Wydanie nr 46 z dnia 14.11.2019

Czy dostanie szansę na nowe życie?

STANĄĆ NA WŁASNYCH NOGACH

Gdyby nie dwa wesołe szczeniaki, nie tylko nie miałaby chęci wyjść z domu, ale nawet z łóżka. Dwudziestolatka codziennie zsiada z wózka inwalidzkiego, by w karkołomnej pozycji, niczym żołnierz w okopach, pokonać schody w czechowickim wieżowcu i udać się z pupilami na spacer.

 

 

 

 


ROK PREZYDENTA

Od roku Bielskiem-Białą rządzi prezydent Jarosław Klimaszewski. Jaki to był rok?

 

 

 

 

 

 


Zwrócić go rodzinie

KASZUBSKI WILK

W bielskim ośrodku „Mysikrólik” trwa walka o życie półrocznego wilka, który wpadł pod koła samochodu w miejscowości Mały Klincz na Kaszubach.

 

 

 

 


PO CO SZPITAL BEZ LEKARZY?

Nie ma spokoju w bielskiej służbie zdrowia. Po zawirowaniach w Szpitalu Pediatrycznym kolej przyszła na Beskidzkie Centrum Onkologii – Szpital Miejski, gdzie kolejny już raz zawieszono pracę oddziału neurologicznego, i to na pół roku. Decyzję ostro skrytykowała dyrekcja Szpitala Wojewódzkiego.

 


Na „zakręcie idiotów”

SETNA KOLIZJA

Na niesławnym bielskim „zakręcie idiotów” w tym roku doszło już do setnej kolizji. Autorka jubileuszowego „dzwonu” otrzymała w prezencie ramkę, w której będzie mogła umieścić pamiątkowe zdjęcie. O bielskim zakręcie znów zrobiło się głośno w całej Polsce.

 

 

 

 


Mieszkańcy sami sobie winni?

BEZDOMNI SZTURMUJĄ ŚMIETNIKI

Mieszkańcy bielskich osiedli skarżą się na bałagan w altanach śmietnikowych, który zostawiają po sobie osoby bezdomne przebierające w odpadach. Bywa, że znajdują w nich nocleg. Nie pomagają nawet kamery ani zamki elektroniczne zabezpieczone kodem.

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Od trzech dekad stoi pusta

NOWE ŻYCIE WYTWÓRNI WÓDEK?

Ogromny zrujnowany pustostan w centrum Bielska-Białej odzyska wreszcie niegdysiejszy blask i stanie się ozdobą miasta – zapowiada Janusz Puszyński z bielskiej spółki Duffl a Projekt. Chodzi o zabudowania położonej przy ulicy Stojałowskiego dawnej wytwórni wódek i likierów Jakuba Grossa.

 

 

 

 


Kasa dla samorządów

RZĄD ODDAJE ZA PRĄD

Około 3,7 miliona złotych – tyle pieniędzy ma do stycznia wpłynąć do kasy miejskiej z tytułu rekompensaty za podwyżkę cen energii, jaka w tym roku dotknęła bielski samorząd. W przyszłym sprawy nie będą wyglądały już jednak tak różowo.

 


Bielsko-Biała i Oświęcim wypunktowane

BRUNATNY REGION?

Oświęcim, Bielsko-Biała i Kalwaria Zebrzydowska znalazły się na kartach najnowszej edycji „Brunatnej księgi”, czyli monitoringu zdarzeń na tle rasistowskim i ksenofobicznym. Gromadzi ona akty przemocy i przykłady mowy nienawiści z tego roku.

 

 

 

 

 

 


Bielsko-Biała: wzdłuż Pocztowej oznaczono setki drzew

CZTERDZIEŚCI DO WYCIĘCIA

Miejski Zarząd Dróg w Bielsku-Białej oznaczył wzdłuż ulicy Pocztowej setki drzew, bo przygotowuje się do poważnego remontu drogi. Dla mieszkańców dzielnicy stało się to sygnałem, że drzewa te mogą pójść pod topór. Ratusz zaprzecza i twierdzi, że masowej zagłady drzewostanu tym razem nie będzie.

 

 

 

 

 

 


Narodowe Święto Niepodległości na Podbeskidziu

GODNIE, RADOŚNIE, ŚPIEWAJĄCO

101. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości była okazją do uroczystej, ale przede wszystkim radosnej celebracji. Reprezentacyjne obiekty miast rozświetliły się na biało-czerwono.

 

 

 

 

 

 


Bielska Jesień: nasz dom w ogniu, wycinki o wycince

WYSTAWA NIEPOKOJU

Obrazy komentujące wydarzenia współczesne w Polsce, takie jak Marsz Niepodległości czy wycinka Puszczy Białowieskiej. Prace nasycone barwami oraz utrzymane w tonacji czarno-białej. Wypełnione szczegółami, a także proste w formie. Te i inne przeróżne oblicza twórczości współczesnych artystów można oglądać w Galerii Bielskiej BWA na wystawie pokonkursowej 44. Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2019.