Wydanie nr 24 z dnia 14.06.2018

Wakacyjne zmiany

Inaczej po torach

Od minionej niedzieli obowiązuje wakacyjny rozkład jazdy pociągów. Dla mieszkańców naszego regionu najistotniejsze zmiany zajdą od 23 czerwca.


Jurorzy do nagradzania nieskorzy…

Posiadówka pod Diablakiem

W sobotę, 9 czerwca, sceną Babiogórskiego Centrum Kultury w Zawoi zawładnęli miłośnicy folkloru. Prezentowali się na niej uczestnicy Powiatowego Konkursu Gawędziarzy, Śpiewaków i Instrumentalistów Ludowych „Podbabiogórskie Posiady”. A jurorzy byli bardzo wymagający i nie we wszystkich konkursowych kategoriach przyznali pierwsze nagrody.

Wśród grup śpiewaczych główna nagroda przypadła zawojskiej Cieślicy.


Wadowice: parkują gdzie popadnie

Postojowa samowolka

Bezpłatnych stanowisk parkingowych w centrum Wadowic jest niewiele, więc kierowcy kombinują jak mogą, by zostawić samochody w dogodnych dla siebie miejscach, nie płacąc za to ani złotówki. Niektórzy kompletnie ignorują przy tym przepisy. Auta ustawione na całej szerokości chodników zmuszają pieszych do schodzenia na jezdnię, a pozostawione na skrzyżowaniach ograniczają widoczność i bardzo utrudniają przejazd (foto – taki widok u zbiegu ulicy Żwirki i Wigury z Trybunalską nie należy do rzadkości).


Gmina Brzeźnica: dwóch radnych stanęło okoniem

Akcja – obligacja!

Trwa boom inwestycyjny w gminie Brzeźnica. Powstają nowe obiekty, a stare są remontowane. Na realizację większości przedsięwzięć samorząd pozyskał dotacje, ale musi też niemałe kwoty wyłożyć z własnej kasy. Aby załatać dziurę w budżecie, zdecydował się wypuścić papiery wartościowe. Jednak nie wszyscy radni uznali to za dobry pomysł.


Sucha Beskidzka: lepiej zapobiegać

Dwie setki przebadanych

9 czerwca w suskim szpitalu zorganizowano już kolejną w ostatnich miesiącach Białą Sobotę. Kompleksowym badaniom poddało się podczas niej ponad 200 osób. Okazało się, że dla kilku z nich miały one ogromne znaczenie.


Andrychów: nad Wieprzówką rządziły dzieci

W objęciach Bajkolandii

W drugą czerwcową niedzielę Andrychowem rządziły dzieci. Zorganizowano tu doroczną Bajkolandię. Na stadionie pod Pańską Górą klucze do bram miasta, symboliczne insygnium władzy, od przewodniczącego Rady Miejskiej Romana Babskiego przejęła dziecięca burmistrz Andrychowa Emanuela Marczyńska. I ruszyła karuzela atrakcji! A było w czym wybierać: zawody piłkarskie, ozdabianie twarzy i rąk, pobyt w przeźroczystych piłkach na wodzie, robienie ogromnych baniek mydlanych (foto), jazda gokartami, gra w tenisa stołowego i piłkarzyki, podskoki na wielkiej skakance, zumba, warsztaty kulinarne, wizyta w wozie strażackim – by wymienić tylko niektóre z propozycji adresowanych do milusińskich.


Jordanów: dlaczego musimy płacić więcej?

Radni zbyli apel

Mieszkańcy Jordanowa chcieliby wiedzieć, dlaczego za wywóz odpadów muszą w tym roku płacić dużo więcej niż w ubiegłym. Dlatego jeden z ich postanowił nakłonić radnych, by złożyli do burmistrz miasta interpelację w tej sprawie. Sądził bowiem, że odpowiedź na nią rozwieje wszelkie wątpliwości. Ale się rozczarował.


Zawoja Mosorne: dziecięcy plac rozebrany i wywieziony

Gdzie się bawić?

Dzięki pozyskaniu przez zawojską gminę dotacji, przy szkole i przedszkolu w Zawoi Mosorne ma powstać nie tylko nowy plac zabaw, ale i siłownia plenerowa. Tyle tylko, że na razie na placu budowy niewiele się dzieje i niektórych rodziców zaczęła już, jak określają dosadnie, zalewać krew…

Foto: Stary plac zabaw na Mosornym zniknął, ale budowa nowego jeszcze się na dobre nie rozpoczęła.

 

 


Oświęcim:

Przepędzić smog!

Na jeszcze większą niż dotychczas wojnę ze smogiem szykuje się Oświęcim. Miasto sporo działań przeprowadzi samodzielnie, ale liczy także na przyłączenie się do nich mieszkańców. Zamierza ich przy tym wspierać finansowo.


Memoriał dyrektora

Rozkochał młodzież w sporcie

Obiekty stryszawskiego Zespołu Szkoły i Schroniska Młodzieżowego były areną IX Memoriałowego Mityngu Lekkoatletycznego im. Zdzisława Najdera. Pokaźna liczba zawodników, którzy wzięli w nim udział niezbicie dowodzi, jak dużym prestiżem cieszą się te zawody, a zarazem, jak mocno w pamięci środowiska sportowego zapisał się były dyrektor tej szkoły (najpierw szefował SP nr 1, a po reformie – gimnazjum) i jednocześnie wielki propagator sportu.

Foto: Po zawodach ich organizatorzy oraz najlepsi zawodnicy stanęli do wspólnej fotografii.

E-wydanie