Wydanie nr 46 z dnia 18.11.2021

 

Wilkowice: kontrowersyjne wyburzanie

ZAPORA PADNIE

Wielkie buldożery rozpoczęły wyburzanie zapory wodnej w Wilkowicach. Ludzie patrzą na to z niedowierzaniem. Niektórzy wręcz pukają się w czoło. Tamę wybudowano zalewie kilka lat temu i wciąż wygląda jak nowa. Postanowiono ją jednak rozebrać do zera. To pierwszy taki przypadek w kraju.


Redaktor „Głosu” wśród 15 wspaniałych

CIESZYNIANKI ROZDANE!

11 listopada w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Cieszynie odbyła się uroczysta Sesja Rad Samorządów Ziemi Cieszyńskiej, podczas której wręczono laury „Cieszynianek”. Laurem Srebrnej Cieszynianki wyróżniony został Krzysztof Marciniuk, redaktor „Głosu Ziemi Cieszyńskiej”, naszego siostrzanego tygodnika.


Ciężkie działa turysty

SKARGA NA SCHRONISKO

Rysianka to jedno z ukochanych schronisk miłośników Beskidu Żywieckiego, słynące z dobrej atmosfery i gościnności. Zupełnie inny obraz przedstawia prezes pewnej fundacji z Katowic, który pokonywał Główny Szlak Beskidzki. Twierdzi, że odmówiono mu noclegu i oskarża gospodarzy schroniska o celowe narażenie go na utratę zdrowia lub życia. – Przykro mi z powodu tej sytuacji, ale to wyglądało zupełnie inaczej! – odpowiada Anna Wiewióra, gospodarz schroniska. Co tam się stało?


Ekshumacja pod Dębowcem trwa

NIEZIDENTYFIKOWANE GROBY

Trwa ekshumacja grobów żołnierzy niemieckich na kempingu „Beskid” pod Szyndzielnią w Bielsku-Białej. Prace ruszyły 1 października. Przy okazji dokonano ciekawego odkrycia.


PIERWSZE MIEJSCE BIELSKA-BIAŁEJ

Miasto Bielsko-Biała zajęło pierwsze miejsce w Rankingu Gmin Województwa Śląskiego 2021 w kategorii miast na prawach powiatu.


Instalacja dla genialnego muzyka

NIESPODZIANKA NA RONDZIE

Na rondzie Niemena w Bielsku-Białej stanęła już instalacja mająca upamiętnić tego genialnego muzyka. Nie wiadomo tylko, kiedy dzieło zostanie oficjalnie odsłonięte – Ratusz trzyma to w tajemnicy.


Wieloletni dyrektor czechowickich szkół średnich

ZMARŁ JERZY FIJOŁ

9 listopada, w wieku 65 lat, zmarł Jerzy Fijoł, wieloletni wicedyrektor Zespołu Szkół Technicznych i Licealnych im. S. Staszica w Czechowicach-Dziedzicach.


Cavatina Hall już gotowa

PIERWSZE KONCERTY

Dobiegła końca budowa Cavatina Hall przy zbiegu ulic Sempołowskiej i Dworkowej w Bielsku-Białej. 18 grudnia zainauguruje działalność sala koncertowa, na którą od dawna czekają bielscy melomani.


Medyczne science fiction

MYJE, GOLI, OPERUJE

W Beskidzkim Centrum Onkologii-Szpitalu Miejskim w Bielsku-Białej testowano ostatnio nowoczesnego robota operacyjnego Versius. Urządzenie umożliwia wykonywanie bardzo precyzyjnych operacji w obrębie jamy brzusznej oraz klatki piersiowej.


W PAPUCIACH PO SCHRONISKU

Dziś wydaje się to zupełnie nierealne, ale w 1963 roku wprowadzono w schronisku na Przegibku w Beskidzie Żywieckim obowiązkowy zwyczaj chodzenia w pantoflach. W korytarzu stał specjalny regał na buty, a obok niego znajdowała się półka z wygodnymi papuciami dla turystów.


PORWALI FOLKLOREM

Kilkudziesięciu młodych artystów włożyło w ten koncert mnóstwo wysiłku i twórczej pasji. Kolejne grupy wiekowe pokazywały, że czują folklor, a taniec jest dla nich czymś więcej niż tylko sposobem na spędzenie wolnego czasu.


Bielska Jesień rozstrzygnięta

ZWYCIĘSKIE „GAME OVER”

121 obrazów 84 twórców można oglądać na wystawie pokonkursowej 45. Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2021 w Galerii Bielskiej BWA. Widz znajdzie tu zarówno ekspresję, nastroje lęku, jak i proste radości, nieco magii, a także kontrowersje.