Wydanie nr 19 z dnia 13.05.2021

 

To było podpalenie?

I PO ZABYTKU

Po zabytkowej lokomotywowni w Bielsku-Białej zostały już tylko zgliszcza. Nie wyklucza się, że pożar został wywołany przez celowe lub przypadkowe podpalenie.


Złamał zasady przepustki

KSIĄDZ PEDOFIL NA ZAKUPACH

Czytelniczka „Kroniki” rozpoznała Jana W., byłego proboszcza z Międzybrodzia Bialskiego, w Bielsku-Białej. Uznany winnym pedofilii ksiądz robił zakupy w sklepie.


Kłusownicy w akcji

URATOWANE Z WNYKÓW

W zeszłym roku zespół Stowarzyszenia dla Natury „Wilk” uratował aż trzy wilki, które wpadły w kłusownicze wnyki. To jednak walka z wiatrakami, bo te piękne drapieżniki seryjnie giną we wnykach i od kul z broni myśliwskiej. Dlatego lokalni naukowcy apelują o powołanie Państwowej Służby Ochrony Przyrody.


AWANTURA O OŚRODEK

Chorzy pacjenci ośrodka zdrowia w Bestwinie zdrowieją, zanim zdążą dostać się do niego po lekarską pomoc – w ten sposób niektórzy mieszkańcy kpią ze złej – ich zdaniem – organizacji pracy placówki. Ostatnio jeden z nich, zirytowany, złożył na ośrodek i wójta gminy skargę do rozpatrzenia przez radnych. Dyrekcja placówki uważa, że pracuje dobrze, a skarga to opinia pojedynczego pacjenta.


Czechowice-Dziedzice

SMRÓD ULOTNY, ALE UCIĄŻLIWY

Mieszkańców ulicy Narutowicza w Czechowicach-Dziedzicach atakuje smród, który – ich zdaniem – uchodzi z pobliskiej firmy specjalizującej się w produkcji wyrobów garmażeryjnych. Ludzie proszą o pomoc różne instytucje, ale – jak na razie – bez skutku.


KONIEC WEŁNIANEJ HISTORII

Rozpoczęło się wyburzanie ruin po byłym zakładzie włókienniczym Merilana w Bielsku-Białej. Na gruzach historii wyrosną w przyszłości budynki mieszkalne.


Kłucie zmotoryzowanych

SZCZEPIĄ W KOZACH

W Kozach gruchnęła wieść, że zostanie tam otwarty punkt szczepień powszechnych Drive-Thru. Wkrótce okazało się jednak, że punkt nie może spełniać swojej roli, ponieważ… nie ma szczepionek.


Starosta bielski nie ma wątpliwości:

TA UCHWAŁA NIKOGO NIE KRZYWDZI

Co władze powiatu bielskiego zrobią z „gorącym kartoflem”, jakim jest uchwała postrzegana jako anty-LGBT? Czy rzeczywiście dyskryminuje ona i dzieli mieszkańców? Czy może doprowadzić do zablokowania środków unijnych? „Kronika” rozmawia o tym ze starostą bielskim Andrzejem Płonką.


W górach także latem bywa niebezpiecznie

NA KAŻDE WEZWANIE

W okresie letnim dochodzi do coraz większej liczby poważnych wypadków, w których nieodzowne są interwencje goprowców. Stwarza to problemy, o których sami ratownicy mówią niechętnie.


Melomani nie mogą się doczekać

KOSMICZNY OBIEKT

Niesamowita kopuła, jaka okryje salę koncertową w powstającym w Bielsku-Białej kompleksie Cavatina Hall, nabiera już kształtów. Rozpoczął się montaż szklanych paneli stanowiących elewację tej niesamowitej budowli.


Osiem lat zmagań

W KURZU I HUKU

Już od ośmiu lat dwoje starszych mieszkańców Bielska-Białej walczy, aby obok ich domu i baru nie przejeżdżał ciężki sprzęt budowlany. A przejeżdżać nie powinien, bo nie ma w tym miejscu drogi do tego przeznaczonej. Każdy ma jednak własne racje.


Jak to pogodzić?

SMARTFONY – TAK, MASZTY – NIE

Po raz kolejny w Bielsku-Białej i okolicznych miejscowościach zrobiło się głośno o protestach przeciwników budowy anten przekaźników telefonii komórkowej.


Altany, drzewa, polany

PARKI DO POPRAWKI

Do końca roku mają być zrewitalizowane dwa popularne bielskie parki: park Włókniarzy oraz za ratuszem.


Jak pokonać centrum?

ROWEREM WZDŁUŻ BIAŁEJ

Rada Miasta dała zielone światło dla wykupów przez miasto pierwszych działek na potrzeby trasy rowerowej biegnącej z północy na południe wzdłuż rzeki Białej, od granicy miasta z Czechowicami-Dziedzicami aż do Wilkowic.


Chcą normalności

MISIE W TRASIE

Jeżdżą sportowymi samochodami, wpadają na mecze, koncerty, wykłady i wędrują po górach. – Mają szczelnie wypełniony terminarz i długą listę zaproszeń – mówi Mariusz Owczarz, właściciel restauracji Stek i Wino w Bielsku-Białej. A mówi o… pluszowych misiach.


75. rocznica tragicznych wydarzeń w Beskidach

ŚMIERTELNE STRZAŁY NA BŁATNIEJ

Przed 75 laty stoczono krwawą bitwę na górskiej polanie między szczytami Wielka Cisowa i Błatnia w Beskidzie Śląskim. Jednym z poległych był plutonowy Edward Biesok (pseudonim „Edek”).

 

 

 

 

 

 

 

 

 


W BCK marzec w… czerwcu

WRACA PIERWSZORZĘDNA KULTURA I GWIAZDY

To, co pięknego miało wydarzyć się w marcu, w większości zobaczymy i usłyszymy w czerwcu. A doszło jeszcze kilka kulturalnych niespodzianek. „Dom Muzyki” Bielskiego Centrum Kultury znowu zaprasza na świetnie zapowiadające się koncerty i spektakle.


Przygraniczne klimaty sprzed 15 lat

POLSKA ZA ZAKRĘTEM

Dzieci bawiące się na ulicy, starsi ludzie przesiadujący na ławeczkach, bary i pijalnie piwa, kapliczki w otoczeniu banerów reklamowych, psy wylegujące się na drogach – tego typu klimaty można oglądać na zdjęciach Macieja Plewińskiego w Galerii Fotografii B&B.

 

 

Wydanie nr 18 z dnia 6.05.2021

 

Pedofile żyją obok nas

LECĄ NA WABIKI, JAK MUCHY NA LEP

Żądni zaspokajania swych chorych pragnień, dają się łapać jak muchy na lep łowcom pedofili, czego dowodem ostatnie zdarzenie w Bielsku-Białej.


Kierująca nie ustąpiła pierwszeństwa

KOLARZE DO SZPITALA

Kierująca osobówką doprowadziła do zderzenia z trzema kolarzami. Mężczyźni trafili do szpitala, ale nie odnieśli poważniejszych obrażeń.


Czym zarażali się bielszczanie?

NIE TYLKO KORONAWIRUS

Ubiegły rok upłynął w cieniu pandemii. Nie oznacza to jednak, że wraz z pojawieniem się koronawirusa zniknęły z naszego otoczenia inne choroby zakaźne.


Studio Filmów Rysunkowych

DYREKTOR CHMIEL

Minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. Piotr Gliński powołał Macieja Chmiela na pełniącego obowiązki dyrektora Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej. Nowy dyrektor rozpoczął urzędowanie 1 maja.


Teraz naprawdę docenia życie

NIE CZAS NA ŁZY

Jej dramat życie rozpisało na wiele aktów. Gdy wybudzono ją ze śpiączki, powoli uświadamiała sobie, że cudem przeżyła i jak wiele skomplikowanych operacji przeszła. I jakie jeszcze trudy rehabilitacji i zabiegów ją czekają. A jednak nie przestaje się uśmiechać. – Co mi po łzach, skoro mam dla kogo żyć! – stwierdza Katarzyna Konwa.


Pomagają tym, którzy mają trudniej

CZAR DOBRYCH GESTÓW

Mówi się, że „wszystkie dzieci nasze są”, ale tak naprawdę w powiedzeniu tym niewiele jest prawdy. Bo są i takie, które są pozostawione własnemu losowi. Na szczęście są też tacy, którym nie jest to obojętne.


Gdzie tu logika?

KOLEJNA PODWYŻKA CIEPŁA

Wzrosła cena energii cieplnej dostarczanej do bielskich mieszkań przez miejską spółkę ciepłowniczą Therma – tym razem o 3 procent. To już szósta w ciągu roku zmiana taryf za ogrzewanie.


Wjadą buldożery?

DOLINA MNIEJ DZIKA, BARDZIEJ GOŚCINNA

Bielscy radni przyjęli plan zagospodarowania dla obszaru miasta w rejonie potoku Gościnnego w Bielsku-Białej – pomiędzy aleją gen. Andersa a ulicą Gościnną. Projekt od początku wzbudzał wiele kontrowersji.


Nie dała się chorobie, dziś inspiruje innych

KOCHA ŻYCIE, MIMO WSZYSTKO

Na scenie jest wulkanem energii. Gdy prowadzi zajęcia z zumby, jest uśmiechnięta i zaraża uczestniczki optymizmem. Organizuje maratony i akcje charytatywne. Irena Awieruszko-Ptaszkiewicz od urodzenia żyje z nieuleczalną chorobą.


Odzyskany po 20 latach!

ZŁOTY ZEGAREK

Pochodzący z Turynu bielszczanin Angelo Gilli oniemiał, gdy u jego progu stanęły dwie mieszkanki miasta, które wręczyły mu zgubiony 20 lat temu złoty zegarek. – Pani przeprosiła mnie za opóźnienie – śmieje się były dyrektor w firmie produkującej dla Fiata.


Ptasia grypa: wirus niegroźny dla ludzi

KOSZMAR HODOWCÓW DROBIU

Po SARS-CoV-2 rozwija się epidemia ptasiej grypy. – Dzięki Bogu, zatrzymała się na granicy Wisły. Robimy wszystko, współpracując ze służbami mundurowymi, by naszych hodowców ominęła konieczność utylizacji drobiu – mówi Zenon Dobija, powiatowy lekarz weterynarii w Bielsku-Białej.


Nie ma zgody kuratorium

CO Z TYM TECHNIKUM?

1 września czechowicka „Resortówka” miała się połączyć ze zlikwidowanym Technikum nr 2, wcześniej działającym w Zespole Szkół Silesia. Starostwo Powiatowe zostało jednak zaskoczone brakiem zgody kuratora i sprawa pozostaje otwarta. Tymczasem niedługo rusza nabór…


Zlikwidują „115” do Wilkowic

DWA BILETY MIESIĘCZNE

Od 31 maja ma zostać zlikwidowana linia Komunikacji Beskidzkiej (dawny PKS Bielsko-Biała) nr 115 Bielsko-Biała – Bystra – Wilkowice Granica.


SZTUKA „UWOLNIONA”

Od 4 maja znów dostępne są dla widzów – oczywiście w reżimie sanitarnym – muzea i galerie sztuki. Z czym czekają na publiczność bielskie placówki?


Zapomniany pomnik

JAK BIELSKO UCZCIŁO PIERWSZEGO PREZYDENTA

12 maja mija 95. rocznica zamachu majowego. W stolicy Podbeskidzia raczej trudno szukać pamiątek bezpośrednio związanych z przewrotem, jednak to właśnie w Bielsku pojawił się symbol tamtej pomajowej rzeczywistości. Mowa o nieistniejącym już pomniku upamiętniającym prezydenta Gabriela Narutowicza.

 

 

Wydanie nr 17 z dnia 29.04.2021

 

Człowiek prasy i kultury

ŻEGNAJ LESIU!

Zmarł Leszek Miłoszewski, były wieloletni dziennikarz „Kroniki Beskidzkiej”, a potem dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Trzecia fala opada

LATO BEZ WIRUSA?

Z danych statystycznych wynika, że trzecia fala pandemii systematycznie opada. Po raz pierwszy szpitale, zamiast zwiększać, zmniejszają liczbę miejsc covidowych.


Żołnierze w Czechowicach-Dziedzicach

ZRZUCENI Z COKOŁU

26 kwietnia w Czechowicach-Dziedzicach zorganizowano wyprowadzkę pomnikowi Braterstwa Broni. Został odcięty od cokołu, ostrożnie postawiony tuż obok, a następnie położony. Później trafił na teren miejskiej oczyszczalni ścieków, gdzie „poczeka” na kolejne decyzje.


Co dalej z prześladowcą ministranta

GDZIE JEST KSIĄDZ?

Za kilka tygodni kończy się kościelna kara odosobnienia dla Jana W., byłego proboszcza parafii w Międzybrodziu Bialskim, którego Kościół uznał winnym czynów pedofilskich wobec byłego ministranta Janusza Szymika. Czy ksiądz Jan wróci do posługi kapłańskiej?


Czołówka na „starej drodze”

WJECHAŁA W CIĘŻARÓWKĘ

Jadąca osobówką seniorka wjechała prosto pod ciężarówkę. Kobieta potrzebowała hospitalizacji.


Rzeź drzew czy normalka?

BESKIDZKA MASAKRA PIŁĄ MECHANICZNĄ

Czytelniczka zaprosiła „Kronikę” do Małych Kóz, gdzie w kompleksie leśnym trwa od kilku tygodni tzw. planowe pozyskanie drewna. Codzienność dla leśników. Dla nas, laików jeśli chodzi o gospodarkę leśną, obraz, który ujrzeliśmy, był przerażający – istna masakra piłą i siekierami.


Bielszczanie czekają od lat

CZAS NA TĘŻNIĘ

Wszystko wskazuje na to, że bielszczanie doczekają wreszcie własnej tężni solankowej. O jej budowę upominali się od lat. Droga do darmowych inhalacji jest jednak ciągle daleka.


Udowodnij, że żyjesz!

BABCIA WYJECHAŁA, WIĘC UMARŁA?

ZUS uznał, że babcia pani Krystyny nie żyje. Bo nie odbiera korespondencji.


Na bielskim Rynku

PREZYDENT NAPRAWI ZEGAR

Zegar kwadransowy na bielskim Rynku zacznie w końcu poprawnie działać – zadeklarował prezydent Jarosław Klimaszewski. Trzymamy kciuki panie prezydencie!


Utwórzmy Bielską Orkiestrę Symfoniczną!

ANI ORKIESTRY, ANI SALI

O pomyśle utworzenia w Bielsku-Białej orkiestry symfonicznej z prawdziwego zdarzenia, zaprzepaszczonej szansie na budowę idealnej sali koncertowej, zaletach i mankamentach sal obecnych i tej będącej w budowie oraz muzycznej przyszłości miasta, a także o jazzie i… Zenku Martyniuku, w rozmowie z Marcinem Kałuskim opowiada dyrygent i wieloletni dyrektor Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Bielsku-Białej Andrzej Kucybała.


Rozbudowa schroniska dla zwierząt

HOTEL DLA MRUCZKÓW

Schronisko dla bezdomnych zwierząt w Bielsku-Białej wzbogaci się o nowy obiekt – nowoczesną „kociarnię”. W przyszłym roku powinna zostać oddana do użytku.


Na Klimczoku

REMONT STACJI

Ponad 50 ratowników górskich Grupy Beskidzkiej było zaangażowanych w remont Stacji Ratowniczej Klimczok, znajdującej się tuż obok schroniska o tej samej nazwie.


Dokładnie 50 lat temu

TRAMWAJE ODJECHAŁY

Decyzja o likwidacji trakcji tramwajowej w Bielsku-Białej zapadła na sesji Miejskiej Rady Narodowej 16 września 1970 r. Protesty mieszkańców nic już nie zmieniły. Od 1 maja 1971 r. na bielskich drogach zostały tylko autobusy komunikacji miejskiej.


OKNO DO ŚWIATA IGORA

Bielszczanin Igor Bryzek ma 16 lat, fantastyczne wyczucie koloru, talent plastyczny i wyobraźnię. Oraz autyzm. Rysuje na dużych kartkach papieru, z rozmachem i ekspresją, całkowicie się temu oddając.

 

 

E-wydanie