Wydanie nr 45 z dnia 10.11.2021

 

Coraz więcej zakażeń, ale tragedii jeszcze nie ma

TRZECIĄ DAWKĄ W CZWARTĄ FALĘ

Od ponad miesiąca obserwujemy czwartą falę pandemii, która na razie nie przekłada się na paraliż służby zdrowia. Lekarze przekonują, że to dzięki szczepieniom, do których nadal zachęcają w lokalnym sanepidzie i szpitalach.


Migranci w Międzyrzeczu Górnym

UKRYCI POD NACZEPĄ

W Międzyrzeczu Górnym policjanci natknęli się na trzech Marokańczyków, którzy przekroczyli granicę ukryci pod naczepą ciężarówki.


Zabytkowa nekropolia znów dostępna

CMENTARZ (NIE) NA KLUCZ

Można już ponownie zwiedzać zabytkowy cmentarz ewangelicki w Białej. Przez blisko rok nekropolia była zamknięta na cztery spusty, a wejść na jej teren mogli jedynie posiadacze klucza do bramy. Wszystko przez meneli, którzy w ostatnich latach upodobali sobie to miejsce.


Na razie pastwisko, a za chwilę…

BĘDZIE HOTEL

W centrum miasta, rzut beretem od dworca PKP i PKS, przy ulicy Piastowskiej, wyrosło niemalże pastwisko. Ale już niebawem ma się to zmienić. Sprawdziliśmy jak.


Pikieta w Jasienicy

RADNY OD SPALARNI

Temat spalarni odpadów w Bielsku-Białej rozbudza oczywiste emocje. Sprawia też, że pojawiają się ludzie, którzy dzięki temu mają szansę mocniej zaistnieć w świadomości szerszej opinii publicznej. Czy tak było ostatnio przed urzędem gminy w Jasienicy?


Zamieszanie ze słupkami

W SZCZYRKU JUŻ NIE ZAPARKUJESZ?

Na chodnikach wzdłuż głównej drogi w Szczyrku zaczęto stawiać metalowe słupki. Wydawało się, że może oznaczać to tylko jedno – koniec z darmowym parkowaniem na chodnikach. W mieście zawrzało.


CZY TEGO POŻARU MOGŁO NIE BYĆ?

Dwóch ludzi, sąsiadów, dwa biznesy. Wszystko wzięło w łeb w kilkanaście minut, kiedy na granicy działek nagle pojawił się ogień. Płomienie strawiły niemal wszystko. Czy musiało tak być? Pożar wybuchł w miejscu, gdzie od dawna ulatniał się gaz…


Nagroda prestiżowa, ale…

IKAR WIĘCEJ WART

Czy laureaci Ikarów, czyli nagród prezydenta miasta w dziedzinie kultury, dostają zbyt małe pieniądze? Tak twierdzą radni Janusz Okrzesik i Małgorzata Zarębska (Niezależni.BB).


Mają się dobrze

BOBRY POLICZONE

Bobry zamieszkujące nasz region zostały policzone na zlecenie Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach. Wyniki liczenia pozytywnie zaskoczyły przyrodników. Tylko w Bielsku-Białej może żyć około 80 takich okazów, a w powiecie bielskim – ponad 300!


FERALNE CZWARTKI W DZIEJACH PILSKA

Nawet wielu zagorzałych miłośników beskidzkiej turystyki nie wie, że wzdłuż grzbietu Pilska przebiega tzw. „europejski dział wodny”, rozgraniczający pod względem geograficznym zlewnie Bałtyku i Morza Czarnego. Pomimo imponującej obfitości górskich strumieni i potoków w tej części Beskidu Żywieckiego, w przeszłości dwukrotnie spaliły się schroniska górskie na Hali Miziowej.


19. Jazzowa Jesień

SPECJALNE PROJEKTY I WIELKIE PREMIERY

Tych sześć koncertów będzie jak sześć klejnotów. Każdy będzie równie ważny, piękny i jedyny w swoim rodzaju. – To jednocześnie ważne premiery ECM-owskie oraz wyjątkowe projekty przygotowane specjalnie na ten festiwal – mówi Anna Stańko, która zadbała o najwyższy poziom programu 19. Jazzowej Jesieni im. Tomasza Stańko w Bielsku-Białej.