Wydanie nr 51/52 z dnia 19.12.2019

Tradycyjnie przed świętami Bożego Narodzenia na czytelników „Małopolskiej Kroniki Beskidzkiej” czeka solidna porcja ciekawej lektury. Reportaże o ludziach i wydarzeniach z regionu, aktualności oraz wielka krzyżówka świąteczna – tym razem na aż 56 stronach!

 

Roczyny: wyboista droga do sukcesu

ZBYSZEK, CZYLI ALEX

W podstawówce za rysunki zbierał głównie dwóje. Z liceum plastycznego szybko odszedł. Do akademii sztuk pięknych nie dostał się, a w prywatnej szkole malarstwa nie zagrzał długo miejsca. Ale dziś ma na koncie kilkadziesiąt wystaw indywidualnych w kraju oraz poza jego granicami, a jego prace sprzedają się jak ciepłe bułeczki…

 

 


Jagódka walczy i marzy, by do pierwszej komunii pójść o własnych siłach

ODRZUCIĆ ORTEZY

Izdebniczanie Mieczysława i Jacek Labusowie stracili już rachubę, ile pieniędzy pochłonęły leczenie i rehabilitacja ich córki Jagody. Teraz jednak pojawiła się ogromna szansa, aby 9-latka zaczęła samodzielnie chodzić. Rodzice potrzebują jednak na ten cel aż 370 tys. zł, co jest dla nich kwotą astronomiczną.

 

 

 

 

 

 

 


Góry, niedźwiedzie i psy pasterskie mu niestraszne

TWARDZIEL ZE SKAWICY

Skawicki ultramaratończyk Roman Ficek był do niedawna rekordzistą pod względem szybkości zdobycia wszystkich tatrzańskich dwutysięczników, na które prowadzi szlak turystyczny oraz Korony Gór Polskich. W lecie pokusił się o jeszcze większy wyczyn. W niespełna 40 dni przebył liczący 2300 km długości i mający ponad 110 tys. metrów przewyższeń Łuk Karpat.

 

 


Na maszyny brakowało już miejsca, więc wziął się za samochody

URATOWANA PEREŁKA

Mieszkający długie lata w Suchej Beskidzkiej Maciej Sajewicz po przeprowadzeniu się do niemal stuletniego domu w Makowie Podhalańskim złapał niecodziennego bakcyla. Pasję do restaurowania zabytkowych maszyn do szycia porzucił niedawno na rzecz większej sprawy!

 

 

 


Połączyła ich muzyka

CASMA WYSZŁA Z CIENIA

„Było nas trzech, w każdym z nas inna krew, ale jeden przyświecał nam cel” – to słowa „Autobiografii”, wielkiego przeboju grupy Perfect. Podobnie jest z członkami formacji Casma, tyle że jest ich sześciu. Patrzą jednak w tę samą stronę, a dziełem ich wspólnej pracy jest tzw. epka, czyli krótka płyta – „Oto człowiek”. Jak zapewniają, nie jest ona ostatnią.


Spytkowice: w skromnej chacie – punkt przerzutowy uciekinierów z Auschwitz

CICHY HEROIZM

– Ugotuj więcej ziemniaków, znowu mamy gości – rzucił Franciszek Kornaś do żony, wchodząc do domu. Kobieta bez słowa skinęła głową. Dopiero po kilku minutach podniosła na męża zmartwiony wzrok i odparła: – Franek, boję się o naszą rodzinę. Jak się wyda, że pomagamy uciekinierom z Auschwitz, zginiemy wszyscy. Jednak mimo obaw, Ludwika Kornaś ze Spytkowic nigdy nie odmówiła pomocy potrzebującym.

 


Nie tylko dla chleba…

Z GALICJI W SZEROKI ŚWIAT

Około 2,5 mln Polaków przebywa obecnie na emigracji. Praca „dla chleba” poza granicami ojczyzny nie jest jednak „wynalazkiem” XXI wieku. Do emigracyjnego exodusu Polaków końcem XIX wieku znacząco przyczynił się wyrok sądu w Wadowicach.

 

 

 


Lachowice: pomaga komu się tylko da

SOŁTYS, KOŚCIELNY, SPOŁECZNIK

Grzegorz Krawczyk jest nie tylko sołtysem Lachowic i kościelnym w tamtejszej parafii, ale przede wszystkim człowiekiem o złotym sercu, który nie może obojętnie przejść obok, gdy komuś dzieje się krzywda. Nieprzypadkowo został nominowany do tytułu Zasłużony dla Gminy Stryszawa.

 

 

 

 


Promują region na różne sposoby

LAURY BABIOGÓRSKIE W DOBRYCH RĘKACH

W Gminnym Ośrodku Kultury w Lanckoronie odbyło się w sobotę, 14 grudnia, spotkanie opłatkowe członków Stowarzyszenia Gmin Babiogórskich. Tradycyjnie stało się ono okazją do wręczenia Laurów Babiogórskich, będących dowodem uznania dla wyróżnionych osób i stowarzyszeń za prowadzoną działalność kulturalną, edukacyjną i promowanie regionu.


Kocha życie na pełnym gazie

WRÓCIŁ W WIELKIM STYLU

W naszym kraju nie brakuje utalentowanych młodych ludzi, którym w dążeniu do doskonałości stają na przeszkodzie bariery finansowe. Przez wiele lat nie pozwoliły one realizować się Dominikowi Cholewie z Leńcz. Gdy wreszcie zdołał je pokonać, triumfował w Rajdowym Pucharze Polski oraz Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Śląska. I nie jest to jego ostatnie słowo!

 


Zembrzyce: twardy charakter lekkoatletki

MISTRZYNI ZE STODOŁY

Kilka lat temu sensację wzbudziła informacja, że znakomita polska młociarka Anita Włodarczyk trenowała… pod mostem. W Zembrzycach, w równie spartańskich warunkach, formę szlifuje 15-letnia Julia Przybyś, która już sięga po laury na krajowym podwórku w pchnięciu kulą i rzucie dyskiem.

 

 

 

 

 

 


Celem olimpiada i mistrzostwa Polski

POSTAWIŁA WSZYSTKO NA… DWIE ŁYŻWY

Pochodząca z Makowa Podhalańskiego Kornelia Bulanda po uszy zakochała się w łyżwiarstwie figurowym. Pomimo młodego wieku porzuciła rodzinny dom i zamieszkała w Krynicy, by móc jeszcze więcej trenować, a na początek zakwalifikować się do Młodzieżowych Mistrzostwa Polski oraz mistrzostw kraju w swoim roczniku.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

E-wydanie