Wydanie nr 24 z dnia 15.06.2022

 

MINISTER ZACHĘCA: ZBIERAJCIE CHRUST NA ZIMĘ!

Wiceminister klimatu i środowiska Edward Siarka zachęca Polaków do zbierania w lesie chrustu. Ma to być remedium na kosmiczne ceny węgla i innego opału. Ludzie mniej zamożni mogą w ten sposób – można było wywnioskować ze słów ministra – ogrzać tanim kosztem swoje mieszkania. Propozycja władz spotkała się z kpiną ze strony opozycji.


RUSZYŁ PROCES OSKARŻONEGO O BRUTALNE POBICIE

Ta sprawa wstrząsnęła opinią publiczną. 19-latek ciężko pobił mężczyznę, który zwrócił mu uwagę, że jedzie pod prąd drogą jednokierunkową. We wtorek przed Sądem Okręgowym w Bielsku-Białej rozpoczął się proces. Mężczyzna przyznał się do winy, powiedział, że żałuje, tego co zrobił.


MAJĄTKI WŁADZY

Były prezydent Bielska-Białej Jacek Krywult może się pochwalić największym majątkiem wśród bielskich włodarzy, radnych oraz szefów spółek miejskich i podległych jednostek. Na drugim miejscu jest obecny prezydent Jarosław Klimaszewski, a na trzecim radny miejski Krzysztof Jazowy. Majątek na ponad milion złotych ma 13 bielskich samorządowców.


DO BRONI? KOMU POTRZEBNA KOLEJNA STRZELNICA?

Bielski radny Roman Matyja chce, żeby miasto wybudowało strzelnicę – wszyscy mieszkańcy mogliby zapoznać się z podstawami obsługi broni palnej. Powód wiadomy: wojna w Ukrainie, która – przekonuje radny – zwiększyła zainteresowanie społeczeństwa dostępem do broni palnej. Z tym zainteresowaniem to jednak trochę przesadza.


ŁAWECZKA BESKIDZKA WYBRANA.

POZOSTAJE ZDUMIENIE I NIESMAK

Był konkurs, jest zwycięzca, jest też żal i podejrzenia o towarzyski układ wspierający zwycięzcę. Chodzi o tak zwaną ławeczkę beskidzką, projekt wart ponad sto tysięcy złotych.


TAKA DOBRA OFERTA, A CHĘTNYCH BRAK

Po dwudziestu latach przerwy w Bielsku-Białej zbudowano nowy wielorodzinny budynek mieszkalny w ramach Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Mieszkania przy ulicy Batorego, prawie w samym centrum miasta, miały być atrakcyjną propozycją. Tymczasem zainteresowanie było takie sobie. Władze miasta musiały ogłosić dodatkowy nabór wniosków.


RAPORT O STANIE MIASTA: NAJGORZEJ Z DEMOGRAFIĄ

Raport o stanie miasta to dokument, który jednostka samorządu corocznie musi przygotować przed debatą nad absolutorium dla prezydenta. Radni nad nim debatują, dopiero potem mogą głosować na tym, jak oceniają rządy prezydenta. Dokument zawiera wszystkie najważniejsze informacje na temat miasta, zarządzania nim, ale też listę potencjalnych zagrożeń.


Sukcesy bielskich brydżystów

KARTY NA STÓŁ

– Karty lubią dym – śpiewał przed laty Krzysztof Krawczyk i ta fraza dobrze oddaje stereotypową opinię na temat gier karcianych. Kojarzą się z hazardem i niezbyt zdrowym stylem życia. Ten mit obalają bielscy licealiści, uczniowie „Piątki”, należący do czołówki młodych brydżystów w kraju. Chętnie grają też seniorzy.


KAŻDY JEST INNY, KAŻDY WYJĄTKOWY

Miasto zostało opanowane przez potwory, ale mieszkańcy się nie dali. Wspólnymi siłami przepędzili demony. I pokazali, jak radzić sobie ze swoimi wewnętrznymi potworami.

 


Legendarny sędzia z Czechowic-Dziedzic

TAŃCZĄC NA BOISKU I PARKIECIE

Kiedyś sędziował mecze, teraz zamienił piłkarskie boisko i siatkarski parkiet na parkiet taneczny. Urodził się tuż po wybuchu drugiej wojny światowej, ale dzięki sportowemu trybowi życia nadal robi wrażenie na dancingach.


OSTATNIA PREMIERA: TROCHĘ Z PRUSA,

TROCHĘ Z VERDIEGO

Co miał wspólnego Bolesław Prus z Giuseppe Verdim? Obaj na pewnym etapie swojego życia zajęli się burzliwą epoką starożytnego Egiptu. Polski pisarz poświęcił tej tematyce powieść „Faraon”, a włoski kompozytor stworzył operę „Aida”.