Wydanie nr 21 z dnia 26.05.2022

Emocje wokół Cyniarskiej 13

Zabytek polityczny? Część druga, nieostatnia

Do biura powiatowego inspektora nadzoru budowlanego dla miasta Bielska-Białej weszła policja. Skierowano zawiadomienia do prokuratury. Do postępowania dołączył minister kultury. Czy kamienica przy ulicy Cyniarskiej 13, która stała się przyczyną tych wszystkich działań, istotnie była tego warta? Czy może sprawa ma drugie dno? Polityczne, jak można gdzieniegdzie usłyszeć.


Będzie szok przy kasie

Drożyzna na basenie w Cygańskim Lesie

Kąpielisko w Cygańskim Lesie będzie w tym sezonie jednym z najdroższych w regionie! O kilkadziesiąt procent podrożeją bilety na jedyny czynny otwarty basen w Bielsku-Białej – weekendowe wejście dla osoby dorosłej kosztować będzie 30 zł (rok temu było 22 zł), a ulgowy 20 zł (to aż dwukrotny wzrost ceny – z 10 zł). Jakby tego było mało, z tegorocznego cennika zniknie wakacyjny bilet dla uczniów i studentów, który kosztował 8 zł. Dużo taniej za wejście na basen zapłacimy w Czechowicach-Dziedzicach, Strumieniu czy Cieszynie.


Ślubuję ci miłość i wierność…

Nie przed ołtarzem

Małżeństwo tylko w urzędzie, a nie w kościele? Kiedyś było to nie do pomyślenia. Bywało, że rodzice czy chrzestni w takiej sytuacji odmawiali udziału w ceremonii zaślubin. To się jednak zmienia. I to bardzo szybko.


Szesnastu policjantów z zarzutami

Afera długich języków

Przed rokiem w bielskiej policji wybuchła afera. Szesnastu policjantów bielskiego garnizonu od kilku miesięcy za karę częściowo nie pracuje, chociaż pobiera połowę wynagrodzenia. To efekt prokuratorskiego śledztwa. O co chodzi w tej sprawie?


Kongres w Bielsku-Białej

Platforma mówi „nie”

– Złożyliśmy trzy konkretne projekty ustaw, żeby zmienić fatalną sytuację w kraju – mówiła poseł Mirosława Nykiel podczas zorganizowanego w Bielsku-Białej Regionalnego Kongresu Programowego Platformy Obywatelskiej, poświęconego państwowej sferze budżetowej. Głos zabrał także prezydent Jarosław Klimaszewski.


Ukrainki w Polsce:

Chyba tu zostanę

Dla większości uchodźców z Ukrainy najważniejsze jest dzisiaj zdobycie pracy. Lena i Katarina miały szczęście, udało im się. Pracują w salonie urody w Jaworzu. Pytanie brzmi jednak, co dalej? Zostać w Polsce, czy wrócić na Ukrainę?


Co wyjdzie z planowanych inwestycji?

Rząd daje, a inflacja zżera

W ramach przeciwdziałania skutkom pandemii rząd przeznaczył miliardy złotych na pomoc lokalnym samorządom. Pieniądze miały pomóc w realizacji wielu potrzebnych i ważnych dla mieszkańców inwestycji o typowo lokalnym charakterze. Problem w tym, że nikt nie przewidział szalejącej inflacji…


Poeta nie zwalnia tempa

Książka numer 55

Juliusz Wątroba, znany poeta, prozaik i satyryk ze Śląska Cieszyńskiego, wydał właśnie 55. książkę w swoim życiu. To rzadko spotykany przypadek niezwykłej kreatywności literackiej.
Tomik poezji pt. „Gesty” zawiera porcję nietuzinkowych wierszy Wątroby. Niektóre z nich są frapującymi refleksjami autora na temat współczesnych wydarzeń, choćby wojny.


Potrącony sześciolatek

Mama pod wpływem

Sześcioletni obywatel Ukrainy złamał nogę po tym, jak został potrącony przez kierującą osobówką. Jak informują policjanci, chłopiec wtargnął na jezdnię. Był pod opieką mamy, która miała niewielką ilość alkoholu w wydychanym powietrzu. Do wypadku doszło 18 maja o 15.20 na ulicy Staszica w Kętach.


 

Wydanie nr 20 z dnia 19.05.2022

Sarni Stok dla Zasady

Drzewa pod topór

Jeśli ta inwestycja doczeka się realizacji, krajobraz Sarniego Stoku jaki znamy przejdzie do historii. Pod topór pójdą setki, jeśli nie tysiące drzew na blisko 19 hektarach gruntu, a na granicy z zespołem przyrodniczo-krajobrazowym zbudowane zostaną 22 budynki – ośmiokondygnacyjne bloki mieszkalne oraz zabudowa hotelowa. Tak wynika z decyzji środowiskowej, jaką Urząd Miejski w Bielsku-Białej wydał na rzecz krakowskiej spółki Art City Eko-Park, za którą stoi Sobiesław Zasada.


Został tylko gruz

Emocje wokół kamienicy

Pomimo sprzeciwu Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Katowicach rozebrana została kamienica przy ul. Cyniarskiej w Bielsku-Białej. Prace wyburzeniowe nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków rozpoczęły się w w miniony piątek. Bielska gmina posiada decyzję ZRID zezwalającą na wyburzenie nieruchomości oraz nakaz rozbiórki wydany przez PINB. Sprawa wywołała jednak ogromne emocje.

 


Nie chciał tak żyć

Uwięziony we własnym ciele

Janek nie ma problemów z mówieniem o swojej tożsamości płciowej. Ale nie zawsze tak było. Najpierw musiał zrozumieć, kim naprawdę jest i dlaczego od dziecka czuł się uwięziony we własnym ciele.
Mieszka w Bielsku-Białej, jest tegorocznym maturzystą i najmłodszym spośród organizatorów szykowanego po raz drugi w mieście marszu równości. Janek jest transpłciowym mężczyzną.


Szczyrk: co dalej z uchodźcami?

Czy zabraknie miejsc?

Właściciele prywatnych obiektów noclegowych w Szczyrku wykazali się ogromną wrażliwością, przyjmując pod dach uchodźców. Jednak wkrótce rozpoczyna się sezon turystyczny, a muszą zadbać także o swoje rodziny. I zacząć zarabiać.


Pracował na budowach…

Wreszcie może leczyć

Od kilkunastu dni Ilia Bebko, ukraiński lekarz rodzinny, może w końcu przyjmować pacjentów. Czekał na tę chwilę trzy długie lata. W tym czasie pracował między innymi na budowach, w hurtowniach i organizacjach pomocowych.


Zasłonili ukraińską flagę

Pożyteczni idioci Putina

Pod bielskim zamkiem Sułkowskich organizowane są żenujące spektakle pseudopatriotyzmu. Udająca patriotów grupa osiłków zasłania ułożoną z kwiatów ukraińską flagę, a udająca dziennikarzy garstka pożytecznych idiotów Putina stara się wywołać polsko-ukraiński konflikt.


Nagrody dla najlepszych bibliotekarzy

Zaczytany powiat bielski

Marzena Gałecka odebrała tytuł bibliotekarza roku powiatu bielskiego. Czechowicka książnica, w której pracuje od dwóch dekad, wraz z biblioteką z Buczkowic zostały uznane za najlepsze w powiecie bielskim. Żaden inny powiat w województwie nie ma tak wysokiego poziomu czytelnictwa!


Czy to nie o jedno za dużo?

Wodne pogotowia dwa

Były członek zarządu żywieckiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego założył nad Jeziorem Żywieckim konkurencyjną działalność – rozbudowuje tam bazę Wodnego Pogotowia Ratunkowego. Grzegorz Urbański twierdzi, że odszedł z kilkoma innymi ratownikami, bo nie był zadowolony z funkcjonowania żywieckiego oddziału Beskidzkiego WOPR-u. W tej instytucji sugerują, że poszło raczej o urażone ambicje.


Rozmowy na stulecie BKS-u

Odliczam dni do emerytury

– Okazuje się, że nie tylko w Polsce, ale na całym świecie obowiązuje sportowa zasada, że jak ciebie potrzebują, to o ciebie dbają. A jak nie, to zapominają – mówi Jarosława Różańska, wielokrotna reprezentantka Polski, która broniła barw Bialskiego Klubu Sportowego w sezonach 1987-1988 oraz 1998-1999. W rozmowie z „Kroniką” opowiada nie tylko o przygodzie z siatkówką, ale swojej drugiej pracy zawodowej – od blisko ćwierć wieku pracuje w ośrodku wychowawczym na południu Francji.


„Szlakiem świateł i cieni” w Galerii Fotografii B&B

Górskie emocje

Potęga gór, majestat przyrody, piękno wodospadów. Krajobrazy polskich i słowackich Tatr, włoskich Dolomitów, francuskich Alp, norweskiego archipelagu Lofoty. Wszystko to obecne jest na czarno-białych fotografiach Krzysztofa Strzody, prezentowanych do 31 maja w Galerii Fotografii B&B.


Jak pomóc, żeby nie zaszkodzić?

Pisklaki, podloty i inne

Wiosną do ośrodka „Mysikrólik” w Bielsku-Białej trafia wiele zwierząt, które wcale nie potrzebują pomocy. Wszystko przez rozumianą na opak troskę o dobrostan dzikiej przyrody. Wiele osób działa ze szlachetnych pobudek, ale nie rozumie podstawowych praw rządzącym światem natury. Przynosi to zazwyczaj więcej szkody niż pożytku.


 

Wydanie nr 19 z dnia 12.05.2022

 

Taksówkarz, który ruszył na pomoc dziewczynce zaatakowanej przez nożownika:

NIE JESTEM BOHATEREM

Dopiero, kiedy wsiadł z powrotem do taksówki poczuł, jak trzęsą mu się ręce i kolana. Wcześniej nie myślał o tym, że broniąc zaatakowanej przez nożownika dziewczynki, sam mógł zostać zranionym. Dla niego był to tylko ludzki odruch.


Jak żyć w czasach szalejących cen?

DOBICI INFLACJĄ

Beata goni po mieście w poszukiwaniu tańszych towarów, Jędrzej coraz częściej zostawia samochód pod domem i wsiada w autobus. Barbara wybiera produkty gorszej jakości. Z powodu ponad 12-procentowej inflacji zaciskamy pasa. Mieszkańcy Bielska-Białej nie ukrywają, że muszą ostro oszczędzać.


Czy można było tego uniknąć?

ŚMIERCIONOŚNY ZRZUT WODY

2 maja późnym wieczorem doszło do tragedii na Sole, tuż poniżej zapory wodnej w Tresnej. Wzburzona woda porwała 25-letniego mężczyznę. Jego ciało trzy dni później odnaleziono kilkaset metrów poniżej miejsca, w którym został porwany przez silny nurt.


Sylwetka: Maciej Chmiel

KUSTOSZ OD DEZERTERA

Był menedżerem grupy Dezerter. Wymyślił „Fryderyki”, nagrodę polskiego przemysłu muzycznego. Pisał dla „Wyborczej”, potem dla prawicowego tygodnika, Jacek Kurski zrobił go dyrektorem Dwójki TVP, a teraz minister Gliński – dyrektorem bielskiego Studia Filmów Rysunkowych.


Tanio już było

NA CZYJĄ KIESZEŃ TE MIESZKANIA?

Wynajęcie mieszkania w Bielsku-Białej to obecnie prawdziwa droga przez mękę. No chyba że ma się worek pieniędzy. Zwykły zjadacz chleba ma jednak kłopot ze znalezieniem lokalu w przystępnej cenie.


Pacjent zaniedbany czy roszczeniowy?

BYŁEGO PREZESA WOJNA Z PRZYCHODNIĄ

Kiedyś ważny prezes spółdzielni mieszkaniowej w Bielsku-Białej, a dzisiaj schorowany i samotny człowiek. Janusz Czaniecki mieszka teraz w Radziechowach na Żywiecczyźnie. I toczy wojnę z tamtejszą przychodnią lekarską.


STALOWNIK DLA DEWELOPERA?

8,5 hektara atrakcyjnego terenu, na którym stoi Stalownik, może przejąć spółka budowlana z Poznania. Teren należy do nowotarskiego biznesmena, który dla spółki budował galerię w Nowym Targu. Zabezpieczeniem kontraktu była hipoteka na Stalowniku. Kontrakt został zerwany z winy biznesmena, więc spółka może dochodzić roszczeń.


Urząd przygotował strategię Bielska-Białej 2030

MIASTO MOJE WIDZĘ OGROMNE

Odważnie poczynają sobie władze Bielska-Białej. W strategii miasta do 2030 roku zapisały na twardo wskaźniki, które w ciągu najbliższych ośmiu lat mają się poprawić. Tak, by można było zweryfikować, czy plany zostały zrealizowane. Inne samorządy unikają takich zapisów jak ognia.


O trudnej historii polsko-ukraińskiej

UPIÓR W BWA

Galeria Bielska BWA zaprosiła Mikołaja Sobczaka – artystę znanego z nawiązań do przemilczanych fragmentów historii – do zorganizowania pierwszej instytucjonalnej indywidualnej prezentacji twórczości. Prezentowane dzieła są próbą zmierzenia się z demonami polsko-ukraińskiej historii.


Siła, talent i dobroć – z Podbeskidzia dla walczącej Ukrainy

EUROPA JEST KOBIETĄ!

Znowu pokazały prawdziwą siłę, talent, serce i przebojowość kobiet. Gdy Ukraina została napadnięta przez wojska Putina, szybko zmieniły plany i skupiły się niesieniu pomocy. Temu też służył koncert charytatywny w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej, który zachwycił zebranych i jeszcze bardziej scalił ich we wspólnej misji.


CHUSTOTAŃCE: 38 MAM Z DZIEĆMI

Widok tańczących mam z maluszkami przytulonymi do nich w specjalnych chustach zaskoczył przechodniów na placu Ratuszowym w Bielsku-Białej. Tanecznym krokiem panie z dziećmi przeszły ul. 11 Listopada na plac Chrobrego i Rynek. W ten sposób sławiły radosne macierzyństwo i promowały ideę chustotańców.