rowerzystów.


PASJONACI ROBIĄ, CO LUBIĄ

Ludzie nie angażują się w działania społeczne – słyszymy na każdym kroku. Nie mają czasu lub chęci, czasem jednego i drugiego. Tymczasem w Bielsku-Białej istnieje wiele inicjatyw, których członkowie aktywnie działają. Czym się zajmują i po co, skoro nie dla pieniędzy?


RATOWNICY ŚWIĘTOWALI. 70 LAT GRUPY BESKIDZKIEJ GOPR

W tym roku mija 70 lat, odkąd GOPR niesie pomoc na beskidzkich szlakach. Grupa Beskidy to – po tatrzańskiej – najstarsze stowarzyszenie ratowników ochotników.


POSADZILI WIEŚKA DYMNEGO

Swoistą uwerturą do jaworzańskich dożynek było odsłonięcie w Nałężu wygodnej ławeczki, na której spoczęła wyrzeźbiona postać Wiesława Dymnego, jednego z założycieli legendarnej „Piwnicy pod Baranami”, aktora, rysownika, satyryka i autora zbioru literackiego „Opowiadania zwykłe”.

 

 

 

Wydanie nr 37 z dnia 15.09.2022

 

Przeciw tym oskarżeniom zaprotestowała dziennikarska Polska

PRESJA MA SENS: ZIOBRO POLECIŁ

UMORZYĆ ABSURDALNĄ SPRAWĘ

PRZECIW NASZEMU DZIENNIKARZOWI

MIROSŁAWOWI JAMRO

Nasz dziennikarz Mirosław Jamro najpierw usłyszał prokuratorskie zarzuty za podżeganie policjantów do ujawnienia informacji, a potem sprawę polecił umorzyć sam Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro.


CORAZ DROŻEJ, A BĘDZIE GORZEJ

Od października mieszkańcy Bielska-Białej zapłacą więcej za ciepło. Na razie podwyżka jest mała, ale kolejna będzie duża, bo nowych stawek nie ustaliła jeszcze elektrociepłownia. Będą znane jeszcze w listopadzie. Coraz wyższe koszty ogrzewania gazem ponosi bielski samorząd.


Najgorszy scenariusz:

OGRANICZENIA PRODUKCJI I ZWOLNIENIA PRACOWNIKÓW

Prąd dla firm od września podrożał o 50 procent, a kolejne podwyżki zdają się być tylko kwestią czasu. Koszty działalności wzrosną drastycznie – słyszymy w jednym z przedsiębiorstw.


POLSKA SZARŻA NA CZESKIE SKŁADY WĘGLOWE

Sytuacja na rynku węgla z trudnej zmienia się w tragiczną. Węgiel jest coraz droższy, więc niektórzy szukają go w Czechach. Ale i tam zapasy szybko się kończą.


CZY BĘDZIEMY PALIĆ BYLE CZYM?

Alarmujące wieści płyną z niektórych polskich miast: mieszkańcy oddają znacznie mniej odpadów. Najbardziej prawdopodobny powód? W razie konieczności zamierzają nimi ogrzewać swoje domy. To byłaby ekologiczna katastrofa.


PAN BÓG NIERYCHLIWY, ALE SPRAWIEDLIWY

W bielskim sądzie spotkali się ostatnio Janusz Szymik i ks. Jan W., czyli ofiara i jego oprawca. – Pan Bóg nierychliwy, ale sprawiedliwy – tymi słowami zwrócił się Szymik do księdza.


BERDIAŃSK: RAPORT Z OKUPOWANEGO MIASTA

– W mieście pozostało co najwyżej 30 procent dotychczasowych mieszkańców. Wszystko, co związane z Ukrainą, jest tu zabronione: język, literatura i symbole państwowe. Ludzie są zdruzgotani – mówi Kronice Igor Kaminski, Polak z Ukrainy, radny miejski z Berdiańska.


EKOLODZY MÓWIĄ „NIE” INWESTYCJI NA SARNIM STOKU

Ekolodzy protestują przeciwko planom budowy osiedla na Sarnim Stoku, w sąsiedztwie zespołu krajobrazowo-przyrodniczego.


NOCNE RAJDY PO MIEŚCIE

– Było po północy, niedługo po tym, jak położyłem się spać, gdy nagle na równe nogi zerwał mnie przeraźliwy pisk opon oraz wycie silnika – skarży się mieszkaniec Starego Bielska. Dodaje, że to nie pierwszy raz, gdy domorośli rajdowcy nic sobie nie robią z ciszy nocnej.


WKRĘCONA W KSIĄŻKĘ TELEFONICZNĄ

Pani Łucja jest starszą kobietą. Porusza się z wyraźnym trudem, o lasce. Nie traci jednak pogody ducha. Nawet teraz – po tym jak padła ofiarą naciągaczy. Przyznaje, że sama sobie jest winna, bo dała się omamić. Może nie straciła wiele, bo raptem 70 złotych, lecz dla samotnej emerytki to spore pieniądze.


INNOWACYJNE PODBESKIDZIE: O SPORCIE I BIZNESIE

Innowacje godne filmów science fiction, a także sport jako narzędzie promocji i rozwoju firm – to były główne zagadnienia E-Kongresu „Sąsiedzi Sąsiadom – Innowacyjne Podbeskidzie”, który po raz szósty odbył się w Bielsku-Białej.


MONOLOG O ŁAPÓWCE

Prowadziłem nocne audycje muzyczne, mogło mnie słuchać tylko dwóch piekarzy i jeden portier – Kronika rozmawia z Grzegorzem Sikorą, aktorem Teatru Polskiego w Bielsku-Białej.