Wydanie nr 32 z dnia 11.08.2022

 

CHATAMORGANA

Wpłacili pieniądze na mieszkanie, od prawie półtora roku powinni już mieszkać na Sarnim Stoku. Spłacają kredyty, ale mieszkań nie ma.


Pierwszy rozbiór Bielska-Białej (cd.)

PANIE WÓJCIE, COŚ TU NIE GRA

Międzyrzecze Nowe, wbrew temu co mówi wójt Janusz Pierzyna, nigdy nie było częścią gminy Jasienica, a reforma administracyjna z 1976 roku nic w tym zakresie nikomu nie zabrała – wyjaśnia pan Łukasz, historyk specjalizujący się w podziale administracyjnym kraju.


NIE WIERZĘ, BY WÓJTOWI SIĘ UDAŁO

– Słyszałam na jednym z zebrań przeciwników spalarni, że sposobem na zablokowanie inwestycji byłoby utworzenie na terenie Wapienicy odrębnej gminy. Ale nie miałam pojęcia, że to się może zmaterializować. – Kronika pyta mieszkańców, co sądzą o pomyśle wójta Jasienicy, by odłączyć Wapienicę od Bielska-Białej.


W Lipniku znów cuchnie

WIETRZĄ SPISEK

Wysypisko śmieci w bielskim Lipniku znów śmierdzi. Słodkawy, drażniący zapach sprawia, że zbiera się na wymioty. Urzędnicy enigmatycznie mówią o „uciążliwościach zapachowych”. Już pojawiają się teorie spiskowe.


TANIE DREWNO OPAŁOWE? NIE MA I NIE BĘDZIE

Nie tylko ceny węgla oszalały. Także za drewno opałowe trzeba zapłacić kilka razy więcej niż rok temu.


STOWARZYSZENIA I FUNDACJE. POMYSŁ NA CIĘŻKIE CZASY

Miliony złotych rocznie z budżetu miejskiego lądują na kontach organizacji pozarządowych. Ich istnienie nie jest już dziś tylko działalnością hobbystyczną. To dobry sposób na życie, i spore wzmocnienie lokalnego rynku pracy.


DZIAŁKI DO ZAORANIA

Władze Bielska-Białej zamierzają zlikwidować Rodzinne Ogrody Działkowe Wapieniczanka. Wypowiedź zastępcy prezydenta Bielska-Białej Przemysława Kamińskiego nie pozostawia złudzeń. Działkowcy mają nadzieję, że ich ogródków nikt nie ruszy.


Pułapka na kierowców

CICHA OPŁATA PARKINGOWA

Po cichutku władze Bielska-Białej wprowadziły weekendowe opłaty za postój na tak zwanych parkingach wewnętrznych.


PORZĄDKI W KAMIENIOŁOMIE. KIEDY REWITALIZACJA?

Największa atrakcja turystyczna Kóz – stary kamieniołom – czeka na generalne porządki. Ma się stać miejscem rekreacji. Ale jeszcze poczeka. Na razie trwają prace porządkowe.


TAŃCE I AKROBACJE

Do historii przeszedł 59. Tydzień Kultury Beskidzkiej. Przez dziewięć dni zespoły z Polski i zagranicy tańczyły, śpiewały i bawiły akrobatycznymi popisami widownię, często niemal fruwając po scenie.


PRZELEWAM DUSZĘ DO NACZYNIA

Spod jej czarodziejskich dłoni wychodzą małe dzieła sztuki. Choć sama mówi o sobie jako o rzemieślniczce, to dla tych, którzy cieszą się jej pracami, jest niepowtarzalną artystką. Ceramiki użytkowej Aleksandry Chmiel nie sposób pomylić z inną.