Wydanie nr 39 z dnia 27.09.2018

Oświęcim: nowoczesny z nutką historii

Wyczekany dworzec

Kilka tygodni temu podczas wizyty w Oświęcimiu wicepremier Beata Szydło i minister infrastruktury Andrzej Adamczyk zapowiadali, że pod koniec września podpisana zostanie umowa na budowę w tym mieście dworca kolejowego. Nie rzucali słów na wiatr. W ubiegłym tygodniu Polskie Koleje Państwowe podpisały ją z wykonawcą robót. Konsorcjum trzech firm ma uporać się z inwestycją do końca przyszłego roku i zainkasować za to 16,5 mln zł.


Lanckorona: obrońcom wiary i wolności

Nie tylko dla konfederatów

Przy skrzyżowaniu dróg obok cmentarza w Lanckoronie stanął pomnik „Wiara i Wolność”. Odsłonięcie i poświęcenie w minioną sobotę, 22 września, monumentu stanowiło jeden z kulminacyjnych punktów wielomiesięcznych obchodów 250-lecia zawiązania Konfederacji Barskiej. Ale pomnik dedykowany jest nie tylko konfederatom, jak głosi napis na tabliczce: „wszystkim obrońcom wiary i wolności”.

 

 


Sucha Beskidzka:

Burza podczas sesji

Nieoczekiwany obrót przybrała analiza wykonania budżetu suskiej gminy za I półrocze tego roku. Z pozoru nieciekawy i zazwyczaj błyskawicznie omawiany punkt tym razem zakończył się burzą. Aby oddać temperaturę niezwykle wartkiej wymiany zdań wystarczy przytoczyć krótkie cytaty. – Czy ktoś traktuje mnie jako złodzieja, i że coś ukrywam? – grzmiał poirytowany suski burmistrz. – Myśmy już tu różne przechodzili boje. Nawet do rękoczynów dochodziło. Ale żeby radny wystąpił z takim pismem… – nie ukrywał zdumienia radny z 19-letnim doświadczeniem. – Panie burmistrzu ja doskonale wiem nad czym głosuję, a pan niech panuje nad emocjami – ripostowała radna, której wniosek doprowadził do sesyjnej burzy.


Gmina Zembrzyce:

Miliony na rekreację

Około 8 mln zł wyda gmina Zembrzyce na budowę trzech stref rekreacyjnych oraz potężnego centrum rekreacji i wypoczynku. Mniejsze obiekty (na foto – strefa rekreacyjna w Śleszowicach) są gotowe i czekają je tylko odbiory. Na największym z kompleksów, zembrzyckim, praca wre – pierwsze efekty już są widoczne – i ma się zakończyć w listopadzie.

 

 


Kalwaria Zebrzydowska:

Poezja sprzed 13 dekad

Kalwaryjskie stowarzyszenie „Niezależni” wydało kolejną regionalną publikację. Jest nią reprint niewielkiego ilustrowanego tomiku poetyckiego z 1887 roku. To „Kalwarya Zebrzydowska w obrazach” piszącej pod pseudonimem Podolanka – Marii Sandoz. Książeczka była rozdawana bezpłatnie podczas spotkania promocyjnego w Starym Kinie przy ul. Mickiewicza. Na imprezę zaproszono, pochodzącego z pobliskich Leńcz, znanego aktora Jerzego Trelę (foto – na pierwszym planie), który przeczytał kilka wierszy.

 


Stryszów: drugie spotkanie z Brzechwą

Zachwycające szelmostwa

Sala nabita po brzegi, a na koniec owacje na stojąco – to już norma w przypadku spektakli Teatru Młodych im. Rudolfa Warzechy ze Stryszowa. Nie inaczej zostało przyjęte jego najnowsze przedstawienie. Tym razem teatr zaprezentował widowisko „Szelmostwa Lisa Witalisa”, scenariusz którego powstał na podstawie bajki Jana Brzechwy.

 

 


Brzeźnica: wykopane (cd.)

Ugoda (prawie) zawarta

Popularne powiedzenie głosi, że jeśli nie wiadomo, o co chodzi, to chodzi o pieniądze. Ta maksyma w stu procentach sprawdziła się w przypadku zwaśnionych klubów piłkarskich w Brzeźnicy. Zarząd jednego z nich podawał różne powody, dla których nie wpuszcza drugiego na boisko, ostatecznie jednak zdecydował się o nich zapomnieć, o ile skorzysta na tym finansowo.

E-wydanie