Wydanie nr z 23.02.2024 r.

Młodzi będą mieć głos?

Bezpieczeństwo w szkole, e-papierosy, rozwijanie talentów – to według niektórych uczniów szkół podstawowych najbardziej istotne zagadnienia, dotyczące obecnie młodzieży w Cieszynie i okolicy. Czy powstanie rada młodzieżowa, mogąca się nimi zająć? W Starostwie Powiatowym w Cieszynie gościła niedawno młodzież z cieszyńskich szkół podstawowych. Celem były rozmowy o tym, jak wygląda sesja Rady Powiatu oraz symulacja obrad Młodzieżowej Rady Powiatu, która być może niebawem powstanie. Inicjatorem jej powstania jest uczeń ZSEG w Cieszynie Paweł Dróz.

 


Zmiany na Wiślańskiej w Skoczowie

O tym skrzyżowaniu pisaliśmy już kilkukrotnie, a szczególnie o zagrożeniach, jakie czyhają na nim na kierowców. Lada chwila zostanie w jego okolicy zmieniona organizacja ruchu. Na skrzyżowaniu DK-81 (ul. Katowickiej) z ul. Wiślańską w Skoczowie w rejonie stacji paliw problemów jest kilka. Głównym, według nas, wydaje się być ten, że kierowcy wjeżdżający od strony Ustronia w ul. Wiślańską mają ograniczoną możliwość dostrzeżenia często szybko jadących przeciwległą jezdnią pojazdów, od strony Katowic do Wisły. Trudny był też skręt z ul. Wiślańskiej w stronę Katowic, ale ta możliwość została już wcześniej wycofana. Co się zmieni?

 


O polsko-czeskich sąsiedzkich wyzwaniach

W Ustroniu odbyła się debata pod nazwą „Dobre sąsiedztwo? Wyzwania w stosunkach polsko-czeskich i współpracy transgranicznej”. Organizatorem tego wydarzenia był m.in. Instytut Śląska Cieszyńskiego, a celem wypracowanie konkretnych rekomendacji dotyczących przyszłości współpracy transgranicznej na Śląsku Cieszyńskim.

 

 

 

 


Siostry budują nowy dom dla podopiecznych

W Skoczowie powstaje nowy dom dla niepełnosprawnych intelektualnie mężczyzn i chłopców. Inwestycję realizują Siostry Służebniczki
Dębickie, które od lat 50. XX wieku prowadzą pod Kaplicówką taki ośrodek. Jego podopieczni mieszkają obecnie w dwóch budynkach przy ul.
Mickiewicza, zabytkowym z roku 1910 r. oraz wynajmowanym budynku oddalonym od głównej siedziby o kilkaset metrów. Niestety zabytkowy gmach na rogu ulic Mickiewicza i Górny Bór przestał być funkcjonalny i spełnia jedynie minimalne wymagania ustawy o pomocy społecznej. Rodzi to liczne problemy…

 

 

 


Ustroń – spółki miejskie, zasobne wypłaty urzędników…

Z oświadczeń majątkowych niektórych urzędników, kierowników i dyrektorów oraz zarządców spółek miejskich, wyłania się trójka
milionerów. W porównaniu z innymi gminami i miastami powiatu, dobrze zarabiają też ustrońscy urzędnicy. To główne wnioski, jakie wyciągnąć można z oświadczeń majątkowych szefostwa tego miasta. Chodzi oczywiście o oświadczenia za 2022 rok, w których wyszczególniliśmy ewentualne współwłasności, a majątki poszczególnych osób zostały zsumowane.


Na „dymka” do Polski. Czesi kupują kartonami

Czesi szturmują polskie sklepy i trafiki – donoszą media zza Olzą, a informacje te potwierdzają cieszyńscy handlowcy. Tym razem obiektem pożądania stały się papierosy, za które po czeskiej stronie granicy (w przeliczeniu na polską walutę) trzeba zapłacić grubo ponad 20 złotych.
Mieszkańcy naszego regionu przyzwyczaili się już do widoku samochodów z czeskimi i słowackimi rejestracjami na stacjach benzynowych czy parkingach przed centrami handlowymi. Po tym jednak jak 1 lutego w Republice Czeskiej wzrosła akcyza na tytoń, Czesi zaczęli masowo kupować papierosy po polskiej stronie granicy.


450 mililitrów = trzy życia

Niektórzy sądzą, że krwiodawcy mają błękitną krew, tyle że kolor krwi nie ma znaczenia – żartuje Ireneusz Kolon, prezes Klubu Honorowych Dawców Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża przy Urzędzie Miejskim w Skoczowie. Poważnie dodaje zaś, że ze względu na właściwości krew to jedna z niewielu rzeczy na tym świecie, której do tej pory nie udało się podrobić. – Nie ma syntetycznej krwi, nikt czegoś takiego jeszcze nie wymyślił. Dlatego wszyscy zależymy od krwiodawców – stwierdza.

 

 

 

 


Życie na chorobowym…

Zakład Ubezpieczeń Społecznych podsumował wyniki kontroli zwolnień lekarskich w ubiegłym roku. Tylko na Śląsku zakwestionowano świadczenia na łączną kwotę prawie 22 mln zł! Wiele osób wciąż zwolnienie traktuje jako szansę na dodatkowy zarobek, wydłużenie urlopu czy czas na remont mieszkania…


 

Wydanie nr 7 z 16.02.2024 r.

Kultowe miejsce w tarapatach

Księgarnia Piastowska od pokoleń łączy mieszkańców Cieszyna i okolic z ciekawymi lekturami, dostarcza wiedzy, ale także czytelniczych przygód. To jedna z wizytówek miasta, a zwłaszcza ulicy Głębokiej, w której krajobraz mocno się wpisała. Piętrzące się rachunki i jednoczesny spadek czytelnictwa sprawiły, że jej właścicielom coraz trudniej było związać koniec z końcem…

 

 

 

 


W prokuraturze szykują się zmiany

Od ponad miesiąca w Prokuraturze Krajowej oczekuje wniosek o powołanie nowego szefa cieszyńskiej prokuratury. Ze stanowiska niedawno zrezygnował bowiem Andrzej Hołdys. Dotychczasowy szef Prokuratury Rejonowej w Cieszynie ze stanowiska formalnie został odwołany końcem zeszłego roku. Gdy zapytaliśmy o powody, odpowiedzi nie uzyskaliśmy. Nieoficjalnie mówi się, że decydujące były kwestie zdrowotne…


Komitety zarejestrowane, wybory coraz bliżej

Szykuje się zacięta polityczna walka!

Wielkimi krokami zbliżają się wybory samorządowe. Do 12 lutego możliwe było zawiadomienie Państwowej Komisji Wyborczej bądź właściwego komisarza wyborczego o utworzeniu komitetu wyborczego. I z pewnością można powiedzieć, że w powiecie cieszyńskim chętnych do boju o mandaty i najważniejsze stołki w gminach nie brakuje!

 

 

 

 

 


Cieszyński teatr jak cenna chińska filiżanka

„Azymut teatr! W drodze do odnowy cieszyńskiej sceny” – pod takim hasłem rusza remont cieszyńskiego Teatru im. A. Mickiewicza. I choć do jego zakończenia sporo czasu, to już teraz rozmawiano o szeroko zakrojonych pracach modernizacyjnych.

Pomysł budowy teatru w Cieszynie narodził się wiosną 1902 roku. Wówczas to grupa zamożnych mieszkańców miasta spotkała się, aby powołać Towarzystwo Budowy Teatru. Zlecenie na przygotowanie projektu budynku otrzymali architekci z Wiednia – Ferdynand Fellner i Hermann Helmer, którzy w swoim dorobku mieli 48 teatrów, m.in. w Wiedniu, Berlinie czy Toruniu. Prace budowlane zakończono w 1909 roku.

 


Ilu jest stulatków wśród nas?

Ostatnio często informujemy o bardzo okrągłych i znamiennych okolicznościach, jakimi są setne urodziny mieszkańców powiatu cieszyńskiego. Postanowiliśmy sprawdzić, ilu stulatków mieszka w naszym regionie. Życzenia „sto lat”, szczególnie przy okazji urodzin, są jednymi z najpopularniejszych, jakie składamy. Może to mieć związek lub nawet wpływ na fakt, że dożycie setnych urodzin jest doniosłym faktem. To przecież blisko 30 lat więcej od średniej życia w naszym kraju. Dowiedzieliśmy się, ilu seniorów cieszy się obecnie takim wiekiem.

 

 

 


Nieodwołane wizyty? To plaga

Kolejki do lekarzy specjalistów? Któż z nas w nich nie stoi… Pod pewnym względem można powiedzieć, że bicz kręcimy na siebie sami, gdyż jedną z przyczyn ich piętrzenia są nieodwołane wizyty. To wręcz plaga. Z danych Narodowego Funduszu Zdrowia wynika, że w 2023 roku przepadło prawie 1,3 miliona wizyt na NFZ w skali kraju, a w województwie śląskim – ponad 216 tysięcy.


To były dwie godziny rockowej uczty!

W hołdzie dla Queen

W cieszyńskim teatrze odbył się koncert Another Queen Tribute. Jako Freddie Mercury wystąpił Norman Power, cieszyński artysta, który swoją karierę muzyczną rozpoczynał występując z czeskim zespołem Porta Inferi. Znany jest również jako frontman grupy Another Pink Floyd. Wokalista wraz z muzykami formacji Another Queen wprowadził cieszyńską publiczność w doskonały klimat rocka. W czasie dwugodzinnego widowiska muzycznego można było usłyszeć największe przeboje zespołu Queen, takie jak „I Want It All”, „Radio Gaga”, czy „I Want to Break Free”.

 

 

 


Lubię podchodzić blisko

Jego wygranych w konkursach, laurów i medali już nawet nie sposób zliczyć. Podobnie jak zdjęć, które chwytają za serca. Przedstawiamy niezwykłego fotografa – Andrzeja Mikulskiego, obecnie mieszkańca Cieszyna, związanego z Cieszyńskim Towarzystwem Fotograficznym. I jego artystyczny dorobek! Urodził się w Warszawie, ale większość swojego życia spędził w Łęcznej w województwie lubelskim, a ostatnich pięć lat na Słowacji. W wakacje ubiegłego roku wraz z najbliższymi, czyli żoną Weroniką i córką Zuzią, przeprowadził się właśnie do Cieszyna.

Wydanie nr 6 z 9.02.2024 r.

Pożegnanie z łezką w oku…

Tylu emocji, słów wsparcia i podziękowań nasz bohater się nie spodziewał! Mieszkańcy postanowili jednak odwdzięczyć się Arkadiuszowi Bizoniowi za prowadzenie kiosku Ruchu przy ulicy Tomanka w Cieszynie. Z pomocą przyszliśmy także my, redaktorzy „Głosu Ziemi Cieszyńskiej”.

Dziś tego punktu już nie ma. Nie ma gwaru rozmów czy szczerych uśmiechów. Z serc mieszkańców Cieszyna to miejsce wraz z jego ajentem wcale jednak nie znikło. 31 stycznia, w ostatni dzień funkcjonowania kiosku, wiele osób przychodziło do Arkadiusza Bizonia, by pożegnać się, wręczyć symboliczny prezent, podziękować za współpracę…

 


Budżetowe układanki

W numerze ostatnia część przeglądu budżetów lokalnych samorządów na 2024 rok. Przyglądamy się inwestycjom zaplanowanym do realizacji w gminach Chybie, Hażlach, Istebna oraz Zebrzydowice. Co i gdzie będzie się działo? Które przedsięwzięcia są priorytetowe?


Błogocka wreszcie otwarta!

Po blisko 14 latach można znów przejechać ulicą Błogocką w Cieszynie. 6 lutego odbyła się konferencja prasowa dotycząca zakończenia inwestycji. Trzeba przyznać jedno – mieszkańcy nie mogli wprost uwierzyć, że po tylu latach będzie można poruszać się odciętą dla ruchu ulicą Błogocką.

– Już będziemy mogli jeździć? – dopytywała burmistrza Cieszyna, Gabrielę Staszkiewicz, jedna z mieszkanek ulicy Błogockiej. I trudno się dziwić entuzjazmowi cieszynian. To koniec pewnej historii, która swoje początki miała w maju 2010 roku.

 

 


W Wiśle to palący problem. Do fałszywego alarmu na prawdziwy ratunek

W Wiśle pożarów jest coraz mniej, natomiast rośnie statystyka wyjazdów do fałszywych alarmów, które angażują służby ratownicze i są kosztowne. Z czego to wynika i czy da się coś z tym zrobić? Podczas ostatniej sesji Rady Miasta Wisła zebrani wysłuchali sprawozdań przedstawicieli służb przeciwpożarowych. Radni i sami referujący zwrócili uwagę na szczególnie dużą liczbę fałszywych alarmów, dodając że to tendencja wzrostowa i że w Wiśle oraz Ustroniu jest ich najwięcej w powiecie cieszyńskim.

 

 

 

 


​ Czego chcieć więcej?

W Galerii Ceglanej Cieszyńskiego Ośrodka Kultury “Dom Narodowy” odbył się wernisaż wystawy fotografii sportowej Arkadiusza Juzofa „Czego chcieć więcej”. Organizatorami wydarzenia było Cieszyńskie Towarzystwo Fotograficzne, którego członkiem był autor zdjęć oraz Cieszyński Ośrodek Kultury, we współpracy z Iwoną Juzof, żoną artysty.

Arkadiusz Juzof uwielbiał biegi, góry, podróże. To w czasie tych wypraw i spotkań wykonał wiele zdjęć, pełnych emocji, które można dostrzec na znakomitych fotografiach artysty. Jednym z jego marzeń była właśnie wystawa autorska, której nie zdążył zrealizować. Zmarł niespodziewanie 27 września ubiegłego roku, w wieku 50 lat…

 


W stronę zachodzącego słońca

Różnie toczyły się wojenne i powojenne losy mieszkańców Śląska Cieszyńskiego. Niektórzy przeżyli tę straszną zawieruchę na miejscu, byli tacy, którzy wracali po niej w rodzinne strony, ale byli i tacy, którzy dopiero po wojnie wyjeżdżali. Na ten ostatni krok zdecydowało się w 1945 roku wiele rodzin z Istebnej.

Takie terminy jak „repatrianci” i „ziemie odzyskane” kojarzą się nam głównie z mieszkańcami przedwojennego wschodniego krańca Polski i zasiedlaniem potem przez nich zachodnich obszarów kraju. Jednak temat dotyczył również Ślązaków i górali…