Wydanie nr 24 z dnia 17.06.2021

 

Czechowice-Dziedzice

STREFA PYŁU I HAŁASU

W nocy tuż pod oknami domów tłuką się tiry, w dzień ulicę spowija tuman pyłu i kurzu unoszący się spod kół wielkich ciężarówek. Takie rzeczy dzieją się na ulicy Komorowickiej w Czechowicach-Dziedzicach.


Zwyczajny-niezwyczajny bielszczanin

RADZĘ SOBIE, INNI MAJĄ GORZEJ

Jeśli ktoś ma prawo mówić o trudnym dzieciństwie, a jest wiele osób, które tym właśnie tłumaczą swoje życiowe potknięcia, to na pewno jest to bielszczanin Michał Chrobak. Tyle że on niczego tym nie tłumaczy, pomimo faktu, że aniołem nie jest.


POCOVIDOWE GÓRSKIE OPOWIEŚCI

Jak schroniska górskie przetrwały ostatnie trudne miesiące? Pandemia znacznie ograniczyła możliwość prowadzenia działalności i wpłynęła na spadek dochodów górskich biznesów.


Rezygnacja dyrektora

KTO SZEFEM BCK-u?

Jerzy Pieszka złożył rezygnację ze stanowiska dyrektora Bielskiego Centrum Kultury imienia Marii Koterbskiej. Ratusz szuka jego następcy. Właśnie ogłoszono konkurs, który ma wyłonić przyszłego dyrektora.

 

 

 

 

 


Będzie ruch wahadłowy

PROTEST DAŁ EFEKT

Planowane zamknięcie odcinka drogi wojewódzkiej nr 948 pomiędzy centrum Międzybrodzia Bialskiego a wjazdem do Międzybrodzia Żywieckiego wywołało sprzeciw mieszkańców, którzy protestowali najpierw przy rondzie w Kobiernicach, a potem przed Urzędem Gminy Czernichów. Skutecznie.

 


Coraz więcej cyfrowych oszustw

NIE „WPUSZCZAJ” BANDZIORÓW DO SMARTFONA

Tak jak nie wpuszcza się nieznajomych do domu, tak nie powinno się ich „wpuszczać” do swojego komputera czy smartfona. Mieszkańcy naszego regionu, którzy o tym zapominają, tracą nawet wszystkie oszczędności.


Zwierzyna cierpi także przez ludzką dobroć

POMOC, KTÓRA SZKODZI

Na młode dzikie zwierzęta czyha mnóstwo zagrożeń, i to nie tylko naturalnych. Kryjąc się w wysokiej trawie są narażone na spotkanie z kosiarką albo puszczonym luzem psem. Ale szkodzą im także ci, którzy – nie mając żadnej wiedzy o przyrodzie – próbują im „pomóc”.


Cmentarz ewangelicki przy Frycza Modrzewskiego

OJCOWIE MIASTA PRZEWRACAJĄ SIĘ W GROBACH

Niegdyś najważniejsi obywatele Bielska i Białej spoczywają na zarośniętym i zaniedbanym cmentarzu ewangelickim. Zabytkowym, ale zapomnianym.


Zmiana w sposobie odbioru śmieci

KUBŁY WYSTAW SAM

Od 1 lipca właściciel budynku będzie miał obowiązek wystawienia pojemników ze śmieciami w miejsce, do którego może bezpośrednio dojechać śmieciarka. Ta z pozoru kosmetyczna zmiana może mocno skomplikować życie administratorom i właścicielom posesji.


Felerny lewoskręt

MZD SKORYGUJE BUBEL

Błądzić jest rzeczą ludzką, trwać w błędzie – głupotą. Najwyraźniej Miejski Zarząd Dróg wziął sobie to przysłowie do serca. Lewoskręt z ulicy Żywieckiej w Górską zostanie poprawiony.


Porąbka – Dom Wczasów Dziecięcych

CO Z ZIELONĄ SZKOŁĄ?

Prowadzący domy wczasów dziecięcych – takie, jak powiat bielski ma w Porąbce – zostali zaskoczeni planowaną zmianą przepisów. Komplikuje się możliwość organizacji zielonych szkół, a ta forma wypoczynku dzieci może znacznie zdrożeć.


Bielsko-Biała jak Nowy Orlean

JAZZ NA ULICACH

Przez kilka dni Bielsko-Biała będzie rozbrzmiewać najlepszym jazzem, więc będzie się tu można poczuć jak w Nowym Orleanie. Letnie wydanie Zadymki będzie pełne niespodzianek.

 

 

 

Wydanie nr 23 z dnia 10.06.2021

 

Akt oskarżenia po wybuchu w Szczyrku

CZY ŻYJEMY NA BOMBACH?

Ustalenia prokuratury szokują. To, że na skutek wybuchu gazu pod gruzami domu zginęło ośmioro mieszkańców, nie miało być bowiem przypadkiem, tylko konsekwencją skandalicznego sposobu, w jaki lokalne firmy budowały sieci w Szczyrku.


Pedofilia w Kościele:

POZEW O MILIONY

Z pozwem cywilnym wobec diecezji bielsko-żywieckiej wystąpił Janusz Szymik, ofiara księdza pedofila, byłego proboszcza w Międzybrodziu Bialskim. Za wyrządzone krzywdy były ministrant żąda teraz odszkodowania w wysokości 3 mln złotych.


Zasłużony dla Bielska-Białej?

OSĄDZĄ BISKUPA

Grupa siedmiu radnych związanych z Platformą Obywatelską zamierza na najbliższej sesji Rady Miejskiej złożyć wniosek o wykreślenie biskupa Tadeusza Rakoczego z Księgi Zasłużonych dla Bielska-Białej.

 

 

 

 

 

 


Bestwina: córka pacjentki obwinia przychodnię

AWANTURA O KARETKĘ

Pani Joanna z Bestwiny przyjechała do tamtejszego ośrodka zdrowia ze swoją 75-letnią mamą, która źle się poczuła. Od momentu lekarskiej diagnozy – podejrzenia udaru mózgu, do przyjęcia jej na szpitalny oddział w trybie pilnym, minęło siedem godzin!


DOBRY CZŁOWIEK

Zmarł Roman Nehrebecki, człowiek od dekad tworzący bielską kulturę. Miał 68 lat. Był synem reżysera Władysława Nehrebeckiego związanego z bielskim Studiem Filmów Rysunkowych, stał się dla niego pierwowzorem postaci Lolka z serialu „Bolek i Lolek”.


W bielskim muzeum

NOWY DYREKTOR

W ostatnich dniach nastąpiła zmiana na stanowisku dyrektora Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej. Iwonę Purzycką zastąpił Marek Matlak.


Kierowcy i mieszkańcy – przerażeni

NADCIĄGA DROGOWY KOSZMAR!

Ogromne utrudnienia czekają mieszkańców Międzybrodzia Bialskiego, gminy Czernichów, sąsiednich rejonów oraz turystów. Zamknięta będzie droga wojewódzka nr 948 od centrum Międzybrodzia Bialskiego do wjazdu do Międzybrodzia Żywieckiego. Na objazd nadłożyć trzeba będzie blisko 50 km!


Dlaczego doszło do zanieczyszczenia?

ŚMIERDZĄCA SUBSTANCJA W RZECE

W wyniku awarii rurociągu ropopochodna substancja wlewała się do dopływu rzeki Białej w rejonie Komorowic. Do zanieczyszczenia wody doszło co najmniej trzykrotnie, za każdym razem w tym samym miejscu.


JAKIE CENTRUM PRZESIADKOWE?

Bielskim włodarzom zamarzyło się nowoczesne centrum przesiadkowe, na miarę potrzeb i aspiracji stolicy regionu. Z marzeniami bywa jednak tak, iż bardzo łatwo popuścić wodze fantazji…


W Cygańskim Lesie już nie zaparkujesz

BĘDZIE STREFA ZAMIESZKANIA

Koniec z dzikim parkowaniem w rejonie Cygańskiego Lasu w Bielsku-Białej. Ratusz bierze się za kierowców parkujących samochody na Grzybowej, Podleśnej i Krokusowej. Ulice te – najpóźniej do połowy czerwca – zostaną objęte strefą zamieszkania.


Niezbyt reprezentacyjne centrum miasta

BUTIKI ZAMIAST SZMATEKSÓW?

Radna Małgorzata Zarębska chce, aby Ratusz otoczył opieką miejsca uznawane ze wizytówkę Bielska-Białej i nie dopuszczał do prowadzenia tam biznesów, które nie przystają do charakteru najbardziej urokliwych zakątków miasta.


Hałcnów: miało być przedszkole

KIEDY ZNIKNIE STRASZYDŁO?

W miejscu, gdzie ma stanąć nowe przedszkole w Hałcnowie, wciąż straszy zrujnowany opuszczony dom.


Nowa atrakcja w mieście?

WIDOK Z KATEDRY

Projekt przystosowania i zaadaptowania katedry św. Mikołaja do celów muzealno-turystycznych to jeden z pomysłów zgłoszonych do budżetu obywatelskiego.


Mnóstwo jazzu w całym mieście!

ZADYMKA – LATEM

Nie pod koniec zimy, ale na początku lata. Nie w pomieszczeniach, ale na świeżym powietrzu, i to w dużej mierze za darmo. Tylko jedno się nie zmienia – podczas Bielskiej Zadymki Jazzowej rozbrzmi jazz z najwyższej półki, a gwiazdą i rezydentem festiwalu będzie sam Wynton Marsalis.

 

 

Wydanie nr 22 z dnia 2.06.2021

 

Pił, tego wieczoru nie pamięta…

KSIĄDZ I DZIEWCZYNA

Głównym bohaterem tej opowieści jest ksiądz z naszego regionu. Chcąc nie chcąc, stanął na świeczniku, płacąc za to ogromną cenę. Czy to on krzywdził, czy to jego skrzywdzono?


Palestyńczyk z Wilamowic

SMUTNE ŻYCIE OSAMY

Osama Eissa mógłby uchodzić za człowieka szczęśliwego, ale w środku krwawi. Tak jak każdy Palestyńczyk, któremu przyszło żyć z dala od miejsca urodzenia i zmagać się z okrutną prawdą.


Fatalna pomyłka turystów

WILCZE SZCZENIĘ SZUKA MATKI

W Beskidzie Żywieckim turyści natknęli się na niespełna dwutygodniowe wilcze szczenię. Sądząc, że to pies, zabrali je z lasu. Teraz naukowcy ze Stowarzyszenia dla Natury „Wilk” robią wszystko, by maluch mógł wrócić do matki.


Kara od Watykanu

POKUTA BISKUPA RAKOCZEGO

Za ukrywanie przypadków pedofilii wśród duchownych w bielskim dekanacie, Watykan surowo ukarał byłego ordynariusza diecezji bielsko-żywieckiej, biskupa Tadeusza Rakoczego. To m.in. efekt sprawy Janusza Szymika z Międzybrodzia Bialskiego.


SOLIDARNI Z BIAŁORUSINAMI

Kilkanaście osób pikietowało w sobotę na bielskim Rynku, wyrażając sprzeciw wobec tego, co dzieje się na Białorusi. A dzieje się – szczególnie ostatnio – bardzo źle.


Po wybuchu w Szczyrku

SZEŚCIU OSKARŻONYCH

Sześć osób zasiądzie na ławie oskarżonych po tragicznym wybuchu gazu w Szczyrku. Pod gruzami domu zginęło ośmioro mieszkańców.


WIĘCEJ CHĘTNYCH NIŻ SZCZEPIONEK

Zainteresowanie szczepieniami przeciwko Covid-19 w Bielsku-Białej i powiecie bielskim jest spore – brak szczepionek sprawia, że nie wszyscy chętni mogą się już zaszczepić. Nie spieszą się z tym natomiast młodzi.


Nie chcieli nad głową, to mają…

MASZT PRZED OKNAMI

Mieszkańcy bielskiego osiedla nie zgodzili się na montaż na dachach ich bloków stacji bazowej telefonii komórkowej, dzięki czemu mieliby niższe czynsze. Dzisiaj niektórzy sądzą, że źle się to dla nich skończyło, bowiem gigantyczny maszt stanął niemal pod ich nosem.


W WAPIENICY PO NOWEMU

Centrum Wapienicy po przebudowie ulicy Cieszyńskiej to już zupełnie inne miejsce. Miało być lepiej. I jest, ale tylko dla kierowców. Piesi klną, na czym świat stoi.


Kolejny poślizg na budowie

AMFITEATR W LESIE

Firma budująca leśny amfiteatr w Lipniku zwróciła się po raz kolejny o dodatkowych kilka miesięcy potrzebnych na dokończenie inwestycji.


Coraz więcej pochówków urnowych

KOMIN NA KAPLICY

Już ponad 200 ciał spopielono w piecu krematorium działającego od niedawna na terenie cmentarza komunalnego przy ulicy Karpackiej w Bielsku-Białej. Instalacja rozpoczęła pracę pod koniec stycznia. Bez rozgłosu.


Czechowice-Dziedzice

DROGI INTERES Z DWORCEM

Jeszcze nawet nie rozpoczęto rewitalizacji czechowickiego dworca kolejowego, a PKP po raz kolejny zmienia zasady w trakcie gry i chce wyciągnąć od gminy jak najwięcej pieniędzy.


Plany Ratusza kontra protesty ekologów

BĘDZIE WRZAWA O DRZEWA?

W grodzie nad rzeką Białą już niebawem ma zostać zrealizowany ambitny projekt pod nazwą „Rewitalizacja miejskich systemów nadrzecznych w mieście Bielsko-Biała”. Co na to ekolodzy?


Geograficzna zagwozdka

CZYJ PRZEGIBEK?

Bielski radny Maksymilian Pryga zwrócił się ostatnio do prezydenta miasta z prośbą o zainstalowanie na przełęczy Przegibek samoobsługowej stacji serwisowania rowerów oraz punktu ładowania akumulatorów dla rowerów elektrycznych. Czytając interpelację można sądzić, że jej autor nie do końca wie, w jakiej miejscowości znajduje się przełęcz.


Osiedle Piastowskie: trudna walka ze szkodnikami

SZCZURZE PLEMIĘ ATAKUJE

Na osiedlu Piastowskim w Bielsku-Białej jedną z altanek śmietnikowych opanowały szczury. Czują się tam jak u siebie, nie przejmując się obecnością ludzi.

 

 

E-wydanie