Wydanie nr 4 z dnia 27.01.2022

Dębowiec jak Szczyrk

Czemu tak drogo?

Nastała w końcu prawdziwa zima i ruszył sezon narciarski na bielskim Dębowcu. Warunki są dobre, narciarze pojawili się dość licznie. I tylko jedno pytanie nie daje spokoju: czemu jest tak drogo?! Dwugodzinny karnet kosztuje 80 zł (ulgowy 60), a za bilet dziesięcioprzejazdowy trzeba zapłacić 70 zł (ulgowy 50). Ceny na Dębowcu nie odbiegają obecnie w sposób znaczący od tych obowiązujących chociażby w Szczyrku. Gdzie Rzym, gdzie Krym, gdzie karczmy babińskie? W Szczyrku narciarze mają za podobne pieniądze do dyspozycji kilka wyciągów narciarskich i wiele kilometrów tras o różnym stopniu trudności!


Tysiące wolontariuszy, mnóstwo atrakcji

Zagra największa orkiestra

To będzie już 30. Finał Wielkie Orkiestry Świątecznej Pomocy! Orkiestra zagra w niedzielę, 30 stycznia, pod hasłem „Przejrzyj na oczy!”. Pieniądze z finału mają pomóc zapewnić najwyższe standardy diagnostyki i leczenia wzroku u dzieci. Co, gdzie i kiedy będzie się działo w naszym regionie?


W koalicji zgrzyta

Miło już było

Tak jak przewidywaliśmy, bielscy radni przyjęli uchwałę zmieniającą zasady funkcjonowania budżetu obywatelskiego. Zrezygnowano z przedsięwzięć osiedlowych, realizowane mają być tylko zadania o charakterze ogólnomiejskim. W trakcie dyskusji doszło do ostrej scysji między koalicjantami, padły mocne słowa. Coraz bardziej trzeszczy w koalicji między Niezależnymi.BB a Wspólnie dla Bielska-Białej.


Kamienica przy Cyniarskiej

Zabytek z grzybem

Kamienica przy Cyniarskiej 13 w Bielsku-Białej, planowana do wyburzenia w związku z przebudową placu Wojska Polskiego, być może jeszcze długo stwarzać będzie problemy. Bo zaczęła się administracyjna wymiana dokumentów między Ratuszem a Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków. Kamienica została wpisana do rejestru zabytków. Decyzja jest nieprawomocna, władze miasta odwołały się do ministra. Obiekt jest w katastrofalnym stanie, zżera go grzyb.


Radna pyta o koszty zabawy

Blaski i cienie sylwestra

Bielska Radna Barbara Waluś (PiS) zwróciła się do prezydenta miasta z pytaniem, ile kosztowała organizacja plenerowej imprezy sylwestrowej pod bielskim ratuszem. Chciała też wiedzieć czy zachowano środki ostrożności związane z pandemią. W odpowiedzi nie zabrakło uszczypliwości.


Po atakach na lekarzy

Nie damy się zastraszyć!

W ostatnim czasie w całej Polsce dochodzi do słownych ataków na lekarzy i zwolenników szczepień. Akty wandalizmu miały miejsce również w naszym regionie. Pisaliśmy o obraźliwych napisach na elewacji siedziby Beskidzkiej Izby Lekarskiej w Bielsku-Białej. W Kętach pomalowano płot domu posłanki Doroty Niedzieli. Obraźliwe słowa „przyozdobiły” również dom pewnego lekarza z Kęt. Jak w tej sytuacji czują się lekarze? Rozmawiamy z doktorem Klaudiuszem Komorem, szefem Beskidzkiej Izby Lekarskiej.


Urzędniczka na ławie oskarżonych

Pobierano emeryturę zmarłego!

Pracująca w jednym z bielskich urzędów skarbowych mieszkanka gminy Jasienica stanęła przed sądem. Jest oskarżona o to, że przez ponad dwa lata przywłaszczała sobie emeryturę dziadka swojego męża. Tymczasem „emeryt” już od dawna… nie żył! Zorganizowano mu cichy pogrzeb i nie powiadomiono o tym Zakładu Ubezpieczeń Społecznych! Z konta nieżyjącego mężczyzny „wyparowało” prawie 89 tys. zł emerytury. Jego syn od lat walczy o pociągnięcie winnych afery do odpowiedzialności.


Rozmowa o piłce nożnej i poezji

Kiedy piszę, jestem mądrzejszy

Dziennikarz i poeta, animator kultury, pedagog, a także trener i komentator sportowy. Od wielu lat redaktor naczelny prestiżowego rocznika „Kalendarz Beskidzki”, wydawanego przez Towarzystwo Przyjaciół Bielska-Białej i Podbeskidzia. Z Janem Pichetą rozmawiamy o miłości do piłki nożnej i poezji.


Wyjątkowa akcja w Bielsku-Białej

Aniołkowe Granie w szczytnym celu

W 2004 roku we Wrocławiu wymyślono Aniołkowe Granie, do którego co roku dołączają kolejne miasta. W tym roku, dzięki Przedszkolu nr 39 w Bielsku-Białej, wyjątkowy projekt zawitał także do stolicy Podbeskidzia.


Wiekowe schronisko na Stożku

Wojenne gniazdo Hitlerjugend

Podczas wojny turyści przychodzili na Stożek najczęściej z zaolziańskich dolin. Schronisko ciążyło bardziej w kierunku czeskiego Nýdku niż Wisły. Jego gospodarzem został Jan Walczysko. Mówił dobrze po niemiecku i czuł się Niemcem. Gros dochodów czerpał z obozów Hitlerjugend, które prawie stale przebywały w schronisku. Stożek zaczęto nawet nazywać „gniazdem Hitlerjugend”.

Wydanie nr 3 z dnia 20.01.2022

 

Szokująca historia z Bielska-Białej

SZEŚĆ GODZIN CZEKANIA PRZED SOR

Ponad sześć godzin spędził przed SOR w karetce pogotowia 32-letni mężczyzna z pękniętym tętniakiem mózgu, który kilka dni później zmarł w Szpitalu Wojewódzkim w Bielsku-Białej. Do tej bulwersującej sytuacji doszło pod koniec listopada 2021. Sprawę nieumyślnego spowodowania śmierci wyjaśnia bielska prokuratura.


JAGUAR I 2,5 PROMILA

33-latek miał „w czubie” prawie 2,5 promila alkoholu. Mimo to wsiadł za kierownicę jaguara. Przejażdżka zakończyła się dachowaniem. Na szczęście nikt postronny nie ucierpiał.


Najpierw brzydkie sugestie, potem przeprosiny

KURIA SIĘ KAJA

Kuria w Bielsku-Białej przeprosiła Janusza Szymika za kontrowersyjne wątki, które znalazły się w odpowiedzi na pozew, jaki były ministrant z Międzybrodzia Bialskiego wniósł przeciwko diecezji bielsko-żywieckiej w czerwcu ubiegłego roku.


Nie ma jej w wykazie…

CZY COVID-19 TO CHOROBA ZAKAŹNA?

Od ponad dwóch lat świat zmaga się z pandemią koronawirusa. Tylko w naszym kraju z powodu zakażenia zmarło już ponad 100 tysięcy ludzi. Tymczasem w świetle polskiego ustawodawstwa Covid-19 nie jest chorobą zakaźną.


Co czeka mieszkańców spółdzielni?

TANIO JUŻ BYŁO…

Bezprecedensowa drożyzna dotyka także osoby mieszkające w budynkach bielskich spółdzielni mieszkaniowych. Ich zarządy dwoją się i troją, aby mieszkańcy nie zostali w samych skarpetkach. Trzymając rękę na pulsie, uchroniły lokatorów przed szokującymi podwyżkami, w przypadku gazu sięgającymi nawet… 800 procent! Ale co nas czeka za kilka miesięcy – tego nie jest w stanie przewidzieć nikt.


Strażacy pomogli choremu wierzchowcowi

KOŃ W OPAŁACH

Chory koń nie potrafił samodzielnie wstać, co uniemożliwiało podanie mu leków. Pomogli strażacy, którzy wykorzystali swoje umiejętności i umożliwili działanie lekarzowi weterynarii.


Czechowice-Dziedzice

DOM RODZINNY

Są jak wielka rodzina. Czternaścioro wychowanków czechowickiego domu dziecka mieszka już w pięknym, gruntownie wyremontowanym domu na Lipowcu.


MIĘDZYNARODOWE JAWORZE

Okazuje się, że w niewielkim Jaworzu mieszka sporo cudzoziemców. Ponoć nie ma tam tylko obywateli z Australii i Antarktydy, jak żartobliwie odnotowano w raporcie gminy.


Spór o wartość kamienicy

PECHOWA TRZYNASTKA?

Po tym, jak kamienica przy ulicy Cyniarskiej 13 wpisana została do wojewódzkiego rejestru zabytków – co skomplikowało plany rewitalizacji placu Wojska Polskiego – władze Bielska-Białej odwołały się od tej decyzji do ministra kultury. Dowodzą, że budynek nadaje się jedynie do rozbiórki, a jego wartość kulturowa i historyczna jest znikoma.


Coraz więcej osób nie szczepi psów

WŚCIEKLIZNA PRZYPOMNIAŁA O SOBIE

Wścieklizna to bardzo groźna choroba wirusowa zwierząt, dla człowieka śmiertelna. Wydawało się, że została już opanowana. Ale czy na pewno?


Duże zmiany w Wapienicy

SLUMSY PRZEJDĄ DO HISTORII

Dwa lata temu władze miasta postanowiły zlikwidować osiedle socjalne w Wapienicy. Wydawało się, że od tego momentu nic się nie dzieje, a jednak przygotowania do tej operacji są już mocno zaawansowane.


Niespodzianka od MZD

OCZY W SŁUP!

Chcesz, jak od lat, wjechać na własną działkę, a tu na środku podjazdu wyrósł ci nagle słup! Taka sytuacja spotkała niedawno bielszczanina, pana Marka, na remontowanej ulicy Pocztowej w Bielsku-Białej. MZD twierdzi, że słup postawiony został zgodnie z przepisami, a bielszczanin niepotrzebnie robi aferę.

 

 

 

Wydanie nr 2 z dnia 13.01.2022

 

Zaskakująca odpowiedź kurii

OBRONA PRZEZ ATAK

Kuria chce zbadać orientację seksualną Janusza Szymika. To jeden z wątków odpowiedzi bielskiej kurii na pozew, jaki wniósł w czerwcu ubiegłego roku Janusz Szymik, były ministrant wykorzystywany seksualnie przez byłego proboszcza parafii w Międzybrodziu Bialskim Jana W.


10 godzin w karetce!

JEDEN SOR TO ZA MAŁO

W tym roku zmarło już dziesięcioro mieszkańców Bielska-Białej i powiatu bielskiego zakażonych koronawirusem. Choć dane wskazują na to, że czwarta fala powoli opada, w dalszym ciągu pod szpitalami ustawiają się kolejki karetek.


„Zabijanie przedsiębiorców”

CO TEN RZĄD WYPRAWIA?!

Z nadejściem nowego roku Polacy obudzili się w nowej rzeczywistości. Podrożały gaz, prąd, benzyna, ogrzewanie itp. Do tego galopująca inflacja i jeszcze jeden cios: Polski Ład – który miał przynieść wszystkim korzyści, tymczasem okazał się dla wielu gwoździem do trumny.


Najgorsze było przełamać wstyd

CHŁOPAK Z MOSTU

Chłopcem tak naprawdę już nie jest, to dojrzały mężczyzna. Ale z daleka jego tkwiąca nieruchomo w jednym miejscu postać może sprawiać takie wrażenie. Kim jest człowiek, który od miesięcy pojawia się w tym samym miejscu na moście przy ulicy 11 Listopada w Bielsku-Białej i czeka cierpliwie, aż ktoś wspomoże go datkiem?


KIEROWCY ŁAMIĄ ZAKAZ, A PŁACĄ PODATNICY

W ubiegłym roku po obu stronach ulicy Kwiatkowskiego w Bielsku-Białej drogowcy ustawili bramownice. Powodem było niestosowanie się kierowców aut ciężarowych do obowiązujących na tym odcinku ograniczeń tonażu. Bramownice są jednak systematycznie niszczone i uszkadzane przez pojazdy.


Czemu bezdomni śpią na klatkach schodowych?

STRACH PRZED NOCLEGOWNIĄ

Każdej zimy powraca problem osób bezdomnych, koczujących nocami na korytarzach i klatkach schodowych bloków mieszkalnych. Tymczasem każdy potrzebujący może otrzymać nocleg w prowadzonej przez miasto noclegowni. Nie wszyscy chcą z tego jednak korzystać. Dlaczego? Odpowiedź, jaką otrzymaliśmy od jednego z bezdomnych, była zaskakująca.


Sprawa nie do załatwienia?

NIEBEZPIECZNE PRZEJŚCIE

Jedno z przejść dla pieszych na ulicy Piastowskiej w Bielsku-Białej jest bardzo niebezpieczne dla przechodniów – twierdzą czytelnicy. Wiedzą o tym w Miejskim Zarządzie Dróg, lecz na razie nic z tym zrobić nie zamierzają.


Ukradziony z szopki…

JEZUSEK W OKNIE ŻYCIA

4 stycznia ktoś ukradł figurę Dzieciątka Jezus z szopki bożonarodzeniowej przy ulicy Orkana w Bielsku-Białej. Sprawą zajęła się policja, a władze miasta zaapelowały do złodzieja (złodziei) o zwrot skradzionej rzeźby. Po dwóch dniach figurka odnalazła się… w oknie życia.


Sylwester w parku

ZNISZCZONY POMOST

Pod koniec minionego roku zakończyły się prace przy budowie pełnego atrakcji parku na czechowickim osiedlu Barbara. Park nie został jeszcze oficjalnie otwarty, a już dali o sobie znać wandale.


Wilamowice: budżet uchwalony

WIELKIE INWESTOWANIE

Aż 25 milionów złotych ze 100-milionowego budżetu Wilamowic trafi w tym roku na cele inwestycyjne. W koszmarnych dla samorządów czasach gmina ta jest wyjątkiem i jest w stanie realizować ambitne zadania, wykorzystując przy tym własne oszczędności i środki zewnętrzne.


Ile stracą na tym gminy?

500 PLUS PO NOWEMU

Od 1 stycznia obsługę programu 500 plus przejął od samorządów Zakład Ubezpieczeń Społecznych. To tam, a nie – jak było dotąd – w Miejskich lub Gminnych Ośrodkach Pomocy Społecznej – rodzice będą załatwiać wszelkie formalności związane z tym świadczeniem. Zmianę odczują także samorządy. Z kilku względów nie jest ona dla nich korzystna.


IKARY W DOBRYCH RĘKACH

10 stycznia w Teatrze Polskim odbyła się gala wręczenia nagród Prezydenta Miasta Bielska-Białej w Dziedzinie Kultury i Sztuki Ikar 2021.


Tekst dla Urszuli

DRUGA TWARZ RZECZNIKA

Któż nie zna Urszuli – popularnej wokalistki, ikony polskiej muzyki rozrywkowej. Był czas, że wszyscy nucili jej szlagiery, w tym niezapomniane „Dmuchawce, latawce, wiatr”, „Malinowego Króla” czy „Konika na biegunach”. Miło nam więc donieść, że słowa do tytułowego utworu jej najnowszej płyty napisał rzecznik bielskiego magistratu Tomasz Ficoń, z którym na co dzień mamy przyjemność współpracować.


PŁOMIENNA MAGURKA

Historia Magurki Wilkowickiej w Beskidzie Małym jest naznaczona pożarami. Ogień strawił w przeszłości aż cztery różne schroniska na stokach góry zwanej niegdyś przez Niemców Josefsberg. W tej grupie znalazły się m.in. dwa drewniane obiekty stojące dawniej w miejscu współczesnego schroniska murowanego.


Premiera w Teatrze Polskim

JAK ZDOBYĆ DOBREGO TENORA?

Za kilka godzin ma się rozpocząć koncert światowej sławy trzech tenorów, w tym – legendarnego Tito Merellego. Im bliżej jednak chwili rozpoczęcia oczekiwanej imprezy stadionowej, tym bardziej oddala się perspektywa uczestnictwa sławnego śpiewaka w koncercie. W takich właśnie realiach rozgrywa się muzyczna komedia „Nikt nie kocha tak jak tenor”, zaprezentowana w zeszłym tygodniu na bielskiej scenie.