Wydanie nr 47 z dnia 25.11.2021

 

Jego Wysokość Tadek

KRÓL ŁAMÓW

Dziś byłby ozdobą najlepszych tabloidów, w „Kronice Beskidzkiej” stał się ulubieńcem czytelników, dla niektórych wręcz dziennikarskim idolem. Pisał żywo i w porywającym stylu. Zdania spływały mu na papier w tempie zawrotnym. Z okazji 65-lecia „Kroniki” wspominamy Tadeusza Patana – niekwestionowanego Króla Łamów. Dziennikarza-legendę.


LUDZIE WYRYWALI SOBIE „KRONIKĘ” Z RĄK

Żyjąc w czasach internetu, mediów społecznościowych i – co za tym idzie – błyskawicznego obiegu informacji, trudno pojąć, że jeszcze zaledwie kilka dekad temu głównym źródłem wiadomości była prasa. Mieszkańcy miast i wsi łaknęli wieści na temat tego, co dzieje się wokół nich. Gazety cieszyły się wielką popularnością. Przed kioskami ustawiały się rankiem tasiemcowe kolejki. Często nie starczało gazet dla wszystkich.


Tragedia w Wilczym Jarze

„RANY BOSKIE, AUTOBUS SPADŁ Z MOSTU”

To była największa katastrofa drogowa w dziejach Podbeskidzia. Poniosło w niej śmierć 30 osób. W większości byli to górnicy jadący na szychtę.


Droższe parkowanie

ABONAMENTY Z POŚLIZGIEM

Zgodnie z przewidywaniami, Rada Miejska przyjęła zaproponowane przez Miejski Zarząd Dróg w Bielsku-Białej zmiany w funkcjonowaniu stref płatnego parkowania. Od 1 stycznia kierowcy zapłacą za postój więcej. Jedna ze związanych z tym kwestii nie została doprecyzowana w przyjętej przez Radę uchwale.


Zgodził się, ale nie cieszył

PODWYŻKA DLA PREZYDENTA

Rada Miejska przyznała prezydentowi Jarosławowi Klimaszewskiemu hojną podwyżkę. Teraz będzie zarabiał ponad 18 tys. zł (brutto) miesięcznie. To około 8 tys. zł więcej niż do tej pory!


Piłka i (duża) kasa

FAJNIE BYĆ PREZESEM

Prezes klubu TS Podbeskidzie na piłce – jak sam przyznał w jednym z wywiadów – raczej mało się zna. Nie przeszkadza to jednak w niczym, by nadal był sowicie wynagradzany.


Długa batalia o ekrany akustyczne

URZĘDNICY SĄ GŁUSI, MIESZKAŃCY BĘDĄ WKRÓTCE

Już jedenaście lat trwa słowno-papierowa bitwa mieszkańców z urzędnikami, aby postawić wzdłuż fragmentu wschodniej obwodnicy Bielska-Białej ekrany akustyczne. Ich brak sprawia, że ludzie tracą zdrowie, a życie obok ekspresówki stało się codziennym koszmarem.


Bielskie korzenie papieża

SZLAK ŚLADAMI WOJTYŁÓW

Trwają prace nad stworzeniem w Bielsku-Białej szlaku turystycznego prowadzącego do miejsc związanych z rodziną Karola Wojtyły, późniejszego papieża Jan Pawła II. Z inicjatywą wyszła w maju ubiegłego roku grupa bielszczan – historyków i samorządowców.


Targi z konkursem „Kroniki”

WEEKEND POD ZNAKIEM „EKO”

W hali pod Dębowcem odbyły się Targi EKOstyl, organizowane przez Biuro Promocji i Wystaw Astra, które propagowały ideę ekologicznego stylu życia. Rewelacyjny konkurs z tej okazji
przygotowała także „Kronika Beskidzka” wraz z firmą FitKubek. Do zgarnięcia była dieta pudełkowa!


MUZYKA POWAŻNA NIE MUSI BYĆ POWAŻNA

Ich koncerty to niezapomniane show. Smyczki i skrzypce latają niczym piłki, są elementy baletu w kusych spódniczkach i cyrkowej żonglerki oraz gra na fortepianie w ekwilibrystycznych pozycjach. A instrumentem może być nawet… wkrętarka. Tak szalony pokaz opiera się jednak na mocnych fundamentach, bo członkowie zespołu The ThreeX to przede wszystkim wirtuozi fortepianu i skrzypiec.


BESKIDZKA WOJNA NA PĘDZLE

Na początku XX wieku trwała zaciekła „wojna na pędzle” między polskim a niemieckim schroniskiem górskim na stokach Babiej Góry (1725 m n.p.m.), najwyższego szczytu w Beskidach. Zmagania polegały na zamalowywaniu znaków turystycznych rywala i wytyczaniu własnych. Zwyciężyły zdecydowanie pędzle polskie.


ZNOWU ROZBRZMIAŁA TRĄBKA TOMASZA STAŃKO

19. edycja Jazzowej Jesieni im. Tomasza Stańko przeszła do historii. To były trzy dni z sześcioma koncertami, z których każdy – jak zapowiadała twórczyni programu artystycznego Anna Stańko – był wyjątkowym klejnotem. Artyści odkryli przed publicznością nie tylko swoje muzyczne światy, ale także sprawili, że czuło się obecność patrona festiwalu. W Bielskim Centrum Kultury rozbrzmiała nawet trąbka Tomasza Stańko!