Wydanie nr 29 z dnia 19.07.2018 r.

Maturzyści ocenieni

DALEKO OD ZACHWYTU

Wyniki tegorocznych matur nie rzucają na kolana. Na tle statystycznych rówieśników podbeskidzcy maturzyści prezentują się przyzwoicie, lecz do zachwytu daleko.


Sucha Beskidzka: po dwunastu latach sporów

GRUNTY DLA MIASTA

Aż dwanaście lat trwał spór spadkobierców hr. Juliusza Tarnowskiego z Suchą Beskidzką, domagających się zwrotu gruntów po tzw. Czerwonej Kamienicy (dziś znajdują się tu parking i tor łuczniczy). Ich zdaniem, obiekt został w 1944 roku bezprawnie znacjonalizowany. Sprawa znalazła finał w warszawskim Naczelnym Sądzie Administracyjnym.

 


W deszczu i upale

PIESZO DO MARYI

W sobotę, 14 lipca, spod wadowickiej Bazyliki Mniejszej wyruszyło na pątniczy szlak ćwierć tysiąca pielgrzymów (na foto – część z nich przed wymarszem). Dzisiaj (19 lipca) po południu mają dotrzeć do częstochowskiego sanktuarium na Jasnej Górze. Powrót do Wadowic, już autokarami, zaplanowany został późnym wieczorem – po modlitwie i nabożeństwie.


WIĘCEJ PATROLI

Na stacjach kolejowych i w rejonie torów do końca sierpnia należy spodziewać się wzmożonych patroli Straży Ochrony Kolei. To w trosce o wakacyjne bezpieczeństwo podróżnych. Ostatnio SOK-iści patrolowali stację PKP w Stryszowie, a mają także nie ominąć Wadowic, Suchej Beskidzkiej, Makowa Podhalańskiego, Kęt i Andrychowa.


Lanc-KORONOWANA pyszność

WYPROMOWAĆ… ZUPĘ

Zaczęły działać przed pięciu laty. Żadna większa impreza w Lanckoronie nie może się odbyć bez ich udziału. Teraz Lanckoronianki, bo tak nazwały założone stowarzyszenie, chcą rozsławić swoją miejscowość wyjątkową lokalną potrawą.

 

 

 

 


„Latanie” na dywanach, szusowanie w upale

UBAW W TOPORZYSKU

Rywalizujący w IX Turnieju Wsi, choć walczyli na całego, przede wszystkim znakomicie się bawili. A to za sprawą nietuzinkowych konkurencji: slalom narciarski na… trawie, szukanie monet w misach z owsem, rozbijanie jajek i oddzielanie żółtek od białek dłońmi odzianymi w grube robocze rękawice – by wymienić tylko niektóre z nich.


Najnowsza historia Wadowic

OBALANIE MITÓW

Spore zainteresowanie budzi książka profesora Andrzeja Nowakowskiego „Wadowice w latach 1945-1990”. To praca naukowa omawiająca najnowszą historię papieskiego grodu – głównie lata, gdy powstawał Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność”. Autor prezentuje w publikacji wiele dokumentów. Czytając, można odnieść wrażenie, że większość osób budujących wadowicką „Solidarność” została w ostatnim ćwierćwieczu zepchnięta na margines lokalnego życia politycznego.

 

 

 

 


Jachówka: wilki między domami…

ZAGRYZŁY KOZĘ

Od piątku, 13 lipca, mieszkańcy Jachówki są w szoku. Pomiędzy zabudowaniami mieszkalnymi pojawiła się, i to w biały dzień – o 9.30, wataha wilków! Jej ofiarą padła koza (foto). Miejscowi nie dopuszczają do siebie myśli, co by się mogło stać, gdyby wówczas na podwórku bawiło się małe dziecko…

 

 

E-wydanie