Wydanie nr 44 z dnia 31.10.2018

Sejmik w rękach PiS

Zamiana ról

Potwierdziły się, przekazywane przez nas w poprzednim numerze „MKB”, nieoficjalne informacje dotyczące zmian, jakie zajdą w sejmiku wojewódzkim w wyborach samorządowych. Platforma Obywatelska i Polskie Stronnictwo Ludowe – partie, które tworząc koalicję rządziły dotąd Małopolską – poniosły porażkę i teraz samodzielnie rządzić będzie Prawo i Sprawiedliwość, które ma w sejmiku zdecydowana większość.


Pieszo i rowerem

Sztafeta wolności

Sto kilometrów pokonali uczestnicy rajdu prowadzącego ze Spytkowic w powiecie nowotarskim do Spytkowic w powiecie wadowickim. W ten sposób uczczono setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Foto: Biegacze i cykliści na dłuższą chwilę zatrzymali się w Wadowicach przy pomniku Jana Pawła II.


Rzutem na taśmę

Prezent dla starostwa

Sporo ważnych spraw zostawili sobie na ostatnie posiedzenie radni zasiadający w sejmiku wojewódzkim. Na sześć dni przed zakończeniem kadencji zrobili prezent suskiemu starostwu. Przekazali mu na własność budynek, o który powiat zabiegał od kilku lat.


Tłuczań, Wyźrał:

Piraci zamiast dziur!

Dopóki droga powiatowa przechodząca przez Tłuczań i Wyźrał była dziurawa jak szwajcarski ser, tylko nieliczni kierowcy odważali się przekraczać dopuszczalna prędkość. Ale odkąd zakończyła się przebudowa jezdni (foto), niejeden naciska gaz do dechy i pędzi, jakby go ktoś ścigał!

 

 


Osielec, Naprawa, Łętownia:

Książkowe inspiracje

W czasach, gdy czytelnictwo zamiera, cenny jest każdy pomysł, który pomoże je ożywić. Sposób znalazł na to Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Promocji w Jordanowie. Zorganizował warsztaty, które pokazały dzieciom, jak świetną pożywką dla wyobraźni są książki i jak wspaniałe zabawy można wymyślać na ich podstawie.

 

 


Witanowice: najstarsza w wiosce

Nie pcha się w zaświaty!

Przed wielu laty lekarz orzekł, że Bronisław Salepa z Witanowic – jeśli chce jeszcze trochę pożyć – musi koniecznie brać leki na serce. Zlekceważyła jego zalecenia i odmówiła przyjmowania jakichkolwiek pigułek. W ubiegłym tygodniu obchodziła setne urodziny! Na pytanie o receptę na długowieczność, wybucha śmiechem. – Nie mam żadnej. Chyba mnie tam nie chcą. A nieproszona pchała się nie będę – mówi wskazując dłonią niebo.


Gmina Andrychów:

Ekologiczne zobowiązanie

Władze Andrychowa zobowiązały się do redukcji zanieczyszczeń emitowanych do powietrza o ponad 53 tysiące kilogramów rocznie. Rezultat taki ma dać wymiana 147 nieekologicznych kotłów węglowych na nowoczesne urządzenia zasilane gazem albo paliwem stałym (np. biomasą lub ekogroszkiem).

E-wydanie