Wydanie nr 9 z dnia 06.09.2019

 

500 oczyszczaczy powietrza dla przedszkoli

ZŁAP ODDECH!

„MOGĘ! Zatrzymać SMOG – Przedszkolaku złap oddech” – to kampania edukacyjno-informacyjna, która ruszyła we wrześniu. Jej celem jest podniesienie świadomości ekologicznej mieszkańców Śląska, w szczególności przedszkolaków, ich rodziców i opiekunów w zakresie wpływu zanieczyszczonego powietrza na zdrowie.

23 sierpnia w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego, przy udziale Izabeli Domogały – członka Zarządu Województwa śląskiego oraz Tomasza Bednarka – prezesa zarządu Funduszu, odbyła się konferencja prasowa na temat akcji.

– Dzieci są najbardziej wrażliwe na zmiany klimatyczne i złą jakość powietrza. Chcemy uwrażliwić rodziców i nauczycieli, jak ważna jest jakość powietrza dla zdrowia i życia, dlatego przekażemy pięćset oczyszczaczy powietrza, które trafią do sal dydaktycznych do przedszkoli w całym regionie. Zachęcam przedszkola do składania wniosków i włączenie się do akcji, która rusza na początku września – mówiła Izabela Domogała, członek Zarządu Województwa Śląskiego. W ramach kampanii zostanie przeprowadzony konkurs dla przedszkoli na przygotowanie najlepszego scenariusza zajęć dla dzieci o tematyce zanieczyszczenia powietrza, smogu, walki z niską emisją, zachowań prozdrowotnych.

Koszt kampanii to ponad milion złotych, z czego 300 tys. zł to pieniądze Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. – Cieszę się, że możemy włączyć się w działania Urzędu Marszałkowskiego, gdyż inicjatywy z zakresu edukacji ekologicznej są dla nas zawsze bardzo istotne. Chętnie wspieramy projekty, które mają na celu edukację najmłodszych mieszkańców regionu, by byli świadomi zachowań proekologicznych i ich wpływu na zdrowie – mówił Tomasz Bednarek, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Założono, że w czasie udziału placówki w kampanii, wszyscy rodzice otrzymają ulotkę edukacyjną na temat: wpływu zanieczyszczenia powietrza na zdrowie człowieka, a w szczególności dzieci, sposobów unikania narażenia na zanieczyszczone powietrze, m.in. stosowanie oczyszczaczy powietrza, konieczności wprowadzenia nawyku codziennego sprawdzania stanu jakości powietrza i odpowiedniej reakcji na zagrożenia. Projekt przewiduje również umieszczenie w każdej placówce tablicy informacyjnej o stanie jakości powietrza.

Dyrektorzy przedszkoli zainteresowani udziałem placówki w kampanii powinni wysłać formularz zgłoszeniowy, zgodnie ze wzorem i zasadami określonymi w regulaminie, na adres: [email protected]. Nabór zakończy się 20 września.

(klk)


Ekologicznym sposobem…

 

ODSTRASZ KRWIOPIJCĘ

Komary są w stanie uprzykrzyć nawet najlepszy wypoczynek na świeżym powietrzu. Zamiast jednak sięgać po chemiczne preparaty odstraszające natrętów, ale niekorzystnie wpływające na środowisko, można spróbować ekologicznych i domowych sposobów.

Po pierwsze, komary uwielbiają okolice oczek wodnych, rzek i jezior. Warto więc w ogrodzie pilnować, aby woda nie zalegała w pojemniczkach czy doniczkach. Także dwutlenek węgla, kwas mlekowy, wilgoć, kwiatowe i owocowe zapachy – przyciągają komary. Ograniczenie ich to pierwszy krok to tego, aby w pełni cieszyć się latem. Jak to zrobić? Otóż, dwutlenek węgla znajduje się w wydychanym powietrzu. Jego ilość wzrasta podczas wysiłku fizycznego i gdy jest gorąco. Natomiast kwas mlekowy obecny jest w ludzkim pocie. Szczególnie duża ilość wydzielana jest podczas wysiłku fizycznego, a także po spożyciu niektórych potraw, w tym słonych oraz bogatych w potas jak sok pomidorowy. Dlatego przed wieczornym wyjściem na świeże powietrze warto wziąć prysznic. Należy unikać także perfum, kosmetyków i środków czystości o kwiatowych oraz owocowych zapachach.

Sprzymierzeńcem w walce z owadami może być ubranie. Komary lokalizują swoje ofiary z daleka za pomocą wzroku. Szczególnie cenią sobie osoby ubrane na ciemno, dlatego atakują je najczęściej. Lepiej więc wybrać jasny strój. Należy jednak mieć na uwadze fakt, że jaskrawe barwy takie jak żółty, różowy czy pomarańczowy mogą kusić muszki, pszczoły czy osy.

Odstraszyć uciążliwe owady mogą niektóre zapachy. Mniej atrakcyjne stają się dla komarów osoby, które zjadły cebulę i czosnek. Także spożywanie witaminy B6 może skutecznie ochronić przed atakiem. Na specjalną uwagę zasługują także olejki eteryczne, zawarte w roślinach oraz ocet. Wystarczy niewielką ilość wetrzeć w skórę, uważając jednak, aby nie zabrudzić ubrań, gdyż plamy mogą okazać się trudne do usunięcia. Odpowiednie zapachy można także rozpylić dzięki kominkom aromaterapeutycznym. Najlepszy efekt osiągniemy dzięki olejkom z trawy cytrynowej, goździków, paczuli, eukaliptusa. Można nimi np. skropić meble ogrodowe czy ramy okien. Zapach szybko wietrzeje, dlatego dobrze zabieg opryskiwania olejkami powtarzać kilkukrotnie w ciągu dnia. Można także zastosować świece zapachowe lub kadzidełka. Komary nie lubią bowiem dymu.

W walce z bzykającymi owadami pomoże także rozmaryn, cedr, mięta pieprzowa, lawenda, bazylia, koper włoski, tymianek czy cynamon. – Posadzenie niektórych roślin w ogródku, na balkonie czy parapecie okna także może pomóc w walce z komarami. Najbardziej popularne są kocimiętka, komarzyca, pelargonia czy lawenda. Rośliny nie tylko będą cieszyć nasze oko, ale ich zapach odstraszy małych krwiopijców. Warto także posadzić bazylię, koper włoski, pomidory. One również odstraszą owady – mówi jeden z cieszyńskich ekspertów od ogrodu. Na parapetach okna można także zostawić pokrojoną cebulę czy liście pomidora. Niezawodne są też gąbki nawilżone octem.

Coraz częściej w walce pomagają nam także naturalni wrogowie tych uciążliwych owadów. I tak wiele osób, a nawet spółdzielni mieszkaniowych buduje domki dla jerzyków. Obecność tych ptaków to skuteczny sposób na pozbycie się komarów – jeden jerzyk w ciągu doby zjada nawet 20 tys. tych owadów!

(klk)


Nowy szef odebrał nominację

Z MINISTERSTWA DO FUNDUSZU

Piotr Woźny został prezesem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Nominację odebrał 30 sierpnia z rąk ministra środowiska Henryka Kowalczyka.
Nowy prezes wygrał konkurs na szefa tej instytucji. Dotychczas, przypomnijmy, był m.in. wiceministrem w Ministerstwie Cyfryzacji oraz wiceministrem w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii, odpowiedzialnym za sprawy związane z działaniami na rzecz czystego powietrza. W tej roli (na zdjęciu) gościł tej wiosny w Ustroniu, gdzie podpisał porozumienie z władzami miasta odnośnie udziału w projekcie „Zintegrowany system wsparcia polityki i programów ograniczenia niskiej emisji”.

W 2018 roku Piotr Woźny pełnił funkcję wiceprezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej pełni ważną rolę w finansowaniu inwestycji proekologicznych. Jego działania wpływają na poprawę stanu ochrony środowiska i gospodarki wodnej na terenie całego kraju. Obecnie zarząd Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej składa się z pięciu osób: prezesa Piotra Woźnego oraz jego zastępców: Anny Mańk, Dominika Bąka, Marka Ryszki i Artura Michalskiego.

(mark)

 

Do druku PDF