Wydanie nr 10 z dnia 04.10.2019

RADOŚĆ Z EKOPRACOWNI

W Szkole Podstawowej nr 1 im. ks. Jana Twardowskiego w Jaworzynce działa Zielona Pracownia. Oficjalne otwarcie nowoczesnej klasy miało miejsce 1 października. Wziął w nim udział Adam Lewandowski, wiceprezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, który przekazał pieniądze na powstanie sali „Z Beskidów w świat”.

Pracownia geograficzno-biologiczna w Jaworzynce wyposażona jest w nowej generacji sprzęt multimedialny, pomoce edukacyjne, laboratoryjne i meble, a jej wnętrze jest ciekawie zaaranżowane. Powstanie klasy było możliwe dzięki wygranej Jaworzynki w konkursie „Zielona Pracownia 2019”, organizowanym przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Koszty zamknęły się w niecałych 38,5 tys. zł, przy dofinansowaniu z Katowic na poziomie ponad 29,5 tys. zł.

Uroczystość otwarcia pracowni rozpoczęła się inscenizacją o ekologicznym przesłaniu, przygotowaną przez uczniów pod opieką Moniki Suszki, a zakończyła występem kapeli „Mała Jetelinka” wraz z instruktor Moniką Wałach-Kaczmarzyk. Gości przywiała Dorota Kukuczka, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Jaworzynce. Wójt gminy Istebna, Łucja Michałek, podziękowała wszystkim za wysiłek, jaki został włożony w to, aby pracownia „Z Beskidów w świat” mogła powstać. Wraz z Adamem Lewandowskim, Dorotą Kukuczką oraz Janem Chrząszczem, wicewojewodą śląskim, przecięła zieloną wstęgę, symbolicznie otwierając to miejsce.

(kredo)

 


FUNDUSZ WPIERA STRAŻAKÓW

Ochabska jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej wzbogaciła się o nowy wóz bojowy. W obecności mieszkańców, zaproszonych gości, samorządowców i władz miasta strażacy z Ochab otrzymali klucze do ratowniczo-gaśniczego mana.

Podczas uroczystości głos zabrał m.in. Dariusz Franek, prezes OSP w Ochabach, który wspominał, jakim sprzętem miejscowi strażacy nieśli pomoc ludziom – zaczęło się od ręcznej sikawki, przez samochód ciężarowy ZiS, rożne modele stara i tatrę, iveco i forda transita, aż po obecnego mana.

Uroczystość poświęcenia i przekazania samochodu poprzedziły koncert orkiestry dętej oraz zbiórka, a po części oficjalnej rozpoczął się strażacki festyn. Zakup nowego pojazdu dla OSP w Ochabach został sfinansowany ze środków Krajowego Systemu Ratownictwa Zdrowia i Życia – 195 tys. zł, z budżetu gminy Skoczów – 490 tys. zł oraz z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – 100 tys. zł. Mieszkańcy Ochab również się dołożyli, wpłacając datki z okazji 110-lecia jednostki.

(kredo)


Masz wątpliwości – sprawdź w bazie

CZYSTE URZĄDZENIA

Rządowy program priorytetowy „Czyste Powietrze”, realizowany w naszym regionie przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, rozkręcił się w najlepsze. We wrześniu uruchomiona została strona, która ma pomóc mieszkańcom w doborze urządzeń spełniających jego wymogi.

Na stronie www.czyste-urzadzenia.ios.edu.pl, przygotowanej przez Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy i finansowanej ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki, tworzony jest katalog urządzeń, które odpowiadają normom „Czystego Powietrza”. Od początku września producenci sprzętu grzewczego mogą się tam rejestrować, a następnie dodać swoje produkty – kotły na paliwa stałe, kotły gazowe kondensacyjne oraz olejowe, kolektory słoneczne, panele fotowoltaiczne i pompy ciepła. W październiku dostęp do bazy zyskają osoby chcące skorzystać z dofinansowania do zakupu nowych źródeł ciepła w swoim domu w ramach „Czystego Powietrza”.

Jak podkreślają twórcy bazy, ma ona charakter informacyjny, nie będzie stanowiła rankingu ani informacji handlowej, a dodawane urządzenia będą uszeregowane w sposób losowy. Wprowadzane przez producentów informacje są weryfikowane przez ekspertów. Korzystanie ze strony jest bezpłatne dla wszystkich. Baza nie stanowi również zamkniętego katalogu. Oznacza to, że jeśli dane urządzenie spełnia wymagania techniczne programu „Czyste Powietrze”, a nie zostało zgłoszone przez producenta do przedmiotowej bazy, to w dalszym ciągu istnieje możliwość umieszczenia tego urządzenia we wniosku o dofinansowanie. Beneficjent jest wówczas zobowiązany do dostarczenia dokumentów potwierdzających spełnienie wymagań technicznych programu „Czyste Powietrze”.

(kredo)

 


Dla Kiczyc i Pierśćca

KANALIZACJA ROZBUDOWANA

W Kiczycach działa nowa przepompownia ścieków, a sieć kanalizacyjna w tej części trytonowego grodu została rozbudowana. Dzięki inwestycji kolejna nitka kanalizacji sanitarnej została poprowadzona do Kiczyc i Pierśćca.

Wsparte przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach przedsięwzięcie obejmowało budowę kanalizacji sanitarnej grawitacyjnej i tłocznej o łącznej długości 2907 m wraz z przepompownią ścieków. – Wybudowana kanalizacja pozwoliła na przyłączenie do niej 15 budynków, w tym Szkoły Podstawowej w Kiczycach. Była to ostatnia szkoła nie posiadająca podłączenia do kanalizacji na terenie naszej gminy. Inwestycja realizowana była w latach 2018-2019. Pozwolenie na użytkowanie uzyskano 12 lipca, a osiągnięcie efektu rzeczowego i ekologicznego, który wymagany jest do spełnienia warunków dotacji, planowany jest na 31 grudnia – wyjaśnia burmistrz Skoczowa, Mirosław Sitko.

Całkowity koszt inwestycji wyniósł niecałe 850 tys. zł, a pozyskane pieniądze z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach to ponad 826 tys. zł.

(kredo)

Do druku PDF

E-wydanie