Wydanie nr 43 z dnia 25.10.2018

Zerwane plakaty i skradziony baner * Po pijaku na głosowanie * Karta wyborcza bez… jednego kandydata

Incydenty były, ale nie wpłynęły

Choć niedzielne, 21 października, wybory samorządowe przebiegły w naszym regionie spokojnie, to jednak nie obyło się bez incydentów. Nie wpłynęły one na wyniki. Do kuriozalnej sytuacji doszło w lokalu wyborczym w Stroniu, gdzie znajdowały się urny dla trzech okręgów. 20 minut po otwarciu lokalu członek komisji zorientował się, że mieszkańcy przypisani do okręgu nr 13 otrzymują niekompletne karty z listą kandydatów na radnych gminnych. Brakowało na niej nazwiska jednego z kandydatów. Do czasu wykrycia błędu zdążyło już zagłosować 6 osób… Jak z tego wybrnięto?   


Izba w Tomicach: ludzie ciągną, jak niedźwiedź do miodu

Zaczął od dłubania

Dla najbardziej ważących słowa jest zakręcony. Śmielsi nazywają go ekscentrykiem. Najmniej gryzący się w język mówią o nim bez certolenia, że jest dziwakiem. A on sam czuje się przede wszystkim człowiekiem szczęśliwym. Bo robi to, co lubi. I dzieli się tym.


Toporzysko: ale to była wyżerka!

Pożegnalny konkurs

21 edycja Gminnego Konkursu Potraw Regionalnych, która co roku odbywa się w innej wiosce gminy Jordanów, bardzo różniła się od poprzednich. Tym razem nie było wygranych ani przegranych, choć wybierać było w czym, bo zgromadzonymi rozmaitymi frykasami można było obdzielić ze trzy wesela. Wszystkie koła gospodyń wiejskich, które brały udział w rywalizacji otrzymały równorzędne pierwsze nagrody. Łaskawość jurorów wzięła się z wyjątkowego charakteru, jaki przybrała impreza. Zamieniła się ona bowiem w swoiste pożegnanie z wójtem Stanisławem Pudo, który u steru jordanowskiej gminy stał przez ponad 26 lat, a kończącą się kadencję uznał za dobrą okazję do przejścia na emeryturę. (plus foto str. 8 z podpisem)


Jordanów: kulisy przetargów na wywóz odpadów

A mogło być taniej

W Jordanowie wciąż spore emocje wzbudzają opłaty za wywóz śmieci, które w tym roku są znacznie wyższe niż w ubiegłym. Ludzie płacą, ile muszą, jednak chcieliby wiedzieć dlaczego. Do tej pory było to mocno niejasne, teraz jednak zdobyliśmy informacje, które rzucają trochę światła na tę sprawę.


Wadowice: dokumenty, kamyk, makieta

Kolekcja coraz bogatsza

W Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach można oglądać nowe, nigdy wcześniej nie prezentowane publicznie eksponaty. Przed papieskim muzeum stanęła też makieta (foto) przedstawiająca Bazylikę Mniejszą w Wadowicach wraz z kamienicą, w której na świat przyszedł Karol Wojtyła.


Stryszawa:

Święci spod dłut

Już po raz szesnasty Gminny Ośrodek Kultury w Stryszawie wraz ze stryszawskim Urzędem Gminy i suskim starostwem przy wsparciu innych podmiotów zorganizował ogólnopolski konkurs rzeźbiarski „Patroni naszych kościołów” (na foto – jego laureaci i organizatorzy). Odbywająca się rokrocznie impreza, od tej edycji stała się biennale.


Tłuczań: kręcą film

O kapłanie i kościółku

W Tłuczani powstaje film poświęcony fundatorowi drewnianego kościółka w tej miejscowości, księdzu Grzegorzowi Janowi Zdziewojskiemu. Ten żyjący w XVII wieku kapłan był wybitnym kaznodzieją, poetą i bibliofilem, przyczynił się powstania niejednej świątyni. Do dzisiaj przetrwała tylko ta w Tłuczani.

E-wydanie