Wydanie nr 33 z dnia 18.08.2022

 

PORÓWNALIŚMY PARAGONY,

INFLACYJNA PĘTLA SIĘ ZACISKA

15,3 proc. w siedem miesięcy – o tyle wzrosły ceny podstawowych produktów w Bielsku-Białej. Reporterzy „Kroniki” porównali ceny w tym samym sklepie, tych samych artykułów, na podstawie paragonów z 11 stycznia i 11 sierpnia 2022 roku. Według Głównego Urzędu Statystycznego inflacja w Polsce wynosi 15,5 procent, ale za cały rok.


Złodzieje na zakupach

KRADNĄ MASŁO, SERY, WĘDLINY

Zakup podstawowych produktów spożywczych pożera dziś większą część domowego budżetu. Czy to dlatego słupki policyjnych statystyk dotyczących sklepowych kradzieży nagle wystrzeliły w górę?


NIECHCIANI SPOŁECZNICY. ZOSTANĄ

WYRZUCENI Z WŁASNEGO DOMU?

Przez dziesięciolecia o boisko Zapory dbały kolejne pokolenia społeczników. Teraz działacze klubu z Wapienicy o modernizacji boiska dowiadują się z mediów. – Za chwilę stadion, z którym od zawsze jest kojarzona Zapora, będzie dla nas niedostępny – mówią w klubie.


NĘDZA NAD JEZIOREM

Okolica Jeziora Międzybrodzkiego, jednej z wielkich atrakcji regionu, przypomina zapyziały grajdołek. Środek lata, a nad wodą pustki. Zamiast nowoczesnego ośrodka, mamy do czynienia ze skansenem PRL-u.


Trzydziestu przed trzydziestką

MŁODZI Z PODBESKIDZIA: ONI SĄ PRZYSZŁOŚCIĄ

Nie ukończyli jeszcze 30 lat, ale mają dokonania, które czynią ich wyjątkowymi. „Trzydziestu przez trzydziestką” to popularna na świecie formuła prezentacji młodych ludzi, którzy mogą zawojować świat. W różnych dziedzinach: kulturze, sporcie, polityce, nauce, gospodarce. „Kronika” przygotowała listę młodych związanych z Podbeskidziem, którzy – mamy nadzieję – rozsławią nasz region. Wyboru dokonała redakcja.


STRAŻNICY WIDZĄ WSZYSTKO

Nawet kiedy miasto zasypia, zawsze ktoś czuwa, aby nikomu nie stała się krzywda. Sprawdziliśmy, jak wygląda codzienna praca strażnika za konsolą monitoringu miejskiego. Nudy nie ma, ciągle coś się dzieje, na wszystko trzeba reagować.


ROZBUDOWA ULICY KWIATKOWSKIEGO.

WIADUKT DO ROZBIÓRKI

Dwa lata ma potrwać rozbudowa ulicy Kwiatkowskiego w Bielsku-Białej. Wykonawca prac będzie musiał rozebrać istniejący 14-przęsłowy wiadukt.


Gdzie te stacje ładowania?

ELEKTRYKÓW PRZYBYWA

Do końca tego roku w Bielsku-Białej miało powstać 41 nowych ogólnodostępnych stacji ładowania pojazdów elektrycznych. Już wiadomo, że tyle nie powstanie, bo zmieniły się przepisy określające zasady budowy takich instalacji. Co jednak ważniejsze – nie są jeszcze potrzebne.


ARTYSTKA ODRĘBNA

Zmarła Natalia Lach-Lachowicz. Jej prace należą do kanonu polskiej neoawangardy. Pochodziła z Żywca, przez wiele lat mieszkała w Bielsku-Białej. Miała 85 lat.

 

 

 

Wydanie nr 32 z dnia 11.08.2022

 

CHATAMORGANA

Wpłacili pieniądze na mieszkanie, od prawie półtora roku powinni już mieszkać na Sarnim Stoku. Spłacają kredyty, ale mieszkań nie ma.


Pierwszy rozbiór Bielska-Białej (cd.)

PANIE WÓJCIE, COŚ TU NIE GRA

Międzyrzecze Nowe, wbrew temu co mówi wójt Janusz Pierzyna, nigdy nie było częścią gminy Jasienica, a reforma administracyjna z 1976 roku nic w tym zakresie nikomu nie zabrała – wyjaśnia pan Łukasz, historyk specjalizujący się w podziale administracyjnym kraju.


NIE WIERZĘ, BY WÓJTOWI SIĘ UDAŁO

– Słyszałam na jednym z zebrań przeciwników spalarni, że sposobem na zablokowanie inwestycji byłoby utworzenie na terenie Wapienicy odrębnej gminy. Ale nie miałam pojęcia, że to się może zmaterializować. – Kronika pyta mieszkańców, co sądzą o pomyśle wójta Jasienicy, by odłączyć Wapienicę od Bielska-Białej.


W Lipniku znów cuchnie

WIETRZĄ SPISEK

Wysypisko śmieci w bielskim Lipniku znów śmierdzi. Słodkawy, drażniący zapach sprawia, że zbiera się na wymioty. Urzędnicy enigmatycznie mówią o „uciążliwościach zapachowych”. Już pojawiają się teorie spiskowe.


TANIE DREWNO OPAŁOWE? NIE MA I NIE BĘDZIE

Nie tylko ceny węgla oszalały. Także za drewno opałowe trzeba zapłacić kilka razy więcej niż rok temu.


STOWARZYSZENIA I FUNDACJE. POMYSŁ NA CIĘŻKIE CZASY

Miliony złotych rocznie z budżetu miejskiego lądują na kontach organizacji pozarządowych. Ich istnienie nie jest już dziś tylko działalnością hobbystyczną. To dobry sposób na życie, i spore wzmocnienie lokalnego rynku pracy.


DZIAŁKI DO ZAORANIA

Władze Bielska-Białej zamierzają zlikwidować Rodzinne Ogrody Działkowe Wapieniczanka. Wypowiedź zastępcy prezydenta Bielska-Białej Przemysława Kamińskiego nie pozostawia złudzeń. Działkowcy mają nadzieję, że ich ogródków nikt nie ruszy.


Pułapka na kierowców

CICHA OPŁATA PARKINGOWA

Po cichutku władze Bielska-Białej wprowadziły weekendowe opłaty za postój na tak zwanych parkingach wewnętrznych.


PORZĄDKI W KAMIENIOŁOMIE. KIEDY REWITALIZACJA?

Największa atrakcja turystyczna Kóz – stary kamieniołom – czeka na generalne porządki. Ma się stać miejscem rekreacji. Ale jeszcze poczeka. Na razie trwają prace porządkowe.


TAŃCE I AKROBACJE

Do historii przeszedł 59. Tydzień Kultury Beskidzkiej. Przez dziewięć dni zespoły z Polski i zagranicy tańczyły, śpiewały i bawiły akrobatycznymi popisami widownię, często niemal fruwając po scenie.


PRZELEWAM DUSZĘ DO NACZYNIA

Spod jej czarodziejskich dłoni wychodzą małe dzieła sztuki. Choć sama mówi o sobie jako o rzemieślniczce, to dla tych, którzy cieszą się jej pracami, jest niepowtarzalną artystką. Ceramiki użytkowej Aleksandry Chmiel nie sposób pomylić z inną.

 

 

 

 

Wydanie nr 31 z dnia 4.08.2022

 

PIERWSZY ROZBIÓR BIELSKA-BIAŁEJ

Gmina Jasienica chce odzyskać część Międzyrzecza, które w wyniku reformy administracyjnej sprzed 50 lat stało się częścią Bielska-Białej. Na tych terenach ma postać spalarnia śmieci. Decyzję w tej sprawie może podjąć rząd.


WIDOK NA KATASTROFĘ

Tragiczny wypadek na budowie nowego osiedla w Bielsku-Białej: młody mężczyzna zginął przygnieciony przez masy ziemi. Okoliczni mieszkańcy od dawna informowali, że z powodu nowej budowy ziemia na ich działkach pęka, płoty się pochylają, a grunt osuwa w stronę nowych bloków. Deweloper odpowiada, że jedno z drugim nie ma nic wspólnego.


ROWERY MIEJSKIE JADĄ NA PARKING

Bielsko-Biała było pierwszym miastem w województwie śląskim, w którym pojawiły się wypożyczalnie rowerów miejskich. Będzie pierwszym, które je zlikwiduje.


Niech nam zima lekką będzie (cd.)

WŁAŚCICIELE SKŁADÓW WĘGLA CZARNO TO WIDZĄ

Obdzwoniliśmy 20 składów opału bądź firmy, które zajmują się sprzedażą węgla w Bielsku-Białej oraz powiatach bielskim, żywieckim i wadowickim. Obraz, który już teraz rysuje się z uzyskanych informacji, świadczy tylko o jednym – sytuacja jest dramatyczna.


BLOKOWISKO NA SARNIM STOKU

Wielka inwestycja na 19 hektarach gruntu na Sarnim Stoku coraz bliżej realizacji. Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Bielsku-Białej odrzuciło odwołanie od decyzji środowiskowej wydanej dla spółki, za którą stoi Sobiesław Zasada.


UCHODŹCY SĄ, PIENIĘDZY NIE MA

Pan Edward z Bielska-Białej czeka już drugi miesiąc na pieniądze, które powinien dostać za to, że przyjął pod swój dach ukraińską matkę z dwójką małych dzieci. Pieniędzy jednak nie ma, bo wojewoda przesyła je do gminnych ośrodków pomocy społecznej ze sporym opóźnieniem.


Reporterski rekonesans po Beskidach

W GÓRACH CENY W GÓRĘ

Czy górskie wędrówki cieszą się jeszcze zainteresowaniem? Jak sytuacja gospodarcza wpływa na ten rodzaj turystyki? Czy postępująca drożyzna i dokuczliwa inflacja wpływają na frekwencję w beskidzkich schroniskach? Sprawdziliśmy.


ROZTAŃCZONE PODBESKIDZIE

W naszym regionie na dobre rozkręcił się 59. Tydzień Kultury Beskidzkiej. W Makowie Podhalańskim zespół Spod Kilkuli z Lalik w pewnym momencie zszedł ze sceny i porwał do wspólnego tańca część widzów.


GRAMY DOBBRO Z NADZIEJĄ

Tegoroczna edycja koncertu „GraMY doBBro” przebiegała pod hasłem „Nadzieja” i była dedykowana mieszkającym w mieście Ukraińcom.