Wydanie nr 49 z dnia 9.12.2021

 

KOBIETY POD KURIĄ

1 grudnia na placu Chrobrego i pod kurią protestowały bielszczanki. Wyrażały sprzeciw wobec planów zaostrzenia przepisów aborcyjnych.


CHYTRY DWA RAZY TRACI

Z Dariuszem Moskałą, właścicielem wydawnictwa „Prasa Beskidzka”, o zemście, klubie piłkarskim TS Podbeskidzie i o tym, komu na nim naprawdę zależy, zamianie gruntów, propozycji milionowej pożyczki oraz o tym, dlaczego przewodniczący bielskiej Rady Miejskiej nie chciał poprzeć ważnej dla mieszkańców rozbudowy drogi – rozmawia Kuba Jarosz.


Kolejne obostrzenia

ZDALNA NAUKA I NOWE LIMITY

Od 15 grudnia rząd wprowadza nowe obostrzenia i ograniczenia. Ma to przyczynić się do zmniejszenia liczby nowych zakażeń koronawirusem. Uczniowie wrócą do zdalnej nauki, pojawią się nowe limity osób.


Koniec z darmowym parkowaniem

BIELSKI SYJON W STREFIE

Plac ks. Marcina Lutra w Bielsku-Białej znalazł się w strefi e płatnego parkowania. Parafii zależy na tym, by – ze względów bezpieczeństwa – wjeżdżało tam jak najmniej samochodów. Kierowcy, którzy zignorują nową strefę, otrzymają od BB Parking Systems blankiecik na 200 złotych!


Nowy rozkład jazdy pociągów

ZAMIESZANIE NA TORACH

Od niedzieli, 12 grudnia, zacznie obowiązywać nowy roczny rozkład jazdy pociągów. W naszym regionie, a zwłaszcza na linii Katowice – Bielsko-Biała – Żywiec – Zwardoń, szykują się spore zmiany, które mogą spowodować duże zamieszanie. Nowy rozkład będzie obowiązywał, z pewnymi korektami co kilka miesięcy, do 10 grudnia 2022 roku.


Kwarantanna w schronisku

PSIAKI TEŻ CHORUJĄ

Od trzech tygodni w bielskim schronisku dla zwierząt trwa kwarantanna. Wstrzymane są adopcje, nie można też odwiedzać przebywających tam czworonogów. Powodem jest epidemia kaszlu kenelowego (wirusowo-bakteryjne zapalenie oskrzeli i tchawicy u psów), na który cierpi część podopiecznych placówki.


Tajemnicze tropy pod Kozią Górą

BIEGAJĄCY Z WILKAMI

Biegacz natknął się w rejonie Koziej Góry na – prawdopodobnie – tropy wilka. Nie ukrywa satysfakcji, a przyrodnicy przypominają, że wilki żyją w Beskidzie Śląskim i jeśli ma się szczęście, to można natrafić na dowody.


Jakub Rzepecki o You Can Dance:

NAJWIĘKSZA PRZYGODA W MOIM ŻYCIU

Dobiegła końca pierwsza edycja programu You Can Dance – Nowa generacja. Niestety zwycięzcą nie został Jakub Rzepecki z Kóz. Kozianin dotarł do półfinału popularnego show Telewizji Polskiej, w którym rywalizowali najzdolniejsi tancerze młodego pokolenia.


SABOTAŻYSTA Z BARANIEJ GÓRY

Bogdan Soroka, zwany popularnie „doktorem”, był pod koniec II wojny światowej komendantem zgrupowania partyzanckiego prowadzącego działalność w rejonie schroniska na stokach Baraniej Góry. Trafił do partyzantki po zdekonspirowaniu go przez Niemców, którzy odkryli, że ów pomocnik chirurga ze szpitala hutniczego z Trzyńca uprawiał sabotaż: robił zastrzyki robotnikom zagrożonym poborem do Wehrmachtu, co czyniło ich niezdolnymi do służby wojskowej.


MOC ATRAKCJI NA ŚWIĘTA

Już wkrótce poczujemy zapach pierników i grzanego wina, stragany skrzyć się będą bogactwem świątecznych ozdób, a w magiczny nastrój wprowadzą nas artyści występujący na bielskim Rynku podczas 14. „Świąt na starówce”, które zaplanowano od 17 do 19 grudnia.


WŁÓCZYKIJ CZERWONO-CZARNY

Publiczne celebrowanie na scenie 15 urodzin zdarza się niebywale rzadko. Taki niecodzienny przypadek przytrafił się dziecięcej grupie wokalno-tanecznej Włóczykije z Bielska-Białej. Pod koniec listopada zespół świętował w Bielskim Centrum Kultury.


30 lat „Porąbczan”

NIEJEDNA ZDARTA W TAŃCU PARA KIERPCÓW

– Niejeden zachrypnięty od śpiewu głos i niejedna zdarta w tańcu para kierpców – ten cytat z jubileuszowej uroczystości 30-lecia Zespołu Regionalnego „Porąbczanie” oddaje najlepiej zaangażowanie kilkuset osób, które w ciągu 30 lat jego historii związane były z zespołem.