Wydanie nr 11 z dnia 14.03.2019

Fajnie tu się mieszka

Małopolskie Obserwatorium Rozwoju Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie przeprowadziło badania ankietowe poświęcone poziomowi zadowolenia z miejsca zamieszkania. Chodziło nie o dom lub zajmowany lokal, a o miejscowość, czy jeszcze szerzej – region. Wygląda na to, że większości z nas odpowiadają miejsca, w których mieszkamy. W Subregionie Małopolska Zachodnia, do którego należą powiaty oświęcimski i wadowicki, zadowolenie z faktu mieszkania tutaj wyraziło 75,5 proc. ankietowanych. Jeszcze więcej zadowolonych, bo 78 proc., jest w Subregionie Podhalańskim, w którym znajduje się powiat suski.


Jordanów:

Walne z odznaczeniami

W sali obrad jordanowskiego magistratu spotkali się członkowie Towarzystwa Miłośników Ziemi Jordanowskiej. Zebranie było nie tylko okazją do podsumowania minionego roku. Podczas jego trwania tytułem „Zasłużony dla Ziemi Jordanowskiej” uhonorowano Krystynę Kołat, a prezes Towarzystwa Stanisław Bednarz otrzymał Złoty Krzyż Zasługi (oboje na foto).

 

 


Zawoja: długi spłacają i…

Na inwestycje mają

Tegoroczne dochody gminy Zawoja mają wynieść niemal 42,6 mln zł, a wydatki niespełna 41,8 mln. Nadwyżka budżetowa zostanie przeznaczona na spłatę wcześniej zaciągniętych długów.


Stryszawa:

Spotkanie otwartych serc

W niedzielne popołudnie, 10 marca, w hali przy Szkole Podstawowej nr 2 w Stryszawie spotkali się ludzie otwartych serc. Wspaniale się bawiąc, pomogli cierpiącym na autyzm – podopiecznym miejscowego Babiogórskiego Stowarzyszenia Zielona Linia.

Foto: W ramach szerokiego wyboru atrakcji, licznie przybyli goście mogli poszaleć w rytmie zumby.

 


Proces trwa

Na wadowickim cmentarzu parafialnym przeprowadzono ekshumację szczątków ojca Rudolfa Warzechy. Złożono je do miedzianej hermetycznej trumny, pokrytej dębowym drewnem i opieczętowanej przez Kurię Metropolitarną. Trumnę po przewiezieniu do sanktuarium św. Józefa na „Górce” złożono w sarkofagu (foto). Proces beatyfikacyjny charyzmatycznego karmelity bosego rodem z Bachowic trwa od stycznia 2011.

 

 

 


Sucha Beskidzka: opowiedzieli o życiu z implantami słuchowymi

Ciszy wyrwani

Dziecko niesłyszące od urodzenia, nie musi być skazane na życie bez dźwięków i posługiwanie się językiem migowym. A ci, którzy utracili słuch mogą go odzyskać. Pomoże im w tym mały cud techniki, w stu procentach refundowany przez NFZ, choć wciąż jeszcze niezbyt znany. Podczas konferencji w suskim starostwie kilka osób opowiedziało o tym, jak bardzo wszczepienie implantu słuchowego może odmienić jakość życia.


I co pan na to, policjancie?

Alpaki na gigancie

Policjanci drogówki jeżeli kogoś ścigają, to zazwyczaj kierowców łamiących przepisy ruchu drogowego. W minionym tygodniu oświęcimscy funkcjonariusze przeprowadzili mniej niebezpieczną, ale jakże spektakularną pogoń za dwiema… alpakami!

 

E-wydanie