Wydanie nr 21 z dnia 24.05.2018

Batalia o Jana Chrzciciela (cd.)

Potrzebna święta cierpliwość?

Na początku marca w artykule „Batalia o Jana Chrzciciela” szeroko opisywaliśmy sześcioletnia batalię o zwrot zabytkowego obrazu, jaką zawojanka Helena Drebszok toczyła z proboszczem parafii pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Zawoi Górnej. Wydawało się wówczas, że sprawa ma się ku końcowi…


Wadowice: uczniowie, koncerty, tort

Papieskie urodziny

W Wadowicach obchodzono 98. urodziny papieża Polaka. Na uroczystość do papieskiego miasta zjechało w minioną sobotę około tysiąca uczniów ze szkół noszących imię Jana Pawła II, by wspólnie oddać hołd świętemu z grodu nad Skawą. Dopisali również wadowiczanie i mieszkańcy okolicznych miejscowości.

 


Spytkowice: mocne słowa wójta…

Wojna o 30 centymetrów

Na deskach kreślarskich powstaje projekt przebudowy wiaduktu znajdującego się opodal centrum Spytkowic. Dotychczasowy obiekt (foto) zniknie i zastąpi go nowy. Niestety, miejscowym władzom, a i zapewne wielu mieszkańcom, nie cała koncepcja się podoba. Do zadowolenia brakuje… 30 centymetrów. Mocne słowa wypowiedział na ostatniej sesji Rady Gminy wójt Mariusz Krystian. Od tego – jaka będzie wysokość przejazdu pod wiaduktem – uzależnił dalsza współpracę z wadowickim starostwem!


Gmina Brzeźnica:

Seniorzy doradzą

Mieszkańcy gminy Brzeźnica po sześćdziesiątce mają coraz więcej możliwości, by prowadzić aktywne życie. Niebawem będą mogli również intensywnie działać na rzecz innych osób w podobnym wieku, a także dużo starszych. W gminie trwają bowiem przygotowania do powołania Rady Seniorów.


Jastrzębia:

Patron przed remizą

Ochotnicza Straż Pożarna w Jastrzębi świętuje w tym roku 50-lecie powstania. Może się już pochwalić jubileuszowym prezentem, którego pomysłodawcą był prezes jednostki Stanisław Bartyzel. To murowana kapliczka z przeszklonym wnętrzem, w którym znajduje się figura świętego Floriana – patrona strażaków. Prezes (na foto przy kapliczce) podkreśla, że podczas zbiórki na budowę kapliczki mieszkańcy nie żałowali grosza.

 

 


Kęty postawiły się komisarzowi

Poszło o okręg

Komisarz wyborczy w Krakowie uznał, iż kęcka Rada Miejska podjęła niezgodną z prawem uchwałę o podziale na okręgi wyborcze. Nakazał dokonanie zmian i zagroził, że jeśli tak się nie stanie do 8 czerwca, to wprowadzi w trybie zastępczym własny podział. Władze Kęt z tym się nie zgadzają. Podczas zwołanej w poniedziałek wieczorem (21 maja) – specjalnej – sesji, radni podjęli uchwałę o odwołaniu się od postanowienia komisarza wyborczego.


Jachówka: młodzi na scenie ze szlachetnym przesłaniem

Warto pomagać

Scena Domu Ludowego w Jachówce ponownie gościła młodych aktorów, którzy wzięli udział w XIII Gminnym Przeglądzie Teatrzyków Szkolnych. Wystawianym spektaklom towarzyszyło hasło „Warto pomagać innym”. Wśród laureatów znaleźli się Teatromaniacy z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Palczy, którzy zaprezentowali „Opowieść wigilijną” (foto).

 

 


Biesiada w ramach kultury

Kilka tysięcy osób przewinęło się przez wadowicki rynek podczas sobotniej (19 maja) Biesiady Wiejskiej zorganizowanej w ramach Tygodnia Kultury Lokalnej. Najbardziej oblegane były stoiska Kół Gospodyń Wiejskich (foto), przy których raczono się wyśmienitymi smakołykami, między innymi – chlebem ze smalcem, ogórkami kiszonymi, barszczami i żurkami sporządzanymi na różne sposoby, serami, wybornymi ciastami…


Stryszawa:

Trzy dni z zabawką

Zbliża się Dzień Dziecka, a zatem i 22. Święto Zabawki Ludowej w Stryszawie. Jedna z największych folklorystycznych imprez w regionie zawsze jest okazją do dobrej zabawy, gdyż co roku goszczą na niej gwiazdy estrady.

E-wydanie