Wydanie nr 49 z dnia 06.12.2018

Wadowice: burmistrz kasuje pomysły poprzednika

Krok do integracji

Kończą się sądowe boje władz Wadowic o Beskidzką Drogę Integracyjną. Nowy burmistrz Bartosz Kaliński, zgodnie z obietnicą wyborczą, postanowił wycofać skargę złożoną przez swojego poprzednika do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego na decyzję środowiskową Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, która umożliwiała wytyczenie BDI przez tereny w południowej części miasta.


Kalwaria Zebrzydowska:

Bernardyni budują szopkę

Ojcowie bernardyni z kalwaryjskiego sanktuarium tradycyjnie tuż przed rozpoczęciem Adwentu przystąpili do tworzenia w bazylice stajenki bożonarodzeniowej. Prace toczą się pod osłoną, aby dzieło było pewną tajemnicą aż do czasu, gdy w świątyni zostanie odprawiona pasterka. Ale niektóre elementy szopki są już znane i widoczne (foto).

 


Sucha Beskidzka: za kulturę i sport

Róże wdzięczności

W andrzejkowy wieczór suski burmistrz Stanisław Lichosyt gościł w Sali Rycerskiej miejscowego zamku tych, którzy w ciągu roku wspierali organizację imprez kulturalnych i sportowych organizowanych w grodzie nad Stryszawką. Włodarz nagradzał dobroczyńców wielce przez nich cenionymi Pąsowymi Różami. Rozdał ich, bagatela, 48!


Izdebnik: plaga ścigających się aut

Powrót fotoradaru

Przed czterema miesiącami zdemontowano fotoradar przy drodze krajowej w Izdebniku, a w ostatni czwartek listopada zamontowano nowy. Pilnuje kierowców w innym miejscu niż poprzedni. Stoi w centrum wioski (foto) w pobliżu remizy OSP, przedszkola, szkoły i kościoła. Bo właśnie tu bezpieczeństwu pieszych zaczęła zagrażać plaga aut, pędzących na wyścigi z prędkością drastycznie większą od dopuszczalnej w obszarze zabudowanym.


Hala-namiot i nowe połączenia

Kolej stawia na Oświęcim

Dotychczas pomiędzy Krakowem a Oświęcimiem kursowało codziennie siedem par pociągów. Wkrótce będzie ich o trzy więcej. Niewykluczone, że w przyszłości ta ilość jeszcze się zwiększy, gdyż do miasta nad Sołą docierać będą pociągi nowego przewoźnika – Kolei Małopolskich, które już szykują się do budowy w mieście nad Sołą zaplecza technicznego. Stanowić go będzie pięć, tak zwanych, torów odstawczych, z których trzy obejmie hala namiotowa przeznaczona do serwisowania i przeglądu taboru (foto – wizualizacja).


Stryszów: wzięli się za przychodnię

Ocieplona i z windą

Trwa remont znajdującego się w środku Stryszowa ośrodka zdrowia (foto). Prace obejmują termomodernizację budynku, montaż paneli fotowoltaicznych oraz instalację windy. Podczas remontu przychodnia jest czynna bez ograniczeń.

 

 

 


Świnna Poręba: palce było lizać…

Pierogowa uczta

To była iście królewska biesiada. Stoły uginały się od mis z pierogami, a piekielnie miło drażniącemu nozdrza zapachowi nikt nie potrafił się oprzeć…

Foto: Jurorzy „Biesiady Pierogowej” (od lewej: Jerzy Wójs, Łukasz Olszak, Jan Łach) nie mieli łatwego wyboru.

E-wydanie