Wydanie nr 34 z dnia 23.08.2018

Zawojanie – aktorzy na zawołanie!

Historyczny spektakl

W najbliższą sobotę i niedzielę (25 i 26 sierpnia) w Zawoi Mosorne (na placu przy byłym Domu Wypoczynkowym „Górnik”) wystawione zostanie niecodzienne przedstawienie. Na scenie w spektaklu „Pamiętnik Babiej Góry” zaprezentuje się kilkudziesięciu aktorów, którymi stali się mieszkańcy gminy.


Bystra-Sidzina: są promesy na inwestycje, ale jest i strach

Dotację przepadną?

Do gminy Bystra-Sidzina spływają dotacje, a przynajmniej promesy, na kolejne przedsięwzięcia. Z rzeczywistym pozyskaniem pieniędzy na nie może być jednak gorzej. Trzeba bowiem znaleźć wykonawców, którzy w krótkim czasie zechcą zrealizować inwestycje i nie zażądają zbyt wygórowanych kwot. W przeciwnym razie…


Powiat suski: choć radni nie chcieli

Sam sobie obciął

W lipcu suscy radni powiatowi odrzucili projekt uchwały, zakładający obniżenie wynagrodzenia staroście Józefowi Bałosowi. Teraz włodarz powiatu sam wystąpił z wnioskiem o zmniejszenie mu poborów.


Na sportowo i kolejowo

Święto dla każdego

Na program obchodów Dni Ziemi Jordanowskiej składają się imprezy i wydarzenia, wśród których prawie każdy znajduje coś dla siebie. Są koncerty, pokazy, zawody sportowe, wystawy, tańce, a nawet okazje, by poszerzyć wiedzę i spełnić dobry uczynek. W tym roku pojawiły się (18-19 sierpnia) dwie nowości. Jedną z nich była wystawa makiet kolejowych, która – niczym magnes – przyciągnęła tak młodych, jak i starszych zwiedzających (foto)…

 


Maków Podhalański:

Luneta nad miastem

Ze wznoszącej się nad Makowem Podhalańskim Makowskiej Góry roztacza się zachwycająca panorama Beskidów z Pasmem Policy i Babia Górą, a bywa, że na horyzoncie rysuje się i postrzępiona linia Tatr… Jeszcze w tym roku ma tu zostać zamontowana luneta obserwacyjna!


Ogólnopolski protest tirowców

U nas odpuścili

W miniony piątek (17 sierpnia) na drogach całej Polski kierowcy tirów jeździli wolniej niż zezwalają przepisy. Protestowali w ten sposób przeciwko karom nakładanym na nich za zbyt długie wyprzedzanie. Na naszym terenie odpuścili sobie tę akcję, aczkolwiek zdaniem policji, wcale by nie zaszkodziło, gdyby choć na jeden dzień zdjęli nogę z gazu.


Oświęcim: konserwacja w muzeum

Ratują ubranka

W magazynie tekstyliów oświęcimskiego Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau znajduje się ponad 1,8 tys. przedmiotów. Upływający czas sprawił, że wiele z nich uległo zniszczeniu. Udało się znaleźć pieniądze na konserwację 21 z nich.


Junior z Zatora wicemistrzem Polski

Srebrny Sokół!

U stóp skoczni narciarskiej w Wiśle rozegrano wyścig kolarzy górskich w ramach finału Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży (mistrzostwa Polski juniorów młodszych). Świetnie spisał się Michał Śliwiński z Sokoła Zator, który dał się wyprzedzić tylko jednemu rywalowi. Sporą część wiślańskiej trasy – mknąc po srebro – przejechał samotnie.

E-wydanie