Wydanie nr 14 z dnia 8.04.2020

Pierwsze zgony, kolejne obostrzenia, kłopoty z pracą

EPIDEMIA CORAZ GROŹNIEJSZA

Choć każdy stara się żyć normalnie, to bezpośrednie i pośrednie skutki epidemii koronawirusa są coraz bardziej odczuwalne. W naszym regionie z jego powodu życie straciły w ostatnich dniach dwie osoby. Do urzędów pracy zgłaszają się już pierwsze osoby, które straciły pracę, a wielu innych ma kłopoty z dostaniem się do niej. W tych trudnych chwilach nie brakuje wciąż społecznych akcji mających na celu wsparcie służby zdrowia.


Grzechynianin jak dynamit

PRZEŻYŁ PIEKŁO, SIĘGNĄŁ NIEBA

Uczestnicy wyprawy z politowaniem patrzyli na siwowłosego Waldemara Borowskiego, który razem z nimi postanowił zdobyć najwyższy szczyt Andów i obu Ameryk. Jakże ten styrany życiem dziadek mógł mierzyć się z wytrawnymi alpinistami? A jednak…

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Rękodzielnicze pasje pary z Głębowic

ARTYŚCI Z PRZYPADKU

Ewa i Zbigniew Szostakowie już od lat znani są w Głębowicach i okolicznych miejscowościach z artystycznych uzdolnień. Sami jednak długo nie wiedzieli, że je mają. On odkrył swój talent… z nudów, ona poniekąd z konieczności.

 

 

 

 


Sposób na nudę: obrazy z… kilometrów nici

IGŁĄ MALOWANE

Pochodząca z Izdebnika, ale mieszkająca już od lat w Lanckoronie Maria Tomczykiewicz mówi, że życie trwa zbyt krótko, by marnować je na nudę. Dlatego każdą wolną chwilę wykorzystuje na haftowanie i szydełkowanie, tworząc igłą piękne obrazy, obrusy i ozdoby.

 

 


Kto napisał „Niemców”?: niewyjaśniona tajemnica i…

ZAGINIONE RĘKOPISY

Wydany w 1949 roku dramat „Niemcy” wzbudził wśród znawców literatury spore kontrowersje. Trudno dzisiaj po 71 latach jednoznacznie stwierdzić, czy ówczesne oskarżenia wobec Leona Kruczkowskiego o kradzież dzieła Emilowi Zegadłowiczowi są prawdziwe. Jednak wątpliwości przybywa.


Ostatnia akcja w Skawcach

DZIEWCZYNA Z ZAPALNIKIEM

Zbliżała się północ przedostatniej grudniowej nocy 1944 roku, gdy w Skawcach zatrzęsła się ziemia i potężny grzmot przetoczył się nad wioską. Gwałtownie przebudzona osiemnastoletnia Zuzanna Nizińska usiadła na łóżku i uśmiechając się powiedziała do domowników – udało się!

 

 

 

 

 

 


Z Andów w Beskidy

ALPAKI–PRZYTULAKI

Niegdyś na beskidzkich halach i w przydomowych zagrodach bez trudu wypatrzeć można było wypasające się owce. Dziś znalezienie owczego stadka jest równie trudne jak alpak, które stają się maskotkami w hotelowych mini zoo czy gospodarstwach agroturystycznych. W Lachowicach powstała już nawet ich solidna – jak na polskie realia – hodowla.

 

 

 

 

 

 


Mistrzostwo Polski zdobyte, Dakar ciężarówką zaliczony

PILOT W SIÓDMYM NIEBIE

Pasmem sukcesów były ostatnie miesiące dla jordanowskiego pilota rajdowego Szymona Gospodarczyka. Z Miko Marczykiem sięgnął po tytuł mistrza Polski w rajdach samochodowych, a przede wszystkim zaliczył trzeci Rajd Dakar, i to na pokładzie ciężarówki!

 

 

 

 

 

E-wydanie