Wydanie nr 21 z dnia 23.05.2019

Szpitalne łóżko i pościel za friko, czyli…

Rodzice przestaną płacić?

 

Pobyt w szpitalu wywołuje u dziecka stres, który byłby jeszcze większy, gdyby najbliżsi nie mogli mu towarzyszyć. Tyle tylko, że rodzice, którzy przebywają ze swoimi pociechami w lecznicach, muszą za to płacić od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu złotych. Po latach ten problem dostrzegło Ministerstwo Zdrowia i wkrótce opłaty mają zostać zniesione.


Prezydent Oświęcimia: Polityczna decyzja * Urząd Marszałkowski: Nie ma czego komentować

O parku na ostro

 

Ponad 8 mln zł ma kosztować utworzenie oświęcimskiego parku Pokoju. Włodarze miasta liczyli, że otrzymają na ten cel dotację z Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie. Przeliczyli się. Prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut, komentując nieprzyznanie wsparcia, nie przebiera w słowach.


Tłumy w Wadowicach

Papieskie urodziny

 

Kilka tysięcy osób świętowało w Wadowicach 99. rocznicę urodzin św. Jana Pawła II. Na uroczystość do grodu nad Skawą zjechali licznie w sobotę, 18 maja, uczniowie ze szkół noszących imię polskiego papieża. Przybyła młodzież zaprezentowała szereg jubileuszowych programów artystycznych (foto).

 

 


Medale, odznaczenia, awanse

Druhowie świętowali

 

Wadowice były gospodarzem tegorocznych wojewódzkich obchodów Dnia Strażaka. W Suchej Beskidzkiej, na zamkowym dziedzińcu, odbyła się powiatowa strażacka feta. Baczyn stał się miejscem gminnego świętowania druhów. Strażaków za ich ofiarność w służbie nagradzano na różne sposoby. I to nie tylko indywidualnie. Orderem św. Floriana uhonorowano strażackie orkiestry OSP w Kleczy (foto) i Choczni.

 


Prawomocny wyrok po skandalu w byłym obozie

Sąd spuścił z tonu

 

We wtorek, 23 maja, Wydział Karny Odwoławczy krakowskiego Sądu Rejonowego wydał prawomocny wyrok w sprawie uczestników godnego pożałowania happeningu, jaki ci zorganizowali w marcu 2017 roku przy bramie głównej prowadzącej na teren byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz (12 osób rozebrało się do naga, a jedna z nich zabiła przyniesioną ze sobą owcę). Krakowski sąd okazał się mnie srogi niż wymiar sprawiedliwości pierwszej instancji.


Tomice: jubileuszowe Bałysowanie

Zabawa i sztuka

 

Majowe Bałysowanie to jedyna impreza nie tylko w gminie Tomice, ale i szerokiej jej okolicy, która łączy w sobie piknik rodzinny z wernisażem wystawy (foto). Dzięki temu sztuka dociera tu do szerokiego grona odbiorców, bo świetnie bawią się również osoby, których nie interesuje malarstwo ani rzeźba.

 

 

 


Bezpieczni na drodze

Stronie rozbiło bank!

 

Od lat uczniowie ze stryszowskiej gminy rozdają karty w ogólnopolskim Konkursie Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Mimo nieustannie zmieniającego się składu drużyn, każdego roku reprezentacje – wcześniej Gimnazjum, a teraz Szkoły Podstawowej w Stroniu – zajmują miejsca na podium. Tegoroczna edycja też może przynieść im sukces, bowiem niedawne (18 maja) wojewódzkie mistrzostwa wygrali w cuglach! (plus foto str. 19 z podpisem: Sędziowie byli gotowi wyłapać najdrobniejszy błąd, ale tor przeszkód Adrian Odrowąż ze złotej strońskiej ekipy pokonał w stylu godnym mistrza.)

 

E-wydanie