Wydanie nr 31 z dnia 02.08.2018

Obawy przed wczasami w Grecji

Kiedy można zrezygnować?

Najpierw grecką Attykę pustoszyły pożary, później ten sam region nękała powódź. Szalejące żywioły sprawiły, że wiele osób zaczęło się zastanawiać, czy nie wybrać się na urlop do innego kraju. Łatwiej sobie z tym poradzić, gdy wybór celu podróży mamy dopiero przed sobą, ale co zrobić, gdy wycieczka jest już opłacona, a wyjazd ma nastąpić lada dzień?


Klecza: kierowcy wiedzą lepiej…

Cesarska zawalidroga

Oddany do użytku jeszcze w XIX stuleciu kolejowy wiadukt w Kleczy blisko wiek niezawodnie spełniał swoje zadanie. Aż nadeszła era tirów. Wysokie naczepy ciężarówek nie mieszczą się w przejeździe o wysokości 3,5 m, ale i tak nie wszyscy kierowcy zwracają uwagę na stosowne znaki ostrzegawcze i ich potężne auta… klinują się w wiadukcie. Ba, w połowie lipca zamontowano przed nim tzw. bramownice (foto) imitujące jego wysokość. Pojazd wyższy niż 3,5 m zahacza najpierw o ruchome płyty, co w założeniu projektantów powinno zaalarmować szofera, że czekająca za chwilę kolejna – znacznie solidniejsza przeszkoda – może porysować karoserię bądź podrzeć plandekę, więc o przejeździe pod znajdującym się za kilkadziesiąt metrów wiaduktem nie może być mowy. Bramowice były naprawiane już po kilku dniach!


Ruiny barwałdzkiego zamku

Odgrzebać choćby trochę…

Ruiny zamku w Barwałdzie mogłyby być turystyczną atrakcją, ale nie są. Jak na razie mają zdecydowanie mniej szczęścia niż oddalony o kilka kilometrów podobny obiekt w Lanckoronie, który krok po kroku wychodzi spod ziemi. Ale jest grupa osób upominająca się o choćby częściowe wyeksponowanie barwałdzkiego zabytku i gotowa podjąć się drobnych prac. Na razie nie wszystko idzie po myśli pasjonatów regionalnej historii, lecz widać już światełko w tunelu.


Maków Podhalański, Oświęcim: tłumy na TKB

Folklor bez granic

Od soboty (28 lipca) w Makowie i Oświęcimiu trwa najdłuższy (bo 9-dniowy), najbardziej rozśpiewany, roztańczony i kolorowy tydzień tego roku. To „55. Tydzień Kultury Beskidzkiej”, bogate w atrakcje folklorystyczne święto, które wraz z imprezami towarzyszącymi odbywa się w ośmiu różnych miejscowościach. A na występy artystów przychodzą tłumy (na foto – wypełniona do ostatniego miejsca widownia podczas jednego z makowskich koncertów).


Brzeźnica: złotego pociągu nie ma, lecz jest…

Kręta perła

Przed końcem tego roku dworzec kolejowy w Brzeźnicy odzyska dawny blask, a obok powstanie nowy przystanek autobusowy oraz duży parking z miejscami również dla jednośladów. Gdy prace zostaną zakończone, każdy będzie mógł podziwiać skarb ukryty w zabytkowym dworcowym budynku – piękne spiralne schody (foto).

 

 

 

 

 

 


Czy Belgowie kradli w Oświęcimiu?

Powrót izolatorów

Blisko dwa lata temu dwóch Belgów zabrało trzy izolatory znalezione przy ogrodzeniu byłego niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau. Zostali oskarżeni o kradzież mienia o szczególnym znaczeniu dla kultury. Krakowski Sąd Okręgowy uznał ich za niewinnych. Z wyrokiem nie zgodziła się Oświęcimska Prokuratura Rejonowa, składając od niego odwołanie. Sąd Apelacyjny uznał jej wniosek za zasadny. Sprawa została skierowana do ponownego rozpatrzenia.


Kalwaria Zebrzydowska: pomysł, przymiarki, kontrowersje

Tarcia o basen

W Kalwarii pojawiła się szansa na powstanie bardzo użytecznej dla wielu mieszkańców, a nawet osób odwiedzających to miasto inwestycji. Ale nie wszyscy pala się do realizacji tego pomysłu.

 

 

 


Spytkowice: dwie koncepcje

Jak wyhamować tiry?

Przejeżdża tędy mnóstwo tirów i samochodów ciężarowych. Spytkowiczanie czują się zagrożeni, a mieszkającym blisko drogi doskwiera jeszcze hałas. Kilka lat temu w centrum wioski, na przejściu dla pieszych, doszło do blokady trasy. Wójt oraz miejscowy radny mają odmienne koncepcje bezpieczeństwa na spytkowickiej drodze.


Lachowice: zarastał przez dwieście lat

Cmentarz chaszczom wydarty

Sporo pieniędzy oraz wolnego czasu i sił włożyli mieszkańcy Lachowic w uporządkowanie położonego na terenie osiedla Laliki cmentarza cholerycznego. Jeszcze kilka miesięcy temu tonął on w plątaninie krzewów i drzew.

E-wydanie