Wydanie nr 43 z dnia 28.10.2021

 

TRAGEDIA W PORĄBCE

Ze sporym impetem musiał uderzyć w drzewo kierowca fiata tipo, który zginął na miejscu w Porąbce Wielkiej Puszczy. Do tego tragicznego wypadku doszło w piątek, 22 października.


Kasa była, ale nie dla wszystkich

OSZUKANE PIELĘGNIARKI

W Bielskim Centrum Psychiatrii afera – personel Oddziału Całodobowego domaga się zwolnienia swojej szefowej, czyli naczelnej pielęgniarki, która przyjęła tzw. dodatek covidowy, pomijając we wniosku o to samo swoich podwładnych.


PUDA: TO ZNOWU JA!

Grzegorz Puda stracił stanowisko ministra rolnictwa, ale pozostaje w rządzie: będzie ministrem funduszy i polityki regionalnej. Zmiany w rządzie ogłosił we wtorek premier Mateusz Morawiecki.


Kto będzie obsługiwał wyciąg?

DĘBOWIEC: ZMIANY, ZMIANY

Już nie miejska spółka ZIAD, tylko BBOSiR weźmie na siebie ciężar utrzymania ośrodka na Dębowcu. W praktyce oznacza to, że do interesu nie będzie już dopłacać spółka borykająca się z problemami finansowymi, tylko będzie on dotowany z budżetu miasta.


Daremny trud myśliwych

NIE MA RADY NA DZIKI

Gdy ponad trzy lata temu zarządzono masowy odstrzał dzików w związku z rozprzestrzenianiem się w kraju Afrykańskiego Pomoru Świń, wydawało się, że zwierzęta te znikną z polskich lasów. Najwyraźniej jednak katastrofa ta nie nastąpiła. Dziki mają się dobrze. Można je spotkać coraz bliżej ludzkich siedzib.


Burza po słowach profesora

NIEZASZCZEPIONYCH NIE ZOPERUJEMY?

Przytoczone na łamach „Kroniki” słowa profesora Andrzeja Bochenka, jednego z największych autorytetów w dziedzinie kardiochirurgii, wywołały burzę. Profesor stwierdził, że nie będzie operował osób niezaszczepionych.


Będzie droga, znikną drzewa

PŁACZ PO WIERZBACH

Przebudowa drogi powiatowej w Rudzicy pociągnie za sobą wycinkę blisko 250 drzew. Niektóre z nich mają pięciometrowy obwód pnia. Mieszkańcom wsi żal staruszków…


Nie ma „miejsca na wyłączność”

POD GÓRKĘ Z PARKOWANIEM

Zamiast wykonać na parkingu oznaczone miejsce dla osoby niepełnosprawnej, spółdzielnia zabrania panu Januszowi miejsca na wyłączność, które sam sobie przed laty przygotował.


Inwestycja pod znakiem zapytania

KTO DOKOŃCZY AMFITEATR?

Stało się! Nadleśnictwo Bielsko wypowiedziało umowę firmie modernizującej leśny amfiteatr w Lipniku. Nad inwestycją od samego początku wisi jakieś fatum. Kiedy i czy w ogóle uda się ją ukończyć?


Dodatkowy pożytek z rozbudowy

SZPITAL JAK ELEKTROWNIA

Brzmi to osobliwie: Beskidzkie Centrum Onkologii-Szpital Miejski w Bielsku-Białej już niedługo stanie się producentem energii elektrycznej. To pośredni efekt rozbudowy i modernizacji tej placówki.


Powstanie zupełnie nowa szosa

ROZKOPANA ŁOWIECKA

Rozpoczęła się długo oczekiwana modernizacja ulicy Łowieckiej w Bielsku-Białej. Na czas przebudowy ulica jest wyłączona z ruchu (z wyjątkiem dojazdu do posesji).

 

 

 

Wydanie nr 42 z dnia 21.10.2021

Tadeusz Kopeć pożegnał Porozumienie

SENATORA ROZWÓD Z GOWINEM

Senator Tadeusz Kopeć, który w Senacie reprezentuje powiaty cieszyński i żywiecki, zrezygnował z członkostwa w partii Porozumienie Jarosława Gowina i wstąpił w szeregi Partii Republikańskiej. 61-letni Tadeusz Kopeć z Cieszyna był wicestarostą cieszyńskim w latach 1998 – 2005.


Ulice Danielowa i Łosiowa w Bielsku-Białej

STRACH CHODZIĆ

Są takie miejsca w Bielsku-Białej, gdzie ludzie boją się chodzić po ulicy, bo można się potknąć, przewrócić i zrobić sobie krzywdę. Tak jak poruszający się o kulach pan Franciszek. Danielowa i Łosiowa to już sam kraniec miasta. Rzucony z nich kamień spadnie do sąsiedniej miejscowości, czyli Kóz. Pan Franciszek, 80-latek, od wiosny zżyma się na to, w jakich warunkach musi pokonywać drogę do najbliższego przystanku autobusowego.


Ukłon w stronę mieszkańców?

DROŻSZE PARKOWANIE

Projekt uchwały w sprawie zmian w funkcjonowaniu strefy płatnego parkowania w Bielska-Białej jest gotowy. Ma być drożej, ale władze miasta przedstawiają proponowane zmiany jako ukłon w stronę mieszkańców. Jak w szczegółach wygląda podwyżka?


Cudem przeżył, czas na powrót do normalności

MASZYNA ZMIAŻDŻYŁA MU NOGI

W koszmarnym wypadku podczas pracy stracił nogi. Dwie godziny był uwięziony w maszynie, ledwo uniknął śmierci. 30-latek już wcześniej wiele w życiu przeszedł, ale jest twardzielem i nawet teraz się nie poddaje, tylko planuje powrót do normalnego życia. Szybko zaczęli mu pomagać ludzie o dobrym sercu.


W Jaworzu mają zdanie odrębne

NIE CHCĄ KOLEI

Jaworze nie przeznaczy nawet złotówki na rewitalizację linii kolejowej z Bielska-Białej do Skoczowa, o co zabiegają wszystkie inne samorządy w regionie. Wójt gminy twierdzi, że nie ma na to kasy. – Mamy w gminie ważniejsze sprawy niż dokładanie się do remontu torów kolejowych, co tak naprawdę jest obowiązkiem państwa, a nie samorządów – mówi Radosław Ostałkiewicz.


Górscy śmieciarze

ZMORA BESKIDÓW

Turystyka górska przeżywa w Beskidach prawdziwy renesans. Tylu piechurów co obecnie, nie widywało się na szlakach od dawna. Niestety ma to też ciemną stronę: sterty odpadków i śmieci, jakie turyści pozostawiają po sobie w górach.


Wilkowice: mieszkańcy napisali petycję

ROZDZIOBIĄ ICH KRUKI I WRONY?

Ptaki to szkodniki – kraczą, ćwierkają, robią kupy i hałasują, a z drzew lecą liście. Z tych między innymi powodów blisko stu mieszkańców gminy żąda od władz wycięcia wszystkich drzew rosnących w pobliżu ich domów. Taka petycja wpłynęła kilka dni temu do gminnego urzędu. Podpisani pod petycją narzekają, że Park Wolności jest dziki, nieuporządkowany, a w dodatku z jego terenu bandyci obserwują ich domy!


Za morderstwo ciężarnej żony

25 LAT DLA BYŁEGO STRAŻNIKA

Oskarżyciel posiłkowy rodziny zamordowanej Izabeli Sz. przyznał, że gdyby to było możliwe, chciałby dla jej męża – mordercy kary śmierci. Bo trzeba być zupełnie wyzutym z ludzkich uczuć i kompletnie zdemoralizowanym, aby drugiemu człowiekowi zgotować taki los.


Na Złotych Łanach:

ZAMEK ZAMIAST RABATEK

Różne cuda można zobaczyć w ogródkach działkowych – najczęściej pięknie utrzymane rabaty. Zdzisław Skotnicki przebił jednak wszystkich. W swoim ogródku wybudował miniaturę zamku oraz baszty z fragmentem muru obronnego.


Jubileusz chóru

WESOŁE JEST ŻYCIE STARUSZKA

Nosząca taki ucieszny tytuł rozrywkowa piosenka Jerzego Wasowskiego i Jeremiego Przybory z repertuaru niezapomnianego Kabaretu Starszych Panów była jednym z entuzjastycznie przyjętych przez publiczność utworów zaśpiewanych przez Chór Mieszany im. Stanisława Moniuszki w Czechowicach-Dziedzicach. Specjalny koncert z okazji 65-lecia istnienia zespołu zorganizowano niedawno w tłumnie wypełnionej sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury.


Niezwykła wystawa w zamku

EMOCJE ZAKLĘTE W SZKLE

Do 31 grudnia w Zamku Książąt Sułkowskich w Bielsku-Białej można oglądać wystawę szkła artystycznego Justyny Żak „Punkt wyjścia”. Autorka inspiruje się motywami zaczerpniętymi z tradycji rzemieślniczych oraz naturą. Efekty są poruszające.


 

Wydanie nr 41 z dnia 14.10.2021

Jakub tańczy i…

CZEKA NA GŁOSY

12-letni Kuba Rzepecki z Kóz jest w finałowej szesnastce uczestników „You Can Dance – Nowa generacja”. W ostatnim odcinku telewizyjnego show zatańczył w duecie z Milą Kawińską. Młodzi tancerze znakomicie spisali się w tańcu współczesnym, który wymagał od nich nie lada wysiłku. Teraz czas na decyzję widzów, którzy uczestnicy przejdą dalej. Kto chce pomóc Jakubowi spełniać taneczne marzenia może wysłać SMS


Nowe duże autobusy

MZK SIĘ ZBROI

Pięć nowiutkich, pachnących farbą i tapicerką przegubowych solarisów Urbino 12 dotarło właśnie do Bielska-Białej. Zasilą fotę Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego. O planach ich zakupu pisaliśmy już wielokrotnie – MZK szeroko promował tę inwestycję. Spółka dysponuje liczną i w miarę nowoczesną fotą autobusów, ale brakowało w niej właśnie tych najpojemniejszych przegubowców, obsługujących najbardziej oblegane linie.


Bielszczanie o uchodźcach i Unii

WEEKEND PROTESTÓW

Zagotowało się ostatnio na polskiej scenie politycznej i miało to odzwierciedlenie również w stolicy Podbeskidzia. Bielszczanie wyszli na ulicę, protestując przeciwko bezdusznemu traktowaniu uchodźców na granicy i decyzji Trybunału Konstytucyjnego, która – jak twierdzi opozycja – może być odskocznią do tzw. Polexitu, czyli wyprowadzenia Polski z Unii Europejskiej.


Pociągiem z Bielska-Białej do Skoczowa (cd.)

CO WYNIKNIE Z KONSULTACJI?

Zakończyły się konsultacje społeczne w sprawie rewitalizacji linii kolejowej nr 190 na odcinku Skoczów – Bielsko-Biała. Gotowy jest też przygotowany na tej podstawie raport końcowy. W konsultacjach wzięło udział bezpośrednio lub pośrednio blisko 3 tysiące mieszkańców gmin, przez które przebiega trasa.


Na Cmentarzu Żołnierzy Radzieckich

PRAWOSŁAWNY KRZYŻ

Wykonany z drewna, około dwumetrowy czarny krucyfiks stanął niedaleko pomnika znajdującego się w centralnej części Cmentarza Żołnierzy Radzieckich przy ulicy Lwowskiej. Ustawienie krzyża to inicjatywa powstającej w Bielsku-Białej parafii Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.


Nie szczepisz się?

OPERUJ SIĘ GDZIE INDZIEJ!

Dlaczego warto szczepić się przeciwko Covid-19 nawet w przypadku wad serca i przed operacją? I dlaczego słynny profesor nie wpuści do swojej kliniki osób niezaszczepionych? Jak wielki dramat dla zdrowia publicznego i z jakich przyczyn stanowi pandemia? Odpowiedzi na te i inne pytania szukano podczas konferencji zorganizowanej w Beskidzkiej Izbie Lekarskiej z okazji Światowego Dnia Serca .


Coraz ciaśniej w „Trójce”

SZKOŁA PĘKA W SZWACH

Szkoła na czechowickim Lipowcu pęka w szwach. Dzieci nie mieszczą się nawet na korytarzach, aula została podzielona na dwie prowizoryczne sale lekcyjne i podczas gdy jedne klasy zaczynają lekcje tuż po siódmej, inne kończą dopiero po siedemnastej. Na półkę odłożono projekt marzeń, którego realizacja mogłaby kosztować ponad dziesięć milionów złotych. Władze gminy proponują coraz to nowe tymczasowe rozwiązania, jednak jeszcze żadne z nich nie spotkało się z pełną akceptacją społeczności.


W oczekiwaniu na festiwal

PRZYGODA Z RODZINĄ GÓRECKICH

To była piękna rekompensata dla miłośników bielskiego Festiwalu Kompozytorów Polskich, który – z powodu pandemii – nie może doczekać się jubileuszowej, 25. edycji. W murach „Domu Muzyki” Bielskiego Centrum Kultury znowu rozbrzmiała muzyka Henryka Mikołaja Góreckiego. Koncert „Pro Memoria. Ojciec i syn” odbył się 9 października.