Wydanie nr 31 z dnia 5.08.2021

 

Policja wszczęła postępowanie

KTOŚ GROZI PREZYDENTOWI

Ktoś grozi śmiercią prezydentowi Bielska-Białej Jarosławowi Klimaszewskiemu. E-mail z pogróżkami został wysłany w piątek, 30 lipca. Policja podeszła do sprawy bardzo poważnie. Prezydent otrzymał ochronę.

 

 

 

 

 

 


Pensjonariuszy za mało

DPS-y NA KRAWĘDZI

Starostwo bielskie boi się, że domy pomocy społecznej którymi zawiaduje, podupadną z powodu małej liczby pensjonariuszy. Dlatego ponagla gminy, aby skuteczniej typowały spośród swoich mieszkańców osoby, które mogłyby w ośrodkach znaleźć pomoc. Niektórzy wójtowie niedokładnie rozumieją jednak zalecenie.


Nie żyją dwie osoby

TRAGEDIA PRZY ZAJAZDOWEJ

Nie żyje 95-letnia kobieta i jej 66-letni syn. Ich ciała znaleziono w mieszkaniu w Bielsku-Białej.


Dominik – żywe srebro i całe życie Magdy

KRÓTKA HISTORIA O MIŁOŚCI

Dominik miał się nie urodzić. Ale się urodził. Na przekór wszystkim, którzy twierdzili, że z takimi wadami wrodzonymi dziecko nie przeżyje nawet kilku dni. Dominikowi chyba jednak spodobało się na tym świecie, bo przeżył już na nim siedem długich lat.


Szpital apeluje do niezaszczepionych pracowników

STRASZENIE CZY RADA?

Dyrekcja Szpitala Wojewódzkiego w Bielsku-Białej zaapelowała do tych pracowników, którzy jeszcze nie zaszczepili się przeciw Covid-19, o ponowne rozważenie tej kwestii.


Co drugi weekend w kolejce do PSZOK-u

JEDEN WOREK…

Okres letni to czas, kiedy niczym bumerang powraca problem odbioru od mieszkańców odpadów zielonych. Nieważne, ile w miesiącu się ich uzbiera, oddać można ledwie jeden wypełniony worek.


Ruszają prace na drodze wojewódzkiej

UTRUDNIENIA W PORĄBCE

9 sierpnia rozpoczną się prace drogowe na drodze wojewódzkiej przebiegającej przez Kobiernice i Porąbkę – poinformował Urząd Gminy w Porąbce.


Alternatywa dla spalarni

A MOŻE GAZYFIKACJA?

Na biurko prezydenta Bielska-Białej trafiła interpelacja w sprawie rozważenia alternatywy dla budowy spalarni odpadów lub rozwiązania, dzięki któremu będzie można wybudować o wiele mniejszą spalarnię.


Jerzyki w piance montażowej

REMONTOWE BARBARZYŃSTWO

Szefowie bielskiego „Mysikrólika” alarmują o barbarzyńskich praktykach związanych z remontowaniem bloków, kamienic i domów w Bielsku-Białej. Jerzykom zaklejane są gniazda, a one same cierpią posklejane… pianką montażową.


Nacieszyli oczy górskim jeziorem

SPACER NAD WIELKĄ ŁĄKĄ

Tysiące bielszczan znów skorzystały z okazji, by pospacerować po koronie zapory w Wapienicy. Spółka Aqua S.A. od kilku lat w wybrane dni udostępnia ją spacerowiczom.


Złote Serce dla Zbyrcoka!

POTĘGA FOLKLORU

Dobiegł końca 58. Tydzień Kultury Beskidzkiej, a Złote Żywieckie Serce otrzymał zespół Zbyrcok z Juszczyna!


Odkrywanie wodnego świata z Detektywem Kropelką

WAKACJE JAK Z KOMIKSU

W Bielsku-Białej trwają wakacyjne warsztaty artystyczne „Tropem Detektywa Kropelki”. Dzieci mają wielką frajdę, bawiąc się i rozwijając, a jednocześnie odkrywając wszystkie sekrety wodnego świata.


TO BYŁ DOBBRY KONCERT!

W sobotę, 31 lipca, na Rynku w Bielsku-Białej zagrali i zaśpiewali artyści, którzy pochodzą z Beskidów. Wydarzenie odbyło się po raz czwarty. Bielszczanie po raz kolejny pokazali, że dobrze wiedzą, czym jest przyjaźń i niesienie wsparcia. A „Kronika Beskidzka” była patronem medialnym koncertu #graMYdoBBro.

 

 

 

Wydanie nr 30 z dnia 29.07.2021

 

A to historia…

„WODOWANIE” FIATA

22 lipca około 17.30 policjanci patrolujący okolice Wilkowic postanowili skontrolować osobowego fiata. Jak się później okazało, był to początek zaskakujących wydarzeń. Akcja miała miejsce na ulicy Grabecznik.


Podjazdy dla śmiałków

BARIERY WOKÓŁ NAS

Wiele mówi się o konieczności usuwania barier architektonicznych z przestrzeni publicznej, aby uczynić życie osób niepełnosprawnych oraz rodziców pchających wózki dziecięce – bardziej komfortowym. W Bielsku-Białej jest jeszcze sporo do zrobienia.


Wszystko zależy od naszej czujności

NA BANK CIĘ OSZUKAJĄ

Policja ostrzega przed oszustami, którzy dzwonią do wybranych osób i podając się za pracowników banku, próbują wyłudzić pieniądze. Nie dajcie się im zwieść!


Cud w PKS-ie

O KOCIE, KTÓRY SZCZEKAŁ

Pasażerka bielskiego PKS-u domaga się wyrzucenia kierowcy z pracy. Skarży się, że ten klął jak szewc i powiedział, że nie wpuści jej do autobusu z kotem, jeśli zwierzę nie będzie miało… kagańca. Jak się okazało – dzięki nagraniom z monitoringu – kierowca okazał się być czysty jak łza, a pokrzywdzony kociak okazał się… psem.


Koncerty na Stadionie Miejskim? * Zaproszenie dla Maty

BCK BEZ PATYNY

Czy pod nowymi rządami Bielskie Centrum Kultury czeka rewolucja? Z Małgorzatą Chełchowską-Rak, nową dyrektor BCK-u, o jej śmiałych planach rozmawia Katarzyna Górna-Oremus.


Inteligentne kasowniki, nowe autobusy

KARTĄ ZA BILET

Najprawdopodobniej już na początku przyszłego roku pasażerowie miejskich autobusów będą mogli zapłacić za przejazd kartą płatniczą.


Śmieszki, rybitwy rzeczne i rzadkie mewy czarnogłowe

ZAŁOŻYŁY GNIAZDA!

Zespół realizujący projekt przyrodniczy ogłosił sukces. Sztuczna wyspa na Zbiorniku Goczałkowickim, która powstała w ramach projektu LIFE.VISTULA.PL, została zasiedlona przez ptaki.


MANDATY PO RAJDZIE

Policjanci z Jeleśni ukarali mandatami czterech kierowców samochodów terenowych, którzy odbyli nielegalny rajd po Beskidach, a po wszystkim zmontowali film, mający na YouTube ponad dwieście tysięcy wyświetleń.


Problemy na peryferiach

TATERNICZA MA POD GÓRKĘ

Bielsko-Biała to nie tylko centrum i wielkie osiedla. Na peryferiach miasta też mieszkają ludzie, którzy chcieliby normalnie dojeżdżać do swoich domów. Tak jak mieszkańcy ulicy Taterniczej, której stan od dawna pozostawia wiele do życzenia.


Wkrótce jeszcze jedna bajkowa postać

GLINIANY DON PEDRO

3 grudnia ubiegłego roku odsłonięto w Bielsku-Białej figury przedstawiające bohaterów serialu animowanego „Porwanie Baltazara Gąbki”. Już niedługo w jej pobliżu ma się pojawić jeszcze jedna kultowa postać z tego serialu – tajemniczy Don Pedro, szpieg z Krainy Deszczowców. W podrzeszowskiej pracowni rzeźbiarskiej w Błażowej powstał już jego gliniany model w skali 1 do 1.


Nostalgiczny zakątek

CMENTARZ JAK OGRÓD

To miejsce piękne i wyjątkowe, a nieco zapomniane. Można tu zadumać się nad przeszłością, zobaczyć groby wielu osób zasłużonych dla miasta. To cmentarz ewangelicki przy ulicy Listopadowej.


ŚWIĘTO FOLKLORU TRWA!

W naszym regionie na dobre rozkręcił się 58. Tydzień Kultury Beskidzkiej. Co jeszcze czeka na publiczność do niedzieli, 1 sierpnia?

 

 

 

Wydanie nr 29 z dnia 22.07.2021

 

Wracamy do normalności

CZAS NA FOLKLOR!

24 lipca startuje 58. Tydzień Kultury Beskidzkiej. Z tej okazji w „Kronice Beskidzkiej” znajdziecie aż 12-stronicowy dodatek, a w nim – wszystko o TKB!


Osiedle Polskich Skrzydeł

KTO NIE CHCE BASENU?

Są tacy, którym przeszkadza pomysł budowy krytej pływalni na osiedlu Polskich Skrzydeł w Bielsku-Białej. Twierdzą, że najpierw powinno się wszystkim w mieście zapewnić dostęp do kanalizacji, a nie trwonić miliony na zabawę. Rada osiedla jest zdziwiona takim narzekaniem, bo według niej mieszkańcy osiedla od dawna chcieli u siebie pływalni.


Wszystkie podróże wiceprezydenta

RZYM ZDOBYTY!

Adam Ruśniak, wiceprezydent Bielska-Białej, wyrasta na pierwszego krzewiciela bielskiej kultury w świecie. Ostatnio zdobył dla nas Rzym, bawiąc tam wraz z kilkoma innymi ratuszowymi urzędnikami wysokiego szczebla na prestiżowym pokazie mody Alta Moda Roma.


JAGUAR W LOCIE KOSZĄCYM

W niedzielny wieczór, 18 lipca, na ul. Zamkowej w Bielsku-Białej jaguar skosił słupki ustawione przy chodniku i z impetem uderzył w słup.


Koniec rozbiórki elektrociepłowni

LIPA W MIEJSCE KOMINÓW

30 czerwca oficjalnie zakończyła się rozbiórka zabudowań starej bielskiej elektrociepłowni. Tam, gdzie do niedawna stały ogromne bloki energetyczne, a wysoko w górę strzelały kominy, rozciąga się teraz zielona łąka. Posadzono na niej samotną lipę.


O spalarni odpadów w Bielsku-Białej

MIAŁA BYĆ DEBATA – BYŁY WYKŁADY I PROTEST

W Bielskim Centrum Kultury rozprawiano głównie o tym, dlaczego spalarnia odpadów powinna powstać. A na placu przed budynkiem o tym, dlaczego mieszkańcy, którzy poczuli się niechciani podczas oficjalnego wydarzenia, nie chcą takiej inwestycji.


Apokalipsa u sąsiadów

POMOC DLA NIEMCÓW

Powiat bielski deklaruje chęć pomocy niemieckiemu partnerowi, dotkniętego przez powódź. Nasi samorządowcy ze zgrozą obserwują dramatyczne obrazy z miejsc, które znają z partnerskich wizyt.


Coraz starsi bielszczanie

MŁODZI WOLĄ WIEŚ?

Z najnowszego raportu o stanie miasta można wysnuć kilka ciekawych i zarazem niepokojących informacji. Najważniejsze spostrzeżenie dotyczy demografii: mieszkańców Bielska-Białej wciąż ubywa, a społeczeństwo gwałtownie się starzeje.


Dla niewidomych i słabowidzących

NIEZWYKŁY PORADNIK

Niewidomi i słabowidzący czechowiczanie zgłosili taką potrzebę, więc w Ratuszu wydano napisany alfabetem Braille’a poradnik na temat segregacji odpadów.


Dwa bielskie licea ze stuprocentową zdawalnością

MATURA ZALICZONA!

Uczniowie szkół średnich w Bielsku-Białej nieźle zaprezentowali się podczas tegorocznej matury. Zdawalność była lepsza niż średnia ogólnopolska. Chociaż bywały lata, gdy bielscy maturzyści spisywali się lepiej.


Hala Boracza – schronisko z historią

PIERWSZE NA ŚWIECIE

Turyści odwiedzający Beskid Żywiecki znają z pewnością schronisko turystyczne na Hali Boraczej. Słynie z trzech rzeczy: doskonałych widoków, dobrej kuchni oraz… swojej brzydoty. Jednak najważniejsze, że zajmuje poczesne miejsce w historii turystyki górskiej oraz narciarstwa nie tylko w skali kraju, lecz całego świata.


KADRY Z IZOLACJI

Relacje międzyludzkie w pandemicznej rzeczywistości minimalizującej te relacje, Święty Mikołaj ukryty za maseczką ochronną, samotni spacerowicze w pustym krajobrazie. Tego typu tematy pojawiły się w ujęciach, które znalazły się na pokonkursowej wystawie XII Ogólnopolskiego Biennale Fotografii „Kochać człowieka”.

 

 

 

E-wydanie