Wydanie nr 26 z dnia 28.06.2018

W Barwałdzie przed wiekami

Przypomniana okrutnica

Na zamku w Barwałdzie rezydowała w XV wieku Katarzyna Włodkowa, okrutna rozbójniczka. Biła też fałszywe monety. Na kanwie tamtych wydarzeń zmarły 80 lat temu, parający się działalnością literacką Henryk Różycki ze Skawiny napisał powieść „Mincerz Włodkowej”, której jednak nie opublikował. Stowarzyszenie Niezależni z Kalwarii Zebrzydowskiej przez dwa lata poszukiwało rękopisu. I udało się!


Dni z muzyką, śpiewem i humorem

Kalwaria świętowała

Tegorocznym Dniom Kalwarii Zebrzydowskiej usiłowała przeszkodzić pogoda. W sobotę chłód, nazajutrz deszcz. Mimo to na stadionie Kalwarianki, głównej arenie świętowania, na frekwencję nie narzekano. Liczną widownię zebrały nie tylko występy uznanych gwiazd muzyki i kabaretu, ale i przedstawicieli lokalnej sceny artystycznej (foto z występu chóru z Leńcz).


Wadowice:

Parkingowa łamigłówka

Kierowcy korzystający po raz pierwszy z parkingu na wadowickim placu Tadeusza Kościuszki muszą rozwiązać nie lada zagadkę. Ponieważ zadanie wymaga niestandardowego myślenia, efektem są długie kolejki – by wyjechać, pomstowanie oczekujących, a niejednokrotnie konieczność zapłacenia za kolejną rozpoczętą godzinę, tym razem – przymusowego – parkowania. A wszystko to ze względu na niecodzienne rozwiązanie, które tam zastosowano. Automat w którym uiszcza się opłatę za parkowanie stoi przy… wjeździe!


Osielec:

Pamiętają o Łupaszce

W miniona niedzielę, 24 czerwca, minęło 70 lat od aresztowania w Osielcu Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”. Z tej okazji stowarzyszenie Małopolscy Patrioci zorganizowało pod honorowym patronatem Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych obchody rocznicowe, połączone z rekonstrukcją przebiegu obławy, jaką siedem dekad temu przeprowadzili funkcjonariusze Urzędu Bezpieczeństwa.


Suscy maturzyści zadziwili specjalistów

Dron ratownik

Suszanin Jakub Jurzak i juszczynianin Szymon Stasik interesują się odmiennymi dziedzinami naukowymi. Niedawno postanowili połączyć siły i stworzyć prototyp drona ratunkowego, który potrafi radzić sobie nie tylko w powietrzu. Idea już zyskała uznanie w oczach krajowych specjalistów, a jest szansa i na to, by o ich pomyśle dowiedział się świat!

Foto: Dron modułowy autorstwa Szymona (z lewej) i Jakuba może w przyszłości ułatwić pracę służbom ratowniczym.


Diecezja krakowska

Proboszczowie na walizkach

Przed tygodniem informowaliśmy o roszadach proboszczów jakie zarządził w diecezji bielsko-żywieckiej, a więc i niektórych parafiach naszego regionu, biskup Roman Pindel. Krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski też już podjął decyzje o szeregu zmianach w parafiach diecezji krakowskiej.


Jubileusz goni jubileusz

Prezes świętuje po trzykroć!

Ludowemu Klubowi Sportowemu Chełm w Stryszowie stuknęło 70 lat. Jubileuszowe obchody trwać będą do listopada. Powody do świętowania – i to jakie – ma też Marian Wieczorek (foto). Jest członkiem i działaczem klubu od sześćdziesięciu, a prezesem od trzydziestu lat!

E-wydanie