Wydanie nr 07 z dnia 14.02.2019

Wybieramy nauczycieli roku

ZGŁOŚ SWOJEGO FAWORYTA!

Rozpoczynamy drugą edycję plebiscytów na najlepszych nauczycieli powiatów suskiego i wadowickiego w ocenie czytelników „Małopolskiej Kroniki Beskidzkiej”. Jeżeli znacie pedagogów, którzy są stworzeni do tego zawodu – nie czekajcie. Wpisujcie ich imiona i nazwiska na kupony i przesyłajcie je do nas!

 


 

Lanckorona: pożar na zabytkowym rynku

BYŁO GORĄCO!

W piątkowy poranek, 8 lutego, w płomieniach stanął murowany budynek sklepowy na zabytkowym ryneczku w Lanckoronie. Wszyscy zdawali sobie sprawę, że jeżeli pożar się rozprzestrzeni, zagrożone będą sąsiednie stylowe, drewniane budynki, wśród nich muzeum regionalne.

 

 


Naprawa: strzelał do siostrzeńców

WUJEK OSKARŻONY

Nawet do końca życia może przebywać za kratami 60-letni mieszkaniec Naprawy, który latem ubiegłego roku, w trakcie rodzinnej awantury o… sławojkę, czterokrotnie strzelił z repliki rewolweru do swoich siostrzeńców. Suska prokuratura skierowała do krakowskiego Sądu Okręgowego akt oskarżenia.


Kalwaria: tragedia na budowie

NIE PRZEŻYŁ UPADKU

Do tragedii doszło w piątkowe przedpołudnie, 8 lutego, na budowie obiektu handlowego przy ul. Krakowskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej. Wskutek wypadku losowego zginął 26-letni pracownik.

 

 

 


Oświęcim: rozkład poszatkowany

EPIDEMIA W ZAJEZDNI

Niedawno w całym kraju panowała „psia grypa”, czyli nieformalny protest policjantów, którzy masowo przedkładali przełożonym zwolnienia lekarskie. W Oświęcimiu „epidemia” dopadła natomiast kierowców Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego, co zmusiło dyrekcję spółki do drastycznych cięć w rozkładzie jazdy. Jak się ostatecznie okazało – jednodniowych.


Andrychów:

DRUGI WICEBURMISTRZ

Przez ponad cztery lata burmistrz Andrychowa Tomasz Żak miał jednego zastępcę. Teraz ma drugiego. Na funkcję tę powołał 45-letniego Wojciecha Polaka.

 

 


Gmina Tomice: co radni mają do ukrycia?

NIECHCIANY KALENDARZ

Odkąd wójtem gminy Tomice jest Witold Grabowski, mieszkańcy mogą w pewnym stopniu śledzić jego poczynania w internetowym kalendarzu. Jednak propozycja, aby w taki sam sposób ujawnić działania Rady Gminy, spotkała się z zaskakującym oporem samorządowców.

 

 


Oświatowe niewiadome, czyli…

ŚREDNIE PRZED SZTURMEM

Jednym z efektów wprowadzanej od dwóch lat reformy edukacji będzie niebawem szarża na szkoły średnie dwóch roczników młodzieży. W tym roku szkolnym naukę jednocześnie zakończą uczniowie trzecich klas wygaszanych gimnazjów oraz ósmoklasiści, więc w szkołach średnich trzeba będzie przygotować od września dwukrotnie więcej niż dotąd miejsc dla pierwszoklasistów.


Grzechynia:

KRZYŻ OD PREZYDENTA!

Wielkie wyróżnienie spotkało grzechyńskiego rzeźbiarza Stanisława Bałosa. Prezydent Andrzej Duda, doceniając jego wieloletnią pracę i kunszt, odznaczył go Złotym Krzyżem Zasługi.

 

 

 


Pospieszyła cała okolica

NA POMOC NATALCE

Gdy rodzice Natalki poinformowali znajomych, sąsiadów oraz za pośrednictwem mediów nieznanych sobie ludzi o poważnej chorobie czterolatki z Ponikwi, odzew przypominał pospolite ruszenie.

E-wydanie