Wydanie nr 51/52 z dnia 19.12.2018

Gmina Andrychów:

Drony nad kominami

Nad gminą Andrychów mają latać co pewien czas drony kontrolujące to, co wydobywa się z kominów. Namierzonych trucicieli odwiedzą potem strażnicy miejscy w towarzystwie inspektorów Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego. Będą upomnienia, mogą posypać się kary.


Narciarze czekają

Zdążą przed świętami?

Choć do rozpoczęcia się kalendarzowej zimy jeszcze kilka dni, to w Zawoi już na dobre panuje zimowa aura. Wydawać mogłoby się zatem, że sezon białego szaleństwa zacznie się lada dzień. Tymczasem największy wyciąg narciarski w tej wiosce – Mosorny Groń – wciąż jest nieczynny. Nadal bowiem trwa, rozpoczęty w listopadzie (foto), jego przegląd techniczny. Nie wiadomo nawet, czy wyciąg ruszy przed świętami.

 

 


Dramatyczne wojenne losy * Nieustanna filantropia * Bóg i Kalwaria na obrazach

Za życia nieznana…

Gdy zmarła Jadwiga Baran-Gielata z Kalwarii Zebrzydowskiej, mało kto zdawał sobie sprawę z tego, jak wyjątkową była osobą. Dopóki żyła, tylko nieliczni mieli okazję poznać jej ogromny talent plastyczny, ale przede wszystkim burzliwe wojenne losy, które sprawiły, że wyrosła na niezmordowaną filantropkę. Dopiero po śmierci stało się o niej głośno, dzięki córce, która pokazała światu jej obrazy i spisane wspomnienia.

 

Foto: Jadwiga Baran-Gielata na werandzie swego domu w Kalwarii, w tle jej obraz.

 


Jachówka: słów piosenki nie wolno zaseplenić, zapluć, zafeflać…

Tekściarz i wokalistka

Mieszkający w Jachówce Staszek Głowacz od dawna jest znanym tekściarzem, ale jeszcze większe uznanie w krajowym muzycznym światku przyniosła mu wydana niedawno płyta „Słoneczne popołudnie”. Teraz pracuje nad kolejnym krążkiem, lecz zarazem dużo uwagi poświęca sąsiadce, 15-letniej Natalii Kruźlak, która – jak twierdzi z przekonaniem – ma papiery na bycie muzyczną gwiazdą. Wielkim krokiem ku karierze nastolatki ma być ich wspólna płyta powstająca właśnie w bielskim studiu nagrań.

 

Foto: Natalia i Staszek Głowacz zaprzyjaźnili się, ale gdy przychodzi czas pracy wymagają od siebie bardzo dużo.

 

 


Wadowice: miłość do Indii i z Indii

Prawdziwa bajka!

Są parą, która już z daleka zwraca uwagę. On jest bardzo szczupłym, wysokim, jasnoskórym szatynem, ona niską brunetką o kruczoczarnych włosach, brązowej karnacji i egzotycznej urodzie. Mimo tych różnic, ich twarze są zadziwiająco podobne. Wadowicki podróżnik znalazł idealnie dopasowaną do siebie drugą połówkę w Indiach – kraju, do którego zawiodło go przeznaczenie.

 

 

 


Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau: ludzie ludziom zgotowali ten los…

Śladem załogi katów

Zakończona ponad 70 lat temu II wojna światowa kojarzy się z masowym ludobójstwem, jakiego w obozach koncentracyjnych i zagłady dokonywali naziści. Pracownicy Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, wraz z Instytutem Pamięci Narodowej, wciąż starają się dowiedzieć jak najwięcej o tych, którzy przeszli przez piekło KL Auschwitz, ale również i o tych, którzy im to piekło zgotowali.


Tomice: świątecznie i wesoło

Jaś w garniturku

Organizatorzy Gminnego Pokazu Potraw Wigilijnych w Tomicach postawili na humor. Występy lokalnych zespołów, w tym dziecięcych, prezentacja kulinarnego kunsztu pań z kół gospodyń wiejskich i degustacja smakołyków ujęte zostały w ramy zabawnego spektaklu opowiadającego o przygotowaniach do świąt Bożego Narodzenia.

 

 

 


W rytmie jasełek i wśród dławiących wspomnień

Dziarska 130-latka

Tego samego roku, gdy na świat przyszedł Emil Zegadłowicz, potężne burze śnieżne nawiedziły Amerykę Północną, papież Leon XIII ogłosił encyklikę o niewolnictwie, a w Londynie grasował Kuba Rozpruwacz, w Kleczy utworzono Szkołę Ludową. Kleczanie doczekali się szkoły z prawdziwego zdarzenia – murowany budynek mieścił trzy sale lekcyjne i mieszkanie dla kierownika.


Niczym król Kazimierz Wielki

Wójt od 28 lat!

Powiedzenie o królu Kazimierzu Wielkim mówiące, że zastał Polskę drewnianą, a zostawił murowaną w dużej mierze pasuje do zmian jakie zaszły w gminie Budzów za rządów wójta Jana Najdka (foto). Włodarzem gminy został wybrany po raz ósmy z rzędu. Tak długim stażem nie może pochwalić się żaden inny gospodarz gabinetu wójta, burmistrza bądź prezydenta w naszym regionie.


Po ośmiu dekadach

„Sokół” reaktywowany

W Andrychowie reaktywowano Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół”, po 115 latach od jego powstania i niemal w 80. rocznicę zakończenia poprzedniej działalności. To historyczne wydarzenie dla miasta.


Brzeźnica: Wisła – jedyna miłość

Smok, który jest… fryzjerem!

Stolica Małopolski słynie z dwóch smoków – wawelskiego i wiślackiego. Ten pierwszy zieje ogniem pod Zamkiem Królewskim, a drugi zagrzewa piłkarzy Wisły Kraków do boju i pozuje do niezliczonych zdjęć z kibicami. Znają go wszyscy, którzy choć czasem bywają na meczach Białej Gwiazdy. Ale mało kto wie, że Wiślacki Smok mieszka w Brzeźnicy i jest… fryzjerem.

 

Foto: Odwiedzający zakład fryzjerski brzeźniczanina Stanisław Sękiewicza są strzyżeni przez… Wiślackiego Smoka!

E-wydanie