Wydanie nr 28 z dnia 14.07.2022

 

LEKARZE ODCHODZĄ I WRACAJĄ

Czy jest obawa, że oddział chirurgiczny w Bielskim Centrum Onkologii-Szpitalu Miejskim zawiesi działalność? Takie głosy pojawiły się, gdy połowa chirurgów złożyła wypowiedzenia z pracy!


CORAZ MNIEJ CHĘTNYCH NA WYMIANĘ PIECÓW

Od 2007 roku z miasta udało się wyrugować ponad trzy tysiące tak zwanych kopciuchów. Ale zainteresowanie programem wymiany pieców jest coraz mniejsze.


LATO DLA BOGATYCH

Najstarsi górale nie pamiętają tak słabego rozpoczęcia letniego sezonu turystycznego. Około połowa kwater w Szczyrku świeci pustkami.


KOLEJNA WYCINKA W BYSTREJ. EKOLODZY BIJĄ NA ALARM

Na terenie chronionego obszaru Parku Krajobrazowego Beskidu Śląskiego doszło do wycinki kilkudziesięciu drzew. O sprawie poinformowała Pracownia na rzecz Wszystkich Istot działająca w Bystrej.


MATKA ZAŁOŻYCIELKA BIELSKIEJ POLONISTYKI

„Chciałabym żyć w XIX wieku, jestem staroświecka, nie lubię finansów, administracji, komputerów, komórek (których jednak używam), kocham stare książki, płyty i mojego starego psa” – tak o sobie pisała profesor Anna Węgrzyniak, przez najbliższych współpracowników z ATH nazywana „Matką założycielką” bielskiej polonistyki. Zmarła 6 lipca nad ranem, w wieku 70 lat.


MATURZYŚCI ZNACZNIE LEPIEJ NIŻ PRZED ROKIEM

Tegoroczna matura w szkołach w Bielsku-Białej, powiecie bielskim i powiecie oświęcimskim wypadła znacznie lepiej niż przed rokiem.


KĘTY: GOŁO, ALE SPOKOJNIE. NUDYŚCI SIĘ PILNUJĄ

Od blisko 30 lat nad Sołą w Kętach jest nieformalna plaża naturystów. Zjeżdżają tutaj amatorzy beztekstylnego opalania z całego regionu. Kiedyś były z nimi problemy.


WIRUS NIE ZNIKNĄŁ. CZY ZNOWU CZEKAJĄ NAS

MASECZKI I SZCZEPIENIA?

Rozpętana przez Putina wojna sprawiła, że pandemia Covid-19 zniknęła. Ale tylko z mediów, bo liczba zakażeń i zgonów jest na podobnym poziomie jak wcześniej. Na szczęście zakażeni o wiele łagodniej przechodzą infekcję.


MALUCHY Z BIELSKA DO TURYNU

9 lipca ruszyła wyprawa małych fiatów do Turynu. Wyzwania podjęła się grupa miłośników popularnych maluchów. Celem jest dotarcie do włoskiej fabryki Fiata. W wyprawie bierze udział legendarny rajdowiec Sobiesław Zasada, który w przeszłości małym fiatem pokonał trasę rajdu Monte Carlo.


SETKI PODPISÓW ZA ORKIESTRĄ

Bielszczanie wnioskują o powołanie zawodowej orkiestry kameralnej. – Tu nie chodzi o potrzeby muzyków. Zebrałem kilkaset podpisów tylko od melomanów, którzy już teraz uczestniczą w koncertach w naszym mieście. W mieście, które nie ma prawa szczycić się kulturą, jeśli organizuje jeden koncert muzyki symfonicznej w ciągu roku – stwierdza dyrygent Andrzej Kucybała, inicjator petycji.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


POTRZEBOWAŁEM ZROBIĆ COŚ BARDZIEJ SZALONEGO

– Po pandemii potrzebowałem wyjść i zrobić coś bardziej szalonego. Próby stworzenia drużyny niewidomych podejmowałem już kilka lat temu – Kronika rozmawia z Danielem Kawką, bielskim fizjoterapeutą, który zaangażował się w tworzenie zespołu blind futbolu.