Wydanie nr 06 z dnia 07.02.2018

Mięso niebadane, na szczęście zdrowe

Małopolska w strachu

Na mieszkańców Małopolski padł ostatnio strach. I to blady. Zrodziły go ponad dwie tony podejrzanego mięsa, które trafiło do zakładu przetwórczego na terenie Sądecczyzny, a potem… No właśnie – gdzie? Po sąsiedzku, bo najbliżej? Małopolskie służby weterynaryjne uspokajają. Tak, do złamania prawa doszło, ale na szczęście w tym przypadku zagrożenia dla zdrowia nabywców tego mięsa nie było.


Andrychów: bo wtargnął mężczyzna z nożem w ręce

Szkoła jak twierdza

Od 1 lutego niełatwo jest wejść do budynku Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Andrychowie. Uczniowie i pracownicy przekraczają drzwi szkoły posługując się – przypisanymi konkretnym osobom – specjalnymi kartami. Osoba, która jej nie posiada, na przykład listonosz, inkasent czy rodzic – musi nacisnąć dzwonek i czekać, aż ktoś wpuści ją do środka. Dlaczego taka ostrożność? Niedawno wtargnął do szkoły chory psychicznie człowiek, który trzymał w dłoni nóż.


Odgrzebywali rodzinne historie

Bezcenna spuścizna

Stało się już niepisaną tradycją, że późną jesienią utalentowani literacko mieszkańcy powiatu suskiego sięgają po pióra, długopisy lub siadają przy komputerach i tworzą prace na powiatowy konkurs „Podbabiogórskie opowieści”. Tym razem od uczestników kolejnych konkursowych zmagań oczekiwano napisania sagi rodzinnej. Prac było mniej niż w poprzednich edycjach, no bo i zadanie do łatwych nie należało, ale ich poziom zachwycił jurorów. Niedawno odbyło się uroczyste spotkanie, na którym nagrodzono laureatów konkursu (foto).


Wadowice: po pożarze wielkopowierzchniowego sklepu

Będzie odbudowany

Wciąż jeszcze nie została oficjalnie podana przyczyna pożaru sklepu Lidl w Wadowicach. Wiadomo natomiast, że budynek, który spłonął 14 stycznia, będzie odbudowany, a prace mają ruszyć w tym roku. Na razie teren wokół sklepowych zgliszcz jest ogrodzony i prowadzone są na nim prace porządkowe (foto).

 

 


Płacą Bielsku za „swoich” nietrzeźwych

Zrzutka gmin

Rady niektórych gmin i miasta w powiecie wadowickim zdecydowały o współpracy (w większości przypadków – jest to kontynuacja) z bielskim Ośrodkiem Przeciwdziałania Problemom Alkoholowym. To oznacza, że placówka w stolicy Podbeskidzia otrzyma od nich wsparcie finansowe, ale nic za darmo. Ośrodek w Bielsku-Białej będzie musiał w zamian przyjmować nietrzeźwych zagrażających bezpieczeństwu publicznemu lub rodzinnemu, dowożonych przez policję z terenów tych gmin.


Powietrze wzięte na warsztat(y)

Kilkaset osób z gmin Kalwaria Zebrzydowska, Lanckorona, Mucharz i Stryszów wzięło udział w warsztatach poświęconych powietrzu. Wszyscy mogli zapoznać się z aparaturą pomiarową analizującą poziom zanieczyszczenia i uzyskać dzięki niej – po zaledwie kilkunastu minutach – wyniki z miejscowości, w których odbywały się owe bezpłatne 2-godzinne warsztaty. Zorganizowano ich 20.

 

Foto: Jednym z ciekawszych momentów podczas warsztatów były pomiary zanieczyszczeń powietrza – uczestniczy w nich grupa z Łękawicy.


Naprawa:

2 miliony z dymem

Na około 2 mln zł oszacowano wstępnie straty wyrządzone przez pożar jaki w sobotni późny wieczór, 2 lutego, wybuchł na terenie placu budowy tunelu w Naprawie. Z nieustalonych na razie powodów w ogniu stanął duży magazyn. Strażacy walczyli z żywiołem (foto) przez cztery godziny, cała akcja trwała znacznie dłużej.


8 razy wte i wewte

Mordercza doba

Niecodziennego wyczynu dokonał ultramaratończyk ze Skawicy Roman Ficek, podczas rozgrywanych w Szczyrku ekstremalnych zawodów biegowych „Zamieć”. Biegacze, a było ich ponad dwustu, pokonywali 13,5-kilometrową pętlę wiodącą spod miejscowego amfiteatru na szczyt Skrzycznego i z powrotem. Zasady rywalizacji były najprostsze z możliwych – wygrywał ten, kto w ciągu doby przebiegł najwięcej razy wytyczoną pętlę. Skawiczanin zrobił to ośmiokrotnie i bezdyskusyjnie triumfował.

E-wydanie