Wydanie nr 19 z dnia 14.05.2021 r.

Ustroń ubożeje przez koronawirusa

Podczas kwietniowej sesji Rady Miasta w Ustroniu zapadła nietypowa uchwała, będąca apelem do rządu i Sejmu RP odnośnie „podjęcia inicjatywy ustawodawczej oraz przyjęcia uregulowań prawnych, umożliwiających gminom uzdrowiskowym wnioskowanie w kolejnych latach o dotację uzdrowiskową w wysokości równej wpływom z tytułu opłaty uzdrowiskowej pobranej w roku poprzedzającym rok bazowy”.


Ministerstwo (zamiast premiera) odpowiada

Skoczów i śmieci

Do Skoczowa dotarł list z Warszawy. To odpowiedź na apel lokalnych władz dotyczący konieczności nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Pismo w tej sprawie zostało skierowane w lutym na ręce premiera Mateusza Morawieckiego. Ten przekazał je dalej – do Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

 

 

 


Bój o pociągi (cd.)

Radny drąży

Trwa modernizacja linii kolejowych Katowice – Wisła Głębce i Cieszyn – Goleszów. Z kolei korespondencją wymieniają się reprezentanci mieszkańców naszego regionu oraz władze samorządowe województwa śląskiego. Chodzi o planowaną liczbę pociągów kursujących – już po remoncie – do perły Beskidów. O problemie pisaliśmy na łamach w dwóch poprzednich wydaniach.

 

 


Uwaga, polują na katalizatory!

Kradzieże katalizatorów stają się plagą w całym kraju. Również w naszym powiecie złodzieje nie mają skrupułów, by wycinać kosztowne części z zaparkowanych pojazdów. I nie ma reguły, czy samochód jest starszy czy nowszy, czy jest dzień czy noc. Tylko w ciągu mijającego tygodnia policjanci cieszyńskiego garnizonu odnotowali trzy tego typu zdarzenia.

 

 

 


 

Wydanie nr 18 z dnia 7.05.2021 r.

Zapachniało międzynarodowym skandalem…

Polki łamią prawo w Czechach?

Zapachniało międzynarodowym skandalem. Czeskie media ujawniły ostatnio treść pisma polskiego dyplomaty do czeskiego ministerstwa zdrowia. Sprawa dotyczy przerywania ciąży przez Polki w Czechach. Za Olzą takie zabiegi są legalne, a to nie wszystkim po polskiej stronie granicy się podoba.


Cieszyn: cierpliwości, remont będzie!

Na Błogockiej się ślimaczy

Zajrzeliśmy na ulicę Błogocką w Cieszynie. Na zniszczonym jedenaście lat temu przez wodny kataklizm fragmencie drogi dalej bez zmian. W cieszyńskim ratuszu jednak trwają przygotowania do wielkiego remontu. Zapadły już decyzje… o wywłaszczeniu mieszkańców, trwa szukanie pieniędzy na realizację inwestycji.

 


Skoczów: kurz, błoto i piesi między maszynami

Poligon na Stalmacha

Od momentu samego planowania remontu ulicy Stalmacha w Skoczowie inwestorzy – powiat cieszyński i gmina Skoczów – nie ukrywali, że realizacja przedsięwzięcia, przy zachowaniu ruchu pieszych i samochodów, będzie prawdziwym wyzwaniem i z pewnością spotka się z wieloma uwagami ze strony użytkowników drogi. Tak też się stało.

 

 

 


Gdzie zachęcają do bycia „EKO”?

Dwudniowy Szczyt Klimatyczny, którego gospodarzem były Stany Zjednoczone, wywołał międzynarodową dyskusję o ekologii. Padło wiele słów dotyczących prób ratowania naszej planety, w tym redukcji gazów cieplarnianych. Nie ma co ukrywać, że skutki zmian klimatycznych są ogromne. Tylko czy w tej walce o ekologię nas, mieszkańców, wspierają także samorządy? O to zapytaliśmy w każdej z gmin w powiecie cieszyńskim, chcąc przygotować Czytelnikom ekologiczną miniściągę.

Wydanie nr 17 z dnia 30.04.2021 r.

Ruszają szczepienia!

Dostawy mniejsze, punkty gotowe

W powiecie cieszyńskim powstały trzy punkty szczepień powszechnych. Jest więc szansa na to, że szczepienia nabiorą tempa. Rząd jednak podkreśla, że wszystko zależy od dostaw. A te, mimo obietnic producentów, mają być mniejsze…

 

 

 


Fedruje jeszcze jedna kopalnia

Pożegnanie z węglem za Olzą

Sukcesywnie realizowany jest przyjęty w ubiegłym roku harmonogram likwidacji wydobycia węgla w Czechach. Od tej rządowej decyzji nie ma już odwołania. Czeski rząd jest konsekwentny i podejmuje kolejne kroki.


Bój o pociągi (cd.)

Więcej kursów nie będzie

Trwa bój o nowy rozkład jazdy po zakończeniu modernizacji linii kolejowej do Wisły oraz odcinka Cieszyn – Goleszów. W poprzednim numerze „Głosu” pisaliśmy o planach Kolei Śląskich, które chcą poskąpić liczby pociągów. W tej sprawie już kilka interpelacji złożył Andrzej Molin, radny Sejmiku Województwa Śląskiego. Występując w imieniu swoim i mieszkańców nie zgadza się on z planem ograniczenia liczby kursów na wyremontowanych liniach.


Wysprzątali śląskie morze

Trzy tysiące worków!

Nad brzegami Jeziora Goczałkowickiego odbyło się wielkie sprzątanie. Efekty mogą zachwycić, ale także zasmucić. Zachwycić, bo do akcji organizowanej przez Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągowe przyłączyło się blisko 500 osób i zapełniono śmieciami trzy tysiące worków. Zasmucić, bo liczba zebranych ton odpadów jest wręcz przerażająca, a nie do każdego miejsca udało się dotrzeć uczestnikom.

 

 


NKS Trójwieś Beskidzka na podium

Pokazali co potrafią!

Narciarski Klub Sportowy Trójwieś Beskidzka podsumował zakończony właśnie sezon zimowy. Działacze nie ukrywają dumy i satysfakcji z faktu, iż w klasyfikacji generalnej Pucharu Polski udało się zająć drugie miejsce. Do tego sukcesu każdy z zawodników dołożył swoją cegiełkę.

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

E-wydanie