Wydanie nr 42 z dnia 18.10.2018

Nadleśnictwo suskie: szukali, a nie znaleźli

Lasy pod lupą

Przez trzy dni Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Krakowie wnikliwie kontrolował drzewostan w lasach znajdujących się pod pieczą suskiego nadleśnictwa. Szukał w nich organizmów kwarantannowych – obcych dla tej części Europy, powodujących zamieranie drzew. Sprawdzano, czy nie dotarły one do lasów w powiecie suskim między innymi wskutek migracji owadów, które przemieszczają się po całym świecie w przewożonych ładunkach. Na szczęście kontrolerzy niczego niepokojącego nie wyszukali.


Wadowice: tłumy na rynku

W hołdzie rodakowi

rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża władze Wadowic uczciły koncertem muzyki filmowej. Zabrzmiały słynne przeboje m.in. „Quo Vadis Domine”, „Gloria”, „Dni, których nie znamy”, „Pasja”. Polskiej Orkiestrze Muzyki Filmowej towarzyszył 50-osobowy Chór Uniwersytetu Śląskiego „Harmonia” oraz soliści. Na wadowickim rynku było bardzo ciasno (foto). Do rodzinnego miasta polskiego papieża koncert ściągnął kilka tysięcy osób.

 


Andrychów: 4-latek ma się dobrze!

Zachęca i promuje

Najmłodsze dziecko Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie skończyło już (albo dopiero) 4 lata. Urodziny Rynku Sztuki – bo tak się ta pociecha nazywa – obchodzone były bardzo radośnie i słodko.

 

 

 


Dojadą następne

Oświęcimski tabor

MZK w Oświęcimiu dysponuje 45 autobusami, ale to nie oznacza, że tyle pojazdów każdego dnia wyjeżdża na miasto. Kilka musi być w rezerwie. Zakupionych niedawno 10 nowoczesnych autobusów stanowi blisko jedną trzecią używanego na co dzień taboru. Jeszcze w tym roku do grodu nad Sołą dotrą 4 kolejne autobusy, a w przyszłym przybędzie ich 6.


Sucha Beskidzka: wreszcie…

Wojewódzka do remontu

Z utrudnieniami w ruchu będą musieli liczyć się wkrótce kierowcy przejeżdżający przez centrum Suchej Beskidzkiej. Potem jednak powinni być zadowoleni, bo znikną im spod kół frustrujące dziury i koleiny. Zarząd Dróg Wojewódzkich poinformował, że jeszcze w tym roku zmodernizuje ulice Piłsudskiego i Mickiewicza (foto). Prace mają zakończyć się pod koniec listopada. Ulice objęte remontem są fragmentem drogi wojewódzkiej.

 


Budzów: słuchali i pytali

Chcą dobrze wybrać

W sobotnie przedpołudnie (13 października) sala gimnastyczna w budzowskiej Szkole Podstawowej nr 1 pękała w szwach. Pojawili się w niej uczniowie z VII i VII klas szkół podstawowych działających w tej gminie oraz gimnazjaliści. Młodzież zebrała się, by wysłuchać szeregu krótkich prelekcji, które mają jej ułatwić wybór zawodu.


Maków Podhalański:

Słodko, jak nigdy

Makowskie Święto Miodu, to impreza bezpretensjonalna, a przy tym najsłodsza, jaką można sobie wyobrazić. Podczas jej trwania wszystko kręci się wokół wytwarzanego przez pszczoły przysmaku. Ogromnym zainteresowaniem, nie tylko wśród dzieci, cieszyły się warsztaty, w czasie których można było własnoręcznie wykonać woskowe świece (foto).

E-wydanie