Wydanie nr 35 z dnia 30.08.2018

Wicepremier w Oświęcimiu

Miliony na kolej

W Oświęcimiu gościli wicepremier Beata Szydło i minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Uczestniczyli w podpisaniu umowy na modernizację linii kolejowej pomiędzy Oświęcimiem a Czechowicami-Dziedzicami. Zaplanowana na lata 2020-2021 przebudowa infrastruktury kolejowej między obu miastami ma pochłonąć ponad pół miliarda złotych (495 mln zł netto).


Zawoja: publiczność zachwycona, górale zdumieni

Zagrali jak z nut!

Na to widowisko czekano w Zawoi z niecierpliwością, ale i niepewnością. Przecież debiutanci-amatorzy rzucili się potwornie głęboką wodę… Efekt końcowy przeszedł najśmielsze wyobrażenia publiczności, jak i aktorów, w których wcielili się mieszkańcy gminy (foto). Ocena widzów była zgodna: weekendowe spektakle widowiska plenerowego „Pamiętnik Babiej Góry” zauroczyły!

 

 


Stanisław Dolny:

Szkoła bez uczniów

Uczniowie z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Stanisławiu Dolnym nie przekroczą we wrześniu progów macierzystej placówki. Co najmniej do końca kwietnia przyszłego roku będą dowożeni do innych szkół. Powodem tych utrudnień jest remont części budynku ZS-P, który pochłonie około 1,3 mln zł.


Świnna Poręba: turyści na czubku zapory

Korona dla każdego

Jest nadzieja, że niebawem będzie można oglądać Jezioro Mucharskie z dotychczas niedostępnego dla postronnych miejsca. Wody Polskie przygotowują się do udostępnienia turystom korony zapory w Świnnej Porębie.

Foto: Z korony zapory w Świnnej Porębie rozciąga się piękny krajobraz
nie tylko na Jezioro Mucharskie, ale także dolinę Skawy.

 


Od czwartku do czwartku

Miejskie świętowanie

Święto Miasta Oświęcim rozpoczyna się już dzisiaj – 30 sierpnia – a największe atrakcje przygotowano na weekend. Gród nad Sołą będzie świętował przez tydzień. Ostatnim akcentem oświęcimskiej fety stanie się zaplanowane na przyszły czwartek (6 września, 17.00) otwarcie w Muzeum Zamek wystawy „Ludzie listy piszą – 200-lecie poczty w Oświęcimiu”.


Jordanów:

Renowacja za grubą kasę

W Jordanowie ruszyły prace długo oczekiwane przez mieszkańców – renowacja plant oraz zabytkowego budynku dawnego sądu. Niektórzy powątpiewali, że do nich dojdzie. Niedowierzali nawet wtedy, gdy już pojawiły się informacje o przyznaniu 7,4 mln zł unijnej dotacji na te inwestycje. Obawy okazały się bezpodstawne.

Foto: Piękny, acz nadgryziony zębem czasu zabytkowy budynek sądu grodzkiego jest wreszcie renowany – trwa odnawianie jego elewacji

 


Futboliści znad jeziora

Jubileusz Spartaka

Był rok 1948, gdy kilku mieszkańców Skawiec postanowiło założyć w wiosce sportowa organizację. Tadeusz Bala oraz Jerzy Słowik zwołali kilkunastu kolegów i wspólnie zadecydowali, że utworzą piłkarski klub. – Mamy jeden z najpiękniejszych obiektów sportowych w regionie – mówi z dumą w roku 70-lecia istnienia skawieckiego Spartaka jego obecny prezes Piotr Góra (foto).

E-wydanie